Μetallica

Παρομοίως, το άτιμο P

2 Likes

Χαίρετε, Χαίρετε


Στοκχολμη :sunglasses::sunglasses:

2 Likes

Παρε και την αφισαρα

2 Likes

Θα τον παίζετε για πολύ ώρα με τους πλούσιους πρώην μετσαλλαδες;

Ωχουυυυυυυ.

1 Like

Ε ναι κάπου έχει μαλακιστεί το thread με τις άπειρες φωτογραφίες και τα βίντεο. Ένα δίκιο το έχει ο clairvoyant.

Κάπου ίου δηλαδή (όπως λένε και οι γκόμενες :stuck_out_tongue: )

2 Likes

Επίτηδες το κάνουμε για να γράψει :stuck_out_tongue_closed_eyes:

@Clairvoyant βάλε μια τάξη, εδώ το φαμιλυ τον παίζει βλέποντας φωτο των Metallica , θα μας πάρουν τα σκάγια ρε!

2 Likes

Σοβαρά τώρα?

1 Like

Ρε φίλε δεν είναι αστροφυσική οποίος δεν γουστάρει αυτά που ανεβάζουμε απλά δεν γράφει στο thread. Είναι τόσο απλό αλλά το κάνετε τόσο περίπλοκο

1 Like

Φυσικά και δεν είναι ο Κιναν, αυτός.

Metallica - For Whom The Bell Tolls

Τι γραφει κανεις για αυτο το τραγουδι τωρα? Ανυπερβλητο επος, ακατεβατο δεκαρακι, το οποιο δεν υπαρχει ατομο που να ασχολειται με τον βαρυ ηχο και να μην το ξερει. Μεσα σε αυτην την αναδρομη που κανω στο παρον τοπικ, ειναι το πρωτο τραγουδι των Metallica το οποιο κανει την υπερβαση, και ανεβαινει στο υψιστο επιπεδο. Σε ενα επιπεδο που εχτισαν οι Metallica και στο οποιο συμπεριλαμβανονται τα τραγουδια τους που διαφερουν απο τις μεχρι τοτε συνηθισμενες δομες, συρραφες και ενορχηστρωσεις.

Κι αυτο γιατι ολο το Kill’Em All και τα δυο πρωτα τραγουδια του Ride The Lightning, θα μπορουσαν με καποιες παραδοχες και αλλαγες, να εχουν γραφτει κι απο αλλες μπαντες του χωρου… ασχετα με το αν θα ηταν καλυτερα ή χειροτερα. Το For Whom The Bell Tolls ομως, δε θα μπορουσε να εχει γραφτει απο καμια αλλη μπαντα. Α και τελος, τα λογια γενικα περιττευουν και μπορειτε να αγνοησετε εντελως οτι κι αν εχω γραψει για αυτο το τραγουδι, αφου αυτο το βιντεο τα λεει ολα:

James: Ανατριχιαστικη φωνη, ανατριχιαστικα ριφφ, με το ριφφ που μπαινει στο 0:56 να ζυγιζει οσο μια καμπανα φτιαγμενη απο αστερα νετρονιων.
Lars: Απο τις καλυτερες του συνθεσεις, μιλαμε για ρεσιταλ με απλους ρυθμους και γεμισματα, που ο καθενας μας γνωριζει ομως απεξω κι ανακατωτα.
Kirk: Σε ενα τετοιο τραγουδι, οτι κι αν εχει γραψει ή παιξει ο οποιοσδηποτε απο τους 4, ειναι απλα τελειο, με αποκορυφωμα (χρονικα) το χλιμιντρισμα στο τελος.
Cliff: Το μπασο με παραμορφωση στην εισαγωγη ειναι ισως απο τα πιο χαρακτηριστικα σημεια ολης της μεταλ, και σιγουρα μια απο τις πιο χαρακτηριστικες στιγμες του Κλιφφ

Σολο: Δεν εχει.
Στιχοι: Βασισμενοι στο ομωνυμο μυθιστορημα του Hemingway, o οποιος βασιστηκε στον Ισπανικο Εμφυλιο για να κατακρινει ουσιαστικα τις πολεμικες μεθοδους κατα τη διαρκεια του προηγουμενου αιωνα.
Καλυτερη στιγμη: Take a look to the sky just before you die, it’s the last time you will, και η τριχα καγκελο.
Χειροτερη στιγμη: ραντεγαμησουρε

Mexico City, from the album Ride Ze Lightning - Live Shit: Binge & Purge 1993
ΥΓ1. Η στιγμη στην οποια κανουν παυση για 1 δευτερολεπτο μετα τον στιχο που προανεφερα, ειναι απλα μαγεια
ΥΓ2. Ας κραξουμε τον Λαρς που δεν το παιζει οπως στο δισκο εχοντας βαλει εξτρα γεμισματα…

Προκλητικος ξυρισμενος Jason, θρασυτατος Kirk με κοτσιδα, κωλοβλαχος James και Lars ο μονος τρου - Woodstock 1994

Αφιερωμενο στον Κλερβογιαντη, γιατι ο Τζεημς εξυμνει το Metallica Family - Edmonton 2017

Και last but not least, Seattle 1989 φυσικα, με την καλυτερη φωνη Τζεημς και εξτρα κιθαροψωλαρισμα απο τον Ripper στο τελος

7 Likes

Που να ήσουνα και Μαλακάσα το '10 :stuck_out_tongue:!

7 Likes

Πραγματικα για τον πεο.
νομιζα οτι θα μου το αφιερωνεσ για τον υπερτατο πιθηκισμο του μπασιστα.

ξανα η πιο γελοια σκηνικη παρουσια σε ενα απο τα πιο αγαπημενα μου κομματια. δεν μπορω να το βλεπω μου γαμαει την φαση.

1 Like

126 δευτερόλεπτα εισαγωγή έπος!!!

6 Likes

Αναρωτιέμαι, άραγε σε προσπερνάει η ειρωνεία του να κράζεις κάτι ως πιθηκισμο?

1 Like

Και όμως παρόλα που κάνει αυτά τα πιθηκιστικα το κομμάτι το βγάζει μια χαρά όπως και το Orion

2 Likes

δεν μιλησα για το αν ειναι καλος μπασιστασ αλλα για το οτι μου φαινεται τρομερα γελοιος πανω στην σκηνη και με ξενερωνει. οπως σε πολλους ο Gers. μην πουμε κατι ομως γι το μεταλλικα φαμιλυ δεν κανει

2 Likes

Αυτά είναι να είχαμε να λέγαμε νταξει και εμένα δεν μου αρέσει που κάνει έτσι αλλά μετά το συνηθιζεις :stuck_out_tongue:

1 Like