Μetallica

Για μένα το One ήταν η πρώτη μου επαφή με τους Metallica, προφανώς το σημείο της δίκασης με άφησε εντελώς μαλάκα (13 χρονών παιδί ε). Είναι από τις στιγμές που σου αλλάζουν την ζωή και από eurodance και techno το γυρνάς στο heavy metal. Σοκ και ανατριχίλες ακόμα και σήμερα. Δεν χρειάζεται καν να ακούσω το τραγούδι, απλά η σκέψη και μόνο με ανατριχιάζει. Δεν συζητώ για την πρώτη φορά που είδα το video, πάλι η στιγμή της δίκασης με το headbanging αλλά και γενικά η σκοτεινή ατμόσφαιρα μου άλλαξαν μια για πάντα τη ζωή. Όσες μαλακίες κι αν κάνουν θα έχουν για πάντα το σεβασμό μου γι αυτές τις στιγμές.

3 Likes

Ναι το είπε αυτό ο James για τον Jason και αν θυμάμαι καλά είπε ότι ήθελε να παίζει σαν μέλος της μπάντας κι όχι σαν κάποιος φαν που έπαιζε μαζί τους…
Επίσης για το μπάσο ξέρουμε ότι ο Lars το χαμήλωσε το είχε πει ο Wagener που έκανε τη μίξη οπότε δεν μου ακούγεται και πολύ σωστό αυτό που είπε…
Επίσης στο interlude στο To live is to die το μπάσο δεν ακολουθεί τη ρυθμική αλλά φαίνεται σαν να έχει ένα δικό του ρυθμικό αλλά κι εκεί το χαμήλωσε αρκετά που ακούγεται με δυσκολία…

Καλησπερα και καλη διασκεδαση…

6 Likes

Συμπληρωθηκε το παζλ (?) με τα επετειακα live promo στο youtube, και εγινε και update στο ποστ για το τζαστιφορο το ομωνυμο

1 Like

Είναι πριν 3 μήνες το βίντεο αλλά τώρα το είδα. Τιτάνας Jason Newsted.

@Rebel ποιο τραγούδι παίζει στο 1:42 ;; Νομίζω θα δυσκολευτείς να το βρεις :stuck_out_tongue_closed_eyes:

2 Likes

το παίζει ανώτερα από εμένα στην κιθάρα :stuck_out_tongue_closed_eyes:

μου λείπει αρκετά σε σχέση με Τρουχιλο , παρόλο που ο Ρομπ είναι εκ των κορυφαίων εκεί έξω. Βοηθούσε και στα φωνητικά και ήταν πιο πορωτικός ο Τζεησον

1 Like

Στην πραγματικοτητα, αυτο ειναι κατι σαν “A Year and A Half In The Life Of Metallica” απο την εποχη του Justice…

3 Likes

Ας βάλουμε κι αυτό

Ο τύπος στο κανάλι του έχει απίστευτο υλικό…

1 Like

Ε ενταξει αγορασε το Justice το remaster το φουλ πακετο και απλα τα ανεβασε ολα…
Εντωμεταξυ το οτι θα παιρναμε αλλο ενα Seattle 30 χρονια μετα ειναι λιγακι επικο. Θα το δω αργοτερα ολοκληρο το Mountain View, αλλα με τα λιγοστα αποσπασματα που ειχαν ανεβει, πρεπει να ειναι φοβερο.

Εκλαψα με σχολιο:

And Flanger for all

1 Like

Έχει πολλές άλλες συναυλίες ρε συ δεν είναι μόνο το Justice…
$200 το deluxe box set ελπίζω κάποια στιγμή να το τσιμπίσω αν δεν έχει περιορισμένο αριθμό…
Το υλικό πάντως είναι φοβερό κι ελπίζω στο Black Album να έχει ακόμα πιο πολλά μαζί και την Αθήνα :joy::joy::joy::rofl::rofl::rofl:

Σαν σήμερα το 1986, ο Jason Newsted κάνει ντεμπούτο με τους Metallica, έξι εβδομάδες μετά τον θάνατο του Cliff Burton.

4 Likes

Πολύ τον κλάψανε.

1 Like

Ντροπή.

1 Like

O James κι ο Kirk για χρόνια, ο Lars την επόμενη μέρα είχε βάλει αγγελία…

1 Like

Να πω την αλήθεια δεν το ήξερα ότι τόσο νωρίς μετά τον θάνατο του Cliff συνέχισαν. Έπεσαν λίγο ακόμα στα μάτια μου - they’re still high though…

Οι εναλλακτικες ποιες ηταν? Να ακυρωσουν ολη την περιοδεια που ειχε σχεδιαστει λογικα πριν τουλαχιστον μισο χρονο με κυριολεκτικα πανω απο 100 ημερομηνιες? Ηδη σιγουρα θα ακυρωσαν παμπολλες συναυλιες, αφου το δυστυχημα συνεβη στη μεση της περιοδειας.

Οσο κυνικο κι αν ακουγεται, η ζωη συνεχιζεται, και οι Metallica σε εκεινη τη φαση ηταν μια μπαντα που αποτελουσε ταυτοχρονα και επιχειρηση, οπως ειναι και τωρα, οπως ειναι και καθε αλλη μπαντα.

Ωρες ωρες αυτα που γραφονται για τον Κλιφφ εδω μεσα με τρομαζουν οσον αφορα το βαθρο στο οποιο εχει τοποθετηθει απο αρκετο κοσμο. Ηταν φιλος τος, bandmate, και επισης ο μπασιστας της μπαντας. Λετε να ηταν τρισευτυχισμενοι που συνεχισαν την δουλεια τους? Αν καποιος απο εμας δουλευει ας πουμε σε μια εταιρια, και πεθανει ενας κολλητος που δουλευει κιολας μαζι μας, θα πουμε στο αφεντικο οτι δε θα πατησουμε στη δουλεια για ποσο καιρο? Ενα μηνα? 4? Μισο χρονο? Ποιο ειναι το αποδεκτο οριο?

4 Likes

Το “ντροπή” πήγαινε για τον @pantelis79. Από εκεί και πέρα, όταν έχεις αυτό το status που είχαν τότε οι Metallica, αν θες να λέγεσαι επαγγελματίας πρέπει να συνεχίσεις. Δε σημαίνει ότι δε σεβάστηκαν τον Cliff, σημαίνει ότι δυστυχώς ο Cliff πέθανε, αλλά η δική τους ζωή δεν είχε τελειώσει ακόμα. Εϊναι λεπτό το ζήτημα και παρόλη την επιτυχία του συγκροτήματος αλλά και τη δική τους μεμονωμένα, θεωρώ πως είναι σχετικά γνωστό ότι σχεδόν μέχρι και σήμερα θρηνούν το χαμό του.

2 Likes

Προφανώς τρόλλαρα :stuck_out_tongue:.

Αμάν με τους ευαίσθητους!

3 Likes

Είμαι πολύ ευάλωτος τελευταία.

3 Likes

Εγώ δεν αναφερόμουν στον Παντελή, εννοείται ξέρω ότι τρολλαρε, 11 χρόνια τον ξέρω τον κερατα.

1 Like