Μetallica

Κανενα εισητηριο για μιλανο περισσεψε η ολα ειναι sold out?(κανω ονειρα).

Υπάρχουν εισιτήρια GA.

1 Like

Πω.

Πάρε κι αυτό μωρη άρρωστη…:yum:

Τα backing vocals και γενικά το γρεζι του James σαν να έχουν εξαφανιστεί στο remix εκτός αν έχουν βάλει το One της άλλης βραδιάς…

Πολύ μου άρεσε…
1000 φορές να είχαν κάτι τέτοιο σε μορφή απομεινάρια των loads … παρά αυτό το πράγμα στο st.anger

5 Likes

Αυτο που δεν καταλαβαινω, ειναι γιατι δεν εχει βγει ακομα τετοιο αλμπουμ απο τους Metallica. Εχουν κανει ενα σωρο πειραματα, με συμφωνικη, με τον λουρηντ, με την γκαγκα, χωρις σολο και με κατσαρολες… πως γινεται να μην εχουν βγαλει ακουστικο καντρι αλμπουμ ακομα?

ΥΓ. Τελεια η εκτελεση.

3 Likes

Έχει τα CD από το Bridge School Benefit (2007,2016) στο livemetallica πάντως.

και μεταλλικα και σολο Τζεημς θα μου άρεσε. Όντως φοβερή εκτέλεση

γουστάρω και την μουστάκα την αμερικάνικη όπως είχε και παλιότερα . Ακόμα και για μένα πλάκα πλάκα, το σκέφτομαι :stuck_out_tongue:

Βασικά γαμησε το σόλο του ΔΥ στο 4:15. Φοβερή εκτέλεση και φοβερή φωνή James αν και σε κάποια βιντεάκια που είχα δει ήταν αρκετά βραχνος εκείνη τη μέρα.

Το στανγκερ τώρα δικαιώνεται

Δικαιωνόμαστε… :yum:

Πρέπει κάποτε παλιά να το είχα ξαναγράψει, ότι το St. Anger έχει πολύ καλές ιδέες και συνθέσεις και αδικείται από την παραγωγή και μόνο.
Και η παραπάνω ακουστική έκδοση αρκετά διαφορετική και ενδιαφέρουσα, θα άξιζε να έβγαζαν κάποτε σχετικό άλμπουμ με λάιβ ακουστικά.

Υ.Γ. Και ναι, η φωνή του Τζέιμζ είναι αρκετά βραχνή στο συγκεκριμένο.

1 Like

Ανακάλυψα αυτόν τον τυπά τελευταία που κάνει καταπληκτική, μοναδική μουσική ανάλυση σε βαθμό που ξεχνάς τι είχες ακούσει και ανάμεσα σε 48 μέχρι τώρα κομμάτια ροκ/μέταλ κλπ αν μη τι άλλο ενδιαφέρον η συγκεκριμένη ανάλυση για το υπερχίτ Enter Sandman

2 Likes

Χρόνια πολλά στον καλύτερο ΔΥ

3 Likes

θέλω να ρωτήσω κάτι, το οποίο νομίζω δεν έχει σχολιαστεί εδώ, κ νόμιζα ότι έχουμε συζητήσει τα πάντα

διαβάζω αυτή την περίοδο το birth, school, metallica, death pt1 που είχαν προτείνει τα παιδιά παραπάνω κ είναι φά ντα στι κο. εκεί λοιπόν διάβασα ότι όταν οι μετς έδιωξαν τον mustaine, εκείνος είπε “μην χρησιμοποιήσετε την μουσική μου”

όλοι ξέρουμε τι έγινε - και οι απορίες ειναι 2

  1. πως το λύσανε το θέμα ; το mustaine των 80s/90s δεν νομίζω να είπε “οκ μωρέ, πάρτε τα μέρη μου, καλή καρδιά”
  2. δεδομένου ότι έχει credits o mustaine, αυτό σημαίνει ότι όλα αυτά τα χρόνια πληρώνεται από τις πωλήσεις κ τις ζωντανές εκτελέσεις των metallica ;

ξέρει κανείς ;

4 Likes
  1. Όταν δημιουργείς κάτι σαν μέλος μιας μπάντας, η μουσική ανήκει στη μπάντα*. Φυσικά μπορεί (όπως και έκανε) ο Mustaine να χρησιμοποιήσει όλα τα μέρη του και στη δική του μπάντα. Είναι αδύνατο βέβαια να γνωρίζουμε αν και πόσο εξελίχθηκαν οι αρχικές ιδέες μέσα από τις πρόβες κλπ.
    Το δε ηθικό κομμάτι είναι πιο συζητήσιμο. Από τη μία ο ένας λέει με διώξατε μη χρησιμοποιείται τα μέρη μου, από την άλλη υπάρχει η λογική του ότι δουλέψαμε αυτές τις ιδέες για πάνω από ένα χρόνο και έκανες τη χιλιοστή μαλακία σου και φεύγεις με ευθύνη σου την ώρα που έχουμε ένα έτοιμο δίσκο και μπαίνουμε στο στούντιο (για το οποίο οι Zazula πήραν δανεικά και πλήρωσαν).

  2. Ναι, πληρώνεται κανονικά για κάθε ηχογράφηση που περιέχει τραγούδι που έχει credit του. Και φαντάζομαι πως δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο ποσό. Θυμάμαι τον Lemmy στο 49% έλεγε πως τα 4 τραγούδια που περιέχονται στο Garage Inc είναι η κύρια πηγή εισοδήματος του.

*όποιος διάβασε τα ρεπορταζ της δίκης των Ghost θα είδε πως αυτό είναι καθολικά αποδεκτό στους μουσικούς. Και γενικότερα σε οποιαδήποτε εργασία.

4 Likes

Πολύ πιθανό ο Μustaine να ειχε υπογράψει τότε κάτι που δεν θα ήταν υπέρ του και οι Metallica να έχουν πατήσει σε αυτό…

πολυ ψαγμένη απάντηση, ευχαριστώ

επίσης λέει το βιβλίο πως ο hammet και ο μανατζέρ του (!?) διαπραγματεύτηκαν να κρατήσει από τα σολο του mustaine για το KEA μονο τις πρώτες 2-3 μπάρες, κ μετά να παίξει ό,τι νομίζει, ενώ οι δύο ήθελαν να παίξει τα μέρη του mustaine. επίσης το παραπάνω σχόλιο νομίζω λύνει κ το θέμα creeping death/exodus

2 Likes

56 χρονια απο τον Κερκαρο με τις σολαρες και 2 χρονια απο την υπερδισκαρα με τις τραγουδαρες.

2 χρονια μετα και ο δισκος παιζει τακτικα, τουλαχιστον 1 μερα το μηνα. Απροσδοκητο comeback για τους Metallica μετα απο παρα πολλα χρονια με δισκο ανταξιο του ονοματος τους και του παρελθοντος τους. Στα πολυ θετικα του δισκου ο ηχος (ισως ο καλυτερος που ειχαν ποτε, ποιοτικα), η φωνη του James, η διαρκεια και η νοοτροπια των συνθεσεων, και το πιο σημαντικο, το οτι εχει μεσα 3 τραγουδια που πλεον θεωρουνται κλασικα μαλλον, και μπορουν σιγουρα να βρεθουν σε οποιοδηποτε σετλιστ.

4 Likes