Μetallica

Ευχαριστω τον φιλτατο @shadowking69 που μου θυμησε οτι εχουμε και επετειο 21 χρονων απο την κυκλοφορια του εξαιρετικου Reload.

Fuel, The Memory Remains, Unforgiven II, Carpe Diem, Low Man’s Lyric, Fixxxer κλασικα πλεον.

5 Likes

Ρε βάλε και το Prince Charming που είναι επίσης τραγουδάρα!

1 Like

Και τα 13 ειναι τραγουδαρες, απλα εβαλα μονο τα πιο κλασικα :sunglasses:

1 Like

Look it’s meeee the one who can’t be freeeeeee
much too young to focus but too old to seeeeee

Ε ρε φλασια που έφαγα τώρα, και έχω να το ακούσω πολύ καιρό…

Αναπολώ την εποχή Load/Reload για πολλούς και διάφορους λόγους, αλλά ειδικά επειδή είναι δισκάρες!

2 Likes

Hey ma, hey ma, look it’s meeeee και κλείσιμο με solαρα ΔΥ

Νομίζω πως αυτό το είπε ο Zazula όταν του ζήτησε ο Hammett περισσότερο χρόνο για να αλλάξει τα σόλο. Τα ίδια πάνω-κάτω αναφέρει και το Enter Night κ αρκετά άλλα βιβλία. Μπορείς να συγκρίνεις το πριν/μετά στα κομμάτια που υπήρχαν από την εποχή του No life till leather η από live εκτελέσεις με Mustaine

Μήπως αυτό έγινε και για να βγει ο δίσκος πιο γρήγορα αλλά και γιατί το στούντιο κόστιζε?

Credits redux! :stuck_out_tongue:

Για τον αστερίσκο: Πού βρίσκεται αυτή η παραδοχή; Εγώ λέω ότι δεν είναι καθόλου αποδεκτό καθολικά αυτό το πράγμα και το γεγονός ότι υπάρχουν τόσες ιστορίες με μηνύσεις για τα κρέντιτς (όπως λέει και ο Tobias) αποδεικνύουν ότι τα πράματα είναι πολύ πιο σύνθετα και ότι πάνε ανά περίπτωση.

Οι Ghost πλην Τοbias πχ πήραν τα παπάρια τους, την αμοιβή σας σαν σεσσιονάδες και πολύ σας είναι.

Και βέβαια δεν υπάρχει πουθενά το “πριν” να το συγκρίνουμε με αυτό που μπήκε στο No Life Till Leather για να δούμε αν έχει νόημα η φράση “το δουλεύαμε ένα χρόνο” (πόσο το δουλέψατε και πόση διαφορά κάνει στην σύνθεση;)

Το πώς το λύσανε το θέμα επισήμως (στα συμβόλαια δηλαδή) είναι μια ιστορία που πολύ θα ήθελα να διαβάσω. Δυστυχώς το φανταστικό (πράγματι) Birth School… δεν διαφωτίζει.

1 Like

Το metal report είχε αποδελτίωση και των 6 ημερών της δίκης (αν googleαρεις ghost trial summary θα στο βγάλει) που είχε πολύ ενδιαφέροντα πραγματάκια για το πως διανέμονται τα έσοδα βάση credit κλπ.

Ένα ενδεικτικό απόσπασμα είναι το παρακάτω (ειδικά η δεύτερη παράγραφος που το metal Report εξηγεί τι ισχύει πάνω κάτω)

  • An agreement was signed in 2016, one of the main points was that if the band jammed on the bus any material would be Copia’s copyright.

This may seem like a strange clause but it’s common for people in creative roles to be bound by similar terms, that anything created on their employer’s time belongs to the employer.

Edit: τα πρώην μέλη των Ghost δεχόταν πως η μουσική που δημιούργησαν ανήκε στη μπάντα και προσπαθούσαν να αποδείξουν ότι ήταν partners (και άρα δικαιούνται ποσοστό επί των πωλήσεων, αυτό που λαμβάνει ο Mustaine λ. Χ.) και όχι υπαλληλοι/σεσσιοναδες. Εν ολίγοις ο Forge απέδειξε πως ήταν ο μόνος που είχε το ρίσκο (βλ. Ζημιά) όταν η μπάντα έμπαινε μέσα ενώ οι υπόλοιποι έπαιρναν κανονικά το μισθό τους βρέξει χιονίσει. Αυτό δεν είναι συγκρίσιμο με τους Metallica βέβαια. Στους Ghost οι μουσικοί έπαιρναν το μισθό τους και το άλμπουμ ολόκληρο να έγραφαν, είτε πουλήσει το άλμπουμ ένα αντίτυπο, είτε ένα εκατομμύριο αντίτυπα δε θα είχαν άλλη απαίτηση. Στους Metallica ο κάθε συνθέτης παίρνει ποσοστό.

Αυτό όμως δεν είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που έγραψες:

Η δίκη λέει ότι όταν δημιουργείς κάτι σαν μπάντα, αυτό πάει στον ιδιοκτήτη της μπάντας, που είναι κάτι άλλο από την μπάντα (=τα μέλη της). Συνήθως στα ξεκινήματα όταν μαζεύονται να παίξουν οι νεολέροι δεν βγάζουν συμβόλαια και για αυτό υπάρχει όλη αυτή η ιστορία με νέες μπάντες που τις πιάσανε κορόιδα μάνατζερ και εταιρείες και τόσες και τόσες ιστορίες μπαντών που πλακωθήκανε μεταξύ τους για αυτό το λόγο.

…και ακόμα περισσότερο σε μια μπάντα barely legal που παίζει thrash metal.

Γενικά πάντως, σε μια επιχείρηση (συμπεριλαμβανομένης μιας μπάντας) μπορεί να ισχύει όντως αυτό, ότι ό,τι έκανες υπό την στέγη μας ή στο προβαδικό μας (ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΚΑΤΙ, βλέπω οι Ghost το υπέγραψαν πριν 2 χρόνια) ανήκει στο αφεντικό, όποιο και αν είναι αυτό. Οι μουσικοί που πέρασαν από τον Ozzy έχουν ιστορίες να λένε περί αυτού. Δυστυχώς δεν ξέρουμε ποιος υπέγραψε και τι στην ιστορία των Metallica και τι ποσοστά παίρνει για να πούμε την αποψάρα μας αν τον αδίκησαν ή όχι - αλλά να σημειώσω (για τελευταία φορά) ότι ανεξαρτήτως ποσοστών, την χοντράδα την κάνανε οι Metallica τότε. Δεν θέλουμε τον Mustaine (σήκω φύγε, άντε γεια) αλλά το υλικό του το θέλουμε και το παραθέλουμε. Χρόνος, ξε-χρόνος, όσο και να το τραβάμε από τα αυτιά τους έφερε 4 κομμάτια και αυτοί τα κρατήσανε κανονικότατα παρά την αντίθετη επιθυμία του. Σάμπως αυτός δεν θα ήθελε να γράψει νέους στίχους και να τα βάλει στο KIMB (δίπλα στο Mechanix) αν δεν τα χρησιμοποιούσαν;


Θενξ για το πόιντερ, τα είδα τα ριπόρτ, θα τα τσεκάρω και θα επανέρθω πιο διαβασμένος!

1 Like

Metallica - Δωρεά στους πληγέντες των πυρκαγιών

Respect :metal:

Η αντίστοιχη (βλ. Ghost) αντιμετώπιση βέβαια θα ήταν να του πουν πάρε αυτό το ποσό για τις υπηρεσίες σου και κρατάμε τα κομμάτια και τσεπώνουμε τα credit. Στην περίπτωση των Metallica και οι 4 ήταν “partners” ας πούμε με τη νομική έννοια και το μερίδιο του καθενός διαμορφώνονταν ανάλογα με τη συνεισφορά του. Ποτέ δεν είχε ένσταση ο Mustaine απ αυτού (πέρα από τις πρόσφατες “δε θέλω να έχει κρέντιτ ο Ούλριχ”).

Για την χοντράδα εγώ έχω επιφυλάξεις. Όταν σε 1 χρόνο έχεις δώσει μία, δύο, πέντε αφορμές και η θέση σου είναι επισφαλής, όταν η μπάντα σου μπαίνει χωρίς μπάτζετ και με δανεικά στο στούντιο να ηχογραφήσει το ντεμπούτο της και εσύ πας και κοπανάς τον Hetfield, δικαιολογημένα παίρνεις πόδι και δικαιολογημένα συμπεριλαμβάνουν τα 4 έτοιμα κομμάτια στα οποία είχες μικρή ή μεγάλη συνεισφορά. H εναλλακτική ήταν να βγάλουν …ΕΡ. Noμίζω πως ούτε ο ίδιος ο Mustaine δε θα το έκανε αυτό.

Κοπάνησε το Hetfield επειδή για κάποιο λόγο ο Hetfield του κλώτσησε το σκύλο. Και τα πήρε κρανίο μετά ο Mustaine. Δεν τον δικαιολογώ, απλά σου λέω αυτό που έχω διαβάσει.

Tο χτύπημα είναι πριν πάνε Ανατολικά. Όλη η κουβέντα Αλεχάντρο είναι αυτό που λες

Δεν ξέρουμε ακριβώς αλλά όλα δείχνουν ότι δεν είχε μικρή συνεισφορά, είχε την απόλυτα μεγαλύτερη μουσικά, οπότε δεν θεωρώ ότι εύκολα δικαιολογούνται.

Τον διώξανε ουσιαστικά από το roadtrip, το έχουν παραδεχτεί όλοι. Συνεπώς, τα κομμάτια ήδη είχαν αποφασίσει ότι είναι Metallica και δεν πα’ να λέει ο άλλος. Λες αρκετά εύκολα “δικαιολογημένα” (και άλλοι πολλοί φαντάζομαι, ίσως και οι περισσότεροι) και δέχεσαι ότι αυτό ήταν σχεδόν αυτονόητο, ε, εμένα δεν με βρίσκει σύμφωνο.

Λέμε, λέμε για τον Mustaine αλλά δεν ξέρω πόσοι κάνουν τον κόπο να μπουν στη θέση του εκείνες τις ημέρες. Ήταν μαλάκας οπότε “καλά να πάθει”, μπαμ, τέλος; Σύμφωνοι, τέλος ο κακός μεθυσμένος εγωίσταρος. Αλλά έχει και αυτός δικαιώματα και ψυχή ρε αδελφέ! :stuck_out_tongue: Kαι κερατάς και δαρμένος και τόσα χρόνια μετά, ακόμα να λένε οι περισσότεροι “σιγά την συνεισφορά”. Τέσπα, Μαστεϊνάρα.

1 Like

Γελασα γνησια ε

Κοίτα, επειδή η κουβέντα είναι απόλυτα θεωρητική (σε άλλη βάση θα την κάναμε αν ξέραμε ότι έγραψε βασικό ριφ, σόλο, γέφυρα πχ και άλλη αν έφερε το ριφ και άλλαξαν το υπόλοιπο τραγούδι ουσιαστικά -νομίζω υπάρχει παράδειγμα και για το ένα -Phantom Lord και για το άλλο βλ. Mechanix) δεν υπάρχει λάθος και σωστό.
Οι Metallica θα μπορούσαν να είναι απόλυτα τίμιοι σε βαθμό παρεξηγήσεως και να του πουν χάρισμα σου τα τραγούδια. Δεν ξέρω ποιοι θα το έκαναν. Μπορούσαν να είναι οι απόλυτοι κόπανοι και να του πουν σε πληρώσαμε, τα έγραψες σαν μέλος της μπάντας, μας ανήκουν τα copyright, θα μπορούσε να υπάρχει και αυτή η μέση λύση που νομίζω πως τον έκανε αρκετά πιο πλούσιο και με το όνομα του στα credit.

Είναι θέμα οπτικής. Όπως λες (σωστά ίσως) ότι ουσιαστικά ήταν τελειωμένος πριν πάνε στο New Jersey, άλλος θα πει ότι του έδωσαν κι άλλη ευκαιρία και την έκαψε.

Για να καταλάβεις το σκεπτικό μου, θεωρώ πως από τις επιλογές που είχαν πήγαν στην win-win. Ο Mustaine μπορεί να το βλέπει αλλιώς.

4 Likes

πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση άνοιξε. 2 έξτρα σχόλια

  1. το κακό με ένα τραγούδι είναι ότι δεν μπορείς να πεις “έγραψα μέχρι την τάδε νότα, το σβήνετε κ ειμαστε οκ”. ειδικα στις συνθήκες λιώμα/πιώμα/τζαμάρισμα που έγραψαν τα τραγούδια. δλδ αν ο mustaine ειχε το 25% ενός κομματιού, θα είχε νόημα οι άλλοι να του χαρίσουν το 75% που έγραψαν για να μην στεναχωρηθεί ;
  2. στο περίφημο ταξίδι φρίσκο->ΝΥ ο mustaine έριξε το βανάκι ως οδηγός στο χαντάκι, κ παίζει τώρα να μην υπήρχε καν μπαντα. ε ναι, γι αυτο διώχνεις κάποιον σόρυ.
  3. επίσης υπερτιμιότητα της μπάντας που του έδωσε τα κρεδιτ του γιατι φανταστείτε να του κλέβανε τα κομμάτια, από τον τζάνκυ τοτε Mustaine. μέχρι να το καταλάβει, θα έτρεχε στα δικαστήρια σαν τους άλλους του stairway to heaven
  4. επειδή έτυχε πρόσφατα κ ειχα δει κ στο youtube την βιογραφία των maiden κ δει το στορυ με harris/dianno - πρακτικά οι αρχηγοί των μπαντών είχαν ένα πολύ συγκεκριμένο όραμα κ η φάση ήταν “όποιος δεν μπορεί, πόδι, το τρένο προχωρά”. νομιζω η ιστορία δικαίωσε κ τους δύο. δεν θυμάμαι αν το διάβασα εδώ ή στο youtube, αλλά κάποιος έγραψε ότι τα κομμάτια metallica (έστω τμήματά τους) ήταν ό,τι καλύτερο έγραψε ο mustaine στα 80s - που όσο κ να αγαπάω κ τους megadeth, συμφωνώ
6 Likes

Έχει γεμίσει συνηγόρους το topic πάντως :stuck_out_tongue:!

4 Likes

Νομίζω αυτό είναι όλη η ουσία. Μιλάμε για ένα τραγούδι που εξελίσσεται, αλλάζει και στο τέλος τελος διαφορετικά μέρη έχουν άλλη βαρύτητα.
Πχ στο enter sandman το ριφ είναι το Α και το Ω. Αλλού μια γέφυρα (βλ. Horsemen) αλλάζει όλο το τραγούδι, το απογειώνει. Δεν είναι εύκολο να ποσοτικοποιησει κάνεις τη συνεισφορά. Ακόμα πιο δύσκολο είναι να αποσυνθεσει κάνεις ένα κομμάτι που ξεκίνησε από κάπου και έφτασε κάπου αλλού ενδεχομένως.

Ο Mustaine ουσιαστικά έχει ένσταση σε 2 τραγούδια, στα οποία δε θέλει να έχει Credit ο Ulrich. Εκεί όλη η κουβέντα καταλήγει στη συνεισφορά του σαν arranger. Τον έχουμε δει να παίρνει ένα ριφ, να τους λέει παίξτε το πιο γρηγορα/αργά, άλλαξε το εκεί, πάρε αυτό το μέρος από το sanitarium και βάλτο στο Orion πχ.
Το έκανε και το 1982; κάνεις μας δε μπορεί να γνωρίζει.

Καταλήγουμε στο είπα, είπες και πόσο βαρύτητα (ανάλογα με τις συμπάθειες) δινιυμε στο λόγο του καθενός, μαζί με κάποια λιγότερο υποκειμενικά στοιχεία (του έδωσαν Credit δεν τον έκλεψαν θα που οι μεν, χρησιμοποίησα ιδέες του κόντρα στη θέληση του θα πουν οι δε).

2 Likes

Αυτή είναι η ουσία όντως. Πόσο άλλαξαν, πόσο μετράνε αυτές οι αλλαγές στην σύνθεση. Πρόσεξε όμως, αυτό το λέμε εμείς, χωρίς καμία νομική έγνοια πάνω από το κεφάλι μας, κανονικά αυτά τα θέματα τα λύνει δικαστής, ακόμα και αν ξέραμε τι αλλαγή έχει γίνει ακριβώς, που δεν ξέρουμε.

Αλλά από την άλλη (Αλεχάντρο) δεν είμαστε και στο πλήρες σκοτάδι. Οι James/Lars είτε δεν σχολιάζουν από ανωτερότητα (…) ή επειδή δεν έχουν κάτι να πούνε στο θέμα γιατί τι να πούνε κιόλας αν έχει έστω και 50% δίκιο ο Dave, εκεί βρισκόμαστε, ο άλλος μια χαρά έχει μιλήσει και μιλάει για “every single note”, όχι ότι έφερα κανα 2 ριφφ εκεί χάμω.

Η ουσιαστική ένσταση που λες αφορά την τελευταία ιστορία με το NLTL και τις δηλώσεις που έχουμε, δεν νομίζω ότι δέχεται και τα άλλα 2 έτσι χύμα, με την εξαίρεση του FH που έχει υποστεί και μια αλλαγή και δεν μπορεί να πει για το 100% της μουσικής (άσχετο, όχι και η γέφυρα το απογειώνει! το “or choose your fate and dieeeee” γκαν-γκαγκαγκαν- είναι τα λεφτά!)

Συμφωνώ μαζί σας ότι είχε τις ευκαιρίες του (και πριν πάνε στο NJ) και ότι η τελική λύση είναι η καλύτερη ΕΚΤΟΣ από την αναγραφή των credits (για τα ποσοστά ο θεός και η ψυχή τους, υποπτεύομαι ότι παίρνει πολλά λεφτά που δεν του αξίζουν ο Λαρς σε αυτά τα κομμάτια αλλά who knows) που είναι και αυτό που βλέπει ο ανίδεος ακροατής του κάθε δίσκου. Ε, δεν λένε την αλήθεια της σύνθεσης, λένε την αλήθεια της ιεραρχίας των Metallica και αυτό δεν είναι το ίδιο πράμα και οδηγεί και σε εικασίες ανάλογα την συμπάθεια…

Και πιστεύω ότι είναι αυταπόδεικτο ότι η αναγραφή των κρέντιτς τον αδικεί γιατί βρισκόμαστε ακόμα τόσα χρόνια μετά και δεν του αναγνωρίζονται καν τα κομμάτια, εντάξει τώρα, τα αναλύσαμε όσο δεν πάει και ακόμα μιλάνε τόσοι και τόσοι (οι περισσότεροι) για “κανα 2 ριφφ έφερε, μετά τους αλλάξανε τα φώτα ο James και ο Lars.” Πώς το ξέρουμε αυτό; Ε, γιατί ξέρουμε ότι αυτό κάνει ο Λαρς γενικά, όπως το έκανε στο Enter Sandman (δεν το ξέρουμε για το Orion/Sanitarium, το ξέρουμε;) Που δεν προκύπτει από πούθενα πλην δηλώσεων του Λαρς ότι τα τζαμάραμε όλοι, που ακόμα και αυτό δεν σημαίνει ότι “εγώ ο Λαρς είπα αλλάξτε τέμπο, σειρά και φορές που θα λέμε την γέφυρα”.

Τέλος, “κόντρα στην θέλησή του” δεν είναι κάτι μικρό. Ίσα-ίσα, μετά από όλη αυτή την ιστορία και προϊστορία είναι πάρα πολύ μεγάλο. Και στο φινάλε εισπράττει και ειρωνεία “σιγά πια, τι έγραψε δηλαδή;” Εγώ εκεί εστιάζω και λέω και κερατάς και δαρμένος. Φυσικά και χαίρομαι που πήγαν κόντρα στην θέλησή του γιατί ΛΑΤΡΕΥΩ το Kill em All αλλά επαναλαμβάνω, πολύ εύκολα αποφασίζουμε εμείς 35 χρόνια μετά ότι “είχαν κάθε δίκιο να το κάνουν”.

2 Likes