Μetallica

Metal Militia
Escape
Leper Messiah
Dyers Eve
Dont tread on me
Cure
Slither
Purify
Suicide and Redemption
Here comes revenge

2 Likes

No Remorse
Escape
The Thing…
Eye of the Beholder
The Struggle Within
Ronnie
Where the Wild Things Are
The More I See
Purify
Cyanide
Am I Savage

2 Likes

τουλάχιστον 4 (μπορεί και 5) από τα τραγούδια που έβαλες τα κατατάσσω στις πολύ καλές στιγμές των δίσκων.

Που είναι ένας κλερβοιαντ να σας πει ότι τελικά μας τα έχετε ζαλίσει για μια μπάντα που έχει βγάλει τόσες μετριότητες.

Σιγά το πράμα. Εδώ ο άλλος έβαλε ότι το Sanitarium είναι το χειρότερο τραγούδι στο Master of Puppets! :astonished:

Kαι επίσης το Seek and Destroy το χειρότερο στο Kill 'Em All. Σε κάποια φάση νόμιζα ότι συζητάμε για το καλύτερο τραγούδι από κάθε δίσκο!

1 Like

Πάμε για τα… λιγότερο αγαπημένα από κάθε άλμπουμ (με χρονολογική σειρά):

  1. Phantom Lord
  2. Escape
  3. Leper Messiah (οκ εδώ δυσκολευτήκαμε, μιας και πρόκειται για άλμπουμ διαμάντι)
  4. The Frayed Ends of Sanity
  5. Holier Than Thou (και εδώ υπήρχε μεγάλη δυσκολία στην επιλογή)
  6. Poor Twisted Me
  7. Attitude
  8. Dirty Window
  9. Broken, Beat and Scarred (αν και είναι ωραίο άσμα κατά τα άλλα, αλλά αν είναι να διαλέξω ένα…)
  10. ManUNkind (με επιφύλαξη γιατί αλλάζει κάθε φορά, μέχρι να γίνει κλασικό άλμπουμ και να κατασταλλάξουμε…)

Υ.Γ. Κάπου είδα να μπαίνει το Fixxxer ??? Εντάξει, περί ορέξεως… αλλά το διαμάντι???

3 Likes

Μιλάς και εσύ με το No Remorse…

Άνετα έβαζα στα λιγότερο αγαπημένα μου το Fixxxer και το Low Man’s Lyric, αλλά αφού υπάρχει το Slither και το Where the Wild Things Are… Παιδιά περί ορέξεως… Άσχετο αλλά με αυτή την κουβέντα έβαλα να ακούσω το Reload ξανά και νομίζω ότι το αγαπημένο μου κομμάτι πια είναι το Carpe Diem. Σίγουρα πάντως θεωρώ ότι έχει το αγαπημένο μου Kirk solo στον δίσκο.

2 Likes

Στα 2-3 κορυφαία του δίσκου το Carpe Diem Baby, και γενικά στα κορυφαία εκείνης της εποχής τους.

Reload ανετα το πιο αδικημενο και υποτιμημενο αλμπουμ των Μεταπλυτα.

Παμε σε κατι αλλο: Εκτελεσαρα.

1 Like

Quintom σου είπα να μου προτείνεις το καλύτερο bootleg της περιοδείας και με έγραψες ε? Καλά θα τα πούμε ξέρω που μένεις…

1 Like

1.Οποιοδήποτε μεταξύ “Whiplash” και “Metal militia”. Στο “Anesthesia” (αν κι εύκολη επιλογή) με κουράζει το δεύτερο μέρος, αλλά το πρώτο (που παίζει μόνος του ο Cliff) το βρίσκω φοβερά ενδιαφέρον: ανεβοκατέβασμα σ’ ωραίες κλίμακες, θλιμμένες μελωδίες (κάποιες πολύ χαρακτηριστικές κι έντονες) και περίεργες εναλλαγές.

2.“Escape”, χωρίς να το θεωρώ κακό. Μέχρι να μάθω (αρκετό καιρό απ’ όταν πρωτοάκουσα το album) ότι ο ίδιος ο Hetfield το σιχαίνεται, ότι η έντονη μελωδικότητα του ήταν αποτέλεσμα “ηθελημένης” εμπορικοποίησης κλπ., δεν είχα “συνειδητοποιήσει” ότι το κομμάτι είναι “διαφορετικό” από τα υπόλοιπα. Μια χαρά μου φαινόταν μέσα στη ροή του album.

3.Δυστυχώς “The thing that should not be”. Απορώ με την επιλογή του “Leper messiah” από κάποιους (καθ’ όλα σεβαστή, φυσικά, για να γίνεται κουβέντα βάζω τα σχόλια). Για ΄μένα μπορεί να 'ναι και το δεύτερο αγαπημένο μου κομμάτι του δίσκου.

4.ΠΟΛΥ εύκολα “… And justice for all”, χωρίς να υπάρχει αμφιταλάντευση με άλλα κομμάτια. Δε μου αρέσει ιδιαίτερα το εισαγωγικό θέμα, ούτε και το βασικό κιθαριστικό riff (αυτό με το χαρακτηριστικό drumming).

5.“Holier than thou” από την πρώτη στιγμή που άκουσα το album μέχρι σήμερα. Γουστάρω το “Black album” για το ότι είναι ΞΕΔΙΑΝΤΡΟΠΑ εμπορικό/pop/μελωδικό, κι αυτό πάντα μου φαινόταν μία “υπενθύμιση” του thrash παρελθόν τους. Επίσης (θα σκάσω αν δεν το πω), το “Don’t tread on me” παραμένει ένα από τα ΠΙΟ αγαπημένα μου κομμάτια.

6.“2Χ4”.

7.Μάλλον “Bad seed”, δεν είμαι σίγουρος.

8.ΕΥΚΟΛΑ “Some kind of monster”, πάντα είχα απορία γιατί σχεδόν ΟΛΟΙ το ανέφεραν ως καλό κομμάτι.Αδιάφορο εντελώς riff (αυτό μπορεί να ειπωθεί για πολλά τραγούδια, βέβαια, του συγκεκριμένου δίσκου), αλλά αυτό που παίζει τον κύριο ρόλο για να το σιχαίνομαι είναι το αδιανόητο σημείο του: “weeee the peoooople”… Ποτέ δεν κατάλαβα τι ήθελαν να κάνουν μ’ αυτό το μέρος, μακράν η χειρότερη στιγμή αυτής της μπάντας για μένα.

9.Μάλλον “Cyanide”.

10.“Now that we’re dead”. To “Μurder one”, νομίζω, έχει φάει τρελό φτιάρι απ΄’ όλους, αλλά εμένα μου άρεσε από την πρώτη στιγμή που το άκουσα (!). Κι ακόμα το γουστάρω πολύ περισσότερο από άλλα.

4 Likes

Α δεν εχω ιδεα… οτι βλεπετε εσεις μεσω τον βιντεο που ανεβαζουν, βλεπω κι εγω. Διαλεξε το σετλιστ που σου κανει και παρτο θα ελεγα, δε νομιζω να εχουν τρομερες διαφορες στην αποδοση μεταξυ μιας πολης και της αλλης :stuck_out_tongue:

1 Like

Συμφωνώ 100% για murder one δεν έχω καταλάβει γιατί θάβεται τόσο…προσωπικά το βρίσκω πολύ ανώτερο από τα διδυμάκια revenge-savage.

quintom η απόδοση της μπάντας είναι κομπλέ αλλά κοινό με κοινό διαφέρει :wink:

Here Comes Revenge ριφφαρα, τρελο groove και απορω πραγματικα που δεν το εχουν παιξει ποτε λαηβ ως τωρα. Το Am I Savage? εχει αρκετα ουδετερο και βαρετο πρωτο μισο, αλλα το δευτερο μισο ειναι απλα επος. Και εχει και βιντεοκλιπαρα που βελτιωνει το τραγουδι αν το βλεπεις παραλληλα :stuck_out_tongue: Διδυμακια απο ποια εννοια εντωμεταξυ? Δε μοιαζουν σχεδον καθολου νομιζω ως τραγουδια.

Το κοινο μπορει να διαφερει, αλλα που θα το καταλαβεις εσυ αυτο στο bootleg και ειδικα μετα την μιξη? :open_mouth:

Πως δεν έβαλα το Seek and Destroy να λες.

Πάμε μία τα χειρότερα από κάθε δίσκο,

  1. Anesthesia
  2. Escape
  3. Lepper Messiah
  4. Eye Of The Beholder
  5. Don’t Tread On Me
  6. Cure
  7. Βad Seed
  8. Purify
  9. My Apocalypse
  10. Am I Savage?

Ξεχασες εναν δισκο!

1 Like

Μπορούσε να γράψει 11 τραγούδια μόνο από εκεί.

Κομματάρα το Here comes revenge, το άκουσα σήμερα μετά από καιρο. Τι riff!

1 Like

Ωχ ναι ξέχασα το St. Anger. Περιμένετε λίγο να κάνω edit :stuck_out_tongue: