Μetallica

Ως ατμόσφαιρα και για μένα.

Σιγουρα με αντικειμενικα κριτηρια παντα.

Για μενα τιποτα δεν ξεπερναει εμπειρια στο ORION Music Festival αν και 1999 Αθηνα πολυ κοντα.

Γενικα το ranking συναυλιων Metallica ειναι σαν το ranking στα 7 πρωτα αλμπουμ τους (+HTSD). Γαμανε ολες το ιδιο :sunglasses:

Same here. Με το 2010 στην κορυφή.
Σε θέμα απόδοσης μπορεί να ήταν άλλοτε καλύτεροι, άλλοτε χειρότεροι αλλά από άποψη διάθεσης όσο πιο ενεργό είναι το κοινό τόσο περισσότερο το απολαμβάνουν και οι ίδιοι.

1 Like

Και για μένα (δεν ήμουν το '93. κουφάλα @drenie :stuck_out_tongue_winking_eye:)

2 Likes

Το 2010 η καλύτερη στην Ελλάδα και για μένα, αλλά η εμπειρία να τους βλέπεις από τόσο κοντά σε κλειστό χώρο δεν συγκρίνεται.

2 Likes

Τους έχω δει Ελλάδα 2007 και 2010 καθώς και Ιταλία-Γερμανία.

Καλύτερο live θεωρώ του 2010 με ήχο τούμπανο,ονειρικό setlist για το δικό μου γούστο,και φυσικά άψογη απόδοση της μπάντας μαζί με καλό κοινό.

Χειρότερο δυστυχώς του 2007 αφού ο ήχος ειδικά στην αρχή ήταν κυριολεκτικά απαράδεκτος (χωρίς ευθύνη της μπάντας).Στη συνέχεια καααααπως έφτιαξε αλλά όταν σου χαλάει την καύλα στο ξεκίνημα σου μένει…

1 Like

Το 2010 στην Μαλακάσα, σας άρεσε η απόδοση της μπάντας? Εγώ θυμάμαι τον Lars να τεμαχίζει το One και το Sad But True σε σημείο ξενέρας και ήταν η μοναδική φορά που τους έχω δει. Βέβαια το σέτλιστ ήταν εξαιρετικό αν και ποτέ δεν μου άρεσε το DM. Μαγεία επίσης το combo βροχή+Ride the LIghtning

Πιο καλό ήταν το setlist το 2007.

3 Likes

Όνειρο ήταν μόνο το setlist του 93…
Αν κι έπαιξαν το Master Of Puppets μισό, τραγική επιλογή.

Έχω τέσσερις λέξεις για σένα.

ΧΑΡΒΕΣΤΕΡ ΟΦ ΦΑΚΙΝΓΚ ΣΟΡΟΟΥ

Σε αλλη συναυλια πρεπει να ημασταν @vagalex αφου το 2007 εκει που ημουν (αναμεσα στην σκηνη και στον ηχοληπτη) ο ηχος ηταν ΜΠΟΜΠΑ. Αρκετα καλυτερος απο το 1999 βασικα. Και συμφωνω με Παντελη για σετλιστ, το 2007 ειδαμε τρομερα πραγματα.

με justice, whiplash, disposable (και memory) δύσκολα χτυπιέται το setlist του 2007… για τον ήχο συμφωνώ ότι είχε προβλήματα αφού στα πρώτα κομμάτια ο papa ακουγόταν με το ζόρι σε αρκετούς που βρίσκονταν από τον ηχολήπτη και πίσω… μετά από 5-6 κομμάτια διορθώθηκε αρκετά η κατάσταση

Τους έχω δει με καλύτερο σετ από το 2010 (αν και όταν μπαίνουν με το μισό RTL και το Harvester τι να πεις για σετλιστ). Τους έχω δει να έχουν καλύτερη απόδοση από το 10. Με καλύτερο ήχο. Τους έχω δει από το Snakepit. Σε κλειστό. Σε στάδια.

Τη καυλα και την ενέργεια που έβγαλαν εκείνο το βράδυ στη Μαλακάσα ειλικρινά δεν την έχω ξαναδεί. Και ναι το σκότωσε ο κοντός το Broken beat and scarred (οχι το One) και ναι δεν είχαν το ονειρικό Best of σετλιστ και ναι μαζί σας όλα, αλλά εκείνο το βράδυ ήταν βιωματική εμπειρία και η βροχή στο For Whom απλά το κερασάκι στην τούρτα.

7 Likes

Αυτό :+1:

1 Like

Άκου το bootleg ρε συ.Στα πρώτα κομμάτια υπάρχουν φάσεις που κυριολεκτικά χάνεται.Για το σετλιστ το δέχομαι είναι καθαρά προσωπικό θέμα.Harvester Blackened Ride έγειραν την πλάστιγγα για μένα

https://www.youtube.com/watch?v=XiJTVt4VATk ‘die by my hand…’ δεν ακούγεται καν

Δεν είναι το bootleg αυτό ρε νομίζω.

Παρόμοια πράγματα είναι και στο bootleg.Πίστεψε με το έχω.Ο ήχος βελτιώθηκε από ένα σημείο και μετά.Στην αρχή ήταν τα χοντρά θέματα.

Όποιος βρει τη μαγική λεξούλα κερδίζει γλυφιτζούρι :sunglasses:

1 Like

Βλέπω ότι αλλάξανε 4 κομμάτια μόνο στις 2 τελευταίες. Άσε το Revenge τώρα :stuck_out_tongue_winking_eye:!

1 Like