Μetallica

Για πείτε και για Ghost ρε παιδιά… Όχι εδώ μην βγούμε off topic

Σόρρυ κιόλας φίλε δεν θα ξαναγράψω τίποτα αρνητικό προς θεού.Κιας πετάμε για Μιλάνο αύριο ε και θα προτιμούσαμε κάποιο άλλο κομμάτι στην θέση του.Συγγνώμη πάντως τραγουδάρα λέμε το τικ τακ.

2 Likes

Φίλος ήταν με ελληνική σημαία αν και είχε αρκετούς Έλληνες απ όσο είδα και άκουσα.

1 Like

μπράβο παίδες, και σε άλλα τέτοια σας εύχομαι. ωραία η ανταπόκριση για τους υπολοίπους. όσον αφορά το σετ, συμφωνώ με αλεχάντρο για το lords of summer. δε θα το επέλεγα ποτέ για σταθερό, μόνο ως μέρος του ροτέισιο

2 Likes

Είχε και επώνυμους Έλληνες

Metallica - Madrid 2019

Εμπειρία ζωής.

Πραγματικά πρόκειται για ένα show που αν δεν το ζήσεις δε μπορείς να κατανοήσεις το μεγαλείο του. Θέλω να το περιγράψω, αλλά δε μπορώ με λόγια. Ήχος κρύσταλλο, εκτός από τα πρώτα 2 τραγούδια (Hardwired/Memory Remains) που ως συνήθως τα τρώει το soundcheck μέχρι να ισορροπηστεί ο ήχος. Θα αρκεστώ να πω ότι καταευχαριστήθηκα τις εκπλήξεις με τα τραγούδια outsiders όπως The God that Failed, Unforgiven, Memory Remains, Disposable Heroes, Here Comes Revenge, Lords of Summer, St. Anger και φυσικά NO LEAF CLOVER. Η μπάντα είναι σε υψηλότατο επίπεδο παιχτικά, αλλά πιο αναλυτικά: Ο Hetfield είναι ο θεός προσωποιημένος, φωνή κρύσταλλο, χέρι ξυράφι, ακόμα και με τσιμπημένο μάτι από μέλισσα, σα να έχει φάει μπουκέτο από τον Ulrich στο St. Anger (το οποίο παίξανε κιόλας), ο Ulrich είναι ο Ulrich, ή τον αγαπάς ή τον μισείς, Trujillo αλάνθαστος, φοβερή έκπληξη ο Hammett, ισοπεδωτικός ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΓΑΜΗΜΕΝΟ LIVE, με κορυφαία στιγμή το solo του Unforgiven, όπου κέρασε σπέρμα σε όλη τη Μαδρίτη.

Ήταν όμως τέτοιο το show, που είναι αλήθεια ότι δε λαμβάνεις υπόψη τα μικρολαθάκια και προσωπικά αν εξαιρέσω τα κουπλέ του St. Anger που ήταν κωμικοτραγικά (πραγματικά ήταν για γέλια, για κάποιο λόγο ΗΤΑΝ ΘΕΟΦΑΛΤΣΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Πιθανολογώ ότι ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν τι έχουν γράψει και παίζουν ό,τι τους κατέβει, με το αποτέλεσμα να είναι απολαυστικό/αποκαρδιωτικό/κωμικό), δε με ενόχλησε τίποτα άλλο. Η μόνη πραγματική μαλακία είναι ότι με έκανε κοντό η μάνα μου, αλλά από την άλλη, μαζί με το να προσπαθώ να δω το εκμεταλλεύτηκα και γύμνασα πολύ γάμπα. Όχι, δεν είχα πάρει από τα πολύ ακριβά εισιτήρια, είχα πάρει από τα σκέτα ακριβά, δηλαδή την απλή είσοδο. Α επίσης οι Μαδριλένοι ήταν λίγο ψόφιοι ως κοινό, αλλά προσωπικά I COULDN’T CARE LESS (που θα έλεγε και ο James, και δε θα τον καταλαβαίναν οι Ισπανοί γιατί δεν ξέρουν γρι αγγλικά).

Ένα σημείο που μου έκανε εντύπωση και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας: Πριν παίξουν το Here Comes Revenge μίλαγε ο James και μας έλεγε ότι θα παίξουν ένα τραγούδι από τον τελευταίο δίσκο και μας ρώτησε αν μας άρεσε. Στο σημείο αυτό, βλέπω τον μπροστινό μου Ισπανό να κάνει μια κίνηση του στυλ “μιεεχ έτσι κι έτσι”. Ο οποίος στη συνέχεια όταν παίξανε το St. Anger άνοιξε moshpit με τους φίλους του. Και πολύ νωρίτερα όταν παιζόταν το Disposable Heroes έστελνε μήνυμα στο κινητό. Αυτού του τύπου λοιπόν δεν του άρεσε το Hardwired… χαχα!

Και φυσικά, μιλάμε για τον ορισμό της ΜΠΙΖΝΑΣ στα πάντα, από merch μέχρι μπύρες. Μπλουζίτσες με 30 ευρώ ΜΟΝΟ, πολύ μεγάλη ποικιλία όμως. Για να πάρεις μια μπύρα έπρεπε να πληρώσεις 10/11 ευρώ. Με την πρώτη μπύρα μπορούσες να επιλέξεις ανάμεσα σε 2 ποτήρια Metallica (μικρό/μεγάλο), όπου έπινες τη μπυρίτσα σου μέσα από αυτά και μετά κάθε επόμενο γέμισμα κόστιζε 7,5 ευρώ. ΤΣΑΜΠΑ ΠΡΑΜΑ, ΠΑΡΕ ΚΟΣΜΕ. Βέβαια αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην υπάρχουν σκουπίδια κάτω, μιας και το ποτήρι είναι αναμνηστικό. Να πω επίσης εδώ, ότι οι Ισπανοί είναι και πολιτισμένοι άνθρωποι, οι οποίοι δε θα έκαναν σκουπίδια έτσι κι αλλιώς. Η Μαδρίτη γενικά ήταν πεντακάθαρη, την αγάπησα.

Bokassa όσο είδα ήταν αξιοπρεπέστατοι και μου άρεσαν αρκετά, με το που γύρισα σήμερα έβαλα να τους ακούσω πιο προσεκτικά. Ωραίοι.
Οι Ghost έχουν στόφα μεγάλης μπάντας πλέον και ας μη με τρελαίνει η φωνή του αρχηγού τους. Η μπάντα παίζει φοβερά και πολύ πωρωτικά πάνω στο σανίδι, αλλά όταν είσαι στη Μαδρίτη που ο ήλιος δύει στις 10 το βράδυ, είναι λογικό να χάνεις μεγάλο μέρος της μαγείας σου. Θεωρώ ότι αν τους έβλεπα βράδυ θα ήταν πολύ πιο εντυπωσιακοί. Παρολαυτά, γαμήσανε.

Μερικές φωτογραφίες, έτσι για τη φάση και την ιστορία:

11 Likes

Το “κλειδί” της υπόθεσης πιστεύω… Μπράβο ρε μάγκα που πέρασες τόσο ωραία, και εις τα επόμενα :grinning:!

5 Likes

Το μονο που εχω να πω ειναι το always look at the bright side of life. Ευγε.

1 Like

Κρίμα που χάθηκε αυτό το tour για εμάς τους ιθαγενείς… τουλάχιστον η επόμενη φορά που θα έρθουν κατά εδώ να τους πετύχουμε σε μια τόσο καλή στιγμή γιατί λογικά θα είναι και η τελευταία τους στα μέρη μας αν θεωρήσουμε ότι θα χρειαστούμε άλλα δέκα χρόνια για να έρθουν…

Κακά τα ψέματα, αυτό το πράγμα είναι ανέφικτο να έρθει στην Ελλάδα. Αρχικά όσο ωραίο και αν είναι, είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ. Με 10 ευρώ τη μπύρα την ίδια στιγμή θα έσκαγε πορεία το ΚΚΕ μέσα στη συναυλία. Επίσης, η Μαδρίτη μόνη της μάζεψε 70.000 κόσμο και έκανε sold out το live. Η Ελλάδα ολόκληρη δε μπορεί να μαζέψει 20.000 κόσμο, με απλά μαθηματικά δε βγαίνει το live. Οι Metallica προφανώς δεν είναι διατεθειμένοι να ρίξουν ούτε τις τιμές, ούτε την ποιότητα της παραγωγής, γιατί όπου πάνε τα κάνουν sold out, οπότε δεν έχουν την ανάγκη του Έλληνα διοργανωτή. Με λίγα λεφτά στην άκρη αξίζει να πας να τους δεις και το συνδυάζεις και με μια βόλτα στην εκάστοτε ευρωπαϊκή πόλη.

5 Likes

Θα μπορούσα να έχω γράψει τα ίδια για διαφορετικό live (έστω με 2 μέρες διαφορά) και με αρκετά διαφορετικό σετλιστ. Ειδικά για τον Χαμετ (έκανα μια αναφορά) συμφωνώ μέχρι κεραίας. Ο Ρομπ είναι εγγύηση (στο the thing έτρεμε η γη με το μπάσο του), ο Χετφιλντ έχει ISO απόδοσης και δεν πέφτει κάτω από 9.9 για κανένα λόγο αλλά η πραγματική αποκάλυψη της περιοδείας είναι ο Κερκ που δεν τον έχω ξανακούσει τόσο καλό εδώ και πολλά πολλά χρόνια.

Οι τιμές αλλάζουν πολύ από χώρα σε χώρα, ειδικά για μπύρες κλπ έχει να κάνει με το διοργανωτή πάρα με τη μπάντα. Η Estrella πρέπει να πλήρωσε αρκετά για να είναι χορηγός και οι τιμές ήταν τσιμπημένες. Από την άλλη είναι και θέμα οπτικής. 10 ευρώ το λίτρο η μπύρα ενώ στο rockwave είχε 5 το κουτάκι. Και service γαματο με κόσμο με μποτιλιες στην πλάτη να περιφέρεται ώστε να μην κουνιέσαι καν από τη θέση σου, πόσο μάλλον να χάνεις 20 λεπτά στην ουρά. Γενικά η Βαρκελώνη πάντως ήταν πολύ ακριβή και το λέω έχοντας σα σύγκριση το Λονδίνο. Ακριβή και σαν πόλη και σαν λαιβ.

Ειχε και πολλά θετικά, πχ Golden circle λίγων μέτρων και αν χωρούσε φερ ειπείν 2000 κόσμο, ζήτημα να έβγαλαν εισιτήρια για το 80% με αποτέλεσμα να βλέπεις λαιβ σαν άνθρωπος.

Πάντως βλέποντας την παραγωγή και μονο, καταλαβαίνεις γιατί δεν ήρθε στην Ελλάδα. Πολύ απλά δεν ήταν λαιβ για το Terra Vibe και στο ΟΑΚΑ ακόμα και με 40.000 κόσμο δε θα έβγαινε με εισιτήρια επιπέδου Πράγας λ.χ.

3 Likes

Οπότε μόνο αν κάνουν festival tour μπορεί να ξανά περάσουν από εδώ… φυσικά χωρίς όλη αυτή τη παραγωγή

1 Like

Ισχύουν όλα όσα λες αρκεί να έχεις 2-3-4 μέρες ελεύθερες να πας

Όσοι δουλεύουν είναι δύσκολο. Πραγματικά ζηλεύω όσους μπορούν να λείψουν τόσο πολύ

Εγώ να δεις πόσο ζηλεύω! Αλλά τα είχα κανονίσει όλα από τον Σεπτέμβρη, οπότε δεν υπήρχε θέμα. Ο Μάιος ήταν πολύ μακριά για να μου αρνηθεί οποιοσδήποτε οτιδήποτε. Το καλύτερο part ήταν ότι το live έπεφτε Παρασκευή, οπότε είχα ολόκληρο Σαββατοκύριακο για βόλτες και Δευτέρα πέταγα πάλι πίσω. Anyway, με ένα καλό κανόνισμα αρκετό καιρό πριν όλα γίνονται.

1 Like

Ναι. Και μπορείς να κλείσεις και φτηνά αεροπορικά, διαμονή κλπ.

1 Like

Θα μου επιτρέψεις να πω ότι δεν ισχύει για όλους

4 Likes

εξαρταται πως το βλεπει κανεις.
μπορεις να στερηθεις ολες τις συναυλιες του χειμωνα και να πας σε αυτην που γουσταρεις πιο πολυ. με ενα καλο κανονισμα ειναι γυρω στα 300-400 ευρω, 90 ας πουμε τικετο συναυλιας, 90-100 αεροδρομιο, 60-80 ξενοδοχειο, και κανα 30-50 το πολυ για φαγητο. εαν θελεις να παρεις και merch αντε ακομα ενα 50αρι.

βεβαια σε αυτους που ειναι και οικογενειαρχες (γκου χου γκου χου) μετα το τελος της συναυλιας, εχει δωρο χαλακι στην πορτα του σπιτιου, :slight_smile:

3 Likes

Καλώς ή κακώς, για 'μένα ήταν ξεκάθαρα κάβλα. Οπότε δε με ένοιαζε τόσο το κόστος, γιατί είχα αποδεχτεί ότι για να πραγματοποιηθεί πρέπει να τα σκάσω και δεν το μετανοιώνω στιγμή. Δε λέω ότι είναι εύκολο, λέω όμως ότι γίνεται και αξίζει να το κάνει κάποιος.

3 Likes

Από πότε είναι κακή η καύλα :grinning:;

3 Likes

Από την στιγμή που σε μετατρέπει από φαν σε φανμποη