Μetallica

Για τα αλλα φυσικα ουτε λογος. Γιαυτο εισαι ο καθοδηγητης γιατι εισαι μαστορας στο να αποφευγεις οτι δεν μπορεις να απαντησεις. Εχεις δυο τεχνικες μια ειναι να πιανεσαι απο μια λεξη κ η δευτερη και η πιο διαδεδομενη στο φαμιλυ ειναι να λες τον αλλο τρολ. Καρδουλα λοιπον σε εσενα και στο ποπολο.

1 Like

Δεν ειμαι σιγουρος γιατι θεωρεις οτι εχω την οποιαδηποτε υποχρεωση να σου απαντησω στο οτιδηποτε. Δεν ειμαστε σε καφενειο, και σου κανω χαρη που σου απανταω. Ηδη πολλη σημασια σου εχω δωσει νομιζω και σε αυτα που γραφεις. Τωρα αν σε πληγωνει το οτι καποια απαντηση μου προς εσενα εχει παρει πολλες καρδουλες, δε μπορω να κανω πολλα για αυτο…

Οταν συνειδητοποιησεις οτι ερχεσαι και αντιδρας αλλεργικα σε δηλωσεις αλλων ανθρωπων που γουσταρουν κατι που εσυ απλα δεν γουσταρεις, ισως να σταματησεις να ασχολεισαι. Αλλα προφανως σε καιει παρα πολυ το οτι καποιοι αλλοι τολμανε και δεν αποθεωνουν τα αλμπουμς των Metallica που εσυ θεωρεις οτι πρεπει να αποθεωνουν.

Load και Reload για μενα ειναι τα δυο πιο μπροστα απο την εποχη τους αλμπουμς των Metallica, και η πεμπτουσια της μουσικης τους εξελιξης. Δε μπορω να κανω κατι για το οτι διαφωνεις με αυτο, και ουτε με ενδιαφερει.

Ψηφισα Slither εννοειται, 10/10 τραγουδι για μενα.

1 Like

Ψήφισα Fixxxer. Ενόψει των live στην Αγγλία δεν αποκλείω να χώσουν κανένα deep cut κομμάτι στο setlist. Αν και έχω την εντύπωση ότι θα δούμε κανένα Escape ή Dyers Eve σαν underrated.

Παιδιά η αλήθεια είναι ότι συγκεκριμένα ο Saolin δεν είπε ποτέ ότι το Load είναι κακός δίσκος. Απλά δεν τον έχει τόσο ψηλά όσο τους 5 προηγούμενους. Κάποιοι τον θεωρούμε ισάξιο. Δεκτή είναι η γνώμη του, δεν κάνει trollοσυζήτηση.

Να σταθώ λίγο στην εμφάνιση των Dehaan που έπαιξαν όλο το Kill 'em All το 2013, που πόσταρε χτες ο κυβερνητικός εκπρόσωπος της μπάντας και μου το θύμισε. Πόσο κάβλα είναι να παίζεις τραγούδια που έγραψες 30 χρόνια πριν και να φαίνεται στο πρόσωπό σου η απόλαυση? Για κάτι τέτοιες κινήσεις προσωπικά τους γουστάρω όσο τους γούσταρα και όταν τους προωτοάκουσα.

1 Like

Και που ειδες ακριβως να του την λεει καποιος για την αποψη του για τον οποιονδηποτε δισκο των Metallica?

Ναι, καμια τρολλοσυζητηση… :sweat_smile:

Εγώ είμαι μεταξύ devil’s dance και Ronnie μιας και δεν βλέπω να αρέσει σε πολλούς ενώ σ εμένα αρκετά

Slither όντως πολύ καλό κομμάτι

3 Likes

Το Sweet Amber σκέφτομαι να ψηφίσω από το St. Anger.

3 Likes

Prince Charming ωρέ

3 Likes

Χορός του Διαβόλου ωρέ

3 Likes

Nothing Else Matters !

Μην το γελάς, θα δούμε κανένα τέτοιο κουλό. Το poll αναφέρει ότι “you may see it in a setlist”.
Προβλέπω φαινόμενα By Request.

Πέρα από την πλάκα, έχει πέσει πολύ promo στο νησί με αφορμή τις επικείμενες συναυλίες σε Twikenham και Etihad οι οποίες δεν ξεπούλησαν (ακόμα τουλάχιστον) και προβλέπω να υπάρχουν εκπλήξεις στο setlist. Έχουν και συνέντευξη στο Kerrang (The people vs Metallica) στις οποίες απαντάνε σε ερωτήσεις που έχει ενδιαφέρον, θα ανεβάσω κανένα απόσπασμα.

Λες δηλαδή να ακούσουμε επιτέλους το Enter Sandman;;;;

4 Likes

Carpe Diem, Baby από μένα, ίσως το καλύτερο κομμάτι του Reload

Ψήφισα 2x4 για πιο underrated κομμάτι.

διαφωνώ με αυτήν την πρόταση. Τα 5 πρώτα ήταν πιο μπροστά από την εποχή τους, από τα Load/Reload. Πχ το KEA. Παραπλήσιος ήχος υπήρχε αλλά κανείς δεν είχε παίξει έτσι, έχει συζητηθεί διεξοδικά το θέμα παλιότερα.

Τα Load/Reload είναι μια μεγάλη στροφή από τα 4 πρώτα και λίγο μικρότερη από το Black Album αλλά αυτά που έπαιξαν εκεί δεν ήταν “πιο μπροστά” από εκείνη την εποχή. Για την ακρίβεια ήταν πάντρεμα επιρροών δίσκων των 90s με κάποια πιο προσωπικά ακούσματα της μπάντας από άλλες δεκαετίες αλλά δεν πρωτοτύπησαν (όπως έκαναν πχ στο RtL με το Fight Fire with Fire ή το Fade to Black).

2 Likes

Και το Κιλεμολ και ολα τα αλλα αλμπουμς τους ειχαν προσωπικες επιρροες και παντρεμα με μουσικα ειδη της προηγουμενης δεκαετιας ομως.

Εχει γινει οντως ξανα η κουβεντα, και ειχες αναφερει παλι αυτο το επιχειρημα για τα Load/Reload, αλλα και τοτε ειχε ζητηθει καποιο αλμπουμ που να μοιαζει με αυτα τα δυο, και δεν ειχε δοθει καμια απαντηση απο κανεναν φυσικα, γιατι κανενας δεν εχει παιξει οπως οι Metallica, ουτε σε αυτα τα 2 αλμπουμς. Δεν ειμαι σιγουρος που βρισκεις την ελλειψη πρωτοτυπιας.

1 Like

ΟΚ διαφωνούμε αν και βλέπω το point σου. Στο ΚΕΑ όμως το πάντρεμα των επιρροών έγινε για πρώτη φορά απ’ αυτούς, δεν είχε ξανακουστεί κάτι με τέτοια ενέργεια, ταχύτητα και αλητεία.

Όπως είπαμε και μεταξύ μας, στα Load/Reload, υπάρχουν κομμάτια όπως τα Where the Wild Things Are, Attitude, Mama Said, Prince Charming, Cure που θα μπορούσαν να τα είχαν γράψει κι άλλες μπάντες. Τα καλά κομμάτια αυτών των δίσκων, προφανώς και έχουν προσωπικό και ιδιαίτερο στυλ (όπως όλα των Metallica… εδώ προσωπικό ήχο έχουν οι διασκευές που κάνουν!) αλλά δε νομίζω ότι έχουν το στοιχείο πρωτοτυπίας των παλιών δίσκων τους.

2 Likes

Έλα ρε πως δεν είπαμε. Και οι ίδιοι το έχουν πει άλλωστε. Corrossion of Conformity, Alice in Chains, Soundgarden, ZZ Top, Lynyrd Skynyrd, Kyuss είναι επιρροές που ο ίδιος ο Hetfield είχε αναφέρει. Την είχα ανεβάσει τη συνέντευξη.

3 Likes

Δε μιλησα για επιρροες ομως, μιλησα για αλμπουμ που να ακουγονται ΤΟ ΙΔΙΟ με την μουσικη στα δυο διδυμακια.

Αυτο με το οποιο εχω ενσταση, ειναι το οτι υπαρχουν ξεκαθαρες επιρροες σε ΚΑΘΕ αλμπουμ των Μεταλλικα (μπορω να γραψω κι εγω 5-6 μπαντες που ακουγονται στο Κιλεμολ), παρολα αυτα για καποιον λογο υπαρχει το παραμυθι πως στα διδυμακια οι επιρροες ειναι το κυριο συστατικο, ενω δεν ειναι. Τραγουδια οπως τα Bleeding Me, Outlaw Torn, Until It Sleeps, 2X4, Carpe Diem Baby, Fixxxer, King Nothing, Fuel, Memory Remains, Devil’s Dance, Unforgiven II, Slither, Bad Seed ειναι κατα την γνωμη μου 100% χαρακτηριστικος ηχος Μεταλλικα, και δε μπορω να φανταστω καμια αλλη μπαντα να γραφει και να κυκλοφορει τετοια τραγουδια. Ολως τυχαιως (καθολου δηλαδη), τα περισσοτερα απο αυτα ειναι και τα τραγουδια που ο περισσοτερος κοσμος θεωρει τα καλυτερα στους δυο δισκους.

Το οτι υπαρχουν 2 μετρημενα τραγουδια που μοιαζουν με Alice In Chains (Thorn Within, Where The Wild Things Are), 2 στιγμες country (Low Man’s Lyric, Mama Said) και 2 στιγμες generic hard rock (Attitude, Prince Charming), δε νομιζω οτι στεκει σαν επιχειρημα πως ελειπε η πρωτοτυπια απο τα συγκεκριμενα αλμπουμς, σορρυ.

Αρα δηλαδη τα ΚΕΑ - AJFA εχουν ελλειψη πρωτοτυπιας επειδη σε τραγουδια οπως το 90% του Κιλεμολ, Escape, RTL, Creeping Death, Leper Messiah, Orion, Sanitarium, Eye Of The Beholder, Harvester Of Sorrow μπορει να ακουσει κανεις επισης επιρροες απο δεκαδες πιο παλιες μεταλ μπαντες οπως Iron Maiden, Mercyful Fate, ολο το φασμα του NWOBHM, Black Sabbath και δε συμμαζευεται? Το ιδιο ακριβως επιχειρημα ειναι.

Στην τελικη, βρειτε μου ΕΝΑ αλμπουμ που να ακουγεται στο συνολο του (ή εστω και 4-5 τραγουδια) παρεμφερες των Load Reload για να το λιωσω αν ειναι ετσι. Το μονο κοντινο που εχω βρει 20 χρονια τωρα ειναι οι απιθανοι Φινλανδοι Am I Blood.

2 Likes