Μetallica

Αυτά είναι . Και ακόμα συζητάμε για load και μαλακίες…
Αυτό το setlist να το παιξούν ελλάδα και θα μας μαζεύουν με τα ασθενοφόρα…

Κοιτα να δεις που στην Ελλάδα το καπνογονο το αναψαν στο Fuel … τι ειναι αυτά ρε ;

1 Like

Εσύ ήσουν?:grinning::grinning::grinning:

1 Like

Αντικειμενικές αλήθειες δεν είναι εκ των πραγμάτων. Ο καθένας έχει τις προτιμήσεις του, ανάλογα τα γούστα του και τα ακούσματα του.
Ναι εγώ θα συμφωνήσω ότι το St. Anger είναι κάκιστος δίσκος και δεν θα προσπαθήσω να βρω δικαιολογίες. Τον θεωρώ το δεύτερο χειρότερο πράγμα που έχουν κάνει μετά την αθλιότητα που λέγεται Some kind of Monster με την ψυχανάλυση και λοιπές μαλακιες. Και ξέρω ότι υπάρχουν πολλοί που πιστεύουν το ίδιο. Υπάρχουν όμως και αυτοί που θα πουν ότι το St.Anger έχει τις καλές στιγμές του που χαντακωθηκαν από την παραγωγή πχ. Ή ότι με το SkoM τόλμησαν, θέλησαν να “τσαλακωθουν” και έδειξαν ότι δεν τους νοιάζει. Αυτό δε σημαίνει ότι όλοι αυτοί σώνει και καλά προσπαθούν να πείσουν τον εαυτό τους, ότι λειτουργούν ψυχαναγκαστικα…απλα έχουν την άποψη τους.

Προσωπικά θέλω να ακούω στα live τους κομματια που δεν παίζουν συχνά. Οι Metallica έχουν παραπανω απο μπόλικο υλικό να μου προσφέρουν όλα αυτά τα χρόνια και αυτό δεν περιορίζεται μόνο στα 4-5 πρώτα τους άλμπουμ.
Θέλω να ακούσω και Load και Reload και DM και εννοείται βέβαια το HTSD.
Ύμνοι και το Master και το Creeping Death και το One και μερικά δεκάδες ακόμα.
Όταν θα βάλουν όμως ένα βίντεο στο κανάλι τους θα ενδιαφερθω περισσότερο όταν δω ότι αυτό είναι το Frayed Ends of Sanity πχ ή όταν πρόσφατα έπαιξαν το The God that Failed και το No Leaf Clover.
Ή αν παίξουν κομμάτια από την Load εποχή και μετά, (πλην του St.Anger)υπαρχει παρά πολύ υλικό και εκεί για να μείνω ικανοποιημένος σαν οπαδός.

3 Likes
6 Likes

ο Mustaine ηταν.

1 Like

Τώρα που έχουν μια δεκαετία να έρθουν θα ήταν όπως με τους Μεηντεν ο χαμός

Να ρωτήσω κάτι αν ξέρετε και sorry για το off topic.

Επειδή έχω πάρει εισιτήρια για Βιέννη, αλλά μετά τις τόσες επιπλοκές του προγράμματος, μάλλον βολεύει καλύτερα για Πράγα. Γνωρίζει κανείς αν ανοίγουν επίσημα εισιτήρια ξανά σε οποιοδήποτε χρονικό διάστημα πριν την συναυλία;
(δεν είμαι σίγουρος ότι θέλω να μπλέξω με ticketswap και να ρισκάρω να μην πουλήσω ποτέ τα εισιτήρια της Βιέννης)

Εισαι family, ναι. Και συμφωνω σε καποια σημεια μαζι σου.

Ο φιλος μας μαλλον δεν γνωριζει οτι οι Metallica το 1996-1997 επαιζαν 5-6 απο το Load (+ το Devil’s Dance) στις συναυλιες, το 2008-2011 επαιζαν το 70-80% του Death Magnetic στην World Magnetic, και στην προσφατη περιοδεια για το HTSD επαιζαν επισης συστηματικα 6-7 τραγουδια απο το HTSD στο μεγαλυτερο σκελος της.

Μαθε αναγνωση πρωτα και μετα πετας και καμια εξυπναδα. Δε μιλησε κανενας για status. Οι Metallica αντικειμενικα εγιναν κατι πολυ μεγαλυτερο απο την “καλυτερη μεταλ μπαντα” στα 90ς, και ανοιχτηκαν σε ενα πολυ μεγαλυτερο κοινο, και με το Black Album, αλλα και με οτιδηποτε αλλο κυκλοφορησαν στα 90ς (Load, Reload, Garage Inc. , S&M), και ακομα και το τραγουδι για το soundrack του Mission Impossible 2 το δειχνει αυτο.

Τα τελευταια 20 χρονια εχουν υπαρξει καλεσμενοι σε ενα σωρο εκδηλωσεις, τηλεοπτικες εκπομπες, εναρξεις αθλητικων γεγονοτων, και δε συμμαζευεται. Μεχρι και φοιτητες που εχω στα μαθηματα μου ετων 18-19 φορανε μπλουζακια Metallica ολη την ωρα (ασχετα αν δεν γνωριζουν πανω απο 10 τραγουδια τους), λογω του brand που εχει δημιουργησει η επιχειρηση και μπαντα Metallica. Αν θελεις μπορεις να αγνοεις την αληθεια και στον κυκλο σου με τους χεβι μετσαλ φιλους σου να στεναχωριεστε ακομα που πεθανε ο Κλιφφ Μπαρτον και μετα ξεπουληθηκαν και χαλασαν, δε στο αφαιρει κανεις το δικαιωμα.

5 Likes

Γενικώς ανοίγουν εισιτήρια για όλες τις συναυλίες, απλώς δεν ανοίγουν συγκεκριμένη στιγμή, θα πρέπει να κοιτάζεις τακτικά.

2 Likes

Στο συγκεκριμένο λάιφ, δε έπαιζε ρόλο το τραγούδι που έπαιζε το συγκρότημα, για να ανάψει καπνογόνο. Ήταν άλλες οι συνθήκες.

Ήρθαν οι τρουιλες;

Τι έννοεις ;

Κακως ταιζεις το τρολλ παντως, αφηστε τον να λεει μαλακιες και να απανταει στον εαυτο του, χαιρεται τωρα οτι του εδωσες σημασια.

1 Like

Κερδιζει 1 απαντηση για καθε 5 βλακειες που ποσταρει, λογω καλης θελησης

1 Like

Έχω να γράψω καιρό, και έχω ξεχάσει ποίοι είναι ποίοι.

Στον Κουιντομ πηγαινε που ξερει για ποιον μιλαω.

2 Likes

Επειδη βλεπω καρδουλες απο το ποπολο στον καθοδηγητη ας απαντησω. Το οτι κανανε ολα αυτα που περιγραφεις δεν σημαινει και απαραιτητα καλυτερη ποιοτητα. Σημαινει οτι γινανε πιο αποδεκτοι απο το συστημα και την μαζα. Προφανως δεν υπαρχει λογος να αναφερω ποιοι αλλοι εχουν κανει ολα αυτα. Και θυμιζω οτι πουθενα δεν ειπα οτι το load ειναι κακος δισκος. Ισα ισα που ειπα οτι ειναι οτι καλυτερο εχουν βγαλει απο τοτε.

Δε με ενδιαφέρει τι θεωρείς καλύτερο και τι όχι.

Θα ήθελα αυτό το τοπικ να γίνει ντοκιμαντέρ μια μέρα…

3 Likes