Μetallica

Σορρυ αν και δεν ήταν ο σκοπός μου, τελικά μάλλον όντως είμαι ισαποστακιας

Δεν υπαρχει λόγος, αλλά είναι αναφαιρετο δικαίωμα. Όπως δεν υπάρχει λόγος να λέμε συνέχεια ότι δεν γουστάρουμε άλλες μπάντες ( ναι για Μεηντεν λέω) αλλά είναι επίσης δικαίωμα να το λέτε όσες φορές θέλετε

Σε αυτό ισχύει ακριβώς αυτό

2 Likes

Παιδια κοιταξτε, φταιμε ολοι το ιδιο, απλα καποιοι περισσοτερο. Αυτοι που φταινε και περισσοτερο, ειναι αυτοι που φταινε.

Τα πραγματα ειναι απλα :stuck_out_tongue:

Προσωπικά τους Maiden τους λατρεύω όσο τους Metallica και δεν θα έμπαινα ποτέ στο τοπικ τους για να σπάσω τα αρχιδια των οπαδών τους με το ποσο δεν μου αρέσει το Final Frontier. Εδώ είναι και η διαφορά μας. Φυσικά είναι δικαίωμα του να πει τη γνώμη του σοβαρά και με σεβασμό.

5 Likes

Η συμμετοχή σε online κοινότητες δεν έχει μόνο δικαιώματα.

4 Likes

Μπορεί κάποιος παρακαλώ να αναλάβει υπεύθυνα να μας γράψει μια λίστα με τα μέλη του φάμιλυ; Έχω χάσει τη μπάλα!

4 Likes

Σκεψου τωρα να εμπαινα εγω στο τοπικ των Μεηντεν να εγραφα οτι το Final Frontier ειναι σκουπιδι, να μου την ελεγε ο Vagalex, και μετα να γυρνουσε καποιος να πει στον Vagalex οτι φταιει κι αυτος για την καταντια του διαλογου… ε ρε γλεντια που θα γινονταν…

4 Likes

Δεν καταλαβαινω γιατι να στην πει ο Vagalex, δεν ειμαστε circle jerk κοινοτητα των μεταλλικα/μειντεν εδω, εχουμε ολοι δικαιωμα να μη βρισκουμε τελειο το εκαστοτε εργο. Κατι εχετε μπερδεψει.

Πες και στο δικαστήριο όμως όλες τις εξυπνάδες που γράφεις όλη την ώρα χωρίς την παραμικρή ουσία, απλα για να προκαλεις. Ότι 9 στα 10 ποστς σου είναι για το “φαμιλυ” και εξυπνάδες 5χρονου, καμία άποψη, δεν λες τίποτα αλλο.
Επίσης κάποια ποστς πιο πάνω είχες γράψει ότι το σταματάς εδώ και σου είχα απαντήσει ότι αυτό δεν πρόκειται να γίνει. Και δεν θέλει πολύ λογική αυτό, απλά τα καθυστερημένα τρολς σαν και του λόγου σου έτσι λειτουργούν.
Επαναλαμβάνω όμως ότι η μεγαλύτερη ευθύνη δεν είναι δική σου αλλά αυτών που υποτίθεται ότι πρέπει να είναι, αλλά σε έχουν αφήσει να αλωνιζεις και να σπας αρχιδια όλη την ωρα.

4 Likes

Και προς ShadowKing πάει αυτό βέβαια.

Αν οι μονομέηντεν γράφανε ξέρω γω ότι το Final Frontier είναι υπόδειγμα καινοτομίας και progressive metal γραψίματος τότε φαντάζομαι θα γίνοταν ψιλοχαμούλης.

Πάντως συζήτηση για το πόσο μας αρέσει ή δεν μας αρέσει ένας δίσκος και γιατί είναι ή όχι καινοτόμος κ.λπ. είναι ο λόγος για τον οποίο υπάρχει ένα μουσικό φόρουμ. Το θέμα είναι απλά να μην βριζόμαστε όταν διαφωνούμε.

3 Likes

Φυσικά και έχουμε δικαίωμα αλλά έχει και κάποια όρια, έτσι δεν είναι; Το μόνο πράγμα που κάνει ο συγκεκριμένος είναι αυτό. Και οκ αυτός δεν έχει ζωή εμείς τι φταίμε; Και όταν λέω εμείς εννοώ όλους τους χρήστες που θέλουν να διαβάσουν για μουσική.

4 Likes

Δεν τιθεται θεμα συζητησης για τον συγκεκριμενο, μπαν και γεια σας λεω κι εγω.

Απλα βλεπω πως η συζητηση παει στο “αμα δε σου αρεσε ο δισκος των μεταλλικα μη γραφεις εδω, θα στην πουμε δικαιως”.

Ε συγγνωμη, αλλα που να γραψω;

1 Like

Για το Frontier πείτε ότι θέλετε και εγώ σκουπίδι το θεωρώ :sunglasses:

5 Likes

Μιας και εγω ειμαι ο εξωτερικος ανταποκριτης δεν εχω την παραμικρη ιδεα, αλλα τωρα τελευταια αυξανονται και πληθυνονται, πως τολμανε αλλωστε μερικοι να γραφουν με βαση την λογικη οπως οι 2-3 αποπανω που μιλανε για ελλειψη moderating.

Κανενας χαμουλης δε θα γινοταν, εχει ηδη γραφτει παμπολλες φορες και δεν εχει γινει ποτε χαμος. Αντιθετα, κανενας δεν εχει γραψει για το St. Anger οτι ειναι υποδειγμα σε τιποτα, ολοι εχουν γραψει για τις δεκαδες ελαττωματα και προβληματα που εχει, και με το που τολμαει καποιος να γραψει κατι καλο για 2-3 ριφφς στον δισκο και πως τα τραγουδια ακουγονται καλυτερα λαηβ, σκανε τα τρολλς κι οι αμοιβαδες. Δεν υπαρχει καμια ομοιοτητα μεταξυ των δυο τοπικς. Και τελος παντων αλλη μπαντα η μια αλλη μπαντα η αλλη, και γαμανε και οι δυο. Μπορουμε απλα να αφησουνμε την καθεμια στο τοπικ της.

Εκλαψα με γειωμα

5 Likes

Νομίζω πως ο συγκεκριμένος το έχει κάνει παραπάνω από προφανές ότι δεν του αρέσει . Σεβαστό αλλά δεν χρειάζεται να το πηγαίνει πάρα πέρα.

Δε νομίζω, σέβομαι κάθε άποψη και σίγουρα δεν θα έμπαινα κάθε τρεις και λίγο να πω πόσο διαφωνώ. Μια φορά είναι αρκετή νομίζω

4 Likes

Ίσα ρε ισαποστάκια!

3 Likes

Εξυπνο οσο και αστοχο. Οι μπαντες δεν εκαναν καποιο εγκλημα για να κατσουμε να τις διαχωρισουμε. Κοινως:

1 Like

Γουστάρω, συνεχίστε.

6 Likes

Σοβαρα την ειπα στην αρχη. Απλα ο αρχηγος σας δεν δεχετε κουβεντα. Και σας εχει κανει σαν τα μουτρα του.

1 Like

Νομίζω πάντως ότι με το σύνολο του topic αυτού αλλά και την σύγκριση με το τόπικ των Μειντεν και των άλλων μεγαθηρίων, προκύπτει σαφέστατα ότι οι Metallica είναι η πιο controversial μεγάλη μπάντα στον χώρο μας.

Κάτι που πιστεύω γίνεται καθαρά γιατί 1. είναι με αρκετή διαφορά πιο δημοφιλής και πλούσια από την 2η μεγαλύτερη (Maiden), λόγω μεγαλύτερης διείσδυσης στο mainstream και 2. γιατί έχει κάνει πολλές controversial για το metal χώρο κινήσεις - με πιο τρανταχτές τα Load - Reload - Napster - St. Anger - Some Kind of Monster. Από το Death Magnetic και μετά επέστρεψαν στην metal πεπατημένη από κάθε άποψη.

Ειλικρινά, όπως έχω ξαναπει, αν και οι Maiden πάντα μου πήγαιναν περισσότερο γιατί όλες αυτές τις κινήσεις τις βρίσκω αρκετά “αμερικανίστικες”, με πιάνω κάποιες φορές να ζηλεύω όλην αυτήν την ίντριγκα και τα λάθη και την οικειότητα των Metallica, από τον ευθύτατο και αγέρωχο δρόμο του Steve Harris και της επαγγελματικής, βρετανικής ιδιοσυγκρασίας των Maiden.

Συνεχίστε το ξύλο παρακαλώ.

4 Likes

Η μεταλ πεπατημενη που λες, ειχε και Lulu, συνεργασια με τον Lang Lang, ταινια Through The Never, συνεργασια με Lady Gaga και πολλα αλλα… μονο μεταλ πεπατημενη δεν την λες. Γενικα οι Metallica δεν εχουν πλεον την παραμικρη σχεση με τον “μεταλ χωρο” (και δεν εννοω την μεταλ μουσικη ως ειδος) εδω και περιπου 3 δεκαετιες.

4 Likes