Μetallica

rhythm (ντάξει μη στραβώσεις για αυτό)

όχι φυσικά, δεν τους βλέπω για τεχνικά ισάξιους μάστορες. αλλά για να έχουμε λίγο perspective που λένε και στο χωριό μου. οκ, γαμάτο το συγκρότημα, προφανώς όλοι γουστάρουμε για να μετέχουμε στο φόρουμ, αλλά θεωρώ χρειάζεται και κάποιο μέτρο, ένα σύστημα αναφοράς. δηλαδή και απλούστερα, δεν μιλάμε για τους death, ούτε τους cynic πχ. το θέμα λοιπόν δεν είναι ποιος είναι τεχνικά αρτιότερος (προφανώς ο τρουχίλο), ούτε καν (για να στο πάω παρακάτω) αν αυτός χαραμίζεται (ας πούμε καλλιτεχνικά) ή όχι παίζοντας ως τέταρτο βιολί στη μπάντα (spoiler alert, ναι). θεωρείς πως ο νιουστιντ ήταν τεχνικά ανεπαρκής για να παίζει στη μπάντα; αν ναι, πασο. εγώ θεωρώ πως προφανώς ήταν επαρκέστατος. και δε χρειάζεται να ψάξω μπουτλεγκ, τους είδα και με νιουστιντ και αντιλαμβάνομαι πως προφανώς η όποια κοιλιά ετών στην απόδοση είχε να κάνει με διάφορους λόγους, πχ κάψιμο φωνής χετφιλντ στα early 90s, καταχρήσεις και rehab, εσωτερικά προβλήματα της μπαντας και πολιτικές εντός αυτής (όλα αυτά ως αποτέλεσμα αδυναμίας διαχείρισης -ψυχολογικής και επιχειρηματικής- του γεγονότος πως έγιναν μεγκα σταρς όπως έγιναν και φυσικά λαμβάνοντας υπόψη το “κόστος” το οποίο κατέβαλαν για αυτό) κτλ κτλ κτλ. Πάντως, δεν θα συμπεριλάμβανα σε αυτούς τους λόγους επ ουδενί την τεχνική ανεπάρκεια του νιουστιντ -και μου φαίνεται και αστείο να το κάνεις πραγματικά (λες και φταίει αυτός ή ο κάθε μπασίστας που μπορεί ο ουλριχ ανά περιόδους να πατάει όπου θέλει). Αποψάρα μου, είτε θες να τη δεχθείς είτε όχι. Απλά ευτυχώς, μετά από πάροδο ετών και πολλές καταστάσεις που έθεσαν σε κίνδυνο την ίδια την ύπαρξη της μπάντας, κάποια στιγμή το κάρο ξεκόλλησε από τη λάσπη και απολαμβάνουμε τα όσα απολαμβάνουμε τώρα.

7 Likes

Συμφωνω με καθε λεξη, αλλα:

4 Likes

χεχε, σόρι!!

1 Like

Δεν έχω καταλάβει ποιον ρωτάς αλλά αφού είδα quote ας πω ότι τον Newsted τον έχω σε μεγάλη εκτίμηση και θεωρώ ότι μια χαρά στέκονταν πάντα…και είχε και attitude

Στο θέμα μπασιστα οι Μεταλλικα έπιασαν το Τζόκερ δύο φορές στην καριέρα τους… και τις δύο περιόδους βρήκαν εξαιρετικές λύσεις που ικανοποιουσαν τις ανάγκες τους

3 Likes

μάλλον παρεξήγησα τότε το πνεύμα του σχολιου σου, με συγχωρείς. απλά ήθελα να πω πως αλλοίμονο αν ο μπασίστας των μεταλλικα χρειάζεται να παίζει στο επίπεδο του les claypool

3 Likes

Το συμπερασμα ειναι γενικα οτι τον ΤΖΕΗΣΟΝΙΚ δεν θα τον ξαναβρισετε! Τον ΤΖΕΗΣΟΝΙΚ!

4 Likes

4 Likes

Τι Τζεησον τι Τζαξον (Πολλοκ)

4 Likes

Γκαυλεουρας !

1 Like

Που είναι το αστείο?

Αν δεν ξέρεις ποιος είναι ο Τζάκσον Πόλοκ, πουθενά :stuck_out_tongue:!

1 Like

Για δες καλύτερα πότε ποσταρε το emoji

Α σε άλλο νόμιζα ότι του απαντάς :stuck_out_tongue:.

1 Like
4 Likes

Prost

9 Likes

Καλά να περάσεις και περιμένουμε (αντικειμενικό :stuck_out_tongue_closed_eyes: ) review!

2 Likes

Καλά, αντικειμενικος είμαι πάντα, αυτό ήταν πλεονασμός! :sunglasses:

Το απόλυτα αντικειμενικο μου review είναι ότι δεν πέφτει (η απόδοση) με τίποτα.

Μερικές φώτο. Είδα το λαιβ από μπροστά αλλά στο NEM έφυγα προς τα πίσω κ έβγαλα μερικές ωραίες πανοραμικές φώτο.

Παραδόξως οι Γερμανοί είναι από τα πιο φωνακλαδικα κοινά, ίσως μετά τους Άγγλους. Δεν είχα ξαναδεί λαιβ στη Γερμανία (νομίζω) και με εξέπληξαν ευχάριστα. Συμμετείχαν όλοι.

7 Likes

Snakepit ησουν; Οι Γερμανοι για μενα ειναι σαπιο κοινο. Οταν ομως μια συναυλια που γινεται στη Γερμανια εχει multinational κοινο, τοτε αλλαζει το πραγμα. Δεν ειδες γερμανικο κοινο μαλλον :stuck_out_tongue:. Ασε που το Βερολινο δεν ειναι Γερμανια!

Όχι, δεν ήμουν στο Snakepit δίπλα ουσιαστικά.

Δεν ξέρω, δεν περίμενα κανένα φοβερό κοινό, ειδικά σε στάδιο, αλλά με εξέπληξαν. Ίσως έχει να κάνει με την πόλη. Ίσως με το ότι το μεγαλύτερο local chapter του Metclub είναι το Γερμανικό. Γενικά το Βερολίνο θα το ξαναεπισκεφτω για λαιβ, πιθανόν για Rammstein του χρόνου

2 Likes

ακουσες και χτες και μπηκες στο κλιμα ! :stuck_out_tongue:

1 Like