Μetallica

ΑΥΤΟΙ ειναι οι ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ METALLICA.
Ο τελευταιος τεραστιος δισκος τους. Τωρα μπορειτε να με κραξετε.:blush:

4 Likes

Αφού παραδέχεσαι ότι επιλέγεις να είσαι τυφλός, γιατί να σε κραξουμε? :stuck_out_tongue: :heart_eyes:

1 Like
1 Like

Νομίζω ότι είναι μαζί με το MOP το (ας μου επιτραπεί η έκφραση) πιο ολοκληρωμένο κομμάτι των Metallica, στίχοι,φωνητικά,ντραμς,solo,ήχος,το ότι δεν ξεπερνάει το Master είναι λόγω του μπάσου όχι για τον ήχο αλλά για το ότι απλά ακολουθεί…
Υπάρχουν στίχοι όπου μπορώ να πω πως ταυτίζομαι σχετικά όπως το “Do as I say not as I do” ή το " always censoring my every move"
Για το σόλο το έχω ξαναπεί είναι ίσως το καλύτερο μαζί με αυτό του Creeping Death

ΥΓ Το main riff είναι palm muting στην κιθαρα μαλάκες (όσον αφορά τα covers) και 2-2-2-2-2-2 όχι 2-3-2-3-2-3 :stuck_out_tongue::sunglasses:

Κλάμα

1 Like

Το μόνο μπάσο που ακούγεται στο Dyers Eve είναι στα live. Και ο θεοθεος ο Ρομπ βγάζει όλο το κομμάτι χωρίς πένα, άνετος.

4 Likes

Χμμμμ ναι οκ, δυστυχώς δεν υπάρχει μιξη χωρίς το bass track πουθενά, αλλά αν υπήρχε προφανώς θα ακουγόταν τραγικά διαφορετικό το τραγούδι και χωρίς τόσο πολύ όγκο. Τώρα οκ αν με το “δεν ακούγεται μπάσο” εννοείς ότι δεν υπάρχει galloping όπως αυτό στους Maiden, τότε συμφωνώ μαζί σου. Και είμαι πολύ πολύ ευγνώμων που “δεν υπάρχει μπάσο” στο Dyers Eve αν είναι έτσι.

Υπάρχει μια φήμη που λέει ότι το μπάσο στο Justice το ηχογράφησε ο Ulrich, δεν τους άρεσε και τελικά το πετάξανε.

2 Likes

Με το ότι δεν ακούγεται μπάσο εννοώ ακριβώς αυτό, κυριολεκτικά. Έχω το AJFA σε μερικές εκδόσεις που οι audiophiliac θεωρούν τις κορυφαίες ηχητικά, το έπαιξα σε MK2 με εξαιρετικό ενισχυτή και ηχεία και απλά είναι θαμμένο κάτω από όλα τα υπόλοιπα.

Το ότι το λένε όλοι δεν έχει να κάνει με κόμπλεξ αλλά με καταγραφή της πραγματικότητας. Άλλωστε στους “όλους” συμπεριλαμβάνονται και οι ίδιοι οι Metallica που πολύ τίμια σε πρόσφατη συνέντευξη με αφορμή την κυκλοφορία του box set παραδέχτηκαν πως δεν ακούγεται γιατί το χαμηλωσαν και ενίσχυσαν όλα τα υπόλοιπα εξηγώντας επίσης τίμια ότι δεν ήταν μέρος του οράματος για το πως θα ακούγεται ο δίσκος, αλλά πολύ απλά ήθελαν να είναι μπροστά τα όργανα τους. Ο Τζεισον δεν είχε λόγο και θάφτηκε.

Εμένα ο ήχος μου κάνει, παραμένει ίσως ο αγαπημένος μου Metallica δίσκος, αυτό δε σημαίνει πως αν βάλεις το δίσκο σε γαματο ηχοσυστημα θα γίνουν μαγικά και θα ανέβει το μπάσο στη μίξη.

Edit: για να μην παρεξηγηθώ, το γράφω περισσότερο ως απάντηση στο επιχείρημα περί καλού ηχοσυστηματος. Αφενός γιατί θεωρώ πως ένας δίσκος πρέπει να ακούγεται σε γενικές γραμμές καλά σε κάθε ηχοσυστημα, αφετέρου γιατί δεν ισχύει, όταν ένα όργανο είναι θαμμένο στη μίξη το ηχοσυστημα δεν αλλάζει τίποτα.

Δεν είμαι από αυτούς που θέλουν να γίνει remix ο δίσκος και να ανεβάσουν το μπάσο. Τυχαία η όχι, νομίζω πως ο ήχος βγάζει ένα αποτέλεσμα που ταιριάζει στο απαισιόδοξο, επιθετικό και ασφυκτικό mood που έχει το AJFA.

9 Likes

Το Justice έχει τόσο μπάσο ήχο όσο χρειάζεται για να μην φαίνεται η απουσία του οργάνου μπάσου.

Πρόσφατα είδα ένα παληκάρι που παίζει το μπάσο σε όλο το Justice.

Δεν πρόσθεσε κάτι που μ έλειπε να πώ την αλήθεια.

6 Likes

Σωστός.

Μα δεν γίνεται να σου λείπει πολύ, όταν θα έπαιζε κατά 90% τα ίδια με την κιθάρα.

Ενδιαφέρον θα είχε μια έκδοση με άλλη ενσωμάτωση του μπάσου στο Justice. Π.χ. ας ξεκινούσαμε από τα κουπλέ, να μην έπαιζε το θέμα της κιθάρας, αλλά να συνόδευε μόνο και να πλαισίωνε. Δεν ξέρω πως ακριβώς θα γινόταν γιατί οι γνώσεις μου στα μουσικά δεν είναι τεράστιες, αλλά νομίζω θα ήταν doable και θα έδινε άλλο χαρακτήρα στον δίσκο (έτσι σαν fan project εννοώ).

1 Like

Εγώ αυτός θεωρούσα μέχρι πρόσφατα πως ήταν και ο λόγος που εξαφανίστηκε το μπάσο στη μίξη. Τελικά ήταν πιο πεζός :joy:

Zoom in στο βαμμενο νυχακι του Κερκ για μαξιμουμ απολαυση λογω των δακρυων μεριδας κοσμου που παντοτε προσεχει τις στυλιστικες επιλογες του Κερκ.

Τζεημς ειναι στο μαξιμουμ του ποσο redneck εχει υπαρξει ολα αυτα τα χρονια, και αυτο λεει πολλα. Κανονικα πρεπει να βγαινει με καραμπινα και λευκο wifebeater στην σκηνη, και να κανει εισοδο με pickup φορτηγακι.

3 Likes

5 Likes

Lulu?

3 Likes

Don’t tread on me

Λιωνω

Χρόνια πολλά στον καλύτερο frontman του μετ(σ)αλ

8 Likes

Χρόνια του πολλά, να έχει υγεία να συνεχίζει να μας χαρίζει (μαζί με τους άλλους 3) υπέροχες μουσικές και φοβερά σόου.

Υ.Γ. (άσχετο): τις προάλλες ψάχνοντας σε παλιές μου μπλούζες, βρήκα μία St. Anger :smiley:

2 Likes