Μetallica

Το Reload είναι καλό CD?

Είναι τα απομεινάρια του Load, μην κοιτάς που γράφτηκαν ταυτόχρονα

1 Like

Αρκετούς που θεωρούν το Fixxxer για πέταμα και το ManUNkind τραγουδάρα; Δε νομίζω. Όσοι αποθεώνουν το HTSD και θάβουν το Load το κάνουν για το Spit, το ομώνυμο, άντε να βάλω και τα Moth, Atlas, Halo λόγο ποιότητας.

Παρεμπιπτόντως, κάπου μπερδεύεστε με το Reload το οποίο είχε σαφώς καλύτερη υποδοχή και αποδοχή από το Load όταν κυκλοφόρησε γιατί ήταν “πιο μεταλ” σύμφωνα με κριτικές της εποχής.

Το είπα με μεγάλη δόση υπερβολής… περισσότερο ήθελα να “δείξω” τα άτομα που δεν ακούνε κουβέντα για οποιοδήποτε κομμάτι από loads ενώ “γουστάρουν” τα παρόμοια κομμάτια του htsd… ίσως τα άτομα που τσακώνομαι από τον περίγυρό μου να είναι οι εξαιρέσεις, αλλά μου έκανε τρομερή εντύπωση όταν τις άκουσα πρώτη φορά αυτές τις απόψεις

3 Likes

Μπα, το πρώτο δεν ισχύει. Ο πολύς ο κόσμος γουστάρει και το Dream και το Dead, και το Revenge, και το Confusion… Τραγούδια που θα μπορούσαν να είναι βγαλμένα από οποιαδήποτε φάση των Metallica στα 90ς. Απλά το HTSD δεν έχει το στίγμα, ενώ τα διδυμακια το έχουν, και για πολύ κόσμο είναι σχεδόν αιρετικό ή ιεροσυλο να τα βάλουν μαζί με τα 5 (ή 4 ή 3) πρώτα… Σε φάση που ναι μεν έχουν μαλακωσει μεν και λένε “ντάξει μωρέ ακούγονται τα loads έχουν καλά τραγουδάκια αλλά φίλε ΜΑΣΤΕΡ”.

Ο καθένας όπως την βρίσκει φυσικά. Στην τελική αυτό το καταλαβαίνω περισσότερο από τον σουρρεαλισμο του “γαμαει το Load, μάπα το Reload” , που είναι το πιο πρόσφατο narrative, και η καθώς πρέπει γραμμή. Είπαμε, μέχρι το 2030 ΙΣΩΣ πλέον να φτάσουμε στην αναγνώριση και του Reload, άλλωστε πήρε καμιά 15αρα χρόνια για το Load, ε για το άλλο μπορεί να πάρει παραπάνω.

Για την δεύτερη παράγραφο σου, αυτό μπορεί να ισχυσε για μερικές ώρες ή μέρες ή άντε βδομάδες, αλλά γενικά η γραμμή από το 1998 και μετά είναι ότι το “Reload είναι ακόμα χειρότερο παιδιά, πλήρες ξεπούλημα”. Δε βοήθησαν και οι Metallica βέβαια, που μπήκαν σε αυτοκαταστροφική φάση αμέσως μετά και δεν προώθησαν τα διαμάντια του δίσκου όσο έπρεπε οταν έπρεπε.

1 Like

2040 και βλέπουμε.

Για σένα ούτε 2060.

1 Like

Προφανώς, τα τραγούδια που ανέφερες θα μπορούσαν να βρίσκονται και στο ΤΒΑ και στα Load/Reload.

Συνεχίζω να πιστεύω πάντως πως το Reload είχε πιο “άμεση” αποδοχή από το Load. Και καλύτερες βαθμολογίες είχε πάρει με την κυκλοφορία του, και πιο μεταλ το θεώρησαν (στο demo του Fuel θυμάμαι περιγραφή σαν “κάτι μεταξύ Battery και Stone Cold Crazy”) κλπ κλπ.

Κατά τα άλλα, αν αφήσεις απ’ έξω τα περιτυλίγματα, τις λανθασμένες εντυπώσεις περί left over κλπ είναι δύο σχεδόν ισάξιοι δίσκοι. Απλά προσωπικά βρίσκω το “μεγαλείο” των συνθέσεων του πρώτου να επικρατεί. Όπως επίσης το Load έχει ταυτόχρονα και πιο μέτριες στιγμές (Ronnie πχ το Reload δεν έχει).

4 Likes

Όντως υπήρχε μία πιο light αντιμετώπιση του reload από την μεταλλική κοινότητα, το οποίο είναι λογικό βέβαια αφού είχε προηγηθεί το σοκ του load, της αλλαγής του ήχου, του κουρέματος, των επίμαχων φωτογραφιών κτλ., οπότε σίγουρα ήταν πιο προετοιμασμένη να το αποδεχθεί.

Και γενικά νομίζω ότι το load είχε πιο “προβοκατόρικα” τραγούδια σε σχέση με το reload, θα έλεγα ότι το load είναι ο πιο “alternative” δίσκος, ενώ το reload είναι ο πιό “black sabbath” δίσκος.

Αν και νιώθω πιο δεμένος με το reload (ήταν από τους πρώτους δίσκους που αγόρασα), νομίζω ότι το load κερδίζει, στα σημεία μεν, ξεκάθαρα δε. Καλύτερες συνθέσεις και κυρίως έχει μια ποικιλομορφία και πολυσυλλεκτικότητα που λείπει από το reload.

6 Likes

Όσο περνάει ο καιρός για μένα τα πράγματα είναι ξεκάθαρα καλύτερος δίσκος μετά το black, death magnetic.

1 Like

καταρχην να σας ενημερωσω οτι εχω ρεπο οποτε αυτο ευθυνεται για το παρακατω ποστ που θα γινω λιγο φαμιλυ κουαντομ :laughing:

ψαχνωντας χθες το βραδυ να ξενυχτισω με μια καλη πολεμικη theme ταινια και αφου ξεπερασα γρηγορα κατι "ειμασταν καποτε στρατιωτες προπαγανδιστικη ταινια sponsored by usa military forces " επεσα πανω σ αυτη

την οποια την ειδα γυρω στο 1988 μαλλον σε βιντεοκασετα στην τρυφερη ηλικια τον 10 τοτε που στα βιντεοκλαμπ αγοραζες οτιδηποτε εκτος απο τσοντες, μια ταινια με αρκετα σκληρες σκηνες.

αμεσως θυμηθηκα αυτο

και τον στιχο
For a hill men would kill, why? they do not know

που οταν το πρωτοακουσα αρκετα χρονια μετα βεβαια την ταινια το συνδεσα απολυτα και ετρεξα να το συζητησω με τον μπραδερ μου και συμφωνησαμε οτι απο αυτη την ιστορια επηρεαστηκαν οι στιχοι. προκειται για μια θανατηφορα 10ημερη μαχη στο Βιετναμ για την καταληψη ενος λοφου που λογου των απωλειων ονομαστηκε Λοφος Χαμπουργκερ -ποσο τραγικη ονομασια-
εκτος απο αυτο το τραγουδι το αγαπησα κυριως για τα γαμηστεροτερα ντραμς που εχω ακουσει σε τραγουδι λες και πεφτουν βομβες τριγυρω σου διασπαρτες.

τεσπα μικρες ιστοριες αγαπης ενος τραγουδιου.

μετα ηρθε το ΟΝΕ κ εγινα το αντιπολεμικο καθικι που ειμαι μεχρι σημερα. ΘΕΝΚΣ 'TALLICA.

υγ: τελικα -ξανα-ειδα το Dunkirk

7 Likes

Το ανατριχιαστικο είναι πως αυτοί οι στίχοι ταιριάζουν σε οποιονδήποτε πόλεμο. Στην Κορέα χάθηκαν 3 εκατομμύρια ψυχές και δεν κερδιθηκε (εν τέλει) μέτρο εδάφους από καμιά από τις αντιμαχομενες πλευρές. Το ίδιο στο Δυτικό μέτωπο.

Οι στίχοι πάντως αφορούν τον ισπανικό εμφύλιο και είναι επηρεασμένοι από το ομώνυμο αριστούργημα του Χέμινγουεϊ.

ΥΓ: επίσης ανατριχιαστικο το πως στα δύο κομμάτια που αναφέρεις τα ντραμς είναι τόσο μέσα στο κλίμα του τραγουδιού και θυμίζουν βόμβες η ροπές αυτόματου όπλου…

2 Likes

Στο 5.30

1 Like

Ειδικα στο ONE στο κλιπ το σημειο της δικασης taken my arms taken my legs ειναι Η απαντηση στην ερωτηση τι ειναι μεταλ κ οπτικοιημενα

Για οποιον εχει κοσμοτε τβ, στο καναλι stingray iconcert εχει τωρα το live απτο orion 2012. Και αποτι βλεπω το εχει και στο replay tv

3 Likes

Τα νεα για την relapse του Hetfield εχουν παγωσει το τοπικ και οποιαδηποτε ορεξη για κουβεντα νομιζω…

Εξαιρετικα τα αποπανω :sunglasses:
Παιζει και να το προτιμω ετσι το φορχουμ. Πιαστε τις τσουγκρανες και τους πυρσους.

4 Likes

Πολύ καλή και η έκδοση το roam αν ήταν στο justice… ειδικά το αρχικό αργό ριφ σκέτο κοπανημα

1 Like

Γενικα αυτος ο τυπος εχει κανει ΠΟΛΛΑ καλα, και το autoplay του youtube με εχει κανει να ακουσω τα περισσοτερα. :joy:

1 Like