Μetallica

Η συναυλία που έχασα λόγω πανελληνιων β λύκειου :cry: Τη Δευτέρα (14/6/99) γράφαμε ιστορία, ενώ δύο μέρες πριν οι Metallica επίσης γράφανε ιστορία ! Καλά μην πέσετε να με φάτε, τίμιο ηταν

Εκείνα τα χρόνια η μανία μου με οτιδήποτε έχει να κάνει με τους Metallica δεν λεγόταν, όπως και η ζήλια μου για τους μεγαλύτερους φίλους μου, που όντας φοιτητές και χωρίς σχολικές υποχρεώσεις και εξετασεις τους είδαν και τους καμαρωσαν!

Ποιοι εισασταν εκεί? Τι θυμάστε περισσότερο από εκείνο το live?

4 Likes

Το one, το ποσο αδιαφοροι ηταν οι monster, την εισοδο και την εξοδο απο το γηπεδο

2 Likes

James να τρέχει στη σκηνή και να σκάει στο μικρόφωνο με “so fuckin’ what”, τι άλλο :stuck_out_tongue:

Monster Magnet είχαν βγει με τρεις κιθάρες, ευτυχώς τους είχα προλάβει ολόκληρους (γιατί το ψωλοπαίξιμο στην είσοδο ήταν μνημειώδες).

5 Likes

Πω μιλάμε για 23 χρόνια πριν! Γεράσαμε (δεινόν τό γῆρας, οὐ γάρ ἔρχεται μόνον)

Δεν είχα πάει ούτε εγώ. Ούτε το 2007 τους είδα. Έπρεπε να φτάσουμε 24 Ιουνίου 2010 για να τους δω στην επική συναυλία με την καταιγίδα.

2 Likes

Θυμάμαι ένα ρολόι να πέφτει στα χέρια μου, τους monster magnet να μπαίνουν με το Traktor, την αγκωνιά που έφαγα στο so what…ωραία πράγματα

3 Likes

Παρθενιά.

2 Likes

Πραγματικα αδιαφοροι ομως!
Το ξυλο που επαιξα εκεινη την μερα στην εισοδο με τους σεκιουριταδες ηταν αδιανοητο.Ουτε εξω απο γηπεδο τετοια σουτια…

2 Likes

Α λυκειου νομιζω ειχα τελειωσει. Πρωτο
Μεγαλο λαιβ της ζωης μου. Monster magnet δεν ηξερα και επαθα πλακα. Εισοδος ταλαιπωρια κολοσσιαια. James να ορμα στη σκηνη και να γίνεται της ποπης. Bleeding me και battery. Πολυκατοικιες γεματες κοσμο. Ηλιοβασιλεμα. Αστραπιαιος ερωτας με την εννοια της συναυλιας.

4 Likes

https://www.metallica.com/events/event-10336.html

Ξέθαψα και το σετλιστ, το οποίο ομολογουμένως ήταν φανταστικό

Edit: Αλλά και ένα άρθρο από το main site που αποτυπώνει πολύ καλά θεωρώ το κλίμα της εποχής

8 Likes

Τι θησαυρός είναι αυτός !! Με φωτογραφίες τα πάντα όλα … Φανταστικό

4 Likes

Τ Ι μπορεί να σου θυμίζει μια συναυλία;

Όχι μόνο ήταν η πρώτη συναυλία που πήγα μόνος μου ήταν ταυτόχρονα κ η πρώτη φορά που κατέβηκα Αθήνα μόνος μου.

Με φιλοξένησε ένας φίλος 10 χρόνια μεγαλύτερος που γνώρισα το προηγούμενο καλοκαίρι στις διακοπές μου στη Νάξο όπου σε μια καφετέρια που είχα πάει φορούσα καπέλο Άρης αυτός ΑΕΚ μιλήσαμε κ με προσκάλεσε να δούμε τα ευρωπαϊκά παιχνίδια των ομάδων μας το βράδυ ή ήταν φιλικά δεν ξερω. Καλό παλικάρι κάναμε παρέα τις υπόλοιπες μέρες στο νησί κ με προσκάλεσε να πάω Αθήνα οπότε θέλω.

Έμενε κάπου στο Ίλιον κ εκεί έπαθα ένα χμμμμμ ταξικο (;;; ) κοινωνικό (;;; ) σοκ αφού σαν μεγαλωμένος σε μεσαία προς τα πανω οικογένεια χωρίς να μ λείπει τίποτα δεν πίστευα ότι υπάρχει κάποιος που μένει σε υπόγειο υπογείου πολυκατοικίας 15 τμ. Να ναι καλά το παλικάρι ελπίζω να του πήγαν όλα καλά δυστυχώς 15 χρόνια στην Αθήνα δεν κατάφερα να τον ξαναβρώ.

Ωραίοι οι ματατζηδες έξω από την συναυλία κάναμε αγκαλίτσες με τις ασπίδες τους :smiling_face_with_three_hearts: ευτυχώς όχι με τα γκλοπ τους, πηδηξα από κερκίδες αρένα κ μετά ξανά κερκίδες αφού γνώρισα ένα παλικάρι μόνος του κ αυτός που είχε σπασμένο πόδι στο γύψο τον βοήθησα κ τελικά είδαμε παρέα την συναυλία. Εποχές χωρίς φβ κ σοσιαλ μίντια δεν κρατήσαμε καμια επαφή. Να ναι καλά κ αυτός.

Για την συναυλία σαν συναυλία θυμάμαι έντονα μόνο το THE THING THAT SHOULD NOT BE δεν πίστευα ότι το έπαιζαν.

Μ έμεινε κ αυτή

Δεν την φόρεσα ποτέ είναι XL κ σύμφωνα μ αυτά που βλέπω σε κάτι αγγελίες κ μου γυρίζουν το μυαλό μπορεί κ να την πουλήσω 180 ευρω :yum:

12 Likes

Νομιζω καπου εχω γραψει πριν κατι χρονια την εμπειρια μου σε αυτην την συναυλια και δε μου αρεσει να επαλαμβανομαι, οποτε δε θα κατσω να γραψω σεντονι, αλλα πολυ συνοπτικα:

  • Εγραφα Ψυχολογια κορμου Γ’ Λυκειου 2 μερες μετα, σιγα μην εχανα Metallica για την μαλακια

  • Στηθηκαμε με τους φιλους μου κατα τυχη στην κερκιδα που ανοιξε πρωτη

  • Πηδηξαμε κιγκλιδωμα, τρεξαμε σε ενα ΑΔΕΙΟ γηπεδο προς την σκηνη, ημασταν 3η σειρα καγκελο

  • Monster Magnet σκουπιδιλα, απο τα χειροτερα πραγματα που εχω δει ποτε λαηβ :face_vomiting:

  • SO FUCKING WHAT και 135 λεπτα οργασμου

  • Η καλυτερη Metallica συναυλια που εχω δει και δε θα ξεπεραστει απο καμια, ηταν στο peak τους 1988-1999

180 ευρω δε σου δινω, αλλα ανα τα χρονια εχω εξελιχθει απο M στην εφηβεια σε L στα 22-23, και σε XL οταν πατησα τα 36-37, οποτε αν θελεις συζηταμε την τιμη :sweat_smile: Η μπλουζα ειναι εξαιρετικη παντως, εγω δε θα την πουλουσα για κανεναν λογο, εκτος αν καποιος χαζος μου εδινε ξερω γω 1000 ευρω

4 Likes

Ελεος με τους πρωτοσυναυλιακηδες :stuck_out_tongue:

2 Likes

Καποιες φορες εισαι τυχερος και βλεπεις την μπαντα που αγαπας στο peak της τι να γινει.

Ειμαι το αντιθετο ααπο αυτο που λες, δεν εχω κανεναν κανονα για την “πρωτη φορα” οπως αλλοι…

1 Like

Την μπλούζα θα την δωσω είτε στον κουμπάρο μου που μας πάντρεψε αν κ για δώρο κουμπαριας του έκανα δωρο κάτι lp metallica σουπερ σπάνια picture κ δε συμμαζεύεται ή θα την κρατήσω για συναισθηματικους λόγους ή θα την πουλήσω για κάνα καλό σκοπό.

Το 180 το έγραψα γιατί ήθελα καιρό να θίξω αυτό που βλέπω σε αγγελίες κ όπως έγραψα μ γυρίζουν τα μυαλά. 60 ευρώ μια μπλούζα επειδή είναι του 1996. Δε γαμιεστε. Αλλά αυτό ειν δικό μου θέμα.

2 Likes

Γενικα ειμαι μαζι σου σε αυτο το θεμα και την νοοτροπια, αλλα το 60 που εθεσες τωρα ειναι φυσιολογικο για μια μπλουζα που δεν βρισκεις πουθενα πλεον. Δεν το λεω “αισχροκερδεια” οπως θα πω το 180 και το 200.

1 Like

2η εβερ Συναυλια μου, πρακτικα η πρωτη μιας και η πρωτη ηταν κατι μηνες πριν, Angra στο Ροδον τελευταια φορα με Αντρε, αλλα εκεινη την εποχη δεν ημουν και τοσο φαν οποτε πηγα πιο πολυ για παρεα, Μεταλλικα η πρωτη συναυλια μπαντας με την οποια ημουν σε μεγαλους ερωτες, ισως και να ηταν η τοπ μπαντα μου τοτε.

Αυτο που μου εχει μεινει ειναι πως οταν τελειωσε το So What ημουν μουσκεμα στον ιδρωτα, φουλ λαχανιασμενος και εντελως βραχνιασμενος. Απο το πρωτο κομματι. Ηταν μια καλη ενδειξη του τι θα επακολουθουσε.

3 Likes

23 χρόνια πριν… η πρώτη μου συναυλία Metallica, πολλές αναμνήσεις… Τα είχα περιγράψει πριν κάποιους μήνες σε σχετική ανάρτηση… The memory remains τελικά… Θετικά και αρνητικά, αν και τα αρνητικά τείνουμε να τα αποβάλλουμε από τη μνήμη…

@QuintomScenario περαστικά φίλε! Σπάσιμο όπως έγινε, αλλά shit happens και τελικά η κοπέλα σου θα εκτιμήσει ακόμα περισσότερο αυτό που ετοίμαζες. Τα καλύτερα θα τα βρείτε μπροστά σας.

4 Likes

Εξετάσεις Β’ Γυμνασίου, πρώτη σοβαρή συναυλία (και ίσως μια από τις σοβαρότερες που έχω παρευρεθεί), προσωπικά θυμάμαι ότι οι Monster Magnet με είχαν ψαρώσει πολύ άσχημα χωρίς να τους έχω ξανακούσει και από τότε τους αγάπησα, θυμάμαι τις τσιμεντένιες εξέδρες που έκαιγαν λόγω ήλιου, αλλά δε με ενόχλησε ποτέ γιατί δεν κάθησα ούτε μια στιγμή (αντίθετα με τον πατέρα μου που με συνόδευε για να πάω στο live), θυμάμαι την ατάκα του - καθόλου σχετικού με metal - πατέρα μου στο nothing else matters “ωραίο bluesάκι αυτό” (ορίστε τα τείχη που ρίχνουν κάτι τέτοια τραγούδια), θυμάμαι την έκστασή μου βλέποντας έναν μακρυμάλλη με μαύρα ρούχα και την κιθάρα του Hetfield να πηγαίνει στο μικρόφωνο και να λέει “so fucking what” και να ξεκινάει ο πανικός (εγώ ήξερα ότι ο Hetfield ήταν κουρεμένος τότε, οπότε εξεπλάγην θετικώς), γενικά θυμάμαι πολλά και ανατριχιάζω ακόμα και σήμερα. Έχω ακόμα το εισιτήριο φυλαγμένο.

5 Likes

Πατάς ένα τυχαίο τραγούδι απ’το setlist, σου έχει να πατήσεις σε ποιες κυκλοφορίες βρίσκεται, τα επίσημα video που είναι απ’το youtube κανάλι τους, στατιστικά από το ποιες συναυλίες το έχουν παίξει, κανονική βιβλιοθήκη

Ο Λαρς είναι 1000 χρόνια μπροστά, είναι γνωστά αυτά…

4 Likes