Μetallica

Αυτό αποτελεί αποκλειστικά ελληνική ιδιαιτερότητα, που παλιότερα λέγαμε τις μπαλάντες “blues”, ή το κάνουν κι άλλοι λαοί άραγε; :crazy_face:

1 Like

Άγνωστο αυτό που ρωτάς, αλλά πιο πολύ το έγραψα για να δείξω τη δύναμη του συγκεκριμένου τραγουδιού ακόμα και σε ανθρώπους που δεν έχουν σχέση με τον σκληρό ήχο.

1 Like

Ο Lars όμως είχε κάνει λάθος στο setlist που είχε ανεβάσει στο site ( είχαν ξεχασει ότι είχαν κλείσει με το battery) μέχρι που κάποιο fifth member ( πως με λέγατε κάποτε? κυβερνητικό εκπρόσωπο) να στείλει σε mail το ηχητικό απόσπασμα από τη συναυλία ώστε να το προσθέσουν.

Δεύτερη συναυλία Metallica (τους είχα δει και το 93-πρώτη μου συναυλία ) και γελάω ακόμη με τους αμπαλους που τους κράταγαν μούτρα επειδή είχαν “ξεπουληθει”.

Έναρξη ωνειρωξη , So What/Last Caress (άλλαξαν το intro στην Ελλάδα, μέχρι και μια μέρα πριν στη Βουλγαρία άνοιγαν με το Breadfan-ευτυχως το ακούσαμε 11 χρόνια αργότερα ) και στα καπάκια ολόκληρο το Master και να φεύγουν κορμιά δεξιά αριστερά, ακούσαμε Bleeding Me, φανταστικό fight fire with fire - γενικότερα ακόμη θυμωμένος ο James.

Φοβερή ενέργεια, η καλύτερη live μπάντα ever για μένα (και για πολλούς ακόμη) - τρέλα τα 3 encore, OK ναι, προγραμματισμένα αλλά ποιος χεστηκε.

Monster Magnet πολύ καλοί, τους διάλεξαν οι ιδιοι οι metallica ως support ανάμεσα απο διάφορες άλλες μπάντες που τους είχαν δώσει ως επιλογή ( James αρκετά μεσα στη φάση του “stoner” τότε).

Lars υπερτιμιος ala cunning stunts, kirk με μαλλί και jason πώρωση στα φωνητικά αλλά διαφορετικος από το 93.

13 Likes

Γαματοι οι monster magnet. Είχαν στις αποσκευές τους και τον καλύτερο δίσκο τους… γενικά. Ορίστε το είπα

1 Like

Από τους περισσότερους μπροστά, από κάποιους πάντα πίσω :stuck_out_tongue:

Αν και το ανεπίσημό μας είναι ακόμα πιο καλό :wink:

2 Likes

Ελα μωρέ ποιος manager τους πούλησε την ιδέα?

ο μικρομάνατζερ :stuck_out_tongue:

O Lars είναι σίγουρα πίσω από τους τύπους που αναφέρθηκαν λίγο πιο πάνω, αλλά είναι με άλλο τρόπο από πίσω τους από αυτόν που εννοεί ο Παντελής

Στην φώτο που υπογράφει ο James στην μπλούζα είναι κολλητός του ξαδέρφου μου :joy:
Μεγάλος κωλοφαρδος

4 Likes

Κύριες, δεσποινίδες και κύριοι, οι Metallica στην Κοπεγχαγη μου έδωσαν τα μυαλά στο πιάτο.
Δύσκολο να με εκπλήξουν μετά από τόσες φορές που τους είδα, αλλά τα κατάφεραν και πάλι.

16 Likes

Κι εγω τα ιδια ελεγα πριν τους δω στην Φλοριντα, αλλα ελα που.
Ωραιες φωτος, ο Τζεημς φαινεται να εχει χασει βαρος.
Θα τον παρω τηλεφωνο να τον ρωτησω πως.

5 Likes

Η έκπληξη ήταν ότι μάλλον έπαιξαν χωρίς μπασίστα? Ή απλά σνομπάρεις?

Μάλλον έχει κόψει τα BBQs :stuck_out_tongue_closed_eyes:

3 Likes

Και οι 4 εντυπωσιακα καλοστεκουμενοι για σχεδον 60αρηδες γενικα (ακομα και ο Λαρς που ποτε δεν φημιζοταν για τη γραμμωμενη του φιγουρα).

Btw απο το Νοεμβριο φετος ενας ενας, με αρχη τον ΔΥ της καρδιας μας και τελευταιο το Robert τον Οκτωβριο του '24 πατανε τα εξηντα

2 Likes

Έλα βρε γκρινιάρη

Βασικά δεν ήταν μια η έκπληξη, ήταν πολλές. Όχι τόσο η έναρξη με Whiplash, όσο το ότι ανακάτεψαν λίγο το σετ λιστ, έπαιξαν το Sandman νωρίς (“thank you, goodnight”), έκλεισαν με One, Puppets, αλλά κυρίως το ποσα deep cuts έβαλαν σε αυτό. Trapped Under Ice (“it feels good to play this song”), Bleeding me (“I always get emotional on this one”), Dirty Window, Damage Inc (αυτό κι αν ήταν έκπληξη) κοκ.
Και το μεγαλύτερο συν για εμένα ότι δεν ήταν το ΝΕΜ στο σετ λιστ. Συμπτωματικά, η μοναδική φορά που τους έχω δει και δεν έπαιξαν το ΝΕΜ ήταν πριν 11 χρόνια στο Μιλανο, όπου και τότε ήταν το Damage Inc στο σετ.

Θεουλης Hetfield δε θυμάται τι παίζουν μετά το Trapped, περιμένει το Λαρς να του πει και εντωμεταξύ λέει στο κοινό “I don’t know what’s next, we played all the good ones, you can go home if you want”

18 Likes

Φοβερό setlist. Ίσως να μπήκαν στην ψυχολογία των 23χρονων εαυτών τους, όταν και έπαιζαν το Damage Inc. κάθε βράδυ, εκείνες τις εποχές δεν υπήρχαν τραγούδια τύπου Nothing else matters στα μυαλά τους. Επίσης, νομίζω για τη Δανία πάντα επιφυλάσσουν πιο ευέλικτα setlists οι άτιμοι…

2 Likes

6 Likes

7 Likes

Περνώντας σήμερα από Μαλακάσα αναλογιστηκα ότι έχουν περάσει 12 χρόνια παρά έξι μέρες από την τελευταία τους συναυλία εδώ… και θα γίνουν όπως φαίνεται τουλάχιστον 13… νησαφι

1 Like

Ονειρικη αξεχαστη βραδια…ειναι σιγουρο απο τωρα και για του χρονου??