Μetallica

Νu metal είναι το St. Anger (σε ένα ποσοστό 25% περίπου). Τι δισκάρες είχαν βγει τότε το 2003 εν τω μεταξύ!

Ποιος ΑΣΧΕΤΟΣ είπε Nu το Load ? :joy:

με βάση ποια εξίσωση βγαίνει αυτό το νούμερο; :joy:

Ενταξει αλλα δεν ειδα καμια αναφορα σε maiden.

1 Like

Απαγορευεται να τους αναφερω? Εβαλα πιπερι μετα στην γλωσσα, ολα καλα!

Tabasco να βάλεις την επόμενη :stuck_out_tongue:

Είναι τριτοβάθμια εξίσωση και λύνεται με σχήμα Horner :stuck_out_tongue:

Κοίτα το σίγουρο είναι ότι το St. Anger έχει Nu Metal επιρροές χωρίς όμως να μπορεί να χαρακτηριστεί Nu Metal δίσκος.

δεν απαγορευεται και δεν χρειαζεται πιπερι. αλλα εχεισ μια εμμονη και πρεπει να το προσεξεισ

Χωρίς να έχω ασχοληθεί εκτενώς με τη Nu Metal, θαρρώ ότι οι κύριες ομοιότητες με το είδος που εντοπίζουμε στο St. Anger, είναι το κούρδισμα στις κιθάρες, αυτή η “λασπουριά” που ακούγεται και στα φωνητικά, ειδικά σε κάτι φάσεις, οι αρμονίες, παραπέμπουν αρκετά σε SOAD οπότε, κατά κάποιο τρόπο, είναι προϊόν της εποχής του το St. Anger, όπως και τα Load/Reload… Είναι στοιχεία που παραπέμπουν σε Nu Metal αλλά, σαφώς δεν μιλάμε για Nu Metal δίσκο.

Στο St. Anger, διακρίνω την τάση των Metallica να επιστρέψουν σε κάτι πιο βαρύ, πλέον δεν θέλουν τη χαλαρότητα των Load/Reload, θέλουν κάτι για να τα σπάσουν και αν εξαιρέσουμε την παραγωγή, αν το δούμε καθαρά μουσικά και παικτικά, τα riffs και το drumming, παραπέμπουν σε πιο thrash φάσεις. Οπότε, τα βήματα της “επιστροφής” των Metallica, πρωτοέγιναν σε εκείνη τη φάση, στο DM, έχουμε την πιο ραφιναρισμένη εκδοχή των όσων ακούσαμε εκεί…

2 Likes

Ας μη μιλησουμε για εμμονες στο συγκεκριμενο τοπικ καλυτερα.
Τεσπα, με @kbil χαβαλεδιαζα, δε χρειαζομαι αδεια για να κανω διαλογο μαζι του, προχωραμε.

1 Like

Cool συνέντευξη του James που μιλάει για κάθε ένα τραγούδι του black album ξεχωριστά.
Μακάρι να βγεί και ένα βίντεο για το Load και το reload να δικαιωθεί και ο QuintomScenario :slight_smile:

https://www.youtube.com/watch?v=W-SAn1C8RCg

QuintomScenario είχες πει ότι θα κάνεις ένα blog με τις αναλύσεις τραγουδιών. Μήπως το ετοίμασες;

2 Likes

Μπορει να μην τα καταφερνω αλλα προσπαθω - θελω και την βοηθεια σου

20 Likes

Το 23 θα έχουμε καινούριο άλμπουμ αδέρφια

3 Likes

Πρώτοι εδώ. Έπεσε λίγους μήνες έξω η φήμη.
Πολύ Kill em all vibe το τραγούδι;

3 Likes

Κάτσε μην έχουμε νέο άλμπουμ σε κανά δυο μέρες :joy:

εξώφυλλο (?)

4 Likes

Χωρίς να τραβάω και τα βυζιά μου είναι καλύτερο από οποιοδήποτε τραγούδι από το τελευταίο άλμπουμ των Megadeth.

4 Likes

Εμένα στο πρώτο άκουσμα μου θύμησε Hardwired το ομώνυμο τραγούδι

1 Like

Παίξε punk!

4 Likes

Ωραίο ενεργειακό σφηνάκι, δεν μακρυγορεί, ξεκινάει κατευθείαν και έχει ροή, προσωπικά μιλώντας, μου φέρνει στο νου κάτι από Saxon για κάποιο λόγο οπότε, μάλλον θα είναι στο κλασικό στυλ ΑΛΛΑ, μόλις τώρα διάβασα άρθρο που κάνει λόγο για 12 κομμάτια και διάρκεια κοντά στα 80 λεπτά οπότε, είναι απορίας άξιον το αν ο δίσκος είναι καθόλη τη διάρκεια του ενδιαφέρων η αν κάπου κάνει κοιλιά.

Επίσης, μου φαίνεται μέχρι στιγμής καλύτερη η παραγωγή, συγκριτικά και με το Hardwired

1 Like