Μetallica

Μάντεψε: γιατί όπως απέδειξε ο δίσκος αυτός, οι (υποτίθεται)

μπορεί να είναι και σκατά

Σιγα εχει αποδειχθει απο το 1983 αυτο

2 Likes

Μανμου, χωρις καμια διαθεση κοντρας, αλλα αν εξαιρεσουμε το KEA (=αγνο καθαρο thrash), σε ολους τους αλλους δισκους μεχρι και το Black, heavy/thrash παιζουν οι Metallica, με διαφορετικο ποσοστό καθενος απο τα δυο σε καθε δισκο. Απο αυτη την περιοδο τους κυριως αντλει εμπνευση το DM, και ναι, εχει αρκετη εμπνευση, σε καμια περιπτωση δεν αποδεικνυει πως οι heavy/thrash Metallica μπορει να ειναι και :poop: (για εμενα τουλαχιστον)!

Ειναι ενας αρκετα καλος δισκος, με καποιια καταπληκτικα ριφ, φοβερο Παπαχετ και 4-5 τουλαχιστον κομματαρες που δεν μπορω να καταλαβω πως σε καποιον μπορει να μην αρεσει, αν του αρεσουν οι Metallica γενικα. Μηπως να του δωσεις καμια ευκαιρια παραπανω, νομιζω το αδικεις :bangbang:

3 Likes

Ελα μωρε τον παιρνεις στα σοβαρα κι εσυ, αστον να τρολλαρει, με κραταει ξυπνιο μεχρι να ξεκινησει το ματσακι Αργεντινη - Σαουδικη Αραβια γιατι του εχω πει οτι θελω να δω ζωντανα τα τελευταια 7 ματς του GOAT σε Μουντιαλ :stuck_out_tongue:

Η μονη απαντηση που εχει μαλλον δοση αληθειας, ειναι οτι το 2008 ο @kbil λογικα δεν περνουσε ΚΑΘΟΛΟΥ φαση Metallica και του εκατσε στραβα ο δισκος, οποτε δεν προκειται ποτε μα ποτε να τον ακουσει διχως bias :stuck_out_tongue:

3 Likes

Φίλτατε Παργαλάτσε, εννοείται καμία διάθεση κόντρας.
Δεν κατάλαβα την αναφορά στους δίσκους των 80s (την κουράδα το black album δε βρίσκω το λόγο να το θεωρεί κανείς metal). Σε άλλον δίσκο αναφερόμασταν, ο οποίος (ασχέτως ύφους που προσπαθεί να κοπιάρει, αντιγράψει, ξανασερβίρει, διάλεξε ρήμα), μπορεί να θεωρηθεί και αριστούργημα, μπορεί να θεωρηθεί και σκατά. Beauty is in the eye of the beholder. Γι’ αυτό ανέφερα:

@QuintomScenario μισή ώρα για Αρχεντίνα :stuck_out_tongue_closed_eyes:

4 Likes

Τον αποτελειωσε τωρα παει αυτο ηταν :joy:

Για να καταλαβεις @RiderToUtopia , o φιλος μας λατρευει τα:

Kill
Ride
Master
Justice
LOAD
RELOAD

Και βρισκει σκουπιδια τα Black, St. Anger, Magnetic…

Και οταν λεω “για να καταλαβεις” , εννοω για να μην καταλαβεις τιποτα :stuck_out_tongue:

4 Likes

Χαχα οκ, εδω ληγει η συζητηση φιλτατε λογω μεγαλης διαστασης σε μουσικα γουστα :stuck_out_tongue:

Black ανατριχιλες απο την αρχη μεχρι το τελος, και τοτε και τωρα και παντα :sunglasses:

4 Likes

Εντωμεταξυ αντε να καταλαβω να μην σου αρεσει το Black (και εγω προσωπικα το εχω πιο κατω απο το Load THERE I SAID IT ΣΤΑΥΡΩΣΤΕ ΜΕ) αλλα “οχι μεταλ” απο που και ως που?

2 Likes

Και εγω πιο κατω απο το Load το εχω, αλλα ελαχιστα πιο κατω.

Πολυ αγριεμενη country παιζουνε στο Black, με jazz και britpop πινελιες :stuck_out_tongue:

Οσα δε μας αρεσουν ειναι ποπ!

1 Like

Στα 00ς ηταν nu-metal (εχω ακουσει να λενε nu-metal το Load, δεν κανω πλακα).

1 Like

They don’t print money big enough

1 Like

Ξέχασες και το Htsd (από μένα είναι ναι)

Δεν το ξέχασα, απλά προβλέπω μαγικά σε λίγα χρόνια να το λες κι αυτό σκουπίδι, η πλειοψηφία φαίνεται να το θεωρεί δισκαρα :smiling_imp:

1 Like

Προσπαθω να αλλαξω αλλα δεν με βοηθας

3 Likes

Μπορεί να ειπώθηκε και από μέρους μου αλλά, σε ότι έχει να κάνει με το Death Magnetic, δεν θεωρώ ότι είναι κακός δίσκος, απλώς, θεωρώ ότι είναι κοινότυπος για τα μέτρα και τα σταθμά των Metallica, ενώ σε κάθε δίσκο τους, υπήρχε η διάθεση για κάτι το διαφορετικό, κάτι το οποίο δεν είναι τόσο εμφανές εδώ δηλαδή, αυτό που ακούω σε αυτό το δίσκο, είναι ότι οι Metallica, γράφουν κάτι καινούργιο αλλά στο παλιό τους στυλ, αυτό που ήθελαν οι φανς να ακούσουν.

Ναι, σαφώς και κάποιες από τις συνθέσεις παραπέμπουν στην αγαπημένη δεκαετία του 80 και ναι, το κομμάτι Νο4 είναι το μπαλαντοειδές-ηλεκτρικό κομμάτι που υπήρχε και σε όλους τους δίσκους της τότε εποχής αλλά, αν θέλω να ακούσω το Fade To Black, Sanitarium & One, θα ακούσω κάποιο από αυτά, δεν χρειάζεται να μπούν στο μπλέντερ και να είναι όλα σε ένα νοικοκυρεμενα, όπως γίνεται στο Day That Never Comes.

Ναι, οι αρμονίες σε διάφορα κομμάτια παραπέμπουν στο And Justice For All οκ, ωραία πινελιά αλλά, είναι το έργο που ξαναείδαμε και στο ‘13’ των Black Sabbath, όπου και πάλι ήταν παραγωγός ο Rubin. Δεν χρειάζεται να φανεί στο σήμερα ότι οι θρύλοι αυτοί (Sabbath & Metallica) χρειάζεται να γράψουν κάτι στο παλιό τους στυλ για να πούμε ότι έχουν βγάλει κάτι αξιόλογο, να φτάσουμε στο σημείο να μιλάμε για αναμασήματα.

Κατά τη γνώμη μου, ο κάθε καλλιτέχνης, πρέπει να βγάζει κάτι όταν πραγματικά χρειάζεται, όχι απλά για να πούμε ότι έβγαλε νέο υλικό, θέλω να ακούσω κάτι πραγματικά ΝΕΟ, ίσως και γι’αυτό έχουν αραιώσει τις κυκλοφορίες τους οι Metallica, ίσως επειδή δεν έχουν κάτι πραγματικά καινούργιο να μας δώσουν, χωρίς φυσικά να αμφισβητούνται οι μουσικές τους ικανότητες, δεν έχουν να αποδείξουν τίποτα από την άλλη οπότε, ακόμα και δισκογραφικά να μην υπάρξει κάτι νέο, νομίζω ότι μας έχουν καλύψει και με το παραπάνω με τη μέχρι στιγμής συνεισφορά τους…

Σαφώς και είναι καλό να υπάρχει μια ταυτότητα στον ήχο ενός συγκροτήματος αλλά, δε χρειάζεται το υλικό τους να είναι πανομοιότυπο, κάτι το οποίο με ενοχλεί στους Slayer, Maiden φερ’ ειπείν ενώ οι Metallica, έχουν μια πληθώρα διαθέσεων και ορεξεων στα κομμάτια τους, υπάρχει κάτι για όλα τα γούστα και γι’αυτό μου αρέσουν αλλά δισκογραφικά, προσωπικά μιλώντας, θα μπορούσα να ζήσω και χωρίς τους δύο τελευταίους δίσκους, προσωπικά μιλώντας, δεν μου έχουν προσφέρει κάτι που δεν έχω ήδη ακούσει, απλώς είναι εμφανές ότι ακόμα και τώρα, το 'χουν και μπορούν να γράψουν μουσική, αυτό κρατάω, μέχρι εκεί όμως…

4 Likes

Ε καλά, μπορεί αυτό ακριβώς να ήθελαν να βγάλουν, το θέμα είναι αν σου κάνει ή όχι. Κι εγώ το DM τον θεωρώ τον μόνο δίσκο των Metallica που δεν έχει τόλμη και πειραματισμό, παρ’ όλα αυτά, τον ευχαριστιέμαι. Είναι καλός δίσκος, στέκει υπερήφανα στη θέση νο.9 :stuck_out_tongue:

7 Likes

Κάπου εκεί στέκει για τους περισσότερους. Για μένα είναι στην θέση 8, πάνω από Kill και Anger

1 Like

Τα παραπονα σου πιο νωρις στον διαλογο, οχι σε μενα. Εγω απλως απανταω ακριβως οπως πρεπει στο υφος των μηνυματων που απανταω. Και πολυ ευγενικος ημουν βασικα, να λες παλι καλα. Παρολα αυτα, να κανεις quote ολο το μηνυμα μου. Το οποιο εστιαζει στο “αναφερονται σε κακογουστια” σε συνδυασμο με αυτο που εκανες quote.

1 Like