Μetallica

Γελάω δυνατά και τα γατιά ήρθαν να δουν εάν είμαι καλά…καλό το κομμάτι, ο Λαρς έκανε εντατικά στα τύμπανα;

1 Like

Είπαν ότι δεν θα προστεθούν άλλα live εκτός special event. Υποθέτω έχουν κλείσει και κάποια φεστιβάλ που είναι διαφορετική φάση από το τουρ και δεν τα συμπεριλαμβάνουν στην αφίσα.

2 Likes

Ίσως το χειρότερο μου στο τραγούδι. Η ψηλή φωνή του Τζέημς στα γεράματα του ΔΕΝ είναι πολύ καλή δυστυχώς. Αντιθέτως όταν φωνάζει, είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα.

Και κατέληξε να παίζει τα πιο βαρετά και ανεμπνευστα τύμπανα εδώ και 39 χρόνια? Ωραία μαθήματα…

1 Like

Εγώ πάλι λέω ότι απλά δεν βάζεις τέτοιο τίτλο σε τετοιο τραγούδι, πως να το κάνουμε δηλαδις… τρατζικ γουειστ οφ γουερντς, μιεχ και αναμένουμε κάτι καλό στη συνέχεια.

1 Like

Τα φωνητικα του καλα ειναι μωρε, το ριφφινγκ απο την αλλη ειναι μιεχ.

Αλλα οκ το καταλαβαινω σαν κομματι, 3 λεπτα χιτακι πρωτο σινγκλ κτλ. Ευχαριστο στο αυτι, καλο για μπασιμο στα λαηβ αλλα μεχρι εκει.

1 Like

Συμφωνώ. Ελπίζω σε χειρότερο του δίσκου κι έτσι η φάση προσωπικά :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Είναι κρίμα γιατί το εισαγωγικό ριφφ σκοτώνει. Απλά μετά γίνεται τζενερικ.

6 Likes

Είμαστε σε μια εποχή και σε μια ηλικία που όταν κυκλοφορούν νέα τραγούδια-δίσκους οι Metallica (και αντίστοιχες μεγάλες μπάντες εκείνης της εποχής) καλό θα ήταν να γουστάρουμε απλά και όχι να απαιτούμε πολλά περισσότερα. Αυτό κάνουν και οι ίδιοι δηλαδή - διαφορετικά τι να σχολιάσουμε για το Hit the Lights reference στο 02:10? Ακούμε να περνάμε καλά και αυτό είναι. Αν δε μας αρέσει το τραγούδι, ακούμε τις παλιές κομματάρες. Προσωπικά μου αρκεί να ακούω τη φωνάρα του James σε νέες περιπέτειες, όπως και να τραγουδάει. Μια χαρά είναι το τραγουδάκι, προφανώς δε μιλάμε για κάτι παραπάνω από καυλάντισμα και νομίζω ότι το ξέρουν και οι ίδιοι αυτό. Με το καλό να μας έρθει και ολόκληρο το 72 Seasons!

5 Likes

Το βασικό riff μου αρέσει πολύ. Τιτάνας Χετ που μπορεί και γράφει τέτοια ακόμα και μετά από τόσα χρόνια. Φωνητικά δυστυχώς το βρίσκω αρκετά μέτριο, δε θα έλεγα ότι ταιριάζει στην σημερινή φωνή του Τζέιμς. Παρόλα αυτά κατανοώ την επιλογή για πρώτη επαφή με το νέο άλμπουμ, είναι αρκετά εύπεπτο για μεταλλικα. Ενθουσιασμός για την κυκλοφορία, ο ήχος ακούγεται άψογος, τίτλοι κομματιών ιντριγκαδορικοι. Artwork ποτέ δεν ήταν το δυνατό τους κομμάτι μετά το 2000, οπότε δε σχολιάζω.

1 Like

10 Likes

Full speed or nothing

Καπου λεει και lightning to the nation… γεματο αναφορες το κομμάτι, μια χαρα διασκεδαστικο είναι, λεω βαλω τα ασπρα μποτάκια μου και να βγω στην πλατεια για μπυρα :stuck_out_tongue_closed_eyes:

5 Likes

Ωραίο όμορφο καυλωτικο δεν αλλαζει τιποτα στην ιστορία των μεταλλικα μολις τελειωνει στις συναυλιες θα φωναζει ο Χετ αρ γιου στιλ αλαιβ ιζ μεταλικα φαμιλυ αλαιβ γκιβ μι φιουλ γκιβ μι φαιαααρ…

Γαμω.

7 Likes

Αν εννοεις να γουσταρουμε το γεγονος οτι βγαζουν νεα μουσικη ενω θα μπορουσαν απλα να τα εχουν παρατησει εδω και πολλα χρονια, τοτε ναι. Αν εννοεις οτι πρεπει να γουσταρουμε την μουσικη καθεαυτη, ε δεν ειμαστε και υποχρεωμενοι. Και απο μπαντες σαν τους Metallica, εχουμε παντα υψηλες απαιτησεις.

Προσωπικα δεν θα βγαλω κανενα συμπερασμα απο ενα δειγμα τρεισιμιση λεπτων για τον επερχομενο δισκο, οπως θα ηταν ακυρο και οποιοδηποτε συμπερασμα εβγαζε κανενας για ολοκλητο το HTSD απο το ομωνυμο. Το ενα σχολιο που εχω ομως ειναι πως στα 27 χρονια που ακουω Metallica, ειναι η πρωτη φορα που παιρνουμε νεο single απο επερχομενο δισκο, και νιωθω μια μικρη απογοητευση. Εχω βιωσει κυκλοφοριες Until It Sleeps, The Memory Remains, Turn The Page, St. Anger (το ομωνυμο), The Day That Never Comes και Hardwired στο παρελθον, και κωλογουσταρα ολα αυτα τα singles απο την πρωτη στιγμη που τα ακουσα, λιγοτερο ή περισσοτερο. Παρολα αυτα, συμφωνω απολυτα με τα κατωθι:

9 Likes

Ναι, εννοώ την πρώτη σου πρόταση.
Επίσης δεν είσαι κι ο μεγαλύτερος fan του Kill 'em all και των Motorhead :face_with_hand_over_mouth:. Συμφωνώ ότι δεν είναι κάτι εντυπωσιακό, ούτε το Hardwired ήταν. Προσωπικά δεν ψάχνω αυτό πλέον από τους Metallica, ζητάω απλά να είναι αξιοπρεπείς.

4 Likes

Το Kill’em All στις ζωντανες εκτελεσεις των τραγουδιων ειναι πολυ ωραιο. Το να παιζεις ομως οπως επαιζες πριν 40 χρονια, ε δε μου λεει κατι. Οπως ακριβως και με το Atlas, Rise! , ετσι και με το Lux Aeterna ενιωσα σε αρκετα σημεια οτι ακουω κατι παρωχημενο απο τους Metallica. Το οποιο δε νομιζω οτι μπορω να σκεφτω αλλο τραγουδι τους που να μου δημιουργει αυτην την αισθηση.

Οι Motorhead γαμανε αν εισαι στην τριτη μπυρα σε ροκομπαρο. Στο σπιτι μου? Ουτε για πλακα, δε θα βαλω ποτε μα ποτε να ακουσω Motorhead κατ’επιλογην, τους βαριεμαι ελεεινα.

ΥΓ. Το Hardwired για μενα ειναι οχι απλα εντυπωσιακο, αλλα κλασικο πλεον :stuck_out_tongue: Aggressive 110% διχως καμια χαρουμενη νοτα, με το βρισιδι του, με το χωσιμο του, με τις εντελως χετφιλντιστικες ριφφαρες του. Στο Lux Aeterna νιωθω οτι ακουω τραγουδι που θα μπορουσε να ειναι απο αλλη μπαντα.

4 Likes

Εγώ έχω μεγάλη περιέργεια για τη διασκευή σε ROTTING CHRIST.

7 Likes

Massive tour λέει η σύζυγος του Κατσαρού, και οι παππούδες θα παίξουν 22 συναυλίες μέσα στο 2023 κι άλλες 24 συναυλίες το 2024 :joy:

3 Likes

για τις εισπράξεις εννοεί ρε βιαστικέ.

Btw με τη σκηνή στο κέντρο θα έχουν ακόμα περισσότερα εισιτήρια διαθέσιμα

3 Likes

Η αλήθεια είναι ότι δεν βγαίνει παραπάνω. Αν είναι να σέρνονται με περισσότερες, καλύτερα έτσι

Εκλαψα :joy:

Αν και οι δυο μας ξερουμε οτι καλλιστα θα μπορουσαν να εχουν 44-46 ημερομηνιες την χρονια ακριβως οπως τις εχουν τωρα, για διπλασιες εισπραξεις.

Τι λες ρε συ? Δεν βγαινει παραπανω απο το να παιξουν κυριολεκτικα 2 φορες το μηνα στην ιδια πολη? Απλα δεν χρειαζονται παραπανω. Ακολουθουν το Radiohead μοντελο. Σιγα που δε θα μπορουσαν να παιξουν ακομα και τις διπλασιες ημερομηνιες τον χρονο. Το 2017, 2018 και 2019 εδωσαν αντιστοιχα 61, 49 και 42 συναυλιες, κι εκεινη η φαση ηταν ηδη στο ρελαντι.

1 Like

ναι εύκολα. Στην Πορτογαλία αυτός που μου είπε για το άλμπουμ το Φθινόπωρο και arena tour την άνοιξη στην Ευρώπη ήταν από το crew τους. Λογικά αυτό θα σκέφτονταν αρχικά. Ίσως πήγαν πίσω οι παραγωγές/μίξεις και έκαναν σκιπ όλο το arena tour που θα ήταν 15-20 ημερομηνίες σε κλειστά 20.000. Ή απλά σκέφτηκαν πως 20 ημερομηνίες σε στάδια στην Ευρώπη αντί για 20 σε αρένες και 10 σε φεστιβάλ την επόμενη, θα τους φέρουν τα ίδια λεφτά και θα τους δει ο ίδιος κόσμος, πολύ πιο ξεκούραστα γι’ αυτούς.

Προσωπικά προτιμώ 1000 φορές τις αρένες από τα στάδια.

Πάντως το “Παρασκευή-Κυριακή, 2 σετλιστ στην ίδια πολή” είναι ωραίο και ξεκούραστο για κάποιον που θέλει να τους παρακολουθήσει.

5 Likes