Μetallica

Πιθανόν να κυκλοφορήσει το δεύτερο single σήμερα.
image

8 Likes

Έσκασε

13 Likes

ΕΓΑΜΗCON

Αν και body seems unclear ΓΤΧΤΠ σου Ρόκιν

1 Like

Το άσμα γαμάει.

Αρκετά καλό κομμάτι και νομίζω είναι η πρώτη φορά που ακούμε τόσο…driven (να το πω?) τραγούδια από τους Metallica? Σα να ροκάρουν ακούγεται, πολύ straightforward . Το κόψιμο πριν το pre-chorus μου θυμίζει πολύ Judas Kiss πάντως. Το γρέζι του James να είναι δικό του ή να έχει γίνει στην παραγωγή?

2 Likes

Ωραία ροκιά.Μια χαρά…

Δε με ενθουσιασε με τις δυο πρωτες.

4 Likes

Δευτερο τραγουδι στην σειρα που μου φαινεται πολυ χαρουμενο για Metallica (τρελη ειρωνεια με τετοιο τιτλο). Μαλλον μου αρεσει περισσοτερο απο το Λαξητερνα, αλλα αυτο δε λεει και παρα πολλα. Ωραιο χτισιμο για το ρεφρεν, αλλα μεχρι εκει προς το παρον. Στο δευτερο ακουσμα μου φανηκε αρκετα καλυτερο, αλλα αυτο που ειπα και για το Λαξητερνα παραμενει αληθεια για μενα : Δεν ειναι καλυτερο κανενος τραγουδιου απο το HTSD :stuck_out_tongue: Μπορει να αλλαξει στο μελλον, θα δουμε. Σιγουρα πιο ιντριγκαδορικο απο το πρωτο single (η γεφυρα γαμαει)

1 Like

Θα δανειστώ ένα από τα σχόλια του @QuintomScenario σε ένα από τα review του για το RELOAD για την τριπλέτα better than you, attitude, price charming, που είχε γράψει πάνω κάτω ότι αφήνουν λίγο την αυστηρότητα και τους κανόνες τους στην άκρη και τζαμαρουν/ροκαρουν απλά για να περάσουν καλά.

Περισσότερο ελεύθερο μπάσκετ" και λιγότερο “σκεπτόμενο”… ιφ γιου νόου γουάτ άι μιν… εγώ καραγουστάρω πάντως

5 Likes

Δε διαφωνω ΚΑΘΟΛΟΥ με αυτο το σχολιο ε. Το βλεπω. Απλως εδω μιλαμε για το 2ο single του δισκου, το οποιο θα περιμενε κανεις να μην αποτελει πιο “δευτερο” τραγουδι στον δισκο, οπως αποτελουν τα 3 που αναφερεις στο RELOAD :stuck_out_tongue: Οπως και να χει, δεν περιμενω απο τους Metallica στον 11ο δισκο τους να ανακαλυψουν τον τροχο. Περιμενω ομως να με συγκλονισουν λιγο περισσοτερο συναισθηματικα.

4 Likes

Σε αυτο το πλαισιο, αρκετα καλο. κανενα απο τα δυο δεν θα μνημονεύεται μετα απο χρονια ως κομματαρες αλλα ειναι αρκετα ευχαριστα.
Κατι παιζει με την φωνη στο καινουργιο οπως αναφερθηκε και απο καποιον αλλο παραπανω

4 Likes

Μάλλον το Atlas, Rise του νέου δίσκου.
Ωραία, ανεπιτήδευτα τα μέρη του Kirk, δεν πέφτει στην παγίδα που πέφτει συχνά να γίνει πιο εντυπωσιακός θυσιάζοντας την ουσία. Αχρείαστα ψηλά ο Lars στη μίξη, ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι είναι απλά διεκπεραιωτικός.

Μου άρεσε πολύ το ξεκίνημα με άλλο ένα πολύ καλό NWOBHM riff. Μου άρεσαν επίσης τα πιο βαθειά φωνητικά σε σημεία. Και γενικά ενδιαφέρουσα η προσέγγιση του James. Επίσης εξαιρετικές μπάσογραμμές (αναμενόμενα ισως). Τα ντραμς πάλι είναι εντελώς generic. Και όπως και στο Lux, λείπει ένα ρεφραιν που θα ανεβάσει το τραγούδι.

Πάντως δείχνει να έχει συνοχή με το Lux και θα έχει ενδιαφέρον να το ακούσουμε σε ροή δίσκου.

Τα φωνητικά του James είναι σα να τον ακούς live τα τελευταία 2 χρόνια.

4 Likes

For what is worth, 0/2 έως τώρα για εμένα κι ελπίζω σε ύψιστη troll-ιά από την μπάντα, υπό την έννοια ότι αν αυτά είναι (από) τα καλύτερα δείγματα του album, τότε τρομάζω κι απογοητεύομαι από τι θα ακολουθήσει.

Επίσης, δεν νομίζω ότι χρειάζεται και πολλή ανάλυση ή περαιτέρω ακροάσεις το παραπάνω κομμάτι, μπας και «πει» κάτι. Generic μέχρι εκεί που δεν πάει, θυμίζει κάτι που θα έπαιζαν οι Metallica για ζέσταμα πριν την πρόβα.

Όσο για το Lux, από την ημέρα που το άκουσα, δεν το ξανάκουσα κι αυτό λέει πολλά (ή και τίποτα).

Προσωπικά, ελπίζω στα επόμενα 10 (το δέκα, το καλό). Ο κόσμος δεν αντέχει αδιάφορη κυκλοφορία από Metallica.

3 Likes

Μια χαρα το βρηκα το κομματι , οταν το ακουσω πολλες φορες θα εχω και καλυτερη αποψη… Θετικο προσημο και καλυτερο απο το lux

1 Like

Αυτό δεν μου άρεσε καθόλου και πιθανά να είναι και χειρότερο από το πρώτο single που δεν ήταν και καμιά τραγουδάρα. Θα μπορούσε να είναι στα κομμένα ή σε κανένα b-side του death magnetic.

Θα ρισκάρω να πω κάτι και ας είμαι λάθος. Εχω την εντύπωση ότι ο papa-Jamez έχει συνδεθεί με το αλκοόλ σε τόσο μεγάλο βαθμό στην καθημερινότητα του που όταν είναι νηφάλιος μοιάζει σαν να μην έχει έμπνευση, σαν κάτι να λείπει.

Έτσι μου ηχεί εμένα αυτό, σε αντίθεση με τον τελευταίο δίσκο, είναι σαν να το έγραψε και το πρόβαρε 08.00 το πρωί με τον καφέ του.

Από ανθρώπινης απόψεως θα ευχηθώ να μην κατρακυλήσει ξανά και ας βγάλει άλλα 200 generic τραγούδια. Υπάρχει υλικό να ακούς για μια ζωή!

1 Like

Ένα Powerslave, πάντως, έτσι γράφτηκε

Πολύ πιθανό να λειτουργούν πολλές μπάντες με αυτό τον τρόπο και πολύ καλά κάνουν. Άλλωστε οι maiden δεν φημίζονταν για τις καταχρήσεις τους :laughing:

Παίξε Saxon!

emena-mou-arese-εμενα

3 Likes

Για τους πιο παρατηρητικούς της παρέας, υπάρχει ένα σημείο όπου κλείνουν το μάτι στους μουσικούς τους ήρωες και συγκεκριμένα, στο σόλο που ξεκινάει περίπου στο 3:30, κλείνουν το μάτι στους Deep Purple καθώς, παίζουν μια φράση από το “Speed King”, είναι σχεδόν η ίδια, κολπάκι το οποίο έχουν κάνει και παλαιότερα με αντίστοιχα references.

Όσον αφορά το κομμάτι, δεν ξέρω, μια φορά το έχω ακούσει μέχρι στιγμής, βέβαια, μου φαίνεται ότι είναι κάπως πιο aggressive σε σχέση με το προηγούμενο single, για κάποιο λόγο το συγκεκριμένο, μου θυμίζει κάτι από “Through The Never”

3 Likes

:+1:

:+1:

yeah-whats-new

1 Like