Μetallica

Σε όσους αρέσουν τα reaction video, ο τύπος με το πράσινο καπέλο στο τέλος του τραγουδιού λέει ακριβώς τι είναι οι Metallica

1 Like

:goat:

1 Like

Δεν ζητάω πολλά
Μια χαρά πέρασα και με τα δύο κομμάτια, τους πάει αυτό το ύφος

1 Like

Εγώ δεν έχω καταλάβει που ακριβώς είναι το χαρούμενο ύφος στη μουσική που λέτε κάποιοι.
Εγω ακούω απλά τους Metallica του HTSD, αν κάποιοι θεωρείτε το HTSD “χαρούμενο”, οκ.

Τα καλύτερα δεν ξέρω αν είναι αλλά σίγουρα είναι ενα πολύ δυνατό σημείο.
Να πω επίσης ότι μου αρέσει αρκετά το βίντεο.

4 Likes

Ουτε εγω το βρισκω χαρούμενο πάντως, ουτε καν ανάλαφρο, ειδικα τα σημεια με το σταμάτημα στο keep me inside ειναι τοσο κλασικά και επιθετικα metallica.

2 Likes

Νομιζω αυτο που λεει ο Κουιντομ ως “χαρουμενο” ειναι αυτο που θα λεγαμε πιο πολυ ως χαβαλετζιδικο, πιο “ροκαδικο” στυλ ρε παιδι μου.

Και εγω τους προτιμω πιο βαριους και πιο μινορε, γι’αυτο και δεν ενθουσιαστικα με τα 2 πρωτα κομματια, αλλα αυτο ειναι προσωπικο γουστο, δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλα.

3 Likes

Εγώ πάλι δεν το βλέπω αυτό. Πιο πολύ ακούω το Kill Em All να σου πω. Κανένα από τα δύο τραγούδια δεν μου ταιριάζει στο HTSD.

Ειναι metallica music, γνωστά αυτά :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Επειδή το είδα στο thread που άνοιξαν στο twitter, μάλλον ο cobain ήταν μόνος του τελικά…

https://youtube.com/shorts/CKlsJ9brPHo?si=EnSIkaIECMiOmarE

Φαντάζομαι 28 χρόνια μετά ο καθένας δικαιούται να πει “ήμουν μαλάκας τότε, σόρυ”, ή κάτι τέτοιο

Φαντάζομαι πως ναι, αν έλεγε κάτι τέτοιο

Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω αλλά ενηγουεη.

Την προηγούμενη φορά που είχες απορία, νομίζω ξεκαθάρισα τι εννοούσα. Για αυτό εδώ, απλά επειδή τους ακολουθώ στο twitter είδα το σχετικό thread, κσι προς έκπληξη μου είδα και αρκετά αρνητικά σχόλια, τα περισσότερα του στυλ «όταν κορόιδευες την αυτοκτονία του cobain ήταν καλά James?».

Και επειδή δεν το ήξερα, το πόσταρα κάτω από τα μηνύματα του τώρα. Αν έχεις απορία το γιατί το ποσταρα, χωρίς ιδιαίτερο λόγο κσι αιτία, πέραν του προφανούς. Ότι ήταν τελικά πολύ κωλοπαιδο ο Κυριάκος :joy:

Κάπως σαν “μιλάει ο Χέτφιλντ για αυτοκτονία ενώ το 1994 κορόιδευε τον Κομπέην”, αν κάνω λάθος διόρθωσέ με @SvenN

Δεν ξέρω, με όσα έχει πει/γράψει/περάσει από τότε ο Χέτφιλντ εμένα το “you are not alone” μου φαίνεται ειλικρινές, όπως και το ποστ για το νέο τραγούδι. Δεν είχα δει ποτέ το βίντεο, δεν ξέρω καν αν τοποθετήθηκαν ποτέ, προσωπικά επιλέγω να πιστέψω ότι ήταν μια μεμονωμένη μαλακιάρα/καφρίλα/αηδία του παρελθόντος που 28 χρόνια μετά μάλλον δεν χαρακτηρίζει τον σημερινό Χετφιλντ. Φυσικά μπορεί να πέφτω εντελώς έξω, τι να πω.

1 Like

Η ατακα του James για την αυτοκτονια του Κομπεην ηταν πληρως μαλακισμενη και ανωριμη, και οτι αλλο θελετε. Αλλα δεν ηταν κατι που ωθησε τον Κομπεην στην αυτοκτονια, καθως ηταν “after the fact” , και απο οσο ξερω και μπορω να υποπτευθω, δε νομιζω πως ο Hetfield γενικα ειναι ή ηταν ποτε αδιαφορος στο θεμα της καταθλιψης και της αυτοκτονιας. Μια ατακα σε μια συναυλια δε νομιζω πως ειναι ενδεικτικη για το συνολο του χαρακτηρα του. Εν τελει, υπαρχουν πολυ περισσοτεροι λογοι για να κρινουμε τον χαρακτηρα του James απο ενα κακο black humor αστειο :stuck_out_tongue:

Και αν δεν ηταν εμφανες, ναι, ηταν τρελος μαλακας ο James στο συγκεκριμενο αποσπασμα (και νομιζω εχει κανει κι αλλη φορα παναθλιο και κακο αστειο για τον Cobain, αλλα λιγοτερο προσβλητικο).

1 Like

Το αυτό, αλλά μην παρεξηγηθώ. Τον αγαπάω τον μαλακα, όπως ενα μεγάλο κοπανο αδερφό που κατά καιρούς λέει διάφορες κουλαμάρες αλλά έχει καλη καρδιά.

Προφανώς :crazy_face: αλλά ένα μικρό σερτς μου έβγαλε το παρακάτω, που εν μέρει εξηγεί και τα σχόλια τους για τον cobain. Του στυλ «αν δεν αντέχεις αυτή τη ζωή, παράτα τα και μην κλαψουρίζεις»

1 Like

ΟΚ, και επειδη πιστευαν μαλακιες 30 χρονια πριν (οπως ο περισσοτερος κοσμος, μην κοιτατε που τα τελευταια χρονια η αυτοκτονια και η ψυχικη ασθενεια δεν ειναι πλεον ταμπου και εχουμε ενημερωθει και μιλαμε ανοικτα για αυτην) αρα αυτο τους κανει υποκριτες τωρα. Η αν ο Τζεημς ηταν η ακομα και αν παραμενει μαλακας γενικα σαν ανθρωπος αυτο ακυρωνει το δικαιωμα του να πει κατι σωστο.

Αληθεια δεν καταλαβαινω ουτε την προηγουμενη σου τοποθετηση (η εξηγηση σου δεν με βοηθησε ιδιαιτερα) ουτε την επιμονη σου στο θεμα.

2 Likes

Χωρις να θελω να δικαιολογήσω τον Hetfield, ο ανθρωπος εκείνη την εποχη πούλαγε αυτό το μάτσο ιματζ, και συνηθως ηταν τύφλα.

Για το θεμα της αυτοκτονίας εχει γράψει απο το 1984 και το fade to black.

Οτι εχει πει και εχει κάνει διάφορες μαλακιες και αυτο αλήθεια ειναι.
Το έχει πληρώσει κατά διαστήματα.

Ήταν γνήσιος ρόκερ δηλαδή.