Μetallica

Όλα καλά κανένα πρόβλημα, εσένα το μυαλό σου πάει στις κουραδες όταν γράφεις St. Anger, εμένα το μυαλό μου πάει σε 16 δίσκους Maiden όταν διαβάζω για κουραδες, χαίρομαι που τα βρήκαμε .

Ναι οκ δεκτο, δεν με απασχολει. Απλα μου φανηκε λιγο περιεργο γιατι δεν ειχε ειπωθει κατι σχετικο αλλα τωρα ειναι ξεκαθαρη η μεταβαση.

Forum όταν κυκλοφορεί κάθε νέος δίσκος Metallica και κάθε νέος δίσκος Maiden, ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ :exclamation:

6 Likes

Παίδες, ας είμαστε ειλικρινείς, έχουν προσφέρει τόσα και τόσα όλα αυτά τα χρόνια, δεν έχω την απαίτηση να ανακαλύψουν εκ νέου τον τροχό, αρκεί να μην ξεφτιλίζονται με το υλικό τους και πιστεύω ότι τα κομμάτια τα καινούργια, μπορεί να μην είναι κάτι το ιδιαίτερο, σημασία έχει όμως ότι δεν είναι και για τον κάδο, είναι αξιοπρεπές το υλικό.

Τώρα, αν πάμε για δίσκο από τον οποίο κάποια από τα κομμάτια θα μπορούν και να μην υπάρχουν, όπως έγινε και με το Hardwired, άλλο αυτό αλλά, κατά την ταπεινή μου γνώμη, μετράει το ότι ακόμα και τώρα, αυτό το μουσικό κουαρτέτο, μας προσφέρει υλικό το οποίο ακούγεται ευχάριστα, χωρίς να μας τσινίζει. Ναι, σαφώς και οι απαιτήσεις μας είναι ψηλά, όμως, αν σκεφτούμε την τωρινή τους φάση, νομίζω ότι αναθεωρούμε σε ένα μεγάλο βαθμό…

Το καλό είναι ότι βγαίνει ένα ένα τραγούδι και γίνεται κάθε τρεις και λίγο χαμός

1 Like

Εννοειται -
εδω η οικογενεια συγκρινει δισκο που δεν εχει βγει με το στανγκερ (κρατηθηκα) και τον βρισκει χειροτερο . Μιλαμε για αδιανοητα πραγματα

Περίεργο αν αναλογιστείς ότι οι τελευταίοι βγάζουν τον ίδιο δίσκο τα τελευταία 20 χρόνια

3 Likes

Μάλλον έχασες την λέξη “πρόβλεψη” στα ποστ που αναφέρεσαι

Δεν θα τα χαλασουμε εκει

Μια γενική παρατήρηση για το τραγούδι. Διάβασα κανά 2 σχόλια στο fb ότι είναι χαρούμενο κλπ ενώ μιλάει για αυτοκτονία.

Προφανώς κάποιοι διάβασαν μόνο τον τίτλο.

Το πρώτο μέρος των στίχων έχει να κάνει με τάσεις αυτοκτονίας και τα συναισθήματα που γεννάει σε κάποιον ο ίδιος του ο εαυτός και η κοινωνία.

Welcome to this life
Born into the fight
Here to claim your dream
Look you in the eye
Patch the broken sky
Craving dopamine
Then my voice appears
Teaching you of fears
Are you good enough?
You don’t recognize
Head is full of lies
You should just give up

το δεύτερο αναφέρεται σε “lifeline of hope” / helping hand (για να μιλήσω με Metallica ορολογία)

"Then a voice appears
Whisper in your ears
“You are good enough”
Throwing down a rope
A lifeline of hope
Never give you up"

και το τρίτο μέρος μιλάει για το πως ξεπέρασε τις σκέψεις και αναδύεται νικητής από την εσωτερική του πάλη.

Now that I’m exposed inside
Shined a light on cyanide
I’m no longer needed here
Now you’ve faced your biggest fear

Ακόμα και το ρεφραίν αλλάζει από Keep me inside, My name is suicide σε Don’t you keep me inside, Screaming suicide.

Οπότε είναι λίγο άκυρο να περιμένει κανείς ένα σκοτεινό τραγούδι βάση στίχων, ενώ εν τέλει είναι αισιόδοξο σαν μήνυμα, δηλαδή για το πως κανείς μπορεί να ξεπεράσει ακόμα και τις πιο σκοτεινές σκέψεις, είτε με με τη δύναμη που βρίσκει μέσα του, είτε με βοήθεια.

13 Likes

αναλύσεις μεγάλου αναλυτού ο @Alejandro.m που θα έλεγε και ο Αλέφαντος

1 Like

Aλέφας δάσκαλος. Μάθε μπαλίτσα

Καλα, εγω προσωπικα εχω διαφωνια με αυτο που λες, αλλα ας ξεκινησουμε απο τα βασικα. Το πιο βασικο ειναι οτι επειδη ενα τραγουδι εχει στιχους ή εστω εναν τιτλο που μπορει να εκφραζει φαινομενικα μιζερια και σκοταδι, δεν σημαινει πως η μουσικη πρεπει και να ακολουθει. Η αντιθεση ειναι πολυ συχνη στην τεχνη, και προσωπικα την γουσταρω παρα πολυ οταν γινεται σωστη. Οι δε Metallica, εχουν κανει παρα πολυ συχνα το αντιθετο, δηλαδη να εχουν πολυ βαρια και “στεναχωρη” μουσικη που συνοδευει στιχους με θετικο και ευχαριστο θεμα. Οποτε ΑΚΟΜΑ κι αν μιλουσαμε για ενα τιγκα μιζερο τραγουδι σε στιχους, δεν υπαρχει κανενας κανονας που να λεει οτι και η μουσικη πρεπει να ειναι σκατοψυχη. Συγκεκριμενα σχολιασα ηδη το κατωθι, και εννοειται πως το στηριζω και τωρα:

Απο κει και περα, το περιεργο για μενα ειναι να περιμενουμε ενα “χαρωπο” τραγουδι Metallica γενικα, ανεξαρτητα θεματολογιας. Ακομα κι αν για καποιον λογο ο James μιλουσε για το ποσο περηφανος ειναι που ειναι πατερας και ποσο αγαπαει τα παιδια του, και παλι θα περιμενα μια συνθεση μεσα στα μινορε και τα οργισμενα ριφφς. Αλλωστε αυτο ειναι που κανουν εξαιρετικα οι Metallica 40 χρονια τωρα, και σε πολυ μεγαλο βαθμο για αυτο τους αγαπαμε. Οποτε για μενα προσωπικα η ξενερα δεν εχει να κανει με κανενα “οξυμωρο” , αλλα με το οτι γενικοτερα δεν μου πανε καθολου στους Metallica οι αισιοδοξες νοτες στην μουσικη τους. Ακομα και στο Moth Into Flame με χαλαει λιγο το ρεφρεν και μου ριχνει το τραγουδι στο 9.5 απο το 10 αν ηταν να το εκφρασω με νουμερα.

Τωρα οσον αφορα την θεματολογια, ακομα και η φαση “ξεπερναω τασεις αυτοκτονιας” δεν ειναι ενα ευχαριστο, ποσο μαλλον χαρωπο θεμα. Μαλλον ανακουφιση και αισιοδοξια για το μελλον θα επρεπε να εκφραζει, τα οποια δεν ειναι και υποχρεωτικο να συνοδευονται απο χαρουμενη μουσικη.

tl;dr : Νιωθω 100% justified για το οτι με ενοχλει ο οριακα χαζοχαρουμενος τονος στα 2 νεα τραγουδια τους απο το 72 Seasons :stuck_out_tongue:

Βέβαια δε σχολίασα τόσο το αν η μουσική πρέπει ντε και καλά να έχει σύνδεση με τους στίχους (συμφωνώ μαζί σου στην ουσία και ειδικά για τους Metallica και για το juxtaposition στη μουσική που συχνά είναι απόλυτα χρήσιμο).

Αυτό που σχολίασα είναι το επιχείρημα καθεαυτό. Ότι δηλαδή το τραγούδι δήθεν μιλάει για κάτι πεσιμιστικό (και άρα η μουσική έπρεπε να είναι σκοτεινή) επειδή διάβασε ο Χ, Ψ τον τίτλο και βάση αυτού διαμόρφωσε άποψη, ενώ ισχύει το ακριβώς αντίθετο, έχει αισιόδοξο (η λέξη που χρησιμοποίησα) μήνυμα.

1 Like

Ίσως το είδα από ποστ εδώ πέρα, ίσως να το έβαλα εγώ ο ίδιος, αλήθεια δεν θυμάμαι καθόλου, αλλά το βλέπω κάθε μέρα εδώ και μέρες, οπότε, ον τόπικ, σχετικά με το μήνυμα του Χετ:

2 Likes

Ναι, σε αυτο μαζι σου, αλλωστε κι εγω σχολιασα οτι βρισκω αυτην την λογικη ακυρη ουτως ή αλλως.

Απλα δεν νομιζω οτι ειναι και πολυ χαρουμενο το τραγουδι. Αισιοδοξο στο τελος του ισως, χαρουμενο σιγουρα οχι. Στιχουργικα παντα. Το χαρουμενο του υφος μουσικα με ενοχλει ανεξαρτητα απο τους στιχους.

Written by James Hetfield, Lars Ulrich & Robert Trujillo

^ αυτο το ειδαμε? Ενδιαφερον θα ελεγα.

1 Like

Για όποιον ενδιαφέρεται, η Transavia έβαλε κι άλλη μια πτήση Παρίσι-Αθήνα στις 20/5 και τα εισιτήρια είναι ακόμα και καλές τιμές. Η ώρα είναι μόνο για σκληρούς καριόληδες :stuck_out_tongue:, 6 το πρωί.

1 Like

Σιγα, ξυπναω καθε μερα τετοια ωρα

1 Like

Για πτήση στις 6 όμως πρέπει να ξυπνήσεις κατά τις 2!

Ενταξει δεν ειμαι απο αυτους που πανε στο αεροδρομιο 3 ωρες νωριτερα…θα ξυπνουσα 3:30 και στις 4:30 θα ημουν στο αεροδρομιο. Ξερει ο Παντελης γιατι το εγραψα βεβαια :stuck_out_tongue:

Λοιπον μολις ακουσα το τραγουδι 4η φορα και σε αντιθεση με το Lux Aeterna μπορω να πω οτι αυτο ειναι σιγουρα πιο ενδιαφερον και ιντριγκαδορικο. Μπορει και να αποτελεσει grower στο μελλον. Ακομα κι ετσι βεβαια, δεν εντυπωσιαζομαι σε καμια περιπτωση. Και για να ριξω κι ενα παραπονο ακομα, να πω οτι τα καλυτερα 10 δευτερολεπτα του τραγουδιου ειναι οταν τραγουδαει με καθαρη φωνη στο σημειο που λεει :

“My lying voice inside
Keeps drinking cyanide
And no more can you run
Into the sun”

Και με κανει να ξενερωνω που δεν τραγουδαει ετσι σε ολοκληρο το τραγουδι :stuck_out_tongue:

3 Likes