Μetallica

Απο ποτε χρειαζεται να παιξει καποιος κατι στην κιθαρα για να γραψει τραγουδι? Ενα σωρο κοσμος γραφει τραγουδια με πιανο, με πληκτρα, με κιθαρα, με φλαουτο ή με οτιδηποτε αλλο θελει/μπορει. Ακομα κι ο ιδιος ο James παιζει μια μελωδια στο μυαλο του και την κανει humming οπως εχουμε δει, πριν την βαλει στην κιθαρα να δει πως θα την παιξει.

Απορω πραγματικα με οσους λενε οτι ο Lars δεν γραφει μουσικη επειδη ειναι ντραμερ. Κι ο Φιλ Κολινς λογικα δεν εγραφε τιποτα στους Genesis, οπως κι ο Portnoy στους Theater. Ή και οχι.

2 Likes
4 Likes

Ο Bruce ας πούμε γράφει στο πιάνο.

Αλλά το να γράψει ένα ριφ μπορεί να το κάνει με διάφορους τρόπους όπως λες. Ειδικά όταν μιλάμε για μια περίοδο που οι 3 εκ των τεσσάρων έμεναν στο ίδιο σπίτι (με το περίφημο γκαραζ). Δεν είναι δύσκολο να περιέγραψε τη σκέψη του και οι άλλοι να την υλοποίησαν. Πάντως κι αν έγραψε ένα ή πέντε ριφ δεν αλλάζει κάτι. Άλλη είναι η προσφορά του.

Με την πώρωση που έχει ο Hetfield με το Lux Aeterna είναι σχεδόν σίγουρο ότι με αυτό θα ανοίγουν τα live. Τουλάχιστον τη μια από τις 2 μέρες. Το ερώτημα είναι με ποιο θα ανοίγουν την άλλη μέρα - με τη λογική ότι τα σετ δε θα έχουν κανένα κοινό τραγούδι. Θα το μάθω ιδίοις όμμασι στις 19 Μαΐου στο Παρίσι…

2 Likes

Ισως με το Room Of Mirrors, που αποτελει και ενα απο τα καλυτερα τραγουδια του δισκου. Αλλα αν μπορουμε να ψυχολογησουμε καλα τους Metallica, μαλλον με το 72 Seasons το ομωνυμο…

1 Like

Μου κάνουν και τα τρία, γιατί όπως έχεις καταλάβει μου αρέσει όλος ο δίσκος! :metal::grin::metal:

3 Likes

Εγώ θα πόνταρα σε Lux, If Darkness had a Son για άνοιγμα και επίσης Screaming Suicide να είναι στο σετ (το λιγότερο αγαπημένο μου στο δίσκο, αλλά και από τα “εύκολα” να αποδωθούν live).

Ελπίζω πραγματικά σε Room of Mirrors που το θεωρώ μεγάλο κομμάτι - και το κλιπ σήμερα με έκανε να αναθαρήσω πως υπάρχει πιθανότητα να το συμπεριλάβουν. Νομίζω θα πάνε σε 2 τραγούδια από το 72S ανά ημέρα.

Το Inamorata θα είναι μάλλον ένα deep cut που θα τους ζαλίζουν(με) τα @@ να το παίξουν, όπως γινόταν με το Fixxxer.

1 Like

Δεν ξέρω τι δε σας αρέσει στο Screaming Suicide, εμένα ήταν το αγαπημένο μου από τα 4 singles, αλλά δεν κρίνω. Γενικά λατρεύω τη NWBHM αύρα που έχει.

4 Likes

Προσωπικα πιστευω θα παιχτουν και τα 12 τραγουδια του δισκου, 6 καθε μια απο τις δυο βραδιες.
Κι αν δεν παιχτουν ποτε κανα 2 απο αυτα, το Inamorata δεν παιζει να ειναι μεσα σε αυτα.

Eγώ πάλι νομίζω ότι θα πάμε σε ένα τραγούδι από κάθε δίσκο, 2 σε μερικές περιπτώσεις. Συνταγή που ακολούθησαν στα 40 χρόνια δηλαδή.

Κάτι μου λέει πως συνολικά θα παίξουν 7-8 τραγούδια από το νέο δίσκο συνολικά στην περιοδεία (όπως έγινε με το HTSD δηλαδή που κάποια δεν παίχτηκαν live ποτέ). Μακάρι το Inamorata να είναι μέσα σε αυτά. Θεωρώ ότι κάποια στιγμή τα το παίξουν, απλά δε βλέπω να είναι regular.

Σου θυμιζω οτι στα 3 χρονια που στηριξαν το HTSD με περιοδεια, επαιζαν σταθερα 5-6 τραγουδια απο τον δισκο σε ΚΑΘΕ συναυλια, ενω συνολικα ακουστηκαν 10 απο τα 12. Μονο το ManUNkind ειχε μηδαμινη εκπροσωπηση, αφου απο τα υπολοιπα τα περισσοτερα απο την πρωτη πλευρα ηταν σχεδον σε καθε σετλιστ, ενω ακομα και τα Confusion (31), Here Comes Revenge (22) και Spit Out The Bone (61) παιχτηκαν σε πολλες συναυλιες.

Τα μονα που δεν ακουστηκαν ηταν τα Am I Savage? και Murder One. Τα οποια αν δεν ειχε σκασει κοβηντακι και αποτοξινωση James, μαλλον θα τα ειχαμε ακουσει κι αυτα, αφου η μπαντα ειχε δηλωσει οτι ηθελε να παιξει και τα 12 εστω απο μια φορα.

Σε διπλες συναυλιες με εντελως διαφορετικα σετλιστ και θα παιξουν λες μονο 2 καινουρια καθε μερα? Αποκλειεται ετσι? :stuck_out_tongue: Το Inamorata μπορει να μην ειναι regular, αλλα καμια 15αρια φορες θα ακουστει ζωντανα πιστευω.

Δύσκολο το πώς θα πάνε στα live, με 16 τραγούδια πια και σχεδόν σίγουρα Seek, Master, One, Sandman, Nothing, Sad, διασκευή. Κάτι δε θα πρέπει να παίξουν από Ride, Load/Reload και 1-2 πιο deep? Με πολύ τράβηγμα μένουν 5-6 slots για τα καινούρια

Σε καθε πολη στην οποια εμφανιζονται θα παιζουν 32 τραγουδια ομως.
Εχουν ηδη ανακοινωσει οτι τα 2 σετλιστ για το διημερο θα ειναι 100% διαφορετικα.

2 Likes

Α ναι ρε, το είχα ξεχάσει εντελώς αυτό

1 Like

Μα δεν είπα ότι θα παίξουν 7-8 κάθε διήμερο. 4 είπα.

Ένα τραγούδι από κάθε άλμπουμ = 12 μαζί με το Garage. Από κάποια άλμπουμ θα παίζουν 2 και πάμε στα 16. Αυτή είναι η αίσθηση μου.

Κανα 8αρι απο τα 12 πιστευω θα παιχτουν στα φετινα διημερα.

3 Likes

Bέβαια με 18 τραγούδια τη βραδιά και 60+ live το χρόνο…
Θεωρώ πως το format που εισήγαγαν στα επετειακά live θα είναι ο μπούσουλας στο εξής.
Μακάρι να τα παίξουν όλα φυσικά.

Εκ πρώτης ακροάσεως, θα κάνω κάποια σχόλια. Καταρχήν, θα πω οτι ειναι ένας δίσκος ο οποίος ειναι αυτός που περίμενα να ακούσω από τους Metallica εν έτει 2023. Ένας δίσκος που δεν είναι καινοτόμος σε κάποιον τομέα, ειναι όμως ένας δίσκος που “μυρίζει” Metallica απο πολλές πλευρές καθώς, περιέχει στοιχεία που περιμένεις να ακούσεις απο εναν δισκο τους.

Πλέον, είναι εμφανές οτι δεν τους ενδιαφέρει να γράψουν σουξεδάκια καθώς, με εξαιρεση το Lux Aeterna, κανένα άλλο κομμάτι του δίσκου δεν είναι αντίστοιχα “πιασάρικο”, χωρις φυσικά να σημαίνει οτι δεν ειναι αξιόλογη η μουσική που έχουν γράψει.

Ειναι άπλα φάσης Load/Reload όπου έγραφαν αυτό που πραγματικά ήθελαν να γράψουν, κάτι το οποίο αισθάνομαι και στον καινούριο δισκο τους, μου φαίνεται μουσική αυθόρμητη, χωρίς να νιώθω κάπου οτι υπάρχει πίεση. Δεν ένιωσα δηλαδή κάπου να πλατειάζει η μουσική, ένιωσα να υπαρχει ροή επομένως, δεν υπήρχε καποιο σημείο που με ενόχλησε για να πεσει σκιπάρισμα.

Βέβαια, μου φαίνεται οτι ναι μεν προσφέρει οτι περίμενα απο το συγκρότημα, μου φαίνονται όμως πολύ ουδέτεροι, χωρίς να παίρνουν ιδιαίτερα ρίσκα βέβαια, ουκ ολίγες φορες το έχουν κανει στο παρελθόν, δεν μας πειράζει καθόλου.

Επίσης, φαίνονται σε καλή φόρμα, μου άρεσε το παίξιμο του Λαρς, δεν μου φάνηκε απλά διεκπεραιωτικός, νομίζω οτι έβαλε τα δυνατά του, ο Παπαχετ σταθερή αξία, ο Χάμετ ναι, πιστευω οτι έκανε καλή δουλειά στα σόλο απλώς, δεν ήταν στα single που ακούσαμε, ηταν σε άλλα κομμάτια του δίσκου. Επίσης, αυτό που μου άρεσε ιδιαίτερα, ειναι οτι επιτέλους, μετα απο χρόνια, έδωσε δυναμικό παρόν και το μπάσο και νομίζω εξ’ ου και οι συνδέσεις με το Black Album, το μπάσο βρίσκεται ουκ ολίγες φορές στο προσκήνιο και οχι στο παρασκήνιο και ναι, νομίζω οτι στους πρόσφατους δίσκους τους, δεν ηταν τόσο εμφανές.

Γενικά, μπορεί να μην ειναι η τέλεια παραγωγή, πιστεύω ομως οτι είναι η καλύτερη σε σύγχρονους Metallica δίσκους, στους δυο προηγούμενους, υπήρχαν θεματάκια, εδω νομίζω οτι υπάρχει περισσότερος όγκος.

Πιστεύω οτι ο καινούριος δίσκος, δεν είναι τοσο επιτηδευμένος όσο οι αμέσως προηγούμενοι, έχω την αίσθηση οτι ειναι πιο πηγαίοι εδώ πέρα, δεν προσπαθούν να ανακαλύψουν τον τροχό οπότε, δεν είναι τόσο αγχωμένοι, στην τελική, δεν εχουν να αποδείξουν τίποτε και σε κανέναν πλέον…

11 Likes

Μια ώρα οδοντογλυφίδες

4 Likes

Παρα πολυ καλο :smiling_face_with_three_hearts:

6 Likes