Eurobasket 2011

Εντάξει κλασικό νευρικό ξεκίνημα, αναμενόμενο περισσότερο από κάθε άλλη φορά πάντως με τόσο καινούργια ομάδα. Ακόμα και ο Ζούρος ψαχνόταν αφού άλλα έκανε στα φιλικά άλλα σήμερα, άλλαξε πολλά σχήματα και χρησιμοποίησε από νωρίς όλη της 12αδα.

Τα θετικά πάντως είναι αρκετά. Ο Καλάθης έδειξε ηγετικά στοιχεία για μια ακόμα φορά και για πρώτη φορά σε επίσημο παιχνίδι της εθνικής. Ο Ζήσης παρά την αστοχία έβαλε κρίσιμα σουτ σε σημεία του παιχνιδιού που η μπάλα έκαιγε. Το δίδυμο Μπουρούσης-Κουφός στην 5αδα λειτούργησε περίφημα κάτι που στα φιλικά μόνο ως ψιλο-αποτυχημένη δοκιμή το είδαμε. Ευτυχώς αύριο έχουμε επίσης εύκολο ματς με Φιλανδία και θα μπορέσουμε να βρούμε τον ρυθμό μας πιο εύκολα.

Στα παράξενα του αγώνα τα τρίποντα των καλύτερων σουτερ από τις 2 ομάδες.

Τελέτοβιτς 0/9

Βασιλειάδης 0/5
Μπράμος 0/3

Λίγο πολύ ότι είπε και ο Dead.
Ασχέτως τι θα κάνουμε στο τουρνουά,σε αυτήν την ομάδα υπάρχει πολύ νέο ταλέντο.
Πιστεύω επίσης ότι ο Καλάθης θα δείξει πολύ καλά στοιχεία σαν playmaker καθώς θα έχει guard που θα του ταιριάζουν και θα τους ταιριάζει.

Εγώ ποντάρω στην ρέντα, αλλά και στην μαγκιά του Νοβίσκι:):!:

Κάναμε μια αγχωτική αρχή, αλλά σημασία έχει η “ανατροπή” του σκηνικου του πρώτου ημιχρόνου και το ότι μπήκαμε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο… Οπότε κρατάμε το θετικό αποτέλεσμα που θα τονώσει την ψυχολογία-η οποία είναι απαραίτητη για τους αγώνες που ακολουθούν.

Πολύ καλός ο Κουφός!

Υπάρχουν περιθώρια και χρόνος βελτίωσης.

Κρίμα που η Φινλανδία δεν μας έκανε το δώρο… Δεν πειράζει… έχουμε ,ούτως ή άλλως, όλα τα προσόντα για να πάρουμε την πρώτη θέση του ομίλου… Ήταν μια καλή αρχή…

Πολύ σημαντική η παρουσία του Καλάθη, ιδιαίτερα για τις καταπληκτικές διεισδύσεις του και τα 6 επιθετικά ριμπάουντ που πήρε.

Ο Κουφός έχει όλα τα προσόντα να παίξει μεγάλο μπάσκετ. Το να κάνει κανείς doudle-double σε ένα τέτοιο ματς δεν είναι καθόλου εύκολο. Θέλει στήριξη όμως, γιατί φαίνεται ότι του λείπει ακόμα η αυτοπεποίθηση.

Γενικά νομίζω ότι βαρόμετρο κυρίως για μετά θα είναι η παρουσία των τριών παλιών. Επίσης, αν τραβήξουν τα σουτ των Βασιλειάδη και Μπράμου (πολύ καλός και αθλητικότατος ο τελευταίος), που είχαν συνολικά 0/8 τρίποντα στο ματς, ποιος ξέρει πού θα φτάσουμε.

Ο όμιλος είναι πολύ ευνοϊκός πάντως. Η Φινλανδία του Koponen, η FYROM του…McCalebb (οι imitation είναι τραγική ιστορία), η Κροατία του Bogdanovic (έπαιξε καταπληκτικά σήμερα) και το Μαυροβούνιο του Pekovic και του Dasic δε νομίζω να μπορούν να κερδίσουν ακόμα και αυτή τη λειψή Ελλάδα. Προσωπικά πιστεύω πολύ στο Ζούρο και κυρίως στην άμυνα που στήνει σε συνδυασμό με τους παίκτες-εργάτες που έχει. Στα επιθετικά του συστήματα έχει βελτιωθεί πολύ από την εποχή Πανελλήνιου.

Πάντως μετά την πρώτη αγωνιστική, οι περισσότεροι ΝΒΑers έλαμψαν και αυτό είναι ελπιδοφόρο για το μπάσκετ που θα δούμε. Περισσότερο απ’ όλους (NBAers και μη) νομίζω ότι ξεχώρισε [B]αυτός[/B]. Τόσο καλό τεσσάρι στην Ευρώπη (σαν προοπτική τουλάχιστον) έχουμε πολλά χρόνια να δούμε.

Τα νευρα μου… Σημερα η ΕΡΤ εχει στις 6 το Ελλαδα - Φινλανδια και μετα στο Σινεσπορ+ εχει το Μακεδονια - Κροατια επειδη ειναι του ομιλου ενω την ιδια ωρα παιζουν Ιταλια - Γερμανια[-X

ε?:-s

τι ε μωρέ όλοι μακεδονία τη λένε πλέον , μόνο εμείς , άντε και οι κύπροι να τους λέμε φύρομ.

Ασυναισθητα το λεω και το γραφω :-s.

ΠΓΔΜ λοιπον μεταξυ μας, γιατι οπως λεει σωστα και ο Ζουγκλας, "τι ε μωρέ όλοι μακεδονία τη λένε πλέον , μόνο εμείς , άντε και οι κύπροι να τους λέμε φύρομ. "

άσε που τους πατάμε και στο μπάσκετ :stuck_out_tongue:

τελος παντων,αν και ισχυει εμενα ακομα μου χτυπαει λιγο περιεργα στο ματι.

οσον αφορα τα αγωνιστικα,μου φαινεται πως οι περισσοτεροι εχουμε υποτιμησει τους γαλλους,που κατεβασαν ομαδα με 6 NBAers,3 εκ των οποιων απο τους κορυφαιους ευρωπαιους παικτες(Νοα,Παρκερ,Μπατουμ).Ισως αυτη να ειναι η ομαδα-εκπληξη(τηρουμενων των αναλογιων).

5 ειναι οι NBAers αν δεν κανω λαθος (Noah, Parker, Diaw, Seraphin, Batum). Εξαιρουμενου του Seraphin προς το παρον οι υπολοιποι κανουν κανονικη καριερα στο ΝΒΑ.

Και σκεψου οτι δεν παιζουν στο eurobasket τελικα οι M.Pietrus, o Turiaf, o Mahinmi και ο Beaubois που, θυμηθειτε με, εαν δεν τον φανε τελικως οι τραυματισμοι θα κανει τρομερα πραγματα στο ΝΒΑ

να αρχίσουμε και κι εμείς τότε να τους λέμε, μην είμαστε ξενέρωτοι :thumbup:

Καλύτεροι από χθες μεν με αρκετά προβλήματα και πάλι. Πολλά λάθη βασικά και χαζά λάθη. Θυμίζουμε λιγάκι κολεγιακή ομάδα πολύ ενθουσιασμός εύκολο λάθος και πολλές ασυνεννοησίες στην άμυνα (η αμυντική αδράνεια που έφερε το ελεύθερο τρίποντο στο τέλος του ημιχρόνου και μάλιστα μετά από ταιμ-ουτ δικό μας θα έκανε τον Ομπράντοβιτς να πάθει εγκεφαλικό αν ήταν αυτός προπονητής). Στο τέλος τα θετικά όμως είναι περισσότερα από τα αρνητικά.

Σλούκας, Βασιλειάδης ακόμα δεν έχουν μπει στο κλίμα. Ο Ξανθόπουλος είναι πολύ καλός στην οργάνωση και στην άμυνα (4ριμπ, 6 ασ. σήμερα) αλλά όταν σουτάρει χρειάζεσαι κράνος μην σου έρθει καμία αδέσποτη. Θα χρειαστεί το καλό παιχνίδι που έκαναν σήμερα οι παλιοί (Ζήσης, Μπουρούσης, Φώτσης) να το επαναλάβουν αρκετές φορές στα επόμενα παιχνίδια.
Μεγάλη υπερβολή τα 5 φάουλ που σφυρίχτηκαν στον Καλάθη. Ζήτημα αν έκανε 3 από αυτά.

Εντύπωση μου έκανε πάντως η μεγάλη σε έκταση νίκη της Τουρκία επί της Αγγλίας.

Σωστος ο Elric :thumbup:

Κακό ματς και ευθύνονται κυρίως οι Φινλανδοί για αυτό. Πολύ μέτρια η εθνική σήμερα. Οι παλαίουρες έπαιξαν καλά και αυτό μετράει για τη συνέχεια. Η διαιτησία ήταν τραγική. Σφύριζαν επιθετικά φάουλ εναντίον μας με συχνότητα χρήσης δίκασων σε euro-power μπάντα.

Κατά τα άλλα, οι Kirilenko, Parker, Deng και P. Gasol κάνουν φοβερό τουρνουά. Το πουλέν Vladimir Dasic, μετά το απίστευτο χθεσινό double-doule (20π., 16ρ.) σήμερα παράλίγο να κάνει triple-double (14π., 11ρ., 7ασ.) και ίσως να τα κατάφερνε, αν νικούσε το Μαυροβούνιο.

Εκνευριστικό παιχνίδι εξαιτίας των πολλών λαθών μας και των πολλών φάουλ/διακοπών. Κρατάμε τη νίκη και μόνο. Θετικό ότι οι 3 παλιοί συμμετέχουν στο σκοράρισμα και δείχνουν να πηγαίνουν καλά.

γενικα πιστευω θα παμε καλα αλλα οχι χρυσο
Ισπανια το πρωτο φαβορι για μενα

χρυσό???8O8O

καλη ομαδα εχει
εσυ τι πιστευεις?