Eurobasket 2011

Επιλογές που αρμόζουν σε χαζούς στα τελευταία λεπτά από την περιφέρεια

Δεν κερδιζονται τα ματς με σουτ που τα βαρας απλα για να τα βαρας ρε ΖΗΣΗ:!:

Ε ΟΧΙ! Απαράδεκτοι. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ. Όχι και να χάσουμε από ένα παίκτη και 10 άμπαλους. Έτσι δεν πάμε πουθενά.

Ά ρε Μπουρούση. Τελείωσε το φάρμακο πάλι ε;

Τραγικοτατοι…

Πάμε ρε Γκετσέφσκι !

Ο Φώτσης και ο Ζήσης σήμερα πραγματικά φάνηκαν σαν καθυστερημένοι με τις επιλογές τους προς το τέλος.
Ο Μπουρούσης δεν μπορεί να σκοράρει με χουκ…

Λάθος. Όταν δε μπορείς να βάλεις τη μπάλα στο καλάθι και έχεις και κακή διαιτησία, η απειρία θα φανεί αναπόφευκτα. Τουλάχιστον αν σοβαρευτεί η ομάδα δε θα στοιχίσει καθόλου αυτή η ήττα.

Εγώ θα πρότεινα να μην είμαστε τόσο αυστηροί με αυτήν την εθνική.

Πραγματι, αθλια εμφανιση αλλα εχω υπομονη ακομα. Καινουρια ομαδα, νεα παιδια, ας τους δωσουμε χρονο να δεσουν και μετα γινομαστε και πιο αυστηροι.

Εδιτ: Με προλαβε ο Κρισπ!

Καλά σίγουρα δεν θα είμαστε αυστηροί,όμως από τους παλιούς δεν θέλω τέτοιες επιλογές στα κρίσιμα λεπτά.

Τι Μασεντονια φωναζουν αυτοι οι ανιστοριτοι ρε;

Ναι μεν, αλλά… με τη Φυρομ παίζεις. Και εντάξει, νέα ομάδα, αλλά για μισό λεπτό: Μπορούσης, Φώτσης, Ζήσης παίζουν τόσα χρόνια. Ο Καλάθης πήρε Ευρωλίγκα, ο Βασιλειάδης έπαιξε τελικό στο ισπανικό πρωτάθλημα, ο Κουφός (ψιλο)παίζει στο ΝΒΑ κ.ο.κ… Δεν είναι και τίποτα αμούστακοι όλοι τους.

Όχι τιποτ’ άλλο, αλλά οι παλιοί αυτής της ομάδας (Ζήσης, Φώτσης, Μπουρούσης) ουδέποτε υπήρξαν ηγέτες και δεν πρόκειται να γίνουν ούτε τώρα.

Ηγέτης μπορεί σε λίγα χρόνια να είνια ο Καλάθης, αρκεί ας πούμε να μην τον απαξιώσουμε για το κάκιστο ματς που έκανε σήμερα.

Αυτό που θα ήθελα πάντως, είναι λίγο παραπάνω τσαμπουκάς και πίστη.

Μασεντονια, μαξιλαρια κτλ…

Το έκλεισα 4 λεπτά πριν τελειώσει. Δεν μπορώ να θυμηθώ με τίποτα χειρότερη εμφάνιση της εθνικής εδώ και πολλά χρόνια ειδικά αν συνυπολογίσουμε και την δυναμικότητα του αντιπάλου. Αυτό που παίξαμε σήμερα δεν ήταν μπάσκετ, θυμίζαμε ομάδα ξυλοκόπων που μόλις έμαθε πως υπάρχει το άθλημα. Η περιφέρεια δεν ήταν τραγική, ήταν ανύπαρκτη (δεν θυμάμαι πόσο καιρό είχα να δω airball από τα 3 μέτρα). Δεν νομίζω πως μπορούσαμε να παίξουμε χειρότερα και να θέλαμε. Δυστυχώς έτσι δεν πάμε πουθενά και πλέον έτσι πως έχει γίνει ο όμιλος μέχρι και εκτός συνέχειας μπορούμε να μείνουμε.

Το rotation 12 παικτών[B] ΚΑΙ[/B] σήμερα δεν μπορώ να το καταλάβω, τα φιλικά τα κάνουμε για να βρούμε μια καλή πεντάδα που να λειτουργεί για να έχουμε στα δύσκολα αλλά τώρα βλέπω περισσότερους πειραματισμούς από ότι στα φιλικά.

Το θετικό της ημέρας; Το ότι χειρότερα δεν γίνεται, σήμερα πιάσαμε τον απόλυτο μπασκετικό πάτο.

Τελικό σκορ 72-58.

Ο Ζήσης όχι, αλλά και ο Μπουρούσης και ο Φώτσης έχουν παίξει πολλές φορές ηγετικό ρόλο νομίζω.

Τέλος πάντων, δεν πειράζει όντως, έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας. Πιστεύω πολύ σε αυτή την ομάδα και ας απογοητεύτηκα σήμερα.

ΑΝΤΕ ΠΑΜΕ ΡΕ!

Κάποιος Dead ξέχασε το ευρωμπάσκετ του 99. :lol:

@ Cozy:

Όχι, Φώτσης και Μπουρούσης ποτέ δεν υπήρξαν ηγέτες.
Άλλο, αν έχουν καθαρίσει κάποια σημαντικά ματς επειδή ήταν στη μέρα τους.

Και εγώ:) Δυστυχώς δεν υπάρχει παίχτης να σηκώσει βάρος άμα στραβώσει το παιχνίδι. Και αυτό το πράμα με τα σουτ. Λες και δεν έχουν ξανά βαρέσει ποτέ σουτ στην ζωή τους. Πάθος μηδέν και έχεις τους άλλους τους βλάκες να θριαμβολογούν Μάκεδονια. Γενικά χέστηκα γι αυτά, αλλά είχαν ένα λόγο να παθιαστούν λίγο. Τέσπα κρίμα

Οι FYROM-ίτες (8)) σήμερα είχαν τέσσερα πράγματα:

  • Έμπειρους γκαρντ (ΜακΚάλεμπ, Ιλιέφσκι) σε καλή μέρα.
  • Ψηλούς που τους πήγαν τα τρίποντα.
  • Άμυνα Παναθηναϊκού.
  • Διαιτησία που ευνοεί “άμυνες Παναθηναϊκού”. :smiley: