Euroleague 2010/11

Ας πω εδώ μέσα και εγώ 2 πράγματα για τον χθεσινό αγώνα.

Πολύ καλός ο Ολυμπιακός για πρώτο αγώνα στην Ευρωλίγκα με τόσο δυνατό αντίπαλο αν και η Ρεαλ παρουσιάστηκε πολύ κατώτερη του αναμενόμενου.

Το άνοιγμα της ρακέτας λόγω 6.75 είναι ότι πρέπει για τους γκαρ του Ολυμπιακού που περνούσαν τις ασιστ μέσα στην ρακέτα με τεράστια ευκολία. Όσο οι ψηλοί της ομάδας θα έχουν καλή κινηση χωρίς την μπάλα ο Ολυμπιακός μπορεί να κάνει θραύση. Όπως είπε και ο Κρισπ (στο θρεντ του Ολυμπιακου) ο Σπανούλης μπορεί να κάνει μεγάλα πράγματα φέτος, ο καινουργιος κανονισμός ευννοει πάρα πολυ το παιχνίδι του με τα ντραιβ, αρκεί να μην γίνεται τόοοσο προβλεψιμος με αυτη την πάσα έξω, ειδικά τώρα που θα έχει ποιο πολλους χώρους μπορει να τελειώνει πιο ευκολα τις φάσει η να κερδίζει φαουλ (10 βολές εκτελεσε χθες).

Θα έχει ενδιαφέρον αν ο Ιβκοβιτς καταφέρει να κανει επιτέλους τον Μαυροκεφαλιδη αξιόπιστο ψηλο, το ταλέντο δεν του λείπει σίγουρα. Γενικά ο Ιβκοβιτς φαίνεται απο νωρίς πως θα αφήσει το σημαδι του στην ομάδα.

Μήπως να αναστήσουμε λιγάκι αυτο το θρεντ;

3η αγωνιστική ευρωλίγκας λοιπόν και πολλές εκπλήξεις ως τώρα. Πρώτη ήττα ΠΑΟ στην Λουμπιάνα απο την αήττητη Ολίμπια παρακαλώ. Στον ίδιο όμιλο η ΤΣΣΚΑ ειναι τελευταία χωρίς νίκη. Ο ΠΑΟ δυστυχώς δείχνει την εμφανέστατη σε όλους απουσία αξιόπιστου γκαρ πίσω απο τον Διαμαντίδη. Ίσως η απομάκρυνση του Σαρας να ήταν λάθος, σίγουρα πάντως ήταν λάθος η μη αντικατάσταση του.

Ο Ολυμπιακός πάντως τουλάχιστον στην έδρα του δείχνει πως θα είναι κυρίαρχος. Η ήτα από την Μπάμπεργκ μάλλον ειναι στο παρελθόν ήδη. Δειχνει ικανός για πολλά πράγματα ειδικά αν ο μικρός Παπανικολάου συνεχίσει να ανεβαίνει. Πάντως σίγουρα έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη του Ιβκοβιτς. Χωρις λόγο υπαρξης πάντως ο Λουκας, ισως η πιο άκυρη μεταγραφή τα τελευταία χρόνια.

Αποτέλεσμα της αγωνιστικής φυσικά η νικη της Ουλκερ/Φενερ επί της Μπαρτσα μέσα στην Ισπανία.

Απίστευτα πράγματα μέχρι στιγμής, η Ολύμπια 3/3, η ΤΣΣΚΑ 0/3, ήττα εντός η Μπάρτσα.
Ο πρώτος όμιλος θα είναι του θανάτου, ίσως και 6 νίκες βγάλουν τον πρώτο.

Η ήττα μας από την Μπάμπεργκ θα κοστίσει πολύ, εκτός αν κάνει ανάλογη γκέλα και η Ρεάλ.

Edit: Σόφο 4/4 βολές πάλι χτες και 13/17 συνολικά! :eek:

To χθεσινό παιχνίδι πάντως Παναθηναικός-Ολύμπια ευχαριστιόσουν να το βλέπεις.Πραγματικά πολύ ωραίο ματς και με σασπένς.

Μάτσάρα πραγματικά! Μακάρι να δούμε και άλλα τέτοια!

Πάντως τι έκανε ρε ο Μπατίστ? Τον ξέσκισε τον άλλον. Κανονικά αυτό δε σήκωνε και αποβολή από το ματς?

http://www.sport-fm.gr/article/302048

[B][U]Δεν θα τιμωρηθεί ο Μπατίστ[/U][/B]

Γλιτώνει την τιμωρία από την Euroleague, για το αντιαθλητικό χτύπημα στο Όζμπολτ, ο Μάικ Μπατίστ.

Σύμφωνα με πληροφορίες, η διοργανώτρια αρχή δεν θα επιβάλλει ποινή στον Αμερικανό του «τριφυλλιού» για το περιστατικό που συνέβη στην αναμέτρηση με την Ολίμπια για την τρίτη αγωνιστική, την Πέμπτη. Κι αυτό γιατί οι διαιτητές δεν έγραψαν κάτι στο φύλλο αγώνα ενώ δεν απέβαλαν τον 33χρονο πάουερ φόργουορντ, αλλά τον χρέωσαν με αντιαθλητικό φάουλ.

Επιπρόσθετα, η Euroleague, δεν φαίνεται διατεθειμένη να κάνει χρήση video του αγώνα, ενώ οι Σλοβένοι από την πλευρά τους δεν επιθυμούν να κυνηγήσουν το θέμα. Άρα, όπως όλα δείχνουν, ο Μπατίστ δεν κινδυνεύει να τιμωρηθεί.

Έλεος… η ατιμωρησία στο ευρωπαικό μπάσκετ έχει ξεπεράσει κάθε όριο. Δεν είναι μόνο τώρα ο Μπατιστ είναι πολλά τα περιστατικά στο παρελθόν που έχουν περάσει έτσι. Μάλλον θα πρέπει να έχουμε και κανέναν θύμα για να έχουμε τιμωρία.

Ας μην ξεχνάμε και τις καλές σχέσεις διωργανώτριας-π.α.ο.:):!:

Μεγάλο λάθος το να μην τιμωρηθεί, δημιουργεί “δεδικασμένα”.
Έχει ξεπεράσει κάθε όριο η γελοιότητα στη συγκεκριμένη διοργάνωση.

πάντως εγώ δεν το καταλαβαίνω γιατί δεν τιμωρούν τέτοιες ενέργειες(οχι μονο του μπατιστ που είναι και ήρεμος παίχτης, αλλά όποιον κάνει κάτι)…
τι φοβούνται αν τιμωρήσουν κάποιον 2-3 αγωνιστικές…? ή έστω μια για τα μάτια του κόσμου??
τι είναι αυτό που τους εμποδίζει?

fixed…

Παντως οσο περισσοτερο το βλεπω τοσο πιο cruel και απιστευτο μου φαινεται…επισης υπαρχει και αυτο στον Prigioni(γτ πολλοι προσποιηθηκαν οτι πεσανε απο τα συννεφα) αν και ειναι πολυ light και φλωρικο σε σχεση με το προσφατο…8) http://www.youtube.com/watch?v=QofKZovQWF0

Για την ακριβεια το τελευταιο μου θυμιζει κινηση smackdown και στο παρακατω videaki εχω καποιες προτασεις για να εμπλουτιζει τις κινησεις του ο Μιχαλης…:D:?[-X

Πραγματικα αν δεν τιμωρειται αυτη η ενεργεια τι θα πρεπει να τιμωρειται? Απλα γελοιοι…#-o

Τα αλλοπρόσαλλα αποτελέσματα συνεχίζονται στην ευρωλίγκα. Πάντως οι δικές μας ομάδες τα κατάφεραν μια χαρά.

Ο Ολυμπιακός χθες τα έκανε κάπως μουσκεμα στην τελευταία περίοδο και χρειάστηκαν 2 τρίποντα του Τεοντοσιτς για να πάρει τη νίκη αλλά είχε πάρει μεγάλες διαφορές στο μεγαλύτερο διαστημα του αγώνα. Μαυροκεφαλίδης και Παπανικολάου φαινεται να έχουν σημαντικό ρόλο στην ομάδα πάντως.

Ο ΠΑΟ πριν από λίγο διέλυσε την Εφες με εκπληκτικό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση. οι 23 πόντοι διαφορά είναι μάλλον πολλοί λίγοι με βάση την εικόνα του αγώνα. Μοναδική παραφωνία ο Τεπιτς ( και πάλι) και η αστοχία στα τρίποντα (4/17) ειδικά απο την στιγμή που σχεδόν όλες οι προσπάθειες ήταν χωρίς άμυνα. Μεγάλο παιχνίδι από Καλάθη πάντως που έδειξε ηγετικές ικανότητες.

Ο Σοφό απο την άλλη συνεχίζει τις πολύ καλές εμφανίσεις με την Μακάμπι.

Αυτός ο Τέπιτς δεν πρέπει να ξεκινήσει να κάνει και λίγο βάρη;Τι στο διάολο περιμένει;

Προπονηση με 10.000 σουτ τη μερα θελει, δε θελει βαρη…

Έχεις προσπαθήσει να βγάλεις 1000 σουτ σε μία προπόνηση;Αλλά μιλάμε για σουτ όχι "σουτάρω για να κάνω την αγγαρεία"
Ε λοιπόν που λες άμα δεν έχεις κάνει βάρη γενικά,δεν βγαίνουν σωστά.

Aπλα σαν κορμι ο Τεπιτς (απ’ οσο θυμαμαι) εχει πολυ πιο “χτισμενο” απο αντιστοιχους γκαρντ.

θα ειμαι υπερβολικος αν πω πως το μπασκετ που παιζουμε μου αρεσει περισσοτερο απο αυτο που παιζουμε τα τελευταια 3 χρονια τουλαχιστον;;;; πραγματικα δεν εχω χασει παιχνιδι φετος (εκτος απο τον Ηλισιακο:?) και μπορω να πω πως ισως και να εχουμε περισσοτερες ελπιδες απ οσες υπολογιζα αρχικα… ειναι φυσικα νωρις, σταθεροτητα στο παιχιδι δεν υπαρχει ακομα, αλλα δεν ξερω, ωρες ωρες μου βγαζουν κατι που με πειθει…

μεγαλο κουπι ο Διαμαντιδης στην Ευρωλιγκα φετος, οι τεπιτς καλαθης μπορουν, αρκει να το δειξουν και στα μεγαλα ματς, οποτε ας τους δωθει χρονος να ‘ψηθουνε’

Ο Διαμαντίδης παίζει συνεχώς 30+ λεπτά στους αγώνες της Ευρωλίγκα και αυτο δεν είναι δυνατόν να συνεχιστεί για όλη τη σεζόν. Αν ο Καλάθης καταφέρει να σταθεροποιηση την καλη του απόδοση θα είναι ότι καλύτερο για τον ΠΑΟ. Τον Τέπιτς πάντως δεν τον βλέπω να πιάνει στην ομάδα, μάλλον δεν μπορεί να ανταποκριθεί σε αυτό το επίπεδο.

Πάντως χθες με κακό Διαμαντίδη (αν και πάλι ήταν μεσα 30+ λεπτά) ο ΠΑΟ έκανε τεράστια εμφάνιση και δείχνει να έχει όλους τους πάικτες ετοιμοπόλεμους και σε καλή κατάσταση (είπαμε Τεπιτς η εξαιρεση).

οι οπαδοί της Ολίμπια δεν βλέπω να το ξεχνάν το θέμα .