Euroleague 2020 - 2021

Σε αυτό που λες υπάρχει η μία λογική που λέει ότι δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον άρα δεν είχε κίνητρο, δεν έπαιξε όπως μπορεί.
Υπάρχει και η άλλη λογική όμως που λέει ότι ακριβώς δεν είχε κάποιο ενδιαφέρον και έκατσε και έχασε χωρίς να έχει κάποια συνέπεια…

Στο ματς εξαρχής ήταν μπροστά και καθαρά η Μπαγερν, η η εικόνα του ματς ήταν ας πούμε “περιεργη”.
Η Εφες έτσι και αλλιώς ηταν σίγουρα 3η και απλά το ερώτημα ήταν για την 4η και 5η θέση με Αρμάνι, Ρεάλ και Μπάγερν.

Ανεξάρτητα παντως απ’ οτι έγινε και αν έγινε, πρέπει αυτά τα παιχνίδια να παίζονται την ίδια ώρα.
Εδώ έχουμε το απίθανο όχι απλά να μην γίνεται αυτό, αλλά να παίζονται και σε διαφορετικές μέρες. Όπως ακριβώς στις 33 άλλες αγωνιστικές.
Και έχουμε δει πολλά όλα αυτά τα χρόνια να γίνονται στην τελευταία αγωνιστική.

2 Likes

Θυμάμαι όταν αποκλειστηκαμε από τους 8 το 2014 νομίζω , Η Ρεάλ Μαδρίτης μας είχε επιλέξει με το σκεπτικό ότι επειδή τότε ήμασταν από τις υπολογίσιμες ομάδες ο Λάσο προτιμούσε να μας αντιμετωπίσει σε σετ αγώνων με πλεονέκτημα έδρας παρά στο Φ4 που είναι και θέμα ημέρας

Το είχε πει ο ίδιος ο κοουτς θυμάμαι . Είχε χάσει από την Ζαλγκίρις που δεν ήταν η ωραία ομάδα που έκανε ο Σάρας μετέπειτα , ένα κλωτσοσκουφι ήταν

Ήταν το παλιό φορμάτ του τοπ-16 τότε αλλά η φιλοσοφία παρέμεινε η ίδια . Αν θες και μπορείς, επιλέγεις αντίπαλο

Ούτε εμένα μου αρέσει αυτό . Η τελευταία αγωνιστική σαφώς και θα έπρεπε να ήταν ίδια μέρα ίδια ώρα

3 Likes

Επί της αρχής, δε διαφωνώ μαζί σου. Ειδικά μέχρι πέρσι που ήμασταν στους 8, επηρέαζε και την ομάδα αυτή η λογική της διοργάνωσης.

Καταλαβαίνω όμως, από την άλλη, ότι για μια διοργάνωση που το τηλεοπτικό προϊόν δεν πουλιέται ως πακέτο και είναι το νο1 εισόδημά της, έχει λογική να βάζεις πχ τις 2 ομάδες της ίδιας χώρας σε διαφορετική μέρα, για διαφημιστικούς λόγους. Δυστυχώς όσο οι Ζορντί και ΣΙΑ δε βρίσκουν έσοδα από άλλες πηγές, θα είναι όμηροι των τηλεοπτικών εσόδων. Το ότι είναι ανίκανοι να τα βρουν, είναι μια άλλη κουβέντα αλλά μην ξεχνάμε κι ότι το μπασκετικό κοινό της Ευρώπης, είναι περιορισμένο κι επομένως αυτό τους δένει τα χέρια…

Ε, καλά, για μια αγωνιστική μπορούν να βάλουν τα ματς ίδια ώρα, δε θα χάσουν από αυτό.

Ναι ρε ΖΕΝΙΤ !!

Ματσάρα. Η διαιτησία κλασικά με τους Ισπανούς αλλά τους το χάλασε ο Πάνγκος και η ομάδα του.

Παραμένει φαβορί η Μπαρτσελόνα πάντως.

Σε ματς που πήγε στην παράταση και έληξε με 3 πόντους διαφορά, οι βολές ήταν 44-19

Euroleague Mafia

Ειδικά στην παράταση κάθε επίθεση της μπαρτσα κ φάουλ ήταν.

Πολύ σκληρή ομάδα η Ζενίτ.Ποιος θα περίμενε τα πιο αμφίρροπα ματς των πλευ οφ να γινόντουσαν απ’αυτό το ζευγάρι.

Η Μπαρτσελόνα των 40εκατ. μπάτζετ, παίζει αντιμπάσκετ στη σειρά αυτή και είναι ντεφορμέ εδώ και καιρό. Ο Σάρας έχει ευνουχίσει παίκτες του όπως ο Καλάθης, για να παίξει πιο κοντρολαρισμένο μπάσκετ όπως με Ζαλγκίρις. Μα 66 πόντους στην κανονική διάρκεια όταν έχεις Μίροτιτς, Καλάθη, Χίγκινς, Αμπρίνες (πολύ κακή σεζόν), Ντέιβις; Και με ξερωγώ στον πάγκο από Κλαβέρ και Κούριτς μέχρι… Γκασόλ (2 DNP διαδοχικά).

Αν δεν προκριθεί, αυτό κι αν θα είναι αποτυχία. Εγώ τους είχα για φαβορί για κούπα στην αρχή της χρονιάς.

Στα της Ζενίτ, ο Τσάβι πιστώνεται την καλή εικόνα και την ανατροπή στο Game 2 αλλά στο πρώτο παιχνίδι, για μένα, το ματς το πήραν οι παίκτες. Τα plays στα τελευταία λεπτά ήταν ανύπαρκτα και το ματς το γύρισαν απίθανα σουτ του Πάνγκος και των Ρίβερς, Χόλινς και Τόμας. Δίκαιη νίκη αλλά όχι με προπονητικό πλάνο.

Πάντως αν αξίζει κάποιος να προκριθεί, βάσει εικόνας, αυτή τη στιγμή είναι η overachiever Ζενίτ.

4 Likes

Ευνοήθηκε ισπανική ομάδα στην euroleague;;; Τι λες τώρα πρώτη φορα στα χρονικά.

Σάρας σοβαρεψου και άσε την κλαψα σε κάθε ματς δεν είναι μπάσκετ αυτό που παίζεις με 40 μύρια μπάτζετ

3 Likes

Βάλτο ρε Πανγκος στο τέλος της κανονικής διάρκειας…
Άθλιο μπάσκετ από Μπαρτσελόνα, πολύ δυνατή η Ζενιτ η οποία εκτός των κορακιών, Λαμόνικα και λοιπών είχε και δύο σημαντικές απουσίες.

Αν γινόταν το 0-2 θα είχε τελειώσει η σειρά, τώρα είναι 45-55 για την Μπαρτσελονα.
Ανάλογα βέβαια και με το τι θα δούμε από τα παλικάρια του Μπερτομέου.

1 Like

2-2 εύκολα η Ζενίτ καθάρισε τη Μπαρτσελόνα και τώρα όλα για όλα μέσα στη Βαρκελώνη.

Ελπίζω να ισοφαρίσει και η Μπάγερν σήμερα σε 2-2 τη σειρά.

1 Like

Ναι.Κ οι μλκες της ευρωλιγκας έχουν τις ίδιες ώρες τους τελευταίους αγώνες.Να θες να χαρεις μπασκετακι κ να μην μπορείς.Ελπιζω για αλλαγές τελευταιας στιγμής.

3 Likes

Μπροστά η Αρμάνι τώρα…

Η 3η περίοδος της Αρμάνι είναι απίθανη

Ευτυχώς ξαναπέρασε μπροστά η Μπάρτσα.

Τι τριποντάρα έβαλε πιο πριν ο Καλάθης!

Είμαι ο μόνος εδώ μέσα που στο συγκεκριμένο αγώνα υποστηρίζω Μπαρτσελόνα;

1 Like

Ήθελα να δω τελικό Εφές Μπάρτσα οπότε μπορείς να πεις ότι τους υποστηρίζω και εγώ.

Υγ Σάρας σταματά την κλαψα ρε φίλε

1 Like

Κρίμα ρε Αρμάνι…κρίμα.

και αυτή μεγάλη ματσαρα , ωραίο Φ4

η Αρμάνι έκανε μια εξαιρετική 3η περίοδο, δεν μου άρεσε στην 4η αλλά γενικά έσφιξαν οι άμυνες και γίνονταν λαθάκια και από τις δυο ομάδες

Μεγάλο σουτ ο Χιγκινς , όσο έπαιξε ο Καλάθης ήταν φοβερός

Δυνατός και ο Παντερ παντα παντού εκεί στο 82-82 που ισοφάρισε

1 Like