Euronymous

Δεν τα ηξερα ακριβως ετσι.Ευχαριστω για τις πληροφοριες.Οι συνεντευξεις του οπως και του Fenriz
εχουν απειρο γελιο.

οφ τοπικ:

του Quorthon εχουν ακομη περισσοτερη πλακα , μου αρεσε παρα πολυ αυτο το αποσπασμα:
“εχεις ακουσει ποτε COF?”
“τι ειναι αυτο?”
“μπαντα ειναι”
“ε τοτε…δεν εχω ακουσει”:lol:

ον τοπικ:
χαρισματικοτατος μουσικος , με συμπεριφορα ωστοσο ακατανοητη
δεν καταλαβα γιατι επρεπε να παει να παρει ποζες πανω απο τον Dead
γενικα η προσωπικη του ζωη ηταν διεστραμμενη στο φουλ…
μου φαινεται περιεργο σημερα που ειναι ξεχασμενος τελειως απόλους
οπως και να χει εγω κραταω το De Mysteriis, τον καλυτερο κατ’εμε δισκο του black metal , ακουω τις απιστευτες ριφαρες και τα σολο του και απλα δεν με νοιαζει τπτ παραπανω
ενας παπαρας ηταν που κατεστρεψε την ζωη του

  1. Ποιος λεει οτι ειναι ξεχασμενος? Ακομα καινε εκκλησιες στο ονομα του! :lol:
  2. Λιγα λογια για τον Kristian, ε.

Euronymous… Χμμ… Διάβασα μερικά αποσπάσματα από τη συνέντευξη, είχε λίγο γέλιο, άν και βαριόμουν να τη διαβάσω ολόκληρη… Ίσως σε άλλη φάση…

Ok ο τύπος ήταν τρελαμένος, προσπαθούσε απλά να πει επίτηδες ακρότητες με ειρωνικό τρόπο ώστε να περνάει μεν το μήνυμα στους “φανς” και να ενισχύει το image του ακραίου (που φυσικά τον βόλευε) αλλά και να μην τον παίρνει κάποιος στα σοβαρά ώστε να κάτσει να συζητήσει μαζί του με λογική. Έξυπνο… Προμόταρε διάφορα groups της σκηνής και καλά έκανε, προμόταρε και τον black metal “ακτιβισμό” και δεν έκανε καλά. Ήταν cult φυσιογνωμία αλλά πιστεύω πως στη σημερινή εποχή, και να ζούσε, υπάρχει τόση ελευθερία έκφρασης πλέον στη μουσική που δε θα ‘κανε και τπτ ιδιαίτερο. Ok, μπορεί να είχε ακόμα μια δισκογραφική αλλά δεν τρέχει κ κάτι. Πάντως σαν κουτσομπολιά διασκέδαζα πάντα μ’ αυτά του black metal και Inner Circle, Varg, Euronymous, Emperor κλπ… :slight_smile:

Τι χαρισματικός ρε παιδιά, χαλαρώστε λίγο. Έγραψε μερικές κομματάρες κάποτε, αυτό όμως δεν τον κάνει και χαρισματικό συνθέτη. ¶σε που όταν άνοιγε το στόμα του πέταγε διαρκώς βλακείες. Χαρισματικός μουσικός είναι π.χ. ο Blasphemer.

Βέβαια η μπλακ σκήνη του οφείλει πολλά, όπως και μπάντες σαν τους Immortal που τις προώθησε ο ίδιος. Έκανε όμως και πολλές πουστιές με την εταιρία του, όπως το οτι δεν έδινε στο Varg τα χρήματα που του όφειλε από τους δίσκους Burzum.

Πεστα!
Η συνεισφορα του στο μπλακ μεταλ ηταν οσον αφορουσε το ιδεολογικο κομματι να το πω? :stuck_out_tongue:
Κατα τα αλλα αμπαλος :stuck_out_tongue:

Eχμμ το αντίθετο. :stuck_out_tongue:

Η ιδεολογία του blackmetal εκείνης της εποχής στη Νορβηγία δεν είχε και κανα σοβαρό υπόβαθρο, αντιθέτως έκαναν οτιδήποτε θα προκαλούσε την κοινή γνώμη (ακόμα και σβαστιγκες φόραγαν).

Χαχα. Λέτε αστειότητες εδω μέσα. Ο μόνο λόγος που ξέρετε τι είναι το black metal και ορισμένοι ακούτε (και εγώ φυσικά) είναι ο Euronymous. Μπορεί να έλεγε παπαριές για να προκαλέσει, μπορεί να κατέφευγε σε ποζεριλίκια αλλά είναι υπέυθυνος για την προβολή που είχαν (και έχουν) συγκροτήματα μιας ολοκληρης γενιάς. Για μερικούς είναι υπεύθυνος ακόμα και για το μουσικό στυλ (εκεί που πολλοί το γυρίσαν από death σε black).
Και φυσικά σαν μουσικός ήταν αρκετά αξιόλογος, ειδικά αν τον συγκρίνεις με τους υπόλοιπους κιθαρίστες τις σκηνής.

Υ.Γ. Ο Blasphemer είχε απλά καλά κονέ. Σαν μουσικός δεν λέει και τίποτα.

Δηλαδή δε λέει σαν μουσικός αυτός που έχει γράψει ένα Grand declaration of War κι ένα Ordo Ad Chao;

Οσον αφορα τα οσα λες για τον Euronymous συμφωνω.

Oσον αφορα το υστερογραφο σου, εχεις ακουσει Aura Noir??

o Blasphemer ξερει πολλα κιλα κιθαρα!!!τα riffs στο Grand…ειναι και γαμωωωωω
ο Εuronymous για μενα ηταν χαρισματικος μουσικος , με τις κιθαρες στο De Mysteriiis…εχω κολλημα!το guitar world τον ειχε και σε μια λιστα στους 100 , βεβαια αυτο δεν σημαινει και πολλα
κυριως ομως ηταν πανισχυρη προσωπικοτητα που μπορεσε να επιβληθει σε ολη την black metal κοινοτητα
πανω απόλα ομως ηταν μεγαλος παπαρας!
τα “κατορθωματα” του ηταν απιστευτα!
οι ιστοριες με αυτον σιγουρα ειναι πανω απόλα διασκεδαστικες και μετα αηδιαστικες…

ακου εκει να πηγαινει να παιρνει photos τον κακομοιρη Dead…#-o #-o

Πολύ περισσότερο από ότι νομίζεις. Αλλά γιατί ρωτάς?

Πιστευεις στα οποια “κονε” και αν ειχε ή στα αυτια σου?

Πάνω απ όλα τα αυτιά μου αλλά δεν βλέπω που το πας.

Ο Blasphemer είχε απλά καλά κονέ. Σαν μουσικός δεν λέει και τίποτα?

Ειναι το υ.γ. με ερωτηματικο στο τελος. Τιποτα παραπανω. Δεν μπορω να κατανοησω την προταση με τελια στο τελος, εχοντας ακουσει Mayhem και Aura Noir.

Nα κάνω εγώ μια ερώτηση τότε. Έχεις κανένα δίσκο των Aura Noir αυθεντικό εκτός από το Mersiless?

Για την ακριβια εχω μονο το Black Thrash Attack :stuck_out_tongue:

Ωστοσο επειδη ειμαστε κ οφτοπικ, απλα θελω να μου αιτιολογησεις γιατι δεν ειναι καλος ο βλασφημος…

Ωραία. Ο Blasphemer είνα sessionas. Οι Aura Noir είναι σχήμα του Carl-Michael και του Apollyon κατά δεύτερο λόγο. Αυτοί γράφουν και τα κομμάτια.
Οι Aura Noir είναι με διαφορά η αγαπημένη μου thrash μπάντα. Έχω και τους τρεις δίσκους της.
Ναί ο Blasphemer έχει καλά κονέ γιατί είναι ένας ακόμα κιθαρίστας και από την αφάνεια κατέληξε να παίζει σε δύο μεγάλες μπάντες. Θα μπορούσε να ναι κάποιος άλλος στη θέση του.
Ελπίζω να σε κάλυψα. :stuck_out_tongue:

Οκ. Με καλυψες :stuck_out_tongue:
Ισως υπηρξε μια συγχηση μουσικου και κιθαριστα στο μυαλο μου. Ωστοσο δεν θεωρω και τοσο τυχαιο τον Blasphemer, γιατι περα απο τα κονε, θελει και καποια προσοντα. Τον αδικεις νομιζω :stuck_out_tongue:

Δεν τον αδικώ. Είναι απλά καλός. Αυτό είναι όλο.