Europe - Secret Society "new cd"

chk_chillin πότε ήσουν Ρόδο? Που κατέβαινες? Hook, Colorado kai Sticky?

Εδω έχει καταστραφεί ο ίδιος, και φωνητικά και προσωπικά, εσένα δεν θα κατέστρεφε? :lol: :lol: :lol: :lol:[/quote]

poios eisai esy? poios sou edose ton logo??? gia mazepsou…

teenage idol, tha ksanaeimai syntoma sti rodo… den pao hook… pernao ligo apo sticky kai kyrios colorado…meneis ekei?

Θα είναι παρέα και ο φίλος μου ο John Leven… Να τον φέρω;
:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
Είδες πως ισορροπώ ανάμεσα στο on και το off topic;[/quote]

tha sto po apla…AN DEN TON FEREIS NA MIN ERTHEIS OUTE ESY… :evil:

Θα είναι παρέα και ο φίλος μου ο John Leven… Να τον φέρω;
:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
Είδες πως ισορροπώ ανάμεσα στο on και το off topic;[/quote]

tha sto po apla…AN DEN TON FEREIS NA MIN ERTHEIS OUTE ESY… :evil:[/quote]

XAXAAXXAAXAXAXA Επιτέλους σε αναγνωρίζω

Eγω παλι αν δεν δω boobs δεν την αναγνωριζω … :roll: :roll:

Θροφαντά θροφαντά…

Ήμουν 7 χρόνια εκεί. Τώρα όχι πια, γύρισα το 2005. Αν σύχναζες Colorado και Sticky έχουμε ιδωθεί-αλλά τι να κάνεις. Ξεπέσαν όλα πάντως… Πριν από μερικά χρόνια γινόταν της παλαβής… Τέσπα.

Εδω έχει καταστραφεί ο ίδιος, και φωνητικά και προσωπικά, εσένα δεν θα κατέστρεφε? :lol: :lol: :lol: :lol:[/quote]

poios eisai esy? poios sou edose ton logo??? gia mazepsou…
[/quote]

Ελπίζω πως κάνεις πλάκα…γιατί στην τελική δεν θα σε ρωτήσω. Εδώ στο κάτω-κάτω γράφουμε για Europe.
Τι δουλειά έχουν οι Whitesnake και η Ρόδος, κλπ.

Πλάκα κάνει…

Τι άποψη έχεις για το Start from the dark;

Καλά, όταν το άκουσα αρχικά ξενέρωσα… δεν μου άρεσε.
Όταν άκουσα όλο το cd, μου άρεσαν κάποια άλλα κομμάτια (wake up call, spirit of…) αλλά στη συνέχεια μετά από 2-3 ακούσματα δεν με χάλαγε καθούλου. Δεν είναι Europe του 80’ς αλλά είναι πολύ καλός hard rock δίσκος. Τώρα αν συντέλεσε σ’αυτό το κόλλημα του Norum που λέγαμε με τον Wylde δεν το ξέρω αλλά λογικά κάποιο ρόλο θα έπαιξε. Φυσιολογικά μετά από τόσα χρόνια απουσίας, το νέο ξεκίνημα πρέπει κατά τη γνώμη μου να έχει κάτι το διαφορετικό και να μην συνεχίζει από εκεί που σταμάτησαν. Αυτό έχει ρίσκο, αλλά σίγουρα δεν θα κατηγορηθούν για να αναμασήματα του παρελθόντος. Φτάνει να μην αλλάξουν δραστικά ξανα τον ήχο τους γιατί τότε πάει να πει ότι “ψάχνονται” τι πουλάει περισσότερο…

Έχεις δίκιο… Η πλήρης αλλαγή στον ήχο είναι δίκοπο μαχαίρι… Πολλοί θα ήθελαν ένα νέο The final countdown… Ωστόσο τέτοιο ανμάσημα δεν έκαναν ούτε στο Out of this world… Βέβαια οι Europe φημίζονται για τις αλλαγές στο στυλ από cd σε cd… To Start from the dark είναι σχετικά δύσκολο cd, με την έννοια ότι δεν σε κερδίζει αμέσως… Ο ήχος της κιθάρας όντως παραπέμπει σε Zakk Wylde, πολύ περισσότερο στο Optimus… Bέβαια αυτό είναι παροδικό… Ο Norum ποτέ δεν κολλάει για πολύ σ’ ένα στυλ… Και ο Dokken τα ίδια έλεγε για το Norum, αλλά σε μια τελευταία συνέντευξη του που διάβασα τον αναπολεί…
Aπ’ όσα έχω διαβάσει το νέο cd θα είναι σε διαφορετικους δρόμους από το SFTD, περισσότερο heavy, περισσότερο μοντέρνο, περισσότερο μελωδικό, λιγότερο ωμό… Πάντως live επειδή τυχαίνει να έχω αμέτρητα bootleg, είναι πολύ καλύτεροι από τα 80’s… Mπορεί ο Marcello να είναι “τέρας τεχνικής”, αλλά ο Norum στη σκηνή παραπέμπει στους θεούς της κιθάρας των 70’s

οπως και την αξεπεραστo , shot through the heart ,ασχετο αν το κομματι δεν ειναι δικο τους αλλα αυτοι το καναν γνωστοτερο . Επισης wild is the wind

Ωστόσο τέτοιο ανμάσημα δεν έκαναν ούτε στο Out of this world

Το Out of this world ήταν η φυσική συνέχεια του Final Countdown. Οταν έχεις πουλήσει εκατομμύρια άλμπουμ ζητάς πλέον την εδραίωση. Εκείνη την περίοδο μόνο εάν πούλαγες πολύ και στην αμερικάνικη αγορά ήσουν επιτυχημένος. Για αυτό και η παραγωγή ήταν πιο λουστραρισμένη, o Marcello έγινε ξανθός, και γενικά ο στόχος ήταν η ΗΠΑ. Τα κομμάτια είναι πολύ καλά, και γενικά είναι ο δίσκος που πάιζει κάμποσες φορές στο cd μου πριν αντικατασταθεί με άλλο.

Aπ’ όσα έχω διαβάσει το νέο cd θα είναι σε διαφορετικους δρόμους από το SFTD, περισσότερο heavy, περισσότερο μοντέρνο, περισσότερο μελωδικό, λιγότερο ωμό…

Πως μπορούν να συνδυαστούν όλα αυτά δεν μπορώ να φανταστώ. Βέβαια έχει σχέση και τη νόημα δίνει ο καθένας στις παραπάνω λέξεις… Περισσότερο μου φαντάζει σαν προπαγάνδα υπέρ του άλμπουμ, χωρίς να σημαίνει ότι δεν θα είναι καλό. Κοντός ψαλμός που λένε… Οκτώβριο δεν βγαίνει?

Mπορεί ο Marcello να είναι “τέρας τεχνικής”, αλλά ο Norum στη σκηνή παραπέμπει στους θεούς της κιθάρας των 70’s.

Δεν μου αρέσουν τα 70’ς και πολύ απότε δεν έχω μέτρο σύγκρισης.
Μου αρέσει ο Norum, τώρα άν είναι “Θεός”, καλό γι’ αυτόν. Θα κάνει και καμιά διαφήμηση να τα 'κονομήσει… άμα κάθεται καλά στο αυτί μου δε μπα να είναι και από τα 50’ς.Απλά στο Marcello είναι εμφανές στο πάιξιμό του ότι είναι βιρτουόζος και σε κάποιον που δεν ξέρει πολλά από κιθάρα. Ενώ στον Norum δεν φαίνεται τόσο πολύ.

Πολύ δύσκολα να κάνω προπαγάνδα για ένα cd που δεν έχω ακούσει ούτε νότα… Χαρακτηριστικά σε σχέση με το προηγούμενο ανέφερα, όπως τα περιγράφουν όσοι το έχουν ακούσει και οι ίδιοι οι Europe βέβαια…
Νομίζω ότι το Norum με τον Marcello μπορείς να τους συγκρίνεις σαν παίξιμο στο Out of this World και το Total control αντίστοιχα… Νομίζω ότι το παίξιμο του Norum είναι ελαφρώς ανώτερο και πιο βιρτουόζικο… Τουλάχιστον τότε το 1988, ως ακροατής εγώ έτσι το είχα εκλάβει… Ο Marcello υπερτερούσε σε ήχο… Στο Prisoners in Paradise χάθηκε κι αυτός ο ήχος…
Βιρτουόζικα ο Norum παίζει και στο Wings of tomorrow

Δεν εννοούσα ότι εσύ προπαγανδίζεις. Το κατάλαβα ότι έτσι έχεις διαβάσει. Θέλω να πω ότι τα φουσκώνουν…Όσο για το παίξιμο του Marcello μου κάνει πιο βιρτουζικο, και η περίοδος του Out of this world είναι πιο κοντά στα γούστα μου, χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι δεν μου αρέσουν οι άλλοι δίσκοι. Τώρα για το Wings… λόγω ήχου δεν τραβάει τον ακροατή, αλλά για την εποχή που βγήκε ήταν καλός. Αν έβγαινε σήμερα δεν νομίζω ότι θα έκανε αίσθηση ούτε ο δίσκος, ούτε το παίξιμο του Norum.

Αυτό που λες δεν ισχύει μόνο για το Norum… Για παράδειγμα, το τελευταίο cd των Maiden και σαν ήχος και σαν συνθέσεις είναι πολύ πιο ώριμο σε σχέση με το πρώτο τους cd για παράδειγμα… Ωστόσο θα πρέπει να συνυπολογίσουμε την εποχή στην οποία βγήκαν τα δύο cd… Τι ηχητικές δυνατότητες και τι μουσικές παραστάσεις υπήρχαν τότε… Και τι ευκολίες υπάρχουν σήμερα…
Όσο για το Wings συνθετικά και ηχητικά νομίζω, ότι είναι το πιο αγνό cd των Europe… Έχει progressive, έχει power, έχει classic, έχει ΝWΟΒΗΜ, έχει pop… Kαι το κυριότερο… Όπως τραγουδάει ο Tempest σ’ αυτό, δεν έχει καταφέρει να τραγουδήσει ποτέ ξανά… Δυστυχώς…
Όσο για το παίξιμο το Norum… Ξέθαψε αν θες κάποια στιγμή το cd… Kαι άκου τα solo του στο θεϊκό Stormwind, στο Wasted time, στο Dreamer, τις ριφάρες στο Scream of Anger, το ψωλάρισμα στο Treated bad again και το Aphasia…
Επίσης μια σύγκριση του παιξίματος Norum και Marcello στο Open your heart, δείχνει αυτό που λέω… Παιχταράς ο Marcello άρτιος τεχνικά, αλλά σε feeling υστερεί… Aυτό που έχει ο Marcello το έχει η συντρπτική πλειοψηφεία των Αμερικάνων κιθαριστών… Λάδι λάδι και τηγανίτα τίποτα… Ντριγκι ντριγκι του κερατά, αλλά από feeling όλα επίπεδα… Και ο Blackmore και ο Hendrix και ο Page ξεπεράστηκαν τεχνικά… Σαν κιθαρίστες δεν θα ξεπεραστούν ποτέ…
:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Για μένα telisvas το Wings είναι δισκάρα.
Και το καλύτερο τους μετά το Final…
Μην ξεχνάμε όμως και τον ομώνυμο που είναι εξίσου καλός και heavy metal…

O ομώνυμος είναι epic, αλλά με κάκιστη παραγωγή

Το πως τραγουδάει στο Wings… ο Tempest αστο καλύτερα. Είναι χάλια. Φαλτσαδούρες αρκετές.Στη συνέχεια έστρωσε. Για τους κιθαρίστες τώρα εξακολουθώ να προτιμώ τον Marcello και ας έχει όλα αυτα τα “κακα” που λες. Και κυρίως προτιμώ τους europe του “out of this world”. Όλα καλά τα αλμπουμ αλλά εμένα μου κάνει περισσότερο “κλικ” το “Out of…”.

Διαφωνώ πλήρως σ’ αυτό που λες για τον Tempest… Άλλωστε και ο ίδιος που ξέρει καλύτερα από μουσική και από τους δυο μας, το ίδιο έχει δηλώσει… Τα άγρια φωνητικά δεν είναι ντε και καλά φάλτσα…