Europe - Start From The Dark

Γιώργο εδώ θα διαφωνήσω μαζί σου… Το Out of this world για μένα δεν είχα καθόλου απλά τραγούδια… Οι ενορχηστρώσεις ήταν πρωτόγνωρες για την εποχή εκείνη, μάλιστα ο συνδυασμός κιθάρας keyboards, αργότερα επηρέασε πολλά europower σχήματα, ενώ δεν είναι λίγοι εκείνοι που θεωρούν τον συγκεκριμένο δίσκο πολύ proggressive…
Διαφωνώ επίσης ότι οι BON JOVI είχαν μέτρια τραγούδια σε cd τους… Ειδικά στα Slippery, New Jersey και Keep the faith τα τραγούδια είναι ένα κι ένα… Με κορυφαίο βέβαια το Dry county (Sirjim και dreamdancer ακούτε;), το οποίο πιστεύω ότι είναι το πιο “Ευρωπαικό” τραγούδι των Bon jovi και έχει ένα από τα καλύτερα solo στη ροκ μουσική…
Απλά οι Bon Jovi είχαν για έκτο μέλος τον κύριο Desmond Child και οι Def Leppard είχαν τον κύριο Mutt Lang!!! Στους EUROPE έγραφε μόνο ο Tempest![/quote]

Koitakse Teli… isws na min to diatyposa kai kala. Otan elega apla ennoousa tragoudia pou den ksepernoun ta 4 lepta, kai pou periexoun 1-2 riff to poly pou epanalambanetai kai ntynetai me ta keyboards kai tis melodikes sfines apton Kee. Autou tou eidous ta tragoudia ta goustarw para poly… Apo sun8etikis apopsis den eimai kai o pio katallilos gia na sou pw poso aksizoun i oxi giati eimai asxetos, egw auto pou ennousa einai px to eksis: to solo tou Kee sto Never say die, to 8ewrw apta pio melodika pou exoun paixtei pote kai 8a elega me anevazei pio polu kai apo auto tou Superstitious… Omws krataei mono 20 deuterolepta… Ekei lew, afou re eisai paixtaras kai arxigos, travikse to allo ligo paikse ekei 40-45 deyterolepta at least (opws sto Superstitious pou elega prin pou einai kai to mono solo me reasonable diarkeia) na goustaroume na poume… Mexri na piaseis tin Air guitar :smiley: kai na paikseis merikes notes exei teleiosei… :cry:

8a sto pw kai antistrofa. O monadikos diskos twn Iron Maiden pou exw sti syllogi mou einai to Seventh Son. Kai auto to pira epeidi panw katw i8ela na apofygw ta mpapa-mpoupa kai apo oti mou eixan pei einai o pio “elafrys” tous… Ekatsa na to akousw loipon, diskara, paixtarades oloi tous, fonara o Dickinson, oraioi stixoi an kai oxi toso suni8ismenoi , alla re paidaki mou se ka8e tragoudi , ka8e miso lepto allazei to tempo allazei to olo riff genika i kateu8unsi kai kapou xanesai… arxisa diladi na lew pali allakse o ki8aristas?..Auto egw onomazw “poluploko” tragoudi kai gia auto eipa “apla” ta kommatia tou OOTW… Elpizw na katalaves :oops:

Twra gia tous Bon Jovi 8a epimeinw. To gemisma tou gemismatos… Kati never say goodbye kai kati raise your hands from new york to chicago, einai gia to mpoutso kavala. H apopsi mou vevea panta, kai kserw polla atoma pou tous aresei kai i teleutaia nota px pou paizei o Sambora. Kai asfalws auto de simenei oti px ta gnostotera tragoudia tous den einai kommatares… To idio isxyei kai me to etero “paidi” tou Desmond Child (tous non-make up Kiss). Opou evaze to xeraki tou o Desmond 8a evgaine aristourgima (ola ta tragoudia tou Stanley diladi). Opou afinane ton Gene na grapsei monos tou, mauri marmagka mas efage… :slight_smile:

Να ζητησω συγνωμη κι εγω για την ενταση.Οντως οι EUROPE ηταν ενα σπουδαιο συγκροτημα , και το γνωριζω γιατι εχω σχεδον ολα τα αλμπουμς τους,και μαλιστα απο την εποχη που ολοι οι μεταλλαδες τους εβριζαν ( οπως γινεται τωρα με τους EVANESCENCE ).Η ενσταση μου ειναι οτι μεσα απο το φορουμ παρουσιαζεται μια μαγικη εικονα γι’ αυτους, οτι δηλαδη ειναι το σημαντικοτερο συγκροτημα της hard rock σκηνης.Κατα την προσωπικη μου αποψη δεν μπορουν να συγκρηθουν με αλλα μεγαθηρια οπως οι BON JOVI, KISS, DEF LEPPARD και κυριως με τους θεους SCORPIONS με τους οποιους μεγαλωσα εγω.Για μενα καλυτερο αλμπουμ τους ηταν το WINGS OF TOMMOROW.Οσον αφορα τους THEATER τις αποψεις μου και τα επιχειρηματα μου τα εχω αναλυσει σε αλλο τοπικ ( και συγκεκριμενα στη συγκριση THEATER με QUEENSRYCHE ) και δεν επιθυμω να επανελθω.Εξαλλου τα γουστα στη μουσικη ειναι υποκειμενικα…

Τώρα μίλησες σωστά…

Καταρχήν κανείς δεν είπε ότι οι EUROPE είναι το μεγαλύτερο συγκρότημα στην ιστορία του μελωδικού hard rock… Ίσα ίσα πρώτος εγώ είπα ότι οι BON JOVI και οι DEF LEPPARD εμπορικά είναι πολύ πιο μεγάλες μπάντες. Kαι βέβαια συμφωνώ ότι οι SCORPIONS είναι μακράν η μεγαλύτερη hard rock μπάντα απ’ όλες όσες αναφέρουμε, αν και εμπορικά κι αυτοί υστερούν σε σχέση με τους BON JOVI, τους DEF LEPPARD και τους GUNS N’ ROSES… Στο ποιοτικό κομμάτι είναι καθαρά θέμα γούστου, πιο στύλ σ’ αρέσει… Ούτε μπορεί να πει κανείς ότι αντικειμενικά μια μπάντα είναι καλυτερη από την άλλη…
Τώρα αν έχουν πάρει έκταση τα topic που έχουν EUROPE μάλλον φταίω εγώ, αφού δηλώνω πορωμένος οπαδός τους και απ’ την αρχή που μπήκα σ’ αυτό το site βρήκα τη “γή της επαγγελίας”, δηλαδή Έλληνες οπαδούς των EUROPE… Πάντως πιστέυω ότι αν δεν ενδιέφερε πολλούς το συγκεκριμένο συγκρότημα δεν θα έπαιρναν τέτοια έκταση τα topic…
Tέλος όσον αφορά τους DREAM THEATER σαν αστείο πέταξα μια ατάκα, “Όποιος δεν γουστάρει DREAM THEATER είναι ΓΡΑΦΙΚΟΣ”, περισσότερο για να πειράξω κάτι φίλους μου ποζεράδες… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
Ιάπωνες κυρίως…
Κλείνοντας για τους EVANESCENCE έχω να πω ότι στο studio μου άρεσαν πολύ, (και το FALLEN και το ORIGIN) αλλά κάποια βίντεο live που κατέβασα από Internet (εντελώς χάλια), το Live cd που μόλις κυκλοφόρησε, καθώς και το υφάκι διαννοούμενης rock star που απέκτησε η τραγούδίστρια τους, μου άλλαξαν εντελώς τη γνώμη…
Γενικά εδώ και 20 χρόνια που ακούω αυτή τη μουσική δεν έχω μπει ποτέ στο τρυπάκι να μισώ όσους πουλάνε… Να φανταστείτε για μένα οι THE DARKNESS είναι γκρουπάρα κι ας λένε ότι θέλουν οι παντογνώστες…

EVA einia gia ta mpaza, poly klamma…

EUROPE to teleutaio metrio
to KEE MARCELO TO MELLON DEMON DEVINE to pataei xamw…

and so does to M.ill.ion !!! KINGSIZE !!!

Για μένα το MELLON DEMON DΙVINE είναι ψιλοαπογοήτευση… NU METAL, μπερδεμένο με BLUES, αμερικάνικο hard rock και άθλια φωνητικά… Όαση το Hey Romeo το οποίο βέβαια είναι ο συνδυασμός του Superstitious με το Prisoners in Paradise… M’ αρέσει που στο Metal Hammer έγραψαν ότι είναι Aor δίσκος. Ούτε μια φορά δεν το άκουσαν!
Όσον αφορά το EUROPE δεν θα κάνω άλλο σχόλιο, απλά ότι περιμένω την στιγμή που θα παίξουν Live στην Ελλάδα και όλοι οι και καλά σκληροί μεταλλάδες θα τους προσκυνήσουν… Live οι άνθρωποι είναι πλέον μία από τις μεγαλύτερες μπάντες!!!
To Φλεβάρη κυκλοφορεί dvd με δύο ολόκληρα live και θα κατάλάβετε τι εννοώ…

Μήτσο έχει πέσει σε σπείρα No2… Αλήθεια τους είδες στο HAMMERSMITH;

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

yip. well to blood i to raptor de s aresane dhladh ?!
kala edw milas me atomo pou proskyna px to duran pao fetina !!! xoxoxooxo

to thewro kalo, aneksarthtws eidous mwre… :smiley:

Το Raptor μαμεί αλλά είναι είναι ψιλοκλεμμένο από το Kashmir… Πόσοι δεν έχουν κλέψει βέβαια αυτό το τραγούδι, προεξάρχοντος του θεού David Coverdale…
Eσένα δηλαδή δεν σου αρέσουν το Flames και το Spirit of the Underdog που μαμεί και μερικά progressive οπίσθια;
:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
Kι εμένα μ’ αρέσει το Frozen της Madonna, οι Depeche mode οι Dead can dance και η Σωτηρία Μπέλλου, αλλά μην γίνει θέμα περικαλώ… ΧΑΧΧΑΧΧΧΑΧΧΑΧΑΧΑ

Όποιος θέλει μπορεί να κατεβάσει το νέο βίντεοκλιπ τους!!! Το τραγούδι είναι το HERO!!! 42,3 MB

http://users.atw.hu/europetheband/Europetheband.hu/Media/Hero.mpg

Ειδικά οι οπαδοί των THIN LIZZY θα πρέπει να το κατεβάσουν οπωσδήποτε!

EISAI POLY GRAFIKOS !!!

Ενώ εσύ πας πίσω

www.geocities.com/dimgall

Ενώ εσύ πας πίσω

www.geocities.com/dimgall[/quote]

Mην δινεις σημασια στον πικροχολο Jim_Lick Τέλη , ζηλευει απλα … και οτι ζηλευουμε το θαβουμε :wink:

Ενώ εσύ πας πίσω

www.geocities.com/dimgall[/quote]

Mην δινεις σημασια στον πικροχολο Jim_Lick Τέλη , ζηλευει απλα … και οτι ζηλευουμε το θαβουμε :wink:[/quote]

Περιττό να σας πω ότι το απόγευμα θα περάσει τρέχοντας από τη δουλειά μου για να του δώσω το video clip, καθώς και ένα bootleg (mpeg) από συναυλία στη ΧΙΛΗ το 1992!!!

Ξέχασα να γράψω ότι το άλμπουμ την δεύτερη εβδομάδα κυκλοφορίας του στην Ελλάδα μπήκε στο No 49 των Ελληνικών charts, με μηδαμινή προβολή, στο 46 οι BON JOVI, στο 40 οι GUNS N’ ROSES και στο 30 οι WASP. Νομίζω ότι κάτι πάει ν’ αλλάξει κι εδώ.
Ευχαριστώ
Σας ασπάζομαι Φαίδων

Ενώ εσύ πας πίσω

www.geocities.com/dimgall[/quote]

GAMATO !!!PAIDIA TSEKARETE TO SITE POY MAS EDOSE O EL GRAFICO POLY KALO!!!POTE THA GINEI UPDATE?

XAXAXAXA

Ρε παιδιά μήπως είστε εκτός θέματος???

Σκασμός εσύ είσαι μικρός ακόμα :lol:

Σκασμός εσύ είσαι μικρός ακόμα :lol:[/quote]

Παραμένουμε εκτός θέματος…

Τελικά κοινώς αποδεκτό ότι το start from the dark φιγουράρει βασικό στο top20 των καλύτερων του 2004???

Ενώ εσύ πας πίσω
www.geocities.com/dimgall[/quote]
GAMATO !!!PAIDIA TSEKARETE TO SITE POY MAS EDOSE O EL GRAFICO POLY KALO!!!POTE THA GINEI UPDATE?
XAXAXAXA[/quote]

Τέλης, ο πρώτος γραφικός με site!!!

Μπράβο Τέλη. Under Construction αλλά καλό…

http://www.melodicrock.com/minibytes.html

samples από το νέο προσωπικό cd του JOHN NORUM - OPTIMUS!!!

Tο DVD θα ονομάζεται “Live from the dark”, θα περιέχει ολόκληρο το show στο Hammersmith, όπου τρεις από εδώ ήμασταν μέσα σηκώνοντας τη γαλανόλευκη, ενώ θα περιέχει και 3 1/2 ώρες live, videos, συνεντεύξεις και μία ξεχωριστή ενότητα που θα ονομάζεται “taxi diaries” και θα περιέχει πλάνα από το tour bus…
Ημερομηνία κυκλοφορίας 18 Νοεμβρίου, κάτι που ακόμα είναι ανεπίσημο, ωστόσο σχετικά έγκυρο, αφού υπήρξε επιβεβαίωση σε γνωστό μου από το management…
Άντε άντε, να δουν κάποιοι άσχετοι ελληνάρες πως παίζεται το hard rock live…
Το DVD έχει μιξαριστεί στο σύστημα DTS, 5,1 Surround-Sound, Digital Dolby and 2,0 Stereo? Ξέρει κανείς τι διάολο είναι αυτό;

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Δεν παίζεσαι ρε πούστη!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: