Evanescence

Εχω ακουσει εντελως διφορουμενες αποψεις για την Amy Lee και την παρεα της. Πως σας φαινεται το αλμπουμ τους και πως θα χαρακτηριζατε το στυλ τους. Κατα την αποψη μου εχουν κατι απο το ONE SECOND των Θεων PARADISE LOST!!! Παρολο που ειναι πολυ mainsteam τους θεωρω ποιοτικη μπαντα!!!

Σε αντίθεση μαζί σου πιστεύω ότι είναι η κυριολεξία του “έβγαλαν ένα κομμάτι και έγιναν γνωστοί”. Έχοντας ακούσει (μία φορά) το δίσκο ολόκληρο, εκτός από το χιλιοπαιγμένο πια “bring me to life” όλα τα άλλα πέρασαν έτσι, στο ντούκου. Η φωνή της μπορεί να είναι καλή, τα κομμάτια σε σύνολο όμως δε μου λένε κάτι. Κρίμα κιόλας γιατί θα μπορούσαν να το είχαν εκμεταλευτεί με την τεράστια επιτυχία.

Σε αυτές τις περιπτώσεις ο 2ος δίσκος είναι καταλυτικός.

Πρόβλεψη: Μεγάλη πατάτα

Πάντως εγώ πιστεύω πως το Bring Me To Life είναι από τα μέτρια κομμάτια του δίσκου και ότι τους αδικεί…

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο συμφωνώ μαζί σου φίλε stargazer…

Η Amy Lee έχει ομολογουμένως πολύ ωραία φωνή…
Ο Ben Moody σαν κιθαρίστας είναι για Κλωτσές?

Τα Bring me to life, My Immortal & το Going Under
είναι τα καλυτερα κομμάτια του δίσκου…

Οι λιγότερο μεταλλάδες (ούστ ρεμάλια) θα το ακούσουν ευκολότερα…

Πιασιάρικα τραγουδάκια & καλή παραγωγή = Αυτό είναι όλο…

Πάντα κατα την ταπεινή μου άποψη…

Εγώ πάλι θα συμφωνήσω με τον φίλο μου Daydreamer :smiley: !!!Υπάρχουν κομμάτια πολύ καλύτερα από το Bring me to life.Προσωπικά μ’αρέσει το Going Under αν και είναι και αυτό εμπορικό.

Πάντως δεν απολκείεται το επόμενο album να είναι πατάτα…

Χμ, όχι πάντως και στοιχεία Paradise Lost… Εγώ τουλάχιστον δεν εντόπισα κάτι τέτοιο… Πέρα από αυτό, οι Evanescence είανι η μπάντα που θα βάλεις να ακούσεις όταν είσαι με παρέα στο σπίτι και πρέπει να παίξει κάτι που δε θα ενοχλεί τα αυτιά κανενός… Τίποτα το ιδιαίτερο πάντως…

για καφε το καλοκαιρι στην βεραντα του θανου (ενος φιλου μου!!!)

στην ιδια συνομοταξια με FUEL

Έχω κι εγώ το Fallen, το ακούω συχνά και μου αρέσει πολύ. Η Amy έχει ταλέντο στη φωνή και όλα τους τα τραγούδια είναι πολύ ωραία με ωραίους στίχους! Να δούμε όμως τι θα κάνουν στο επόμενο Album τους… :slight_smile:

To Bring Me To Life pote de m’arese gia kapoio logo,to Going Under mu kollhse mia-duo fores sto mualo…Mexri ekei omws…Oles mu oi kollhtes akoune,alla den exoun idea apo rock/metal…Proswpika mu fainontai arketa pop-oriented…De mu lene tipota vasika.

Έχω αυτή την απορία…Γιατί τους evanescense τους άκουσε και η κουτσή Μαρία που ξέρει μόνο τον ΛΕΠΑ???Μήπως παραδιαφημίστηκαν?Δεν έχουν ξεκάθαρο στυλ και ο ήχος που βγάζουν για εμένα είναι μέτριος προς καλός αλλά δύκολα πιστεύω θα βγάλουν κάτι καλύτερο…Όσο για την φωνή της τραγουδίστριας θα έλεγα ότι ok καλή είναι αλλά όχι και θεά ρε παιδιά…Αν ξεκαθαρίσουν τι θέλουν να παίξουν τότε θα πάνε καλύτερα…Αν δεν κάνω λάθος έφυγε ένας κιθαρίστας τους ε???

Τους ακούνε όλοι γιατί τους έπαιζε ο κάθε σταθμός συνεχώς… έχω ακούσει το Bring Me To Life μετά από Πέγκυ Ζήνα!!!

Έφυγε ο Ben Moody ο οποίος έγραφε μαζί με την Amy Lee όλα τα κομμάτια… άντε να δούμε τι θα γίνει τώρα… ακουγόταν ότι θα πάρει την θέση του ο Wes Borland (limp bizkit) αλλά άκουσα πως πήραν κάποιον άλλο, ενώ ο Moody΄θα συνεργαστεί με την… Avril Lavigne!!!

Bασίκα το cd τους το χω ακούσει καμιά δυο φορές…Ε το βαρέθηκα…'Εχει ωραία φωνή η κοπελιά αλλά δεν φτάνει μόνο αυτο…Πάντως αν είναι αυτό ποιότητα εγώ θα φάω τα κοτσίδια μου…Για να φανταστείτε ένας σκυλάς φίλος μου αγόρασε το cd τους που δεν ακούει καν nu metal…Α κάπου άκουσα οτι δήλωσαν οτι δεν είναι nu metalαδες ακριβώς αλλά metal opera…ΤΙ ΜΛΚ!!!Αν η κοπελιά ήταν σοπράνο οοοοκ αλλά μη βάζουμε κ τον όρο αυτό για μία φωνή που δεν ακολουθεί τη τεχνική της σοπράνο…'Aντε γιατί τα παίρνω… :twisted:

Ice_Queen cool, μη μας πάθεις και τίποτα 8).

Για μένα έχουν “τελειώσει” ήδη. Κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού και λίγο πιο πριν είχαν πέραση αλλά τώρα τίποτα (έτσι όπως βλέπω τουλάχιστον). Μακάρι να μην είναι έτσι τα πράγματα και να βγάλουν ένα καλό album που θα διαψεύσει τις φήμες, αλλά χλωμό το κόβω.

Εμ…τι να κάνω…ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΜΟΥ… :stuck_out_tongue:

Τους Evaneποιούς ? Ρε παιδιά ηρεμία και γαλήνη στο κορμί σας…

Ακόμα με αυτούς ασχολείστε?

__Ice Queen η όπερα δεν είναι συνυφασμένη με τη λέξη σοπράνο… Υπάρχουν κι άλλες λεξούλες στην “όπερα” όπως μέτζο, βαρύτονος, άλτο, κόντρα… γκλισάντο, φαλτσέτο κλπ… Μη τρελένεσαι γιατί δείχνεις ότι νομίζεις πως τα ξέρεις όλα… μην είσαι άδικη! Εχεις δίκαιο, αλλά στην υπερπροσπάθειά σου υπερβάλλεις και… χάνεις πόντους! :wink:

__Το cd άκι το αγόρασα, αν και θα μπορούσα να είχα αποφύγει την αγορά του. Nevermind. Υπάρχουν πράγματα που μπορείς να κρατήσεις και είναι αρκετά αξιοπρεπείς. Βέβαια με δηλώσεις τύπου παίζουμε μέταλ όπερα (όπως πολύ σωστά επισημανε η Ice Queen) δείχνουν και πόσο αδαείς είναι.

__Θα συμφωνήσω με το φίλο που έγραψε ότι είναι για να το ακούς στο μπαλκόνι του φίλου σου όταν θέλετε να ακούσετε κάτι ‘ντεμί’ (βασικά αυτό που λέω είναι αρκετά προσβλητικό για μία μπάντα, αλλά σιγά μη τους νοιάξει. Αυτοί νοιάζονται για άλλα πράματα -ναι, $$$). Ας δούμε και το δεύτερο.

__Τώρα που το καλοσκέφτομαι… live πρέπει να τους δούμε! Οπως είχε πει και ο Axlgreece, στα live φαίνετε η μπάντα. Ενας φίλος μου που είδε live clip (ίσως ήταν και ήχος μόνο, δεν παίρνω όρκο) των System of a down, είπε ότι ήταν σκατά (συγνώμη για το συγνώμη). Τίποτα απ’ αυτό που άκουσε στο δίσκο. Οι φωνές ήταν αλλού για αλλού για πολύ κατώτερες σαν ερμηνία, το ίδιο και οι κιθάρες. Το ίδιο έχω συμπεράνει κι εγώ για τους linkin park όταν άκουσα απο live (επίσημο!) το in the end, ΑΙΣΧΟΣ. ΚΟΡΟΪΔΙΑ! Νομίζω πως δεν υπάρχει μεγαλύτερη ντροπή για μία μπάντα απ’ το να μη μπορεί να παίξει ζωντανά αυτά που έχει κυκλοφορήσει στο δίσκο της. Η υπέρτατη ξεφτύλα!

__Και μετά έρχονται τρεις τύποι (εν’ ονόματι Rush) και όχι μόνο παίζουν καλύτερα στα live απ’ ότι στους δίσκους τους (η επιτομή της τεχνικής δυσκολίας), αλλά ενώ είναι μόνο τρια άτομα στη σκηνή, βγάζουν τέτοιο γεμάτο και άρτιο ήχο όσο δε βγάζουν οι linkin park και οι soad μαζί!!

Να ξερες ποσο συμφωνω μαζι σου… Λοιπον κατεβασα απο το WINMX ενα Live clip τους και πραγματικα ηταν μια απογοητευση. Δεν μ’ ενοχλει τοσο το γεγονος οτι ειναι mainstream, αλλωστε και οι ποζεραδικες μπαντες των 80’s mainsream ηταν, αλλα πανω στην σκηνη “μαμουσαν” που λεει και καποια ψυχη. Γενικα θα ελεγα οτι ολα αυτα τα νεα groups υστερουν στα live…

Συμφωνώ σπόλυτα!Άκουσα κάτι live που έχει ο πορωμένος φίλος με τους linkin park και απογοητεύτηκα…Δεν μπορούν να βγάλουν αυτό που έχουν στα album,ούτε καν το πλησιάζουν,κρίμα γιατί στα album έχουν εκπληκτικό ήχο αλλά όπως παραδέχονται και οι ίδιοι μάλλον ο παραγωγός τους έκανε αυτό το θαύμα…system of a down έχω δει κάτι λίγα από live στην tv και αυτό που είδα(2 ή 3 τραγούδια όλα και όλα)ήταν καλό…Βέβαια πάντα απορούσα αν μπορούσαν να βγάλουν τους ήχους που παίζουν μακριά από το στούντιο αλλά δεν έχω δει άλλα…To μόνο συγκρότημα που με εντυπωσίασε live και από τότε έχω τα πιο πολλά τραγούδια τους είναι οι RAMMSTEIN ΄φοβεροί!!!Κυκλοφορεί σε video clubs to dvd τους,δείτε το,πολύ πολύ καλό

Οι πιο πολλοί εδω μέσα δεν ξέρουν τις άλλες λεξούλες εσύ τυχαίνει να ασχολήσε και να ξέρεις…Αυτός που απλά ασχολήτε απλά ξέρει ότι η Τarja ειναι σοπράνο και μόνο αυτό…Και όταν ακούσει κάποια άλλη να τραγουδάει και να μοιάζει η τεχνική της σοπράνο θα την πει…Γι΄αυτό και δεν μπήκα στο κόπο να αναλύσω το θέμα…Γιατί τυχαίνει να μην είσαι ο μόνος που τα ξέρεις κατά τύχη ασχολούμαι και εγώ βρε :stuck_out_tongue: Αν θες πολύ ευχαρίστως να σου κάνω αναλύση…Τώρα κατά πόσο χάνω πόντους δεν ξέρω διότι πέρα από τις γνώσεις πάνω στο θέμα μουσική υπάρχει και το θέμα πλάκα κάτι που ίσως να μην γνωρίζεις…Kαμιά άλλη παρατήρη?'Οτι θέλεις έδω είμαι εγώ…:stuck_out_tongue: