Evanescence

Να κάνω εγώ μία άλλη παρατήρη???
Αυτή την ανάλυση θα μπορούμε να την δούμε όλοι θα ήταν πάρα πολύ ενδιαφέρον γιατzzzzzzzzzzzz

Νταξει παιδιά ότι και να λέτε γαμώ τις φωνές έχει η κοπελιά… τουλάχιστον στο studio, έχω δει live στο οποίο είναι ψιλοτραγική αλλά φίλοι μου έχουν πει πως σε άλλα ήταν πολύ καλή!

Βασικά πιστεύω οτι όντως έχει ωραία φωνή η τύπισσα αλλά κι εγώ δεν τους βλέπω να πηγαίνουν παραπέρα απ’αυτό το δίσκο. Αν δηλάδη υποθέσουμε ότι έκαναν κάτι καθαρά εμπορικό (πράγμα ξεκάθαρο σε όλους μας) τώρα που 'πιάσαν την καλή σιγά μην αλλάξουν συνταγή! Για να κάνεις κάτι καλό πρέπει να το γουστάρεις, όχι να’χεις το μυαλό σου στα φράγκα.
Πάντως μεγάλη ξεφτίλα να ακούει κι η Κουτσή Μαρία Evanescence. Παίζουν σ’όποιο σταθμό θες! Αλλά το πιο αστείο είναι ότι έχω πληροφορία από εγκυρότατες πηγές ότι σε σκυλάδικο της Πάτρας μια κακομοίρα ατάλαντη πήγε να τραγουδήσει το “Bring me to life” και live! 8O (τι άλλο θ’ακουσουν τ’αυτιά μας?)
Υπομονή, σε λίγο καιρό θα μπορούμε να κρίνουμε καλύτερα… :twisted:

PS.1 Εγώ πάντως που δεν ξέρω καθόλου από opera έτσι όπως έχω στο μυαλό μου τον όρο metal opera σίγουρα δεν θα μπορούσα να τους παρομοιάσω ποτέ με τους (ΘΕΟΥΣ!!) Nightwish…
PS.2 Μου θυμίζει τους HIM. Έχουν γίνει το ίδιο εμπορικοί (το καινούργιο τους κομμάτι το παίζει ο JGRS. Άμα το ακούσετε κιόλας…Θα ενθουσιαστείτε πλήρως!) και υποστηρίζουν ότι παίζουν “Love metal” (αυτοί έχουν φτάσει σε τέτοιο σημείο μαμακίας που βγάζουν και δικές τους κατηγορίες… :roll: ΗΜΑΡΤΟΝ!)
PS.3 Shadowcaster μην την λες έτσι άσχημα στην Ice Queen! Δεν είπε και τίποτα λάθος ή άσχετο πια…Cool!

Simfwnw me to 99,9% autwn pou les!

Genikotera pantws,den nomizw oti oi Evanescence h oi HIM mporoun na prosferoun tipota kalutero stous fans ths gothic metal-kai ola ta sxetika eidh me gunaikia fwnhtika,orxhstres ktl- apo th musikh sugrothmatwn opws Lacuna Coil,Type O Negative,Moonspell,Nightwish ktl ktl.Polu rhxoi mou akougontai re paidia.Eksallou to na tous akouei olos o kosmos den einai kai polu kalo shmadi,den nomizw kaneis apo dw mesa na xei kalh gnwmh gia tis mazes.Mia summathitria mou exei ksetrelathei kai me ta duo sugrotimata kai kserei ti ths ginetai kai gia th rock osa kserw ki egw gia tin opera!(tipota!)

Βασικά οι Deep purple ακούστηκαν από όλους και ήταν θεοί!!!Θα συμφωνήσω ότι γενικά ένα συγκρότημα όταν πουλήσει κάποιους δίσκους περισσότερους από ότι υπολόγιζε ψωνίζεται…Οι HIM με απογοήτευσαν πάρα πολύ νόμιζα ότι κάθε album τους θα είναι σαν το πρώτο…Λογικά δεν πρέπει να ασχοληθούμε άλλο πριν πάρουμε το 2ο cd των evanescence(αν ποτέ βγάλουν)

Ειδικα για τους EVANESCENCE μπορω να πω οτι δεν περιμενω και πολλα περισσοτερα απ’ αυτους στο μελλον, λογω του οτι ειναι αμερικανοι, αλλα και γιατι η κοπελα μου δειχνει οτι την εχει ψωνισει. Ασε που Live δεν ακουγεται… Οσο για τους HIM νομιζω οτι η δισκογραφικη τους εταιρεια τους εχει ηδη καψει. Μπορει να μην δινουν ρεσιταλ πρωτοτυπιας, αλλα ειναι Σκανδιναβοι και αυτο μου λεει οτι δεν μπορει να ειναι ασχετοι…

Twra mporei na to kanw ligo pio geniko kai /h na ksefeugw apo to thema,alla nomizw oti h poiothta ths mainstream rock/metal mousikhs peftei oso pernaei o kairos.Diladi to '80 evrizan ta poser metal sugrothmata oi ‘alithinoi’ metallades,alla toulaxiston autoi eixan plaka,den kathontan olh thn wra na pseutoklaigontai kai htan kai poiotika kaluteroi.To mainstream rock tou shmera me mpantes opws oi Nickelback pistevw oti exei pesei polu.Kapoioi vrizoun tous Nirvana pou kai autous mporei na tous akousei kai h koutsh maria ama laxei,alla einai theoi mprosta se kati Blink 182.Vevaia mporei kapios na mou pei oti den mporw na sugkrinw h oti lew vlakeies ktl,alla de variesai,pataw submit twra kai o,ti ginei,viazomai kiolas :stuck_out_tongue:

Μπορει να βιαζεσα, αλλα δεν εχεις καθολου αδικο

Οι Evanescence ειναι και λιγο ευκαιριακο γκρουπ. Η μεγαλη επιτυχια ετσι ξαφνικα δεν ειναι και τοσο καλο για την μουσικη εξελιξη του γκρουπ, αλλα ειναι πολυ καλο για την τσεπη τους…και πολυ περισσοτερο για την τσεπη της εταιριας τους.
Σε αυτο το στυλ υπαρχουν πολυ καλυτερα ακουσματα οποτε γιατι να καθομαι να ασχολουμαι με αυτους.

Οσο για την ποιοτητα του rock γενικοτερα, μαλλον χανεται σταδιακα το feeling και αντικαθισταται απο το attitude, και οσο να’ναι υπαρχει και ενας σχετικος κορεσμος και ειναι λιγα τα συγκροτηματα που μπορει να ειναι προοδευτικα και να φερουν καινοτομιες.
Αλλα αυτη η μουσικη επιζει για δεκαετιες, θα βρεθει η ακρη…

Kapoioi vrizoun tous Nirvana pou kai autous mporei na tous akousei kai h koutsh maria ama laxei

Με αυτο διαφωνω γιατι δεν νομιζω οτι οι Nirvana επαιζαν πολυ πιασαρικη μουσικη.Ίσως ενα-δύο τραγουδια αλλα βασικα ηταν αληθινοι.

Den eipa tipota kata twn Nirvana,mou fainetai pws psiloparekshghses(by the way,kalwshrthes sta forums).Auto pou ennoousa htan; kseroume pws arketoi den sumpathoun tous Nirvana(den entassw ton eauto mou s’autous,aplws to anaferw,alla to point tou post mou htan mallon asxeto me tous Nirvana).Epishs, h mousikh twn Nirvana einai arketa prosith KAI se atoma pou den exoun kai polu sxesh me to rock kai to metal.Auto :stuck_out_tongue:

Οι Nirvana είναι άλλη περίπτωση. Εγώ εντάσσω τον εαυτό μου σε αυτούς που πιστεύουν ότι οι Nirvana (όσο “σκληρό” κι αν ακούγεται σε μερικούς) είναι ένα πολύ υπερεκτιμημένο group. Ως εδώ όμως, για τους Nirvana μπορούμε να πούμε σε άλλο θέμα.

Τους Evanescence θα τους δούμε (δεν ξέρω γιατί χρησιμοποιώ πρώτο πληθυντικό) και θα είμαστε σε θέση να κρίνουμε (καλύτερα) τον Ιούνιο στη συναυλία. Κι επειδή εγώ ήδη δεν τους θεωρώ όσο άξιους όσο τους θεωρούν άλλοι, έαν και στη συναυλία δεν κάνουν κάποια αξιόλογη εμφάνιση, η πεποίθηση μου αυτή θα βεβαιωθεί και με το παραπάνω (ήδη έχω δει μερικά live video).

Fusika kai einai uperektimhmenoi oi Nirvana,den katalavainw giati auto tha mporouse na akoustei sklhro.Kai mono to gegonos oti megaluterh shmasia didetai sthn proswpikh istoria tou Kurt Cobain ap’oti sthn idia th musikh tou group,lei kati.(disclaimer-den exw tipota enantion tous)

Oi Evanescence,den nomizw oti aksizoun olh authn thn prosoxh.Kai live video tous exw dei kai egw,kai mporw na pw oti den mou ekanan kai thn kaluterh entupwsh.Den nomizw oti exoun kati idiaitero na deiksoun apo apopsh prwtotupias, dhmiourgikothtas ,talentou,ektelestikhs h/kai sunthetikhs ikanothtas,kai mou fainetai oti to “Fallen” einai to idio tragoudi kath’olh th diarkeia tou album.Aplws ekanan ena megalo “bam”,kai ta rock-izon stul sta sugrothmata einai sth moda teleutaia,akoma kai h ellhnikh pop skhnh to xei parei xampari kai exoun arxisei kai kratane oloi hlektrikes kithares.

apo oti akousa vgalane k exei 5 tragoudia apo to prwto k 5 apo to deutero(fallen)
egw 8a elega pws einai kairos na grapsoun kati…
k pisteuw pws exoun na dwsoun k alla apra vrhkan th kalh twra k de xreiazetai na anaptux8oun k allo.Exoun stul mousikhs pou mporei na to akousei o ka8enas(opws k oi Him)

Δεν είναι κακό να μπορεί ν’ ακούσει ο καθένας τη μουσική σου… Πίστεψε με ότι χρειάζεται να έχεις σπάνιο ταλέντο για να το καταφέρεις… Να είσαι σίγουρη αν μπορούσαν θα το έκαναν όλοι… Ποιος δεν θέλει να είναι πλούσιος… Απλά πιστεύω ότι η φυγή του αντιπαθέστατου κιθαρίστα τους, αλλά βασικού σύνθετη, τους κάνει να κωλώνουν?

Από ποιά άποψη αντιπαθέστατος?Αυτός ο μπούλης δεν είναι που έφυγε?Αληθεύει η σχέση του με Limb Bizkit?

Δεν έχω ακούσει κάτι για Limb Bizkit… Αν μιλάμε για το ίδιο άτομο… Εγώ μιλάω για τον κιθαρίστα τον ξανθό, όχι για εκείνον που rapαρει στο Bring me to life… Όσον αφορά το άλλο, γιατί και καλά τον θεωρώ αντιπαθέστατο…
Δυο είναι οι λόγοι… Πρώτον για τον λόγο που έφυγε… (επειδή έφαγε χυλόπιτα από την τραγουδίστρια). Κατά την άποψη μου αυτό δείχνει το πόσο «μικρός» άντρας είναι, αφου της χάρισε το συγκρότημα του για ένα μαμησι?
Και δεύτερον όταν κάποιο άτομο εχει δηλώσει, πως πρότυπο του είναι ο ληστής δίπλα στο Χριστό, αυτό το άτομο δείχνει πως δεν εχει προσωπικότητα και απλά όνειρο ζωής γι? αυτόν είναι 2 λεπτά διασημότητας? Αφου το καταφερε πλεον μπορει να παει σπιτι του…
Τέλος πάντων, αυτή την στιγμή νομίζω ότι θα παίξει στο cd κάποιας Avril Lavigne η οπως την λένε τελοπαντων?

Auto pou theleis na peis dhladh einai oti,an oloi mporousan na grapsoun emporika kommatia pou tha aresan sxedon se olous,tha to ekanan,kai pws opoios mporei na to kanei,exei spanio talento?(aplws rwtaw gia na sigoureutw oti ennoeis auto pou katalava)

Στη συγκεκριμένη περίπτωση δε νομίζω να το έκαναν επίτηδες. Πιο πιθανό μου φαίνεται να τους βγήκε στην πορεία αυτό περί “εμπορικότητας”. Εννοώ, πριν κυκλοφορήσουν το δίσκο δε νομίζω να πήγαιναν για εμπορικό album. Απλώς όμως ίσως αυτό επηρεάσει τη μελλοντική τους στάση και κυκλοφορίες.

Και βέβαια σε καμιά περίπτωση δε μπορούν να συγκριθούν οι Evanescence με τους HIM. Θεωρώ κλάσης ανώτερους τους HIM σε πολλούς τομείς. Αυτοί τουλάχιστον έχουν αποδείξει ότι δε βγάζουν 1 καλό κομμάτι σε κάθε δίσκο και γίνεται σουξέ (πέρα από το “join me” το οποίο ήταν από τα πρώτα σχετικά της μπάντας).

Θα διαφωνήσω!Το cd των Evanescence(πάντα για το δεύτερο μιλάω) έχει περισσότερα των ένα καλά τραγούδια…τα μισά είναι αρκετά καλά…Και τα άλλα μισά είναι ίδια με τα πρώτα(λες και το ακούς χ2)…Πάντως είναι καλό album αλλά όσον αφορά την εμπορικότητα εκεί παίζει και κάτι άλλο…Θέλεις να γράψεις ένα τραγούδι που θα ακούγεται για πολύ καιρό,να μην είναι της μιας μέρας!Θες να γράψεις κάτι που θα ακούγεται από όλους χωρίς να καταστρέψεις αυτό που νοιώθεις για την μουσική…Η συνταγή για να βγάλεις κάτι εμπορικό που θα το ακούσει η κατίνα και η μικρή κόρη της που είναι 10 ετών είναι σχετικά γνωστή…Βλέπε λίγο από διάσημα συγκροτήματα τα οποία όμως είναι ανούσια!Πιστεύω ότι πολλοί δειλιάζουν μπροστά στο τι πρέπει να γράψουν ενώ είναι πιο πολλοί αυτοί που δε μπορούν να τα κάνουν όλα…Δεν πιστεύω ότι είναι χάρισμα…Σίγουρα δεν είναι ο καθένας ικανός να γράφει κάτι αποδεχτό από όλους αλλά είναι αρκετοί αυτοί…Το θέμα είναι μπορείς να γράψεις έναν ύμνο?Να γράψεις κάτι ποιοτικό που δε θα σταματήσει να ακούγεται ποτέ???