Evanescence

Κοίτα, το να γράψεις ένα ύμνο που δε θα σταματήσει να ακούγεται ποτέ έχει γίνει πολλές φορές. Πάρε για παράδειγμα το “Smoke On The Water” (άσχετα με το πόσο συμφωνούμε με τον όρο που του έχει καθιερωθεί “κλασικότερο rock κομμάτι”). Αλλά από τη στιγμή που κάτι γίνεται εμπορικό, χάνονται οι όποιες προϋποθέσεις υπήρχαν για να μείνει στην ιστορία. Αυτό είναι δεδομένο. Εμπορικότητα και διαχρονικότητα δε πάνε μαζί.

Και το We will rock you το έμαθε και η κουτσή Μαρία αλλά δε προβλέπω να σταματήσει να κούγεται ποτέ…Όσο για τους Deep Purple και το Chil In Time και ενα σωρό τραγούδια είναι υμνοι…Οι τύποι ήταν Θεοί του ροκ…

o ki8aristas tous grafei tragoudia gia thn Avril k akousa oti efuge epeidi de tou ka8otan h Amy…

Φιλε kourou ομολογω οτι δεν σε επιασα. Τι ακριβως εννοεις? Πως οτιδηποτε που εγινε εμπορικο δεν ειναι διαχρονικο??Τοτε για σενα η μουσικη συγκροτηματων οπως Deep Purple, Black Sabbath, Led Zeppelin κα δεν ειναι διαχρονικη μιας και στην εποχη τους πουλουσαν τα κερατα τους. Επισης Το Back in Black ειναι το δευτερο σε πωλησεις album ολων των εποχων(πισω απο το Thriller. Τωρα αν εννοεις οτι οτιδηποτε που γραφτηκε συμφωνα με τις επιταγες της μοδας με σκοπο και μονο να πουλησει τοτε θα συμφωνησω σε ενα βαθμο μαζι σου αλλα υπαρχουν και εξαιρεσεις

Όντως, sorry ίσως δεν το έθεσα κι εγώ σωστά.
Σε αυτό που λες, ότι οτιδήποτε που γράφτηκε σύμφωνα με τις επιταγές της μόδας κλπ έχεις δίκιο, και με τα λόγια σου καλύπτεις εν μέρει αυτό που ήθελα να πω κι εγώ.
Εκεί που θα διαφωνήσω είναι ότι η μουσική των Purple, Sabbath κλπ πριν αρκετά χρόνια θεωρήθηκε εμπορική. Αλλά και εμπορική να είχε θεωρηθεί δε θα είχε την έννοια που έχει σήμερα ο όρος. Δε μπορώ δηλαδή να συγκρίνω την τότε κατάσταση με τη σημερινή, ως προς τον τομέα και την έννοια της εμπορικότητας. Γιατί, έτσι όπως εξηγώ εγώ τον όρο, εμπορικότητα δεν είναι μόνο να ακούγεται έξω (που αμφιβάλω αν γινόταν σε μεγάλο βαθμό αυτό και στο παρελθόν), αλλά να βγαίνεις στην τηλεόραση (στα media γενικότερα), να χρησιμοποιούνται τα κομμάτια σε διαφημίσεις κλπ.

Κάτι μου λέει ότι σε μπέρδεψα περισσότερο 8)

Η μουσικη των Deep Purple, Black Sabbath τη δεκαετια του 70 πουλουσε. Με αυτη την εννοια ηταν εμπορικη. Βεβαιως και δεν γραφτηκε με αυτο το σκοπο. Ας μην ξεχναμε βεβαια πως και οι Deep Purple αλλα και οι Black Sabbath εκαναν κατι τελειως πρωτοποριακο για την εποχη τους. Δεν υιοθετησαν δοκιμασμενες συνταγες αλλα πρωτοπορησαν, για αυτο αλλωστε 30 χρονια μετα και τα albums ειναι κλασικα. Αλλωστε εδω μιλαμε για καλλιτεχνες που με 500$ και μεσα σε 2 μερες σου πετανε ενα “Βlack Sabbath” και παραμιλας για δεκαετιες.

Α και κατι αλλο. Καποια rock τραγουδια χρησιμοποπιηθηκαν σε διαφημισεις(πχ light my fire) και στους Deep οι σχεσεις των μελων γινανε χαλια λογω των συνεχομενων περιοδεια-γραφουμε δισκο-ξανα περιοδεια-ξαναγραφουμε δισκο. Ειχαν καταντησει o Glover να ειναι αρρωστος και να εχει υπερκοπωση σε σημειο να φοβουνται να μην παθει τιποτα(δηλωση Lord) o Blackmore να κλαει στα παρασκηνια γιατι δεν μπορουσε να αντεξει(ξανα δηλωση του Lord) και να εφτασαν στο σημειο να μην μπορουν να δουν ο ενας τον αλλο(ιδιαιτερα δυο απο αυτους, ονοματα δεν λεμε οικογενειες δεν θιγουμε)
Παρομοια συνεβησαν και στους Black

Μηπως ξεφυγα λιγο??? :smiley: 8)

Nomizw oti katalavainw apoluta ti les.Oi Led Zeppelin gia paradeigma,spania ekanan sunenteukseis kai den evgazan sthn Agglia sxedon katholou singles,alla poulousan polu,to thema einai oti autoi kai polla alla sugrothmata tou '60 kai '70 den thusiazan katholou to talento tous kai to kallitexniko tous orama sto vwmo ths emporikothtas.Exw thn entupwsh oti ta pragmata gia th mousikh htan kapws kalutera tote.

Auto pou hthela na pw egw sthn prohgoumenh selida omws einai oti gia mena den apotelei tipota to idiaitero na grapseis tragoudia pou tha akougontai eukola sxedon apo olous.Pws ekshgountai alliws ekeina ta hitakia pou vgainoun kathe ligo kai ligaki se singles kai poulane perissotero kai apo th Vivlo?Prospathiste na paiksete ti melwdia tous sto piano kai tha skasete sta gelia apo thn upervolikh(me thn kakh ennoia) aplothta.To 90% ths pop(ular) mousikhs einai eukoles melwdies,tragoudia pou den ksepernoun ta 3misi lepta,eukoloi sthn katanohsh,ews kai theoxazoi,stixoi.Kai auto sumvainei epeidh o kosmos den xreiazetai na akousei kati idiaitera prwtotupo kai psagmeno gia na diaskedasei,kai auto isxuei gia(sxedon) olous.Toso apla.

Epishs,den pistevw oti an oloi mporousan na grapsoun tetia kommatia gia na poulhsoun,tha to kanan.Thelw na pistevw oti uparxoun kallitexnes pou noiazontai pragmatika gia thn texnh,pou kanoun auto pou kanoun oxi gia emporikh kataksiwsh,alla gia proswpikh tous ikanopoihsh.Kai ontws uparxoun tetioi kallitexnes.

oxi pou 8a to afhnes na mh milseis gia tous zed zeppelin esu mikrh :stuck_out_tongue:
kai sumfwnw mazi sou :smiley:

__Αργησα λίγο να δω την απάντησή της, αλλά συμφωνώ κι εγώ απόλυτα μαζί της! 8)

Auto pou theleis na peis dhladh einai oti,an oloi mporousan na grapsoun emporika kommatia pou tha aresan sxedon se olous,tha to ekanan,kai pws opoios mporei na to kanei,exei spanio talento?(aplws rwtaw gia na sigoureutw oti ennoeis auto pou katalava)[/quote]

Εγω παιδια διαφωνω. Πιστευω οτι ακομα και οι LED ZEPPELIN ακολουθουσαν “πεπατημενες” με στοχο την εμπορικη επιτυχια. Απλα σε καθε εποχη η εμπορικη επιτυχια ερχοταν με διαφορετικα κλισε… Στα 70’s “πουλαγε πολυ η μαυρη μαγεια”. Στα 80’s το “κιτσ”…Αλλωστε η απλοτητα στη μουσικη δεν θα πρεπει κατ’ αναγκη να την συγχεουμε με την εμπορικοτητα… Κλασικα παραδειγματα το SMOKE ON THE WATER, BACK IN BLACK και αλλα πολλα ιστορικα κομματια…
Επι του προκειμενου επειδη “ξεφυγαμε”, πιστευω οτι στους EVANESCENCE τους βγηκε κατα λαθος… Τα τραγουδια τους μου αρεσουν πολυ, αλλα οπως εχω ξαναγραψει live ακομα δεν θα πρεπει να θεωρουνται καν “συγκροτημα”… Ειναι αθλιοι…

telh, gia to teleytaio skelos sou, mhn krineis apo ayto… tous eides sto rock am ring (kai se bootleg dvd) kai htan a8lioi…e kai? pou ksereis oti den ftaiei to oti den einai arena band…? (pragma pou shmainei pws k ston lukabhto bebaia de 8a einai kaluteroi…)

na pw to paradeigma mou… prin er8oun oi katatonia, akouga apo olous poso a8lia live kanoun, poso xalia hxo bgazoun, poso adynamoi einai, ktl ktl…

e, tous eida sto AN , perimenontas na dw ena metrio live, kai emeina me to stoma anoixto kanonika!!! amfiballw an oi en logw kurioi mporoun na ta gamhsoun ola opws sto an ekeino to brady, an bre8oun se mia megalh skhnh (opws ayth tou open air px, an k elpizw na me diapseysoun…) an px briskontan oi evanescence se mia mikroterh skhnh (nomizw pws paizei rolo) isws na espernan…

shmeiwsh: den akouw evanescence.

ayta.

Σωστο αυτο που λες Γιαννη… Προσωπικα προτιμω τα συγκροτηματα της μεγαλης αρενας, αλλωστε μ’ αυτα μεγαλωσα… Απ’ την αλλη νομιζω οτι μεγαλο ρολο παιζει και το στυλ της μουσικης που παιζει καποιο γκρουπ σε σχεση με τα live που παιζουν… Για παραδειγμα οι πιο πολλες αμερικανικες μπαντες εχουν ενα πιο party felling που βοηθαει στα live…

anyway, opws kai na xei, exw thn entypwsh otio to exoume paratrabhksei me tous evanescence oson afora tis “kuklofories” , kai edw kai wra de milame gia tous evanescence, poso mallon gia tis kuklofories tous…
uparxei kai analogo thread stis sunaulies nomizw, ara oti einai to leme ekei…

me agaph,
o kakos timwros-user ths geitonias sas

8O 8O 8O 8O
Καλά λέει ο Snufleeva
Συγνώμη αν ακούν Evanscence οι συμμαθητές μου που ακούν με την ίδια ευκολία Βίσση και Βανδή και δεν έχουν ιδέα τι σημαίνει metal πέρα από Ανθρώπους με μαλλιά και σύριγγες όντως είναι εμπορικοί :? :? :?

lol

lol[/quote]

Ενταξει, το παιδι δεν ξερει… 8)

e, tous eida sto AN , perimenontas na dw ena metrio live, kai emeina me to stoma anoixto kanonika!!!

Καλά δεν το συζητάω…! Το live ήταν γαμάτο…και όντως πολοί το φοβόντουσαν οτι δεν θα λέει πολλά…! :wink:

Ρε παιδια εχω χασει επεισοδεια … οι evanescense δεν θα παιζανε στο Λυκαββητο ? τι σχεση εχει το Αν ?

[quote=“Angel_In_Black”]

Ρε παιδια εχω χασει επισοδεια … οι evanescense δεν θα παιζανε στο Λυκαββητο ? τι σχεση εχει το Αν ?[/quote]

Για το live των Katatonia μιλάνε, όχι για των Evanescence :stuck_out_tongue:

basika oti 8umountai xairontai merikoi ;p