Πιο επικός δίσκος ever?

για μενα top ειναι το Dol Guldur…μαγεια λεμε ! 8)

Καλά, εννοείται ότι αγαπάμε Summoning.

Προσθέτω Primo Victoria, Attero Dominatus και Τhe Art Of War των Sabaton στις λίστες κι ετοιμάζομαι για μάχη… 8)

ωραιοι οι Sabaton, αν κ δεν θα τους κατετασσα στο Epic, πιο πολυ προς Power φερνουν, σε παραπλησια κατηγορια με Rhapsody, με την εννοια οτι οι επικοι στιχοι δηλαδη δεν τους κανουν απαραιτητα epic, σαφως ομως οι Sabaton μπαντα με περισοτερα αρχ***α απο τους Rhapsody, περισοτερη επιθετικοτητα, και τσαγανο. respect.

Τώρα ας μη ξεκινήσουμε την ατέρμονη συζήτηση του τι εστί επικός δίσκος, αλλά αφού βλέπω Jag Panzer, Omen, Primordial και Immortal νομίζω ότι χωράνε άνετα κι οι Sabaton…

μα ειναι αντικειμενικα ατερμονη, γιατι ο καθενας απο μας εχει διαφορετικη αντιληψη τοθ τι σημαινει επικη μουσικη… οσο για τα γκρουπ που αναφερει, οι Jag Panzer ας πουμε, περα απο 3-4 κομματια, για μενα ειναι ΠΟΛΥ μακρια απο το επικ, οι Omen ειναι 50-50 το feeling που μου βγαζουν, εχουν -περα απο επικ- μια γερη δοση US Power, Immortal επισης παιζεται στο 50-50, με αποκορυφωμα το At the Heart of Winter, ενω Primordial δεν εχω ακουσει.

αλλα γιαυτο ειμαστε εδω, για τις ατερμονες συζητησεις κατω απο το επικο και παγωμενο μου air condition 8)

επιστροφή μετά από 2ήμερο απουσίας από τον πολιτισμό.αφού διάβασα όλα τα ποστ ήρθε η ώρα να κάνω κι εγώ τις τοποθετήσεις μου.
ξεκινάμε με ένα αξίωμα: Αν το επικ μέταλ είναι θεός ο ντεμάιος είναι ο προφήτης του.
το μόνο συγκρότημα που συγκρίνεται με manowar σε επικίλα είναι οι bathory. από εκεί και πέρα ξεκινάει το europa και το ιντερτότο. το να θεωρεί κάποιος ότι οι λατρεμένοι κατά τα άλλα warlord είναι πιο επικ από manowar ,τον χαρακτηρίζει τουλάχιστον εμπαθή. αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα(ή ελαφόπιτα, από ελάφια που έχει κυνηγήσει ο έρικ).
από τις υπόλοιπες δημοκρατικές δυνάμεις όπως προείπα έχω σε τεράστια εκτίμηση/λατρεία το champion eternal. δίσκος που στάζει κατάρα και αίμα.γενικότερα οι μακαρονάδες έχουν βγάλει τρελλά διαμάντια(το έχει η μεσόγειος μάλλον γιατί κι εμείς δε πάμε πίσω).
λίστα δεν έχει και μεγάλη ουσία να κάνω γιατί έχουν ειπωθεί τα περισσότερα από τα γκρουπ που χωράνε σε ένα τέτοιο thread. απλά θα ήθελα να προσθέσω και thunder rider-tales of darkness and light, που μόνο και μόνο για το ντουέτο blackwind/galaxy αξίζει να μπει στο πάνθεον των επικών δίσκων. επίσης μια που έχουμε βάλει πολλά και διάφορα θα μπορούσαν άνετα να μπουν και οι stormwitch (stronger than heaven πχ) στο παιχνίδι.
για τη κουβέντα που έγινε για rhapsody για μένα όλο το νόημα εμπεριέχεται στην άποψη που ακούστηκε: όταν ακούς rhapsody δεν νομίζει ότι είσαι στη μάχη, αλλά ότι παρακολουθείς μια επική ταινία του hollywood. κι εμένα μαρέσουν κομμάτια τους αλλά κρίνοντας σε σύνολο τη δουλειά τους και τη προσεγγισή τους οι υπόλιποι τους καταπίνουν.
τώρα για το τι εννούμε με τον όρο έπικ είναι απλά τα πράγματα για μένα. όταν ένας δίσκος ή ένα τραγούδι μου βγάζει το συναίσθημα να πάρω το σπαθί κτλ κτλ ,αυτό είναι έπικ. τίποτα λιγότερο,τίποτα περισσότερο.
και τέλος για να επιλέξω ένα δίσκο όπως λέει το τόπικ θα διαλέξω με “πόνο καρδιάς” (γιατί αδικώ άλλα με αυτή μου την επιλογή ίσως ) το into glory ride. δε χρειάζεται να πω γιατί ή να χρησιμοποίησω διάφορα στομφώδη επίθετα για να το χαρακτηρίσω. είναι το into glory ride.

Ω ναι, ω ναι. :thumbup:

να βάλω και heir apparent-graceful inheritance στη λίστα???
(ρητορική ερώτηση :p)

Είναι βέβαιο ότι αν βάλεις Heir Apparent όλο και κάποιος θα διαφωνήσει με την ένταξή τους στο έπικ, ειδικά απ’ τη στιγμή που τελικά δεν υπάρχει κάποιος ικανοποιητικός ορισμός του έπικ ως ρεύματος στο μέταλ.

αφηνοντας απεξω τους manowar,γιατι πανω απο αυτους δεν υπαρχει τιποτα:

manilla road “crystal logic”,“open the gates”,"mystification"
brocas helm "black death"
steel assassin "from the vaults"
doomsword το πρωτο
wotan "under the sign…"
omen τα τρια πρωτα
raging storm
airged l’amh "one eyed god"
virgin steele "invictus"
bathory "blood on ice"
domine "champion eternal"
agent steel γιατι ο cyriis ειναι η πιο επικη μορφη στο metεπειδη με πονεσε το κεφαλι σταματαω εδω τη λιστα και πα νακουσω το raging storm

ο πρώτος δίσκος των heir πάντως πισττεύω ότι είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα όταν μιλάμε για λυρισμό στο γενικότερο χώρο του έπικ μέταλ.

MARAUDER - 1821

ΑΚΡΙΒΩΣ η φραση με την οποια το περιγραφω κ εγω καθε φορα που πεφτει η ιδια ερωτηση ! :smiley:

σωστος ο αποπανος με το 1821 ! επισης μιας κ λεμε για τα ντοπια, ΠΩΣ γινεται να ξεχασουμε και αυτους :

Swords in the wind brother :lightsabre::lightsabre::lightsabre:

από τιμημένη ελληνική σκηνή επίσης να θυμηθούμε το ιστορικό a vertigo edda arised των airged l’amh. απλά λατρεμένο.

αμα ειναι να πιασουμε και ντεμο, τοτε πρεπει να αναφερθει και το demo/promo των Battleroar, με τον πρωτο τραγουδιστη! επος !

άσχετο: υπάρχει thread για το bridge to asgard των wotan??? γιγνώσκει κανείς πότε κυκλοφορεί full length??

ασχετο αλλα ποιοι απο δω μεσα πιστευουν οτι ο πρωτος τραγουδιστης των battleroar ηταν κλασεις ανωτερος του ιταλου?και στους valor σπερνει ο τυπος.