Evidence One - The Sky Is The Limit

Τι εχετε να πειτε γι’ αυτο το δισκο? Τον ακουσα το πρωι και εφαγα ενα μικρο κολληματακι…

Για πειτε γνωμες…

http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=154763&postcount=4

Ρε Εagle τεραστιε πες και μια κουβεντα μην δινεις ξερο λινκ…

Λεπον το δισκιο της τελικα πολυ αξιοπιστης μπαντας ειναι το πιο αγαπημενο μου απο αυτους . Βεβαια κινηθηκαν ακομα σε πιο metal μονοπατια χωρις ποτε βεβαια να αφηνουν το melodic του πραγματος κατα μερους .
Η ποζερια δεν λειπει , ατυχησα με την παραγγελια γιατι η αλλη εκδοση (JP) εχει ακομα μια κομματαρα για bonus και στο ειδος του ειναι εγγυηση .

Οι πολλές κουβέντες για τέτοια albums είναι περιττές. Η μουσική μιλάει από τη πρώτη στιγμή πού την ακούς, δεν θέλει ιδαιτερη παραφιλολογία :slight_smile:

Επειδη δεν εχω ιδεα απο δαυτους για δωστε καναν αλλο δισκο να συνεχισω…

Μην ψαχνεις πατατα . Δεν θα σε απογοητευσει κανενας τους νομιζω.

Eχω ακούσει μόνο ένα κομμάτι τους (Virus in my veins) από μια συλλογή…Πολύ καλό μελωδικό Heavy metal που όμως δεν υστερεί διόλου σε δύναμη…Θα τους ψάξω περαιτέρω…

Ειναι στα υποψην αυτος ο δισκος, εχω ακουσει μονο το “Criticize The Truth” και μου αρεσε αρκετα. Ωραια μπαντα.

@ freedomofrock:

Σε παρόμοιο ήχο, τσέκαρε και το Sweet Trade των Poodles.

Συμφωνώ με τον Daz!
Πες 2 λόγια παραπάνω! Πέρα από 5 - 10 (και πολλούς λέω) εδώ μέσα δεν τους ξέρουν άλλοι!

Κάνε μια περιγραφή για να πείσεις και άλλους να ασχοληθούν!
Η ατάκα “τα λόγια είναιι περιττά για αυτό το album” δεν ισχύει! Κατά τη γνώμη μου πάντα! :slight_smile:

Δεν μιλάμε για το “Powerslave” ή το “Master Of Puppets” ή για το “Τhundersteel”! [-X

Mιλάμε για ένα πολύ άγνωστο συγκρότημα που δεν κυκλοφόρησε στο κάτω κάτω και καμια δισκάρα… :wink:

Anyway, επειδή έχω τα 2 προηγούμενα τους και δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα :dunno: , είμαι λίγο επιφυλακτικός για αυτό τον δίσκο! :-k

Τα προηγούμενα, σαφώς δεν είναι τόσο άσχημα, ώστε να τα κράξεις, το αντίθετο, αλλά και πάλι δεν έχουν κάτι που θα με κάνει να κολλήσω! Αυτό που λέμε “χρυσή μετριότητα”, ωραία όλα και καλά, αλλά στο τέλος δεν σου μείνει και τίποτα! :frowning:
Δεν ήταν π.χ. σαν τα φετινά των Pink Cream 69 και Gotthard που κάθε κομμάτι (ένα προς ένα) είναι ύμνος!

Είναι όπως περίπου το απογοητευτικό (για τις ηψηλές προσδοκίες που είχα) ντεμπούτο των Eden’s Curse! (ακούς Daz; :frowning: )

Δεν έχουν τη στόφα του κλασσικού μέσα τους! Την μαγκιά του συναυλιακού κομματιού που θα αποθεώνεται στα live… :wink:

@Eagleheart: Ξέρεις πόσο μου αρέσουν και οι Bonfire και οι Pink Cream 69!
E! Οι Evidence One δεν τους φτάνουν ούτε για πλάκα! [-X
Και ούτε μουσικά μοιάζουν και τόσο πολύ!
Με τους παλιούς ΑΟRάδες Frontline μοιάζουν κάπως…

@ freedomofrock: Τσέκαρε τους The Poodles, όπως σου λέει ο Εagleheart, αλλά εγώ προτέινω τον πρώτο και αρκετά καλύτερο “Metal Will Stand Tall”! :wink:

E οχι και 5-10 ουτε ταξι δεν γεμιζουμε ρε Μιτς :lol:

Evidence one ειναι αξιοπιστη μπαντα και το καινουριο ειναι το πιο αγαπημενο μου.

Τους Poodles παντως τους πατανε χαμου στα αυτακια μου. Οι Poodles για μενα ειναι οτι λεει το ονομα τους , μην τρελαθουμε κιολας δηλ. Αυτοι θα σωσουν την ποζερια? Χωρις να λεω βεβαια οτι δεν θα τους ακουσω ευχαριστα παλι :wink: Ολοι οι ποζεραδες χωρανε στα αυτακια μου.

Επισης Eden’s Curse ειναι η αγαπημενη μου ποζερια μεχρι στιγμης φετος και δεν δεχομαι κουβεντα (δεν το συζηταω αλλο καν, φασισμος δηλ.) περι χρυσης μετριοτητας κλπ. Νταξ δεν εχουν το λουκ (σαν τα Poodles) εχουν ομως τη χαρη και ο Eden εχει μεγαλη ποζερομαγκια στη φωνη . Με βαση την φτωχη (στις ισχνες εποχες που ζουμε,κλαψ) παραγωγη βγηκε κτηνωδες αποτελεσμα . Ουγκ!

Τι να κανουμε δε συμφωνουμε αλλα σε γουσταρω ρε κουφαλα τι να κανω :wink::stuck_out_tongue:

Το εσκισα το πτυχιο :lol:

Δημήτρη, ο κύριος λόγος πού δεν έγραψα πολλά πράγματα για το αλμπουμ είναι επειδή δεν έχω τη διάθεση να γράψω πολλά. Επίσης, δε’νομίζω πώς χρειάζεται να πείσω κανέναν. Όποιος ενδιαφέρεται θα τσεκάρει έτσι κι αλλιώς, έστω και μία πρόταση να γραψεις. Και το ότι τέτοια albums δεν θέλουν πολλή ανάλυση το εννούσα από την άποψη ότι μιλάμε για hard rock και όχι για avant-garde π.χ. Ο κυριότερος λόγος είναι αυτός πού έγραψα στην αρχή πάντως.

Θα έλεγα πώς συμφωνώ με τα λεγόμενα του daz. Το τελευταίο Evidence One θεωρώ ότι είναι το καλύτερο τους και μου άρεσε περισσότεο κι από Pink Cream 69 & Gotthard πού ανέφερες.

Αυτά. :slight_smile:

Εννοείται ότι δεν θα σώσουν την ποζεριά οι Poodles, αλλά στο “Metal Will Stand Tall” έχω βρει 5 - 6 τραγούδια πολύ καλογραμμένα που μου έκατσαν…
Από την άλλη, στους Εden’s Curse δεν μου έκατσε κάτι προς το παρόν… :dunno:

Φωνή σαφώς έχει πολύ καλή ο τυπάς!
Αλλά συνθετικά;
Anyway… αφου δεν το συζητάς άλλο καν, φασισμός δηλαδή, το βουλώνω! :-#

Το πτυχίο να το αφήσεις ήσυχο!
Επειδή είμαι εγώ παράξενος και δύσκολος ώρες ώρες; :lol:
Σου είπα, μάλλον φτάιει ότι διάβασα κάτι αποθεωτικές κριτικές μέσα Αυγούστου και φτιάχτηκα άσχημα, γυρνάω και μου λες και εσύ ότι είναι δισκάρα και λέω: “Ντάξει, τρελή δισκάρα θα είναι!”
Και το ακούω και ξεφουσκώνω…
Όχι γιατί είναι άσχημο, αλλά γιατί περίμενα δεν ξέρω και εγώ τι…
Δεν έχω βγάλει οριστική απόφαση πάντως!
Θα το ξανακούσω πολλές φορές ακόμα μέχρι να βγει το πόρισμα!

Προφανώς έχουμε εντελώς διαφορετική νοοτροπία, κυρίως στα σημεία που σου τόνισα, αλλά κατανοώ πλήρως αυτά που έγραψες και ας διαφωνώ! :slight_smile:

Το γεγονός ότι άρεσε πολύ και στους δυο σας το τελευταίο Evidence One, είναι αρκετό ώστε να το τσεκάρω οπωσδήποτε! :wink:

Την τελευταία σειρά σου, μόλις την διάβασα έκανα κάπως έτσι! :blink:

Φιλε Μιτς επειδη η γκλαμουρια στον ηχο ειναι το Α και το Ω στην ποζερια και στο ΑΟR και μερος
του αποτελεσματος σου δινω τα δυο δειγματα που εχουν βαλει για να καταλαβεις τι παιζεται .
http://www.youtube.com/watch?v=3T_5vfIc70U και http://www.youtube.com/watch?v=KhIYf-WCk9o
(αυτα που δειχνουν ειναι ποζερο ριφ οριτζιναλ και οχι hard rock καθως και την καταραμενη φτωχεια η οποια παντα μεταφερεται στο αυτι λογω της φυσης του ιδιωματος).
Θα ηθελα πχ να ακουσω τον ιδιο δισκο με παραγωγο τον Michael Wagener και ισως να συζηταγαμε σε αλλη βαση. Ειδα μια κριτικη (στον ηλιθιο Τασμανο που μιλησε ακομα και για Journey και Τen :papas: ο πανιβλακας) και καταλαβα τι εννοεις (συμφωνω παντως για το Judgement Day ως υποψηφιο για melodic τραγουδi της χρονιας - εγω λεω μαζι με Irresistible του Harry Hess και αλλα). Εγω στην AORοποζερια πολυ σπανια κοιταω κριτικες και το δισκιο στο οποιο εχω φασιστικη υποστηριξη μου εδωσε καποια πραγματα που μου ειχαν λειψει παρα πολυ για καιρο σε μερικα σημεια οπως καλους Dokken , καλους Danger - Firehouse , καλους Bonfire οποτε υπερισχυσαν των Gotthard πχ που δεν μου ειχαν λειψει γιατι μας ταιζουν ωραια πραγματα συχνα.

Με Evidence One παλι μην ψαρωσεις υπερβολικα γιατι μαλλον ο Eagle γουσταρει Jaded Heart σαν και μενα γιατι ειναι αρκετα (εως υπερβολικα) στο στυλ αυτο οποτε ειναι θεμα τι ψαχνει ο καθενας , η τι του λειπει οπως εγω. Οπως μου ελειψε πχ Shylock και αναμενω τα νεα. :wink:

Οσο γενικα για τις κριτικες κανουμε την πλακα μας και αν τυχει να αποθεωνουμε μαζι εχει ακομα πιο πλακα . Οσο για το φασισμο δεν ειδες τιποτα ακομα , που να δεις οταν βγαλουν νεο οι Dare. Θα λαδωσω τους μοντς και θα διαγραφουν αμεσα καθε αρνητικο σχολιο και θα επιδοτω τους users σε καθε θετικο σχολιο :lol: :stuck_out_tongue:

Δεν καταλαβαίνω γιατί έμεινες έτσι. Δεν είπα ότι το τελευταίο Evidence One μου αρέσει περισσότερο από το πρώτο Pink Cream η το πρώτο Gotthard. Καλώς η κακώς οι 2 αυτές μπάντες σίγουρα δεν βρίσκονται στο ζενίθ της καριέρας τους, σε αντίθεση με τους Evidence One (κατά τη γνώμη μου πάντα)

Φιλε Eagle (και ο οποιοσδηποτε μαζι με αυτους κι εγω) εισαι εντελως λαθος οταν συγκρινεις και ειδικα οταν προκειται για ανομοια πραγματα.
Evidence - Gotthard δεν συγκρινονται (τελειως αλλη σχολη μουσικης , καμια σχεση) και ας πουμε οτι μπορεις να κανεις συγκρισεις Εvidence - PC69 που ανηκουν στην ιδια σχολη .
Εγω ειλικρινα δεν καταλαβαινω απο που βγαινει οτι το ταδε αλμπουμ ειναι καλυτερο απο το αλλο. Αμα μου εξηγησει καποιος θα το καταλαβω. Οποτε η αναφορα πιο αγαπημενο ειναι η σωστη αντιμετωπιση (σε ολους μας παει αυτο).
Επισης στο θεμα ζενιθ η οχι τουλαχιστον στο θεμα Gotthard εισαι παντελως λαθος οταν βρισκονται σε μεγαλη εταιρεια , πουλανε και ακουγονται οσο ποτε και αυξανουν σιγα αλλα σταθερα το fan base εκτος Ελβετιας .
Οι PC69 ποτε δεν ηταν διασημοι αν και εχουν κοντα 20 χρονια ιστορια αλλα αυτοι (σε λιγο μικροτερη κλιμακα) οπως και οι Gotthard (στη μεγιστη μαζι με Harem Scarem) συμβαλλανε στη συνεχιση εστω και σε υφεση στο ειδος. Οποτε δεν υπαρχει λογος για ακυρες συγκρισεις . Στο θεμα των Poodles ας πουμε εκανα πιο πολυ χαβαλε γιατι εχουμε αναγκη απο συγχρονα γκρουπ τετοιου τυπου μηπως και ζησει το ειδος πιο πολυ γιατι οι παλιοι σιγα σιγα αποχωρουν ολοι.

Ρε daz μη ξεκινάς κι εσύ τα περί λάθους κλπ και σε έχω και σε εκτίμηση!
Επίσης για καλύτερο δε’νομίζω να είπα, ότι μου αρέσει περισσότερο είπα. Κι εντάξει οι Gotthard δεν είναι της ίδιας σχολής με τους Evidence One αλλά δεν παίζουν και thrash για να είναι εντελώς άκυρη η σύγκριση.
Επίσης το ότι πάει καλά εμπορικά μία μπάντα για μένα δεν σημαίνει ότι μουσικά βρίσκεται στο ζενίθ της. Αν και το Lipservice ήταν όντως καταπληκτικο. Για το Domino Effect δεν μπορώ να πώ το ίδιο.

Βρε εσυ οτι και να πεις η εκτιμηση μου ειναι δεδομενη και τον λογο τον ξερεις :lol:
Για καλυτερο δεν μιλησες για ολους μας το ειπα .
Γαματο! Φανταζομαι τον Lee σε thrash μπαντα και πορωθηκα :lol:
Ασε ρε Eagle βρηκα δυο του χωρου να μιλησω και μου το κοβεις , την τρελα μου . Εδω τους κυνηγαμε με το ντουφεκι . Αν δεν το γεμισουμε το ταξι εσυ θα φταις και θα σε βαλω να πληρωσεις τον ταξιτζη να το γεμισουμε για να μαθεις .

Στο θεμα Gotthard και ζενιθ παντως αν εννοεις την επιτυχια εισαι λαθος να μην το πω? Εχουνε τις ανεσεις τους , το προμοσιον , τα βιντεο κλιπ τους , το airplay τους , τα Versace τους :lol: ε νταξ δεν πανε και νουμερο ενα στην Αμερικη ασε να αμπελοσοφισουμε λιγο δεν δινεται και καθε μερα η ευκαιρια .

Ο ταξιτζης παιρνει πολλα σε προειδοποιω :lol:

Α καλα με προλαβες με το εντιτ ασε το τελευταιο κομεντ :lol:

Εντιτ: To Δομινο Εφεκτ ειναι γαματο

Είμαι σίγουρος για αυτό! :wink:
Ο Wagener είναι μεγάλος θεός! :respect:
'Εχει κάνει παραγωγές σε κάποια από τα πιο λατρεμένα μου albums!

Μα και εγώ σχεδον ποτέ δεν κοιτάω κριτικές, αλλά σου είπα, εκεί που ήμουνα δεν υπηρχε internet για να τσεκάρω και έπεσαν στα χέρια μου κάτι κριτικές που με αναστάτωσαν πριν προλάβω να το ελέγξω ο ίδιος…

Όσο για τα συγκροτήματα που αναφέρεις…
Ξέρεις ότι είναι από τα πιο αγαπημένα μου και δεν είμαι και πολύ αντικειμενικός στην κριτική μου απέναντί τους…
Προς το παρόν οι Eden’s Curse δεν εντάσσονται στην ίδια “λίστα” με αυτούς, αν και έχουν τις προδιαγραφές! :wink:

Μάλλον περίμενα κάποια απίστευτα τραγούδια-κράχτες (π.χ. Αll She Wrote - Firehouse, Shame - Pink Cream 69, You Give Love A Bad Name - Bon Jovi, Anytime Anywhere - Gotthard, Crazy Nights - Danger Danger κ.τ.λ.) και δεν τα βρήκα!

Τραγούδια που θα γίνεται ο ΧΑΜΟΣ στα clubs!
Ξέρεις, από αυτά που σε κάνουν να χοροπηδάς…

Πάντως, σου είπα

Η αλήθεια είναι ότι με τους Jaded Heart, αν και μου αρέσουν, δεν έπαθα ποτέ και καμια πλάκα!
Θα το ακούσω πάντως το νέο Evidence One και ας μην μου άρεσαν τα 2 προηγούμενα!

Αυτή ακριβώς είναι η διαφορά μας! :wink:

Το τελευταίο Pink Cream 69 μου αρέσει τουλάχιστον όσο και το “Electrified” και σίγουρα περισσότερο από το πρώτο τους!
Και το Gotthard το θεωρώ ισάξιο με το προηγούμενο και αρκετά καλύτερα αμφότερα από το πρώτο τους!

Οι Pink Cream ίσως όχι, αλλά οι Gotthard εννοείται ότι βρίσκονται στο ζενίθ της καρίερας τους! :yes:
Τους Evidence One πρέπει να τους μάθει και κάποιος για να βρεθούν κάποια στιγμή στο ζενίθ και αυτοί…

Ξαναλέω, αν κρίνω από τα πρώτα 2 albums τους, για μένα, δεν ξεπερνάνε το 6.
Ενώ τα “In10sity” και “Domino Effect” έχουν ένα 9 με 9,5 άνετα!

Για αυτό απορώ! Τους έχω για πολλά επίπεδα κάτω!