Ezdrummer και drum machines γενικότερα

Καλα το Cubase και το Nuendo δεν παλευονται.Ειναι τοσο περιπλοκα…
Ειχα προσπαθησει να μαθω το Nuendo πριν λιγο καιρο αλλα απογοητευτηκα και τα παρατησα. :frowning:
Το Ezdrummer ποσο περιπου χωρο πιανει στο pc;

Αν κατσεις και ασχοληθεις λιγο παραπανω θα δεις οτι ειναι πιο ευκολα για απο το Office :smiley:
Το προγραμματακι δε πιανει πολυ χωρο.Αν θυμαμαι καλα γυρω στα 500ΜΒ

Για το Drumkit from hell διαβαστε το παρακατω και τα σχολια ειναι περιττα

The sounds for the Drumkit From Hell EZX® were recorded, engineered and mixed by Daniel Bergstrand, Fredrik Thordendal and Mattias Eklund at Dug Out Studios, Uppsala, Sweden & Toontrack® Studios, Umeå, Sweden.
The sounds for the Drumkit From Hell EZX® were played by Tomas Haake at Dug Out Studios, Uppsala, Sweden.
The MIDI for the Drumkit From Hell EZX® was programmed and played by Fredrik Thordendal and Tomas Haake of Meshuggah, Owe Lingvall of Nocturnal Rites, Mattias Grahn of Naglfar and Efraim Juntunen of Persuader at Toontrack® Studios, Umeå, Sweden.
Sound and MIDI editing: Fredrik Thordendal, Mattias Eklund, Nils Eriksson & Marcus E. Norman.

Να πω και δημοσίως ένα ευχαριστώ στον τόλκη!!:smiley:

Αν κατάλαβα καλά αυτά τα χρησιμοποιείτε για να φτιάχνετε “δείγματα” κομματιών που έχετε γράψει; Ενδιαφέρον…

Oχι δειγματα.Απλα προγραμματιζοντας ενα ντραμ μασιν αυτο το προγραμμα κανει το αρχειο midi να ακουγεται ρεαλιστικο

Έκανα εγκατάσταση. Τώρα πως ανοίγει το ρημάδι? Θέλει μέσω Cubase?

Μπορει οποιος θελει να δοκιμασει και το Fruity Loops ή το Guitar Tracks Pro :slight_smile:

Ναι:wink:

Οκ, το βρήκα!!!

Θενκς σε τόλκη και χόκαμ για τη βοήθεια!

Το παιχνίδι τα σπάει, ήδη κάθομαι και το ψάχνω! Θα πέσει λιώσιμο 8)

Λες ε;Ισως του δωσω μια δευτερη ευκαιρια! :smiley:
Για αλλα plugins τι προτεινεις;Εχω μονο το real guitar 2 για ακουστικη και κλασσικη κιθαρα και ενταξει θυμαμαι με ειχε αφησει ικανοποιημενο αλλα για μπασσο,βιολη και πιανο (που ειναι τα οργανα που χρειαζομαι) δεν εχω βρει κατι…

Mπασσο - Εastwest Hardcore bass
Solo βιολι,piano - Garitan personal orchestra
Eγχωρδα - Eastwest symphonic orchestra

Ευχαριστω πολυ tolkki! :smiley:

Γιααα να ρωτήσω κι εγώ μερικά πραγματάκια.
Το EZdrummer τρέχει μόνο ως plugin του Cubase; Εγώ έχω το Ableton Live για sequencer.
Μπορώ να το “φορτώσω” και από εκεί; Αυτόνομο δεν τρέχει ε;

Nαι γινεται και με το ableton!
νομιζω οτι υπαρχει ειδικη εκδοση για Mac

Εχω το Cubase SX 3 και το EzDrummer.
Ανοιγω το EzDrummer sto Cubase αλλα δεν ξερω πως να κανω ενα Track / Timeline το οποιο να περιεχει τη διαφορα ειδη drums και ρυθμους.

Μπορω με το EzDrummer να παιζω ενα Ρυθμο αλλα πως μπορω να τον ηχογραφω κιολας? Θα ηθελα να εναλλασονται και να μπορω να βαλω κια αλλους ρυθμους.

Γιατι δεν προγραμματιζεις ενα καναλι midi με ντραμς οπως εσυ θες ειτε απο guitar pro ειτε απο αλλο προγραμμα που να ρυθμιζεις ντραμ μασιν.
Κατα τα αλλα δεν καταλαβα τις ερωτησεις σου.Καντες πιο απλες και ισως μπορεσω να σε βοηθησω :slight_smile:

Μπαινω Cubase και ανοιγω ενα Project για Organ επειδη αν ανοιξω οτιδηποτε αλλο η κανω νεο project το Pc αρχιζει να δουλευει πολυ και θελει Restart.

Μετα βαζω ενα Channel midi και παω στα VST Instruments > Ezdrummer.
Ενωνω την κιθαρα πανω στο Mic Jack του PC.
Βαζω ενα Drumkit να παιξει ενα ρυθμο
Παταω Record στο Cubase
Παιζω και με την κιθαραααα.

Αλλα δεν ηχογραφει ουτε Drums ουτε Κιθαρα.

Αν ανοιξω Movie Maker ηχογραφει την κιθαρα μου, αλλα οχι τα Drums tou EZdrummer.

Καταλαβες τι εννοω?

Aνοιξε απο κατω ενα καναλι audio.
Πατας τα 2 κουμπακια που εχει πανω του (record, με ηχειακι για να γινει πορτοκαλι)
Αντι για play πατας record και γραφει.
Αν δε γραψει α)ξαναπατα το ηχειακι ετσι ωστε να ειναι απενεργοποιημενο και ξαναδοκιμασε
β)κανε ελεγχο στις ρυθμισεις της καρτας ηχου

Παλι το κανω αλλα δεν ηχογραφει ουτε τα Ντραμς ουτε την κιθαρα μου.

http://img218.imageshack.us/my.php?image=22196205py8.jpg

Δεν γραφει γιατι εχεις ανοιξει καναλι midi.
Στην καθετη μπαρα πατα δεξι κλικ και κανε add audio track.