Ezdrummer και drum machines γενικότερα

Να το εχω κανει.

http://img205.imageshack.us/my.php?image=21534245mf5.jpg

Πατησα
Add track > Midi
Add track > Audio

Και εχω και το Midi track tou Ezdrummer.

Οπως ειπα ηχογραφω απο το Microphone jack, εχω ενωσει την κιθαρα απο την θυρα του μικροφωνου.
Οταν ηχογραφω με τον Movie Maker το κανει μια χαρα, αλλα γιατι δεν κανει με το Cubase : /

Μπορεις να βγαλεις ενα Scerenshot Δικο σου να μου δω τι ακριβως να κανω ?

Λογικα επειδη το σημα της εισοδου του μικροφωνου ειναι πολυ χαμηλο σκεφτομαι οτι ισως πρεπει αριστερα στα inserts να βαλεις καποιο distortion για να δωσει ενταση.
Τσεκαρε επισης πανω στα devices>device setup>Vst audiobay να ειναι asio multimedia player
Διαφορετικα αγορασε εξωτερικη καρτα ηχου :stuck_out_tongue:

αγορασε οπωσδηποτε μια εξωτερικη καρτα ηχου αν θελεις να κανεις δουλεια.και για tempo,drums…δοκιμασε το reason.εγω με αυτο φτιαχνω τους ρυθμους και μετα το περναω στο cubase και βαζω σε αλλο καναλι τις κιθαρες.

Ειμαι πολυ αρχαριος με το Cubsase Sx 3 και η πρωτη μου ερωτηση ειναι γιατι αργει τοσο ο ηχος και απο τα VST Instruments (π.χ drums) και απο το μικροφωνο.
Επισης ηθελα να ρωτησω πως μπορω να ηχογραφησω γιατι παταω REC αλλα δεν ηχογραφει…:-s

Βοηθειστε τον ασχετο
Ευχαριστω

Υ.Γ.
Αν μπορειτε να επισιμανετε και τιποτε αλλο για αρχη απο τα απλα τελος παντων θα το δεχτω με εμγαλη μου ευχαριστηση χεχεχε :lol: :stuck_out_tongue:

Eχω και γω μια απορια σχετικα με μια δυσκολια που αντιμετωπιζω στο cubase.Ενω μπορω να γραψω κανονικα και να κανω export οταν εχω καναλια midi στο τελικο αρχειο που εξαγω δεν ακουγονται.Χρειαζεται καποια μετατροπη απ το προγραμμα πιο πριν?Καθε φορα πριν κανω export κανω επιλογη ολων και παταω transport --> locators to selection.Στο τελικο αρχειο οπως ειπα τα καναλια audio (που εχουν ως εξοδο το asio4all) και το καναλι του ezdrummer (που εχει ως εξοδο ezdrummer) ακουγονται κανονικα.Τα αλλα καναλια midi εχουν ως εξοδο microsoft gs wavetable.Καμια ιδεα?

Oταν παιζεις το μιντι αρχειο,ακουγονται τα samples του EZdrummer?
Eχεις τραβηξει τους locators απο την αρχη εως το τελος του κομματιου ετσι ωστε να γινει μπλε?
Μετα πας File>export>audio mixdown?

Ναι μεσα στο προγραμμα οταν παταω να παιξει ολα παιζουν κανονικα

Ναι

Ναι!

Mηπως…οταν κανεις το κομματι εξπορτ,κανεις το παραθυρο του cubase minimize?

Οχι!Εννοεις οτι αν εκανα αυτο δεν θα δουλευε το asio?Βασικα πρεπει να γινεται το αντιθετο ακριβως:?
Απ οτι νομιζω τα midi δεν ακουγονται γιατι δεν πρεπει να εξαγονται καν με τον asio driver.
Και στο πλειμπακ οταν απο τη μπαρα κατω με τα εργαλεια παω να αυξομειωσω την ενταση (απο το κουμπι στα δεξια) τα μοναδικα καναλια που αυξομειωνονται ειναι του ezdrummer και αυτα που εχω ηχογραφησει.Tα μιντι οχι!

Kι εγω που εχω το Asio4all οταν κανω Minimize το παραθυρο του Nuendo την ωρα του εξπορτ ,μου βγαζει κενο αρχειο.
Λογικα πρεπει να πειραξεις καποια ρυθμιση στον πινακα του εξπορτ.
Αυτο στο εκανε απο μικρο,ή του ηρθε τωρα στη τρελα?:smiley:

Δε το δουλευω πολυ καιρο τωρα πειραματιζομαι οποτε δεν ειναι να πεις οτι παλια δουλευε και τωρα εχω το προβλημα.Τα χω πειραξει ολα γαμωτο αλλα τιποτα.Θα δοκιμασω οταν ειναι να κανω εξπορτ να βγαζω το asio και να τα εξαγω με του συστηματος.Θενκ γιου:wink::smiley:

μάγκες χαίρεται.
κατάφερα επιτυχώς να βάλω στα πάντα όλα το ezdrummer με το cubase και αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα που λύνεται εύκολα (αλλά επειδή πρώτη φορά ανοίγω το cubase ίσως δεν το βλέπω ενώ είναι μπροστά μου :p)
που λέτε όλα οκ, αλλά οι ήχοι είναι αρκετά low-definition.
σε αντίθεση με το mixcraft4 που χρησιμοποιούσα μεχρι τώρα, που εκεί κάτω κάτω στο ezdrummer μου έβγαζε ότι φόρτωσε 900ΜΒ, τώρα στο cubase μου βγάζει 250ΜΒ. τρελή διαφορά, και ακούγεται κι όλας. ο ήχος είναι πιο κλειστός σε αντίθεση με το mixcraft που ήταν τσίτα γυαλιστερός.

μπορείτε να βοηθήσετε;:-k

Εδω ειναι ενα link που εξηγει τις δυνατοτης του EZdrummer και πως να το χρησιμοποιησεις…


Ελπηζω να βοηθησα :slight_smile:

κανα λινκ για crackarismeno εχουμε?

http://www.mininova.org/tor/2055483
Οτι θελει ο πελατης…ερχετε και μαζι με ολα τα expansions του…

εισαι καλοοοοοοοος!