Facebook: μαζί με το σεξ και τη μπύρα, το 2ο πιο σημαντικό πράγμα στον κόσμο?

+φωνω…ειναι σπαστικα τα μαιλ μου σου ρχονται…

Ξέρεις ότι ζεις το 2008, όταν…

1. άθελα πληκτρολογείς το PIN σου στο φούρνο μικροκυμάτων
2. χρόνια έχεις να παίξεις πασιέντζα με αληθινές κάρτες
3. έχεις μια λίστα με 15 αριθμούς τηλεφώνων για να επικοινωνείς με την οικογένεια σου που αποτελείται από 3 άτομα
4. στέλνεις Mail στον συνάδελφο σου που κάθεται στο διπλανό γραφείο
5. έχεις χάσει κάθε επαφή με φίλους σου γιατί δεν έχουν E-mail
6. επιστρέφεις μετά από μακριά και κουραστική ημέρα εργασίας στο σπίτι σου και στο τηλέφωνο απαντάς με το όνομα την εταιρίας
7. στο τηλέφωνο σου στο σπίτι παίρνεις το 9 για βγάλεις εξωτερική γραμμή
8. επί 4 χρόνια βρίσκεσαι στην ίδια θέση αλλά για 3 διαφορετικές εταιρίες
10. όλες οι διαφημίσεις στην τηλεόραση έχουν στο κάτω μέρος την ιστοσελίδα
11. πανικοβάλλεσαι επειδή βγήκες από το σπίτι χωρίς να πάρεις το κινητό σου και επιστρέφεις αμέσως για να το πάρεις
12. σηκώνεσαι το πρωί και η πρώτη δουλειά που κάνεις είναι αν ανοίξεις το Outlook/LotusNotes πριν κάνεις καφέ
13. γέρνεις το κεφάλι για να χαμογελάσεις :slight_smile:
14. διαβάζεις αυτό το κείμενο και χαμογελάς
15. χειρότερα ακόμη, ξέρεις ήδη σε ποιόν θα το στείλεις
16. είσαι πολύ απασχολημένος για να καταλάβεις ότι σε αυτή τη λίστα λείπει το 9
17. ξαναπέρασες τη λίστα για να διαπιστώσεις ότι πράγματι λείπει το 9 …και τώρα γελάς…

έχω facebook εδώ και κάμποσους μήνες…μάρεσε γιατί όπως είπαν και άλλοι πριν βρήκα παλιούς συμμαθητές που έκανα πολύ παρέα αλλά μέχρι εκεί…άμα είναι να κάνεις παρέα με τον άλλον θα κάνεις από κοντά…σχέση διαπροσωπική όταν στέλνεις λουλουδάκια, κιθαρίτσες , μπύρες και άλλα ψευτοδωράκια???
ακόμα το facebook που είπε και ένα άλλο παιδί μαζεύει περισσότερο μεγαλύτερες ηλικίες και δεν έχει τόσο(θέλω να πιστεύω) τον χαρακτήρα ου ηλεκτρονικού καμακιού…
κάποια application π.χ για μουσική και τεστ brain size έχουν πλάκα…
για τα join group πονηρεύομαι γιατί μέσα από κάποια ο άλλος συμπεραίνει κάποια από τα πιστεύω σου και αυτό δεν το θέλω…
συνοψίζοντας τελικά δεν είναι τόσο απαραίτητο και το καταλαβαίνω περισσότερο κάθε μέρα…αυτά…

εγω εχω ενα myspace μονο κ αυτο για να μπορω να ανταρω συγκροτηματα κ να μαθαινω κ πιο μικρες μπαντες (χαχαχαχαχα καπως ετσι βρηκα τους poem :stuck_out_tongue: )

για μένα είναι βολικό γιατί έχω φίλους από το εξωτερικό που διαφορετικά θα χανόμασταν…

κ εμένα με βρήκαν συμμαθητές κ άτομα που είχαμε χαθεί. δυστυχώς

μένει κ η επίσημη ανακοίνωση για το θέμα, αλλά αν δεν βαριέστε, ψάξτε στα groups του facebook το rocking.gr. μπορεί να βρείτε κάτι ενδιαφέρον !

Επίσης, κάτι που ισχύει για το facebook και δεν το ξέρει σχεδόν κανένας αν και αναφέρεται στους όρους χρήσης όταν κάνεις εγγραφή, είναι ότι όταν ανεβάζεις κάτι στο facebook, το σαιτ έχει τη δυνατότητα να το αναδημοσιεύει ή και να το πουλήσει χωρίς την άδεια σου. ¶μα για παράδειγμα εσύ ανεβάζεις σκίτσα σου στο facebook, αμα γουστάρει μετά, τα κάνει ότι θέλει χωρίς την άδεια σου.

Το έψαξα Μόντε άλλα δεν το βρίσκω. Μήπως έχει σβηστεί;

Όποιος ενδιαφέρεται πάντως μπορεί να βρει το γκρουπ που έχουμε φτιάξει για τον Steelfm.gr…

νομίζω αυτό δουλεύει. όπως κ να έχει είναι στα public groups

Τσεκαρετε τι βρηκα:http://www.facebook.com/photo.php?pid=6321&op=1&view=all&subj=1210110266&id=1371570099#pid=5616&id=1371570099
:lol: :lol:

εγώ δεν έχω ούτε facebook (καλά καλά δεν το έχω επισκεφθεί καν να δω πως είναι , αφού όλα τα link που δώσατε δεν τα εμφανίζει, λέγοντας ότι πρέπει να κάνω πρώτα login#-o :razz: ) , ούτε myspace , ούτε hi-5.

αλλά ναι έχω ακούσει άτομα να λένε “βρήκα τον παλιό μου συμμαθητή κλπ…αλλιώς δεν θα τον έβρισκα ποτέ κλπ…”

Αν δεν θες να χαθείς με κάποιον δεν χάνεσαι. It is very simple. Για τις περιπτώσεις εξωτερικού κλπ υπάρχει και το msn.

όταν οι άλλοι ζουν σε άλλη ήπειρο, το μσν δεν βοηθάει κ πάρα πολύ

το κακό με το facebook είναι ότι σε βρίσκουν άτομα που πρέπει να σε χάσουν

Ε, γι αυτό έχω το myspace:p

Απο κει κι έπειτα σηκώνω τα χέρια ψηλά!

Καλά πιασε δουλειά μεθαυριο με το καλό,και θα σου πω πως χανεσαι…:lol: Οn topic βρηκα πολλά ατομα που ειχα να τα δω χρόνια ολακερα (απο γυμνασιο,λυκειο,Τει.στρατό…) και δεν υπηρχε αλλος τροπος να τα βρω…Κατα τα αλλα τα πιο πολλά applications και γενικώς οι εφαρμογές του ειναι απλά για να περναει η ωρα και τπτ πιο ουσιαστικό…Και επουδενί δεν συγκρίνεται με τον εξω κόσμο…ειναι απλα ενα μεσο ψυχαγωγίας και αγχολυτικού…Thats all…

Σύμφωνα με τις τελευταίες έρευνες κοινωνιολόγων τόσο το κινητό, όσο και site όπως το facebook βελτιώνουν κατά πολύ την κοινωνικότητα του ατόμου, κάνουν την επικοινωνία πολύ πιο εύκολη, διευρύνουν τον κύκλο τους και κρατούν πολύ πιο εύκολα επικοινωνία με πρόσωπα που είναι αδύνατο να βγαίνουν συχνά μαζί τους ή τους δίνεται η δυνατότητα να γνωρίσουν καλύτερα πολύ περισσότερο κόσμο.

Κόντρα σε όλες τις Κασσάνδρες που μιλούσαν για τέρατα της τεχνολογίας, που εθίζουν τον κόσμο και θα μας έχουν όλους κλεισμένους μέσα, το ίντερνετ συνεχίζει να κερδίζει και να τους αποδεικνύει λάθος (όπως π.χ. η wikipedia που πλέον θεωρείται εξαιρετικά αξιόπιστη σε ένα τεράστιο πλήθος επιστημονικών αντικειμένων).

καρβου διαφωνώ

θεωρώ πως όλα αυτά βοηθούν πολύ τους ήδη κοινωνικούς ανθρώπους

ενώ παράλληλα δίνουν δικαιολογίες στους πιο ντροπαλούς να κρυφτούν πίσω από προφιλ κ νικνέημ

άλλο το φόρουμ κι άλλο το facebook. Στο φόρουμ όλοι κατουράνε κάθε 12 μήνες γιατί τότε κουράζονται από το πολύ σεξ. Στο facebook (που ούτε hi5 είναι στο οποίο τα 5000 contacts/προφίλ είναι ο μέσος όρος) τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά. Δεν είναι το ίδιο απρόσωπο.

Ναι ναι, όοοολος αυτός ο κόσμος που έχει facebook, είναι για να κρατάει επαφή με τους γνωστούς του που μένουν σε άλλη ήπειρο. Νομίζω ότι όλοι ξέρουμε πως η πλειονότητα το χρησιμοποιεί μαλακωδώς και άνευ λόγου και αιτίας.

'Οσο για τους ντροπαλούς (και εγώ δεν είμαι κανένα κοινωνικό άτομο, δε μιλάω εκ του ασφαλούς), το να κρύβεται πίσω από ένα προφίλ για να μιλάει με κόσμο είναι η μεγαλύτερη ανωριμότητα του κόσμου. Grow up, βγες έξω και αντιμετώπισέ το.

εχει γινει παρομοια συζητηση στο θρεντ που αναφερεται στο αν θα αντεχαμε χωρις το ιντερνετ…και το θυμαμαι γιατι εχω ριξει το πιο σοβαρο μου ποστ εκει μεσα…και επαναλαμβανω…facebook,sms και οποιαδηποτε αλλη μορφη απομακρυσμενης εποικοινωνιας δεν βοηθαει σε τιποτα…ισα ισα αυτος που τα χρησιμοποιει,δημιουργει εναν χαρακτηρα μεσω αυτων,μιας και δεν εχει την αμηχανια του face-to-face ,που δεν μπορει να υποστηριξει στον πραγματικο κοσμο…ολα αυτα πρεπει να χρησιμοποιουνται για πλακα και για κανεναν αλλο λογο…

Δηλαδή για μένα και τον κολλητό μου που είναι Αμερική η (δωρεάν) απομακρυσμένη επικοινωνία δεν βοηθάει σε τίποτα?