Facebook: μαζί με το σεξ και τη μπύρα, το 2ο πιο σημαντικό πράγμα στον κόσμο?

Αν αναφέρεσαι στο ποστ μου, μίλησα για πλειονότητα.

Αν και δεν αναφερόμουν στο ποστ σου, νομίζω ότι η πλειονόητα δεν το χρησιμοποεί ούτε μαλακωδώς ούτε και δημιουργικά φυσικά. Just passing time…

Όποιος θέλει να δει τι σημαίνει ΣΟΒΑΡΗ fb σελίδα, ας με κάνει add. :stuck_out_tongue:

Προφανώς δεν έχω την εικόνα που έχεις εσύ, καθώς δεν είμαι χρήστρια. Αλλά η παρατήρηση των γνωστών μου που το χρησιμοποιούν με έχει οδηγήσει σε αυτό το συμπέρασμα…

[QUOTE=papardelas;746650]εχει γινει παρομοια συζητηση στο θρεντ που αναφερεται στο αν θα αντεχαμε χωρις το ιντερνετ…και το θυμαμαι γιατι εχω ριξει το πιο σοβαρο μου ποστ εκει μεσα

θα το θυμαται μεχρι να πεθανει:lol:

Αντίθετα με τη λαϊκή αντίληψη, η τεχνολογία δεν προκαλεί κοινωνική απομόνωση και όσοι άνθρωποι χρησιμοποιούν το διαδίκτυο και τα κινητά τηλέφωνα, έχουν τελικά μεγαλύτερα δίκτυα κοινωνικών σχέσεων, όπως διαπίστωσε μια νέα αμερικανική έρευνα.

Η έρευνα, με επικεφαλής τον καθηγητή επικοινωνίας Κιθ Χάμπτον του πανεπιστημίου της Πενσιλβάνια, έγινε στις ΗΠΑ για λογαριασμό της εταιρίας Pew, σύμφωνα με το Γαλλικό Πρακτορείο.

«Όλα τα στοιχεία δείχνουν σε μια μόνο κατεύθυνση: ο κοινωνικός κόσμος των ανθρώπων βελτιώνεται με τις νέες τεχνολογίες επικοινωνίας. Είναι λάθος να πιστεύουμε ότι το Ίντερνετ και τα κινητά βουτάνε τους ανθρώπους στην απομόνωση», δήλωσε ο Χάμπτον, ο οποίος πρόσθεσε ότι τα ευρήματα της νέας μελέτης αντικρούουν προηγούμενες έρευνες και διαδεδομένους φόβους σχετικά με τις κοινωνικές επιπτώσεις των νέων τεχνολογιών.

Σύμφωνα με την έρευνα, όσοι χρησιμοποιούν χωρίς?ενοχές τη νέα τεχνολογία, έχουν σημαντικά κοινωνικά πλεονεκτήματα, καθώς μένουν σε επαφή με άλλους ανθρώπους και μοιράζονται πληροφορίες, έτσι ώστε παραμένουν κοινωνικά ενεργοί και συνδεμένοι με τις κοινότητες όπου ζουν.

Η μελέτη διαπίστωσε ότι, κατά μέσο όρο, η χρήση κινητού διευρύνει κατά 12% το μέγεθος των «δικτύων συζήτησης» (με πόσους οι άνθρωποι συζητάνε σημαντικά ζητήματα), ενώ η αύξηση είναι 9% για όσους μοιράζονται φωτογραφίες online και χρησιμοποιούν το instant messaging.

Το εύρος των λεγόμενων «πυρηνικών δικτύων» (που περιλαμβάνουν μόνο τους πιο έμπιστους κάποιου), τείνουν να είναι κατά μέσο όρο 25% μεγαλύτερα για τους χρήστες κινητού και τουλάχιστον 15% για τους χρήστες Ίντερνετ (το ποσοστό αυξάνει όταν αυξάνει η χρήση του διαδικτύου!).

Από ελευθεροτυπία

Επίσης, το 85% των Ελλήνων χρηστών του facebook, σύμφωνα με έρευνα του Πανεπιστημίου Αιγαίου, έχουν φτάσει μέχρι τη τριτοβάθμια εκπαίδευση. Δηλαδή μιλάμε για ένα κοινωνικό δίκτυο, που μπορεί να μην έχει μίνιμουμ ηλικία να γραφτείς, αλλά είναι έτσι δομημένο ώστε τα 10χρονα να μην ελκύονται από αυτό.

Πάντως Καρβου, αν ησουν κοπελιτσα στα 17-20τοσα σου, θα είχες θαρρω αντιθετη αποψη.

Σε αλλα νεα, ειμαι εθισμενος.

σχετικα με το τελευταιο κομμεντ σ καρβου…
μην το λες.μπορει παλιοτερα να ισχυε και αυτο αλλα με το νεο fb (με τα κουιζ και τις μαλακιτσες) προσελκυει μεγαλο αριθμο 13χρονων.πρεπει να εχω κανει ignore τουλαχιστον 20 ατομα αυτης της ηλικιας

γενικα ψιλοβλακεια ειναι, απλα μπαινω μια στο τοσο για να σχολιαζω ειρωνικα τις ανακοινωσεις των αλλων:P

τσουρεκι, ειναι σαν την μ*****, ολοι περνανε μια φαση οπου κανουν καταχρηση

Πως σε λενε?Οπλαρχηγος βληδιν να υποθεσω?:stuck_out_tongue:

Εγω μπαινω που και που,οχι και εθισμενος μην το παραχεσουμε,ασε που τα σιχαινομαι ολα αυτα τα παιχνιδακια που’χει.:stuck_out_tongue:

to facebook κοντευει να γινει must στον καθενα απο μας…τα λυκειοπαιδα,το 95% αυτωνων εχουν facebook και το χρησιμοποιουν καθε μερα.Τα ιντερνετ καφε πλεον αντι να βλεπεις να παιζουν counter και dota το μεγαλυτερο ποσοστο σερφαρι στο facebook.

εγω “αναγκάστηκα” να κανω το καλοκαιρι,καθως σε πολλες συνομιλιες φιλων μου στη καθημερινη ζωη ανεφεραν το τι ειδαν,ακουσαν και εκαναν στο facebook και εγω καθομουν σα μαλακας χωρις να μπορω να συμμετεχω.Τωρα τουλαχιστον εχω μια αποψη και μπορω να πω μια γνωμη περι του θεματος,μπαινω 5 λεπτα καθε μερα για να δω τα notifications και να κανω add requests,αλλα κατα τα αλλα δε το χρησιμοποιω φανατικα και φυσικα ουτε παιζω τα χαζοπαιχνιδακια τα οποια προσφερει.

και σχετικα με κοινωνικοτητα η οχι,συμφωνω με αυτο που ειπε ο μοντε…και να το επεκτεινω,το facebook προσφερει μια “εικονικη κοινωνικοτητα”,καθως κοινωνικος δεν ειναι αυτος που συνομιλει με πολυ κοσμο(ειδικοτερα μεσω ιντερνετ),αλλα αυτος ο οποιος καταφερνει να κρατα διαπροσωπικες σχεσεις στην πραγματικη του ζωη.

η περιπτωση που ανεφερε ο κρισπ για τον τυπο που μενει στην αμερικη ειναι φυσικα εξαιρεση,καθως απτους 300 φιλους που εχω εγω,οι 250 ειναι απο δω που μενω και δεν υπαρχει τοσο μεγαλο εμποδιο αποστασης

Κωστας ο Τιμιος

και

Κυριος Λ.

Eχει γινει εθισμος το facebook. Δουλευω σε ιντερνετ καφε και τα σκηνικα που βλεπω ειναι τραγικα. Βλεπω ανθρωπους να ερχονται στο νετ καφε στις 5-6 το πρωι μονο και μονο για το facebook και καθονται ΩΡΕΣ κοιτωντας φωτο αλλων και (στις περιπτωσεις των αντρων) αφηνοντας μπακουρομηνυματα του στυλ “πωπω τι τουμπανο εισαι εσυ μωρο μου” σε τυχαιες γκομενες.
Εχω πετυχει ατομο που ηταν στο μαγαζι πριν αρχισει η βαρδια μου και οταν σχολαγα (8ωρο) ηταν ακομα εκει και δεν πρεπει να εκανε τιποτα αλλο απο το να ειναι στο fb.

Προσωπικα το βρισκω λιγο ανησυχητικο που τοσος κοσμος το εχει κανει τοσο μεγαλο κομματι της ζωης του. Κι εγω εχω λογαριασμο αλλα ειμαι στην ιδια φαση με τον Paoktsi.
Θα μπω μια-δυο φορες τη βδομαδα να δω μηπως εχω κανα κομεντ, να δεχτω καμια προσκληση και αυτο ηταν. 10 λεπτα υποθεση.

Το ίντερνετ δεν κάνουν τους ανθρώπους πιο ηλίθιους ή πιο “προβληματικούς”. Απλά αυτούς που είναι ήδη τους φέρνει πιο κοντά σου. Πιο κοντά σου όμως σου φέρνει και αυτους που αξίζουν. Το όλο θέμα είναι στο πως θα κάνεις εσύ χρήση του facebook.

Επίσης narcoleptic, κάνεις λάθος στο εξής. Το facebook δεν είναι ένα nickname. Ως επί το πλείστον (σχεδόν 99% των περιπτώσεων) αφορά υπαρκτά πρόσωπα, με φώτο και contacts που όντως γνωρίζονται με πολλές από τις επαφές τους. Η ασφάλεια της ανωνυμίας δεν υπάρχει. Ακόμα κι όσοι γράφουν απλά ένα nickname εκεί μέσα, βάζουν τη φωτογραφία τους και εύκολα μπορείς να μάθεις ποιος είναι.

Επίσης, σίγουρα δεν είναι όλοι με 500 φίλους σε άλλη χώρα, αλλά όλοι όσοι είναι άνω μιας συγκεκριμένης ηλικίας είναι άτομα με πάρα πολλούς φίλους που δε βλέπουν πια. Είτε από το δημοτικό, το γυμνάσιο, το Πανεπιστήμιο, τις σπουδές ή πρώην εργασίες. Το να κοιτάζεις κάμποσες φορές κάθε μήνα το πώς θα καταφέρεις να βγεις με όλους αυτούς για να κρατήσεις μια επαφή είναι αδύνατο. Από την άλλη το facebook σου προσφέρει τη δυνατότητα να μη χάνεσαι και να μπορείς να τους εντοπίσεις όποια στιγμή θέλεινς.

@ mrwhatsisname
Στην Ελλάδα το 55% των χρηστών facebook είναι γυναίκες. Επομένως, και οι κοπελίτσες των ηλικιών που ανέφερες μάλλονς μαζί μου συμφωνούν (σε αυτό που διέγραψα αμέσως με edit, αλλά πρόλαβες και είδες και σχολίασες :p).

Σαφως και το ιντερνετ απο μονο του δε φταιει σε τιποτα και ειναι δικη μας ευθυνη το πως και για τι το χρησιμοποιουμε. Δε νομιζω να διαφωνει κανεις σε αυτο :?
Και ναι εχει και τα θετικα του. Μπορεις να μιλησεις με φιλους που ζουν μακρυα ή να γνωρισεις ατομα απο αλλες χωρες. Η πρωην μου ειναι απο την Αμερικη (ζει στην ελλαδα τωρα) και την ειχα γνωρισει απο το ιντερνετ.

Το 99% για υπαρκτα προσωπα παντως μου φαινεται υπερβολικο. Η ανωνυμια οντως υπαρχει μιας και ο καθενας μπορει να κανει δευτερο λογαριασμο email και να εχει και αλλο λογαριασμο fb. Εχω δει πολλους fake λογαριασμους.

Ρε σεις ειναι πως το βλεπει ο καθενας το fb…Πχ και εγω εχω αλλα και στα @@ μ.Δλδ αμα εχω κατι καλυτερο να κανω μπορει και να κανω να μπω και 5 μερες…αλλα αμα πχ το μεσημερι βαριεμαι και δεν εχω τι αλλο να κανω μπορει και να ειμαι 3 ωρες στο ιντερνετ και να χαζευω σε οτιδηποτε(rocking,fb,αθλητικα…κτλ)

Αλλα ομως υπαρχει και ενας ασταθμητος παραγονατς που ειναι η συμπεριφορα των αλλων οταν βρισκονται απνεναντι σ κ οταν απνεναντι απο την οθονη του υπολογιστη τους…μ εχει να γνωρισει ατομα(κυριως θηλυκου γενους) που ενω αμα γνωριστουμε εξω θα ειμαστε κανονικα χαλαρα και μετα αμα με πετυχει στο fb σε σκεφτομαι,τι κανεις και κτλ.
Πολλοι αισθανονται μεγαλη ασφαλεια οταν βρισκονται πισω απο την οθονη τους και τσεκαρουν τις αντιδρασεις του αλλου και πολλες φορες εν τελει να αποφασισουν αν θελουν καποια πιο ανθρωπινη επαφη μαζι τ.

fakebook κτλ…με την καμία

περιστατικα σαν αυτα που περιγραφεις alucard ειναι και λυπηρα και εκνευριστικα. Να βλεπεις νεους ανθρωπους να αποβλακωνονται ετσι. Σαφως και προκειται για τρομερο εθισμο. Η ολη ιδεα του fb με βρισκει εντελως αντιθετη. Τι δλδ? να κανω λογαριασμο για να σε κανω φιλο να χαιρομαστε? νταξ θες να κανεις γνωριμιες οκ αλλα οχι να κλεινεις 8ωρα σε ιντερνετ καφε μεχρι τις 6 το πρωι. Αρχικα οταν εμαθα για το fb νομιζα οτι ειχε τρομερα ενδιαφεροντα πραγματα μιας και ολοι ειχαν λογαριασμο, καθηγητες συμμαθητες ολοι. Ας υπαρχει και λιγο κριτικη σκεψη πανω απ ολα.

ας σχολιάσω αυτό

εμένα με ενοχλεί στο FB που σε βρίσκουν μετά από χροοοονια άτομα που ήθελες να χάσεις. πχ κάτι καμμένοι συμμαθητές που το σύνολο των συζητήσεων στο σχολείο δεν ξεπέρναγε σε ώρα τυπική συζήτηση στα διόδια και μετά σε βρίσκουν στο FB κ αρχίζουν τις μαλακίες του στυλ “χαθήκαμε” και “να τα πούμε”…

ΠΡΟΦΑΝΩΣ κ χαθήκαμε γιατί ποτέ δεν ήμασταν κ κάτι. δλδ άντε κ γίναμε “φίλοι”. στο 90% των περιπτώσεων απλά προσθέτει ο καθένας +1 στη λίστα του. μου φαίνεται γελοίο.

όσο προχωράει η τεχνολογία βλέπω ότι το δύσκολο δεν είναι να βρεθείς. το δύσκολο είναι να εξαφανιστείς. κ αν κάποια άτομα τα έχασες στην πορεία της ζωής σου, ε, όλο και κάποιοι λόγοι θα υπήρχαν.

επίσης μου την σπάει όταν σε κάνουν άκυροι add που δεν τους ξέρεις. πως θέλει κάποιος να μοιράζεσαι προσωπικές πληροφορίες μαζί του, ενώ δεν τον έχεις καν γνωρίσει ? [-X

Για μένα το φβ ούτε εθισμός είναι ούτε κάτι. Just passing time που είπε ο CrisP.
Στην αρχική του φβ τα 40 πόστ είναι από κάτι βλαμμένα apps όπως “συμβουλές της ράνιας” και “μαγικός καθρέφτης”, χωρίς να ξεχνάμε τη μεγαλύτερη μάστιγα, αυτή τη μαλακία με την τύχη. Τα άλλα 10 ποστ είναι τραγούδια που ποστάρουν από το youtube…
Όπως επίσης εμένα δε μου έχει τύχει να βρω κάποιον γνωστό που είχα χαθεί και να κάνουμε ριγιούνιον, αφού με αυτούς χάθηκα γιατί ήθελα.
Αυτό που πιστεύω είναι πως σε άτομα κάτω των 20κάτι δεν χρησιμεύει το φβ για να βρει γνωστούς ή να κοινωνικοποιηθεί. Άμα ο άλλος δεν είναι κοινωνικοποιημένος irl, γιατί να γίνει αυτό από το facebook? Άποψη μου πάντα.
Πάντως, σε μεγαλύτερες ηλικίες πιστεύω πως έχει χρηστικότητα, αφού στα 30,40 έχεις να βρεις κάνα γνωστό από στρατό, κάνα φίλο που πήγε να σπουδάσει αλλού και χαθήκατε κλπ.

@ Alucard
Το 2ο account που κάνουν μερικοί στο facebook, συνήθως το διατηρούν 3-4 μέρες και το έχουν φτιάξει για πλάκα/χαβαλέ/μαλακιστούν. Παραμένει γεγονός πως τα περισσότερα Accounts είναι υπαρκτά πρόσωπα

Αυτό όμως, δεν είναι πρόβλημα του facebook, αλλά όποιου φοβάται/ντρέπεται να πατήσει ένα “ignore” ή να κάνει “delete” τους λογαριασμούς που δε τον ενδιαφέρουν. (αν και το ignore δεν πιάνει, μιας και μετά σου κάνουν ξανά, οπότε το καλύτερο είναι να μην απαντάς ποτέ σε αυτές τις προσκλήσεις).

Επίσης, για τις επαφές σου, μπορείς να φτιάξεις ομάδες και η κάθε ομάδα να έχει διαφορετικά προνόμια πάνω στο προφίλ σου. Δεν είναι ανάγκη να έχεις τις φωτογραφίες σου σε κοινή θέα ή ό,τι άλλο.

Αν πας στην κεντρική σελίδα των νέων, επάνω δεξιά σε κάθε νέο, σου βγάζει την επιλογή να βλέπεις είτε λιγότερα νέα από αυτό τον χρήστη, είτε να μην εμφανίζονται νέα από το συγκεκριμένο application. Έτσι σταματάς να μαθαίνεις κάθε μέρα, για μισή οθόνη, πόση τύχη θα έχει σήμερα ο “τάδε” :wink: