Fair To Midland - Arrows And Anchors [2011]

με περίσσιο καμάρι σας παρουσιάζεται το…

[CENTER][SIZE=“6”]Fair To Midland - Arrows And Anchors[/SIZE]

[/CENTER]

  1. ?Heavens to Murgatroyd?
  2. ?Whiskey & Ritalin?
  3. ?Musical Chairs?
  4. ?Uh-Oh?
  5. ?Amarillo Sleeps on My Pillow?
  6. ?A Loophole in Limbo?
  7. ?Typhoid Mary Sends Her Best?
  8. ?Short-Haired Tornado?
  9. ?The Upset at Bailey Bridge?
  10. ?Rikki Tikki Tavi?
  11. ?Golden Parachutes?
  12. ?Bright Bulbs & Sharp Tools?
  13. ?Coppertank Island?
  14. ?Three Foolproof Ways to Buy the Farm?
  15. ?The Greener Grass?

το λοιπόν.

Ένας παρανοικος μπροστάρης

Μελωδικότατα και πανέμορφα καθαρά φωνητικά ενός παρανοικου μπροστάρη

Παρανοικώς παρανοικα μπρουταλιζοντα φωνητικα ενος παρανοικου μπροσταρη

Πανεξυπνοι στιχοι ενος παρανοικου μπροσταρη

Μουσικούς καταπληκτικους, οσο τεχνικοι χρειαζεται για να μπορουν να θεωρηθουν προγκρεσσιβ.

Κομματια εθιστικα, με ριφφ εξωπραγματικα που παρα την πολυπλοκότητά τους έχουν ενα οικειοτατο γκρουβ. Μονο γκρουβ.

Με το Fables From A Mayfly (2007) εκαναν αισθηση στον περιορισμενο τους χωρακο, αλλα με το φετινο ελπιζω και πιστευω πως θα γινει ενα μπαμ σε μεγαλυτερους κυκλους, χωρις ομως ναχουν βαλει κανενα περιορισμο στον ηχο τους.

12 Ιουλιου η κυκλοφορια του

Ως τωρα, μπορειτε να απολαυσετε 2 κομματια. Musical Chairs που’ναι και το πρωτο σινγκλ και το Amarillo το οποιο το διναν τζαμπα.

Προτεινω να κρατησετε τις ανασες σας για Short-Haired Tornado και επικοεπικ Rikki Tikki Tavi. To δεκαλεπτο Greener Grass παιζει πλεον σε αλλα γηπεδα. Δακρυα.

Δεν σας πειθω κυριοι; Ας μιλήσουν λοιπον οι μπασσογραμμες:

Musical Chairs video clip

Δεν υπαρχουν λογια για τα αισθηματα μου προς τον μπροσταρη.

Ανοιχτε αυτια, αγαπηστε την παράνοια

[CENTER][/CENTER]

δεν τους έχω καταλάβει ακριβώς ακόμα, αλλά η πρώτη ακρόαση του δίσκου μου είπε να προχωρήσω και σε δεύτερη.

[SPOILER]αν τους έλεγαν Fair To Mykland θα τους λάτρευα πραγματικά[/SPOILER]

[B][U][SIZE=“7”]ΔΙΣΚΑΡΑ!!![/SIZE][/U][/B]

βγηκε?

Φιλε δεν εχω ιδεα για το συγκροτημα, ποιοι ειναι και τι παιζουν αλλα μονο και μονο η εισαγωγη σου με εκανε να το ψαξω.
Μου το στελνει ο θειος αλλα αν μου αρεσει εφυγε για κλασσικη αγορα, μυρισμα βιβλιαρακιου, καθρεφτισμα φατσας στο σιντι και τα σχετικα…

Δεν είχα ασχοληθεί με το προηγούμενο άλμπουμ (κακώς από ότι φαίνεται) αλλά αυτό το ακούω συνεχώς και είναι εξαιρετικό.

Εχει “κυκλοφορήσει”? Ακούγονται τουλάχιστον ενδιαφέροντες από το βίντεο.

Στους Ρώσσους λοιπόν.

[U]Εδω[/U] τα διαβαζετε, και [U]εδω[/U] τα ακουτε

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ΔΙΣΚΟΣ!!!

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΕΓΚΡΙΝΕΙΣ!!!

Μεγάλη μπάντα λέμε.
Πουλέν από το inter.funda.stifle και έκτοτε πάνε ολοένα και ψηλότερα. Το προηγούμενο απλά ήταν εκπληκτικός δίσκος, μέσα στην πολυμορφία του και τις προοδευτικά εμπορικές συνθέσεις του και γαμάτες ερμηνείες, αλλά και το Arrow And Anchors έρχεται με κεκτημένη ταχύτητα. Θυμίζει ως επί το πλείστον μόνο Fair To Midland και έρχονται μετά από ένα κακό dredg δίσκο να βάλουν τα πράγματα στη θέση τους και παίξουν μπάλα σχεδόν μόνοι τους !
Είχε φανεί από το single ότι δεν έχουν διάθεση για μετριότητες. Δίσκαρος.

Πως μπορείς και βάζεις στην ίδια κατηγορία τους fair to midland με τους dredg? 8O

Γιατί σου φαίνονται τόσο μακριά ηχητικά;
Όσο και να μην μπαίνουν γενικά σε καλούπια οι Dredg, μετά από ένα τόσο κακό άλμπουμ σαν το Chuckles and Mr. Squeezy, αυτός ο (ας πούμε σε πολύ γενικές γραμμές) alternative meets prog ήχος ήθελε κάτι δυνατό, σαν το Arrows And Anchors. Εξ’ού και η σύγκριση. Σαφώς και οι Dredg εξακολουθούν να είναι μια από τις κορυφαίες μπάντες των 00’ς βέβαια.
Η σύγκριση αφορούσε απλά 2 μπάντες με μια σχετική ηχητική συνάφεια γιατί αναμένονταν και οι 2 να πρωταγωνιστήσουν, αλλά…
Και δεν αναφέρθηκε καν το καινούριο Dear Hunter…!

καλή αναφορά είναι οι Dredg, όπως είναι και οι Coheed And Cambria ή οι Three.

κυρίως θέμα αισθητικής, παρά μουσικών ομοιοτήτων.

mr.whatsisname αξιοθρήνιτη (:p) κριτική, αλλά τι έκανε το παλικάρι ωρέ; Τον Spiderman; “Το 'σπασε το ποδάρι” είπα όταν πήδηξε, αλλά δεν κατάλαβε τίποτα.

Γενικώς υπάρχουν αρκετά να αναφέρεις (και που να αξίζουν), αλλά δεν έβγαλαν δίσκο! Αν και οι 3 κάτι ετοιμάζουν !

Άκου το Dear Hunter λέμε.

(sorry gia greeklish eimai agglia)

kala kai gw otan prwtakousa Fair to midland to myalo mou phge stous dredg
den einai paralogo

kala ta lene ta paidia apo panw
diskaros kai aftos
me poly mpompa paragwgh
melodiares kai katapliktika fwnhtika

aneta sthn 10ada me ta kalytera mou gia fetos

μη ντρεπεστε και οι υπολοιποι

κατέβηκε ακούστηκε (μια φορά)…
και πολύ θετική η πρώτη εντύπωση…

…κιεγώ μια απ’τα ίδια…πολύ καλός δίσκος:):!: