FATES WARNING "Darkness In A Different Light" (aka,αλλη μια δισκαρα)

Firefly δεν ήταν άσχημο, χωρίς να τρελαίνεσαι κιόλας. Βέβαια μη λέτε ότι είναι στο στυλ του FWX γιατί δεν έχει καμία σχέση και γελάει ο κόζμος.

Α, και Jarzombek;

[SPOILER][SIZE=“6”]ΟΧΙ.[/SIZE][/SPOILER]

Τι σε χαλαει στον Jarzombek?

Εμενα παντως το Firefly μου φανηκε πολυ καλο και το νταμμινγκ οπως πρεπει. Ενδεχομενως λιγο προβλεψιμο για Fates χωρις κατι τετοιο να ναι κακο βεβαια

Εμένα προσωπικά σε κανένα από τα δύο τραγούδια που έχουν κυκλοφορήσει δεν με έχει πείσει ως άξιος αντικαταστάτης του Zonder. Ελπίζω να διαψευστώ από τα υπόλοιπα. Ο Zonder μπορούσε ακόμα και στο πιο απλό (μουσικά) κομμάτι να βάλει μέσα αρκετές τσαχπινιές και να το κάνει ξεχωριστό.

Sent from my Nexus 10 using Tapatalk 4

Aς κάνουμε κάμποση υπομονή…35 μέρες έμειναν για την επίσημη…κι εγώ δεν τρελλάθηκα με το firefly…

Προσωπικα, θεωρω οτι ειναι απο τους λιγους που μπορουν να σταθουν επαξια στους FW, τουλαχιστον οσο τον εχω ακουσει με Riot και Spastik Ink.

Εγώ δεν αμφισβήτησα το παρελθόν του, μίλησα για τα δύο δείγματα γραφής που έχει δώσει ως τώρα με τους FW.

Sent from my Nexus 10 using Tapatalk 4

Με Arch-Matheos τον άκουσες; Πραγματικά σπέρνει.

Για την παρουσία του στο “Darkness in a Different Light” θα τα πούμε όταν κυκλοφορήσει.

άσχημα τα πράγματα για τον νεο δισκο. ο χακος του έβαλε μόνο 9

ο κετιγένης πάλι, 7, τι φάση

Τώρα μόλις αρχίζω να ησυχάζω…
Έπος θα είναι…

Ντάξει, εγώ δικαιολογώ όσους δε θα ενθουσιαστούν τόσο από το αποτέλεσμα, ψάχνοντας την -μάλλον χαμένη- λυρικότητα που τους εξέφραζε κάποτε.

Είναι όμως Fates. Έχει ένα επίπεδο δεδομένο. Από εκεί και πέρα το κάτι παραπάνω εξαρτάται από το τι περιμένει να ακούσει κάποιος για το αν θα το εισπράξει.

…μιλάς με γρίφους δάσκαλε…:-k

ναι μωρέ και προφανώς δεν θα γίνει το νέο αγαπημένο σας fates άλμπουμ, αλλά μάλλον συνολικά πιο ενδιαφέρον άλμπουμ από το Χ… το οποίο επίσης δεν είχε την απαιτούμενη λυρικότητα των προηγούμενων και για την οποία κάνει λόγο και ο Χρήστος.

Πάντως ρε παίδες δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά από τα δυο τραγουδια που άκουσα μου φάνηκε κάπως επιτηδευμένο το αποτέλεσμα.

Σαν να λέει, να εδώ είμαστε,μας πρήξατε να βγάλουμε δίσκο, είναι μέταλ, έχει ρυθμούς, έχει σόλο, είναι prog. Μου έδωσε μια αίσθηση “by the numbers” για κάποιο λόγο.

@Outshined: να περιμένουμε κριτική ή / και συνέντευξη από το συγκρότημα; :stuck_out_tongue:

Εμένα μου την αφήνει όλη την αίσθηση σε ένα μικρό βαθμό το άλμπουμ, αλλά έχει και τις άλλες στιγμές του. Όχι επιτήδευσης, όχι. Αλλά, λίγο “στεγνό” ίσως.

Γιατί, πότε σας απογοητεύσαμε κύριος; :stuck_out_tongue:

Αυτό το ψάχνοντας την χαμένη λυρικότητα που τους εξέφραζε κάποτε το λέτε σαν να είναι τόσο ασήμαντο ρε παιδί μου.

Μα για αυτό είναι οι fates και δεν είναι κάποιοι χ…Για αυτήν την γαμημένη λυρικότητα…Αν χάνεται και αυτή είναι σημαντικό, δεν είναι ψιλά γράμματα.

Το αν εγώ βέβαια είμαι εκεί στην λυρικότητα και ο κάθε Matheos αλλού, είναι δικαίωμα του, σεβαστό.

Πάντως, όπως τα είχαμε πει και στους Riverside, το ότι προοδεύετε όπως ακριβώς ο ήχος της κάθε μπάντας είναι ύποπτο. Δεν είναι κακό το έχε γεια όταν πια δεν σε εκφράζει.

Εγώ τους PoS μετά το BE δεν μπορώ να τους ακούσω, αλλά η καρδιά μου ραγίζει στο falling/perfect element. Και πάντα θα ραγίζει. Αλλού εγώ πια, αλλού ο Daniel. Έτσι πάνε αυτά.

Αρχικά, θα ήταν καλό να επεξηγήσεις τι θεωρείς ύποπτο.

Δεύτερον, υπάρχουν 3 εντελώς διαφορετικές περιπτώσεις εδώ.

α. Στους Fates δεν έχουμε κάποιο επαναπροσδιορισμό του ήχου τους, ούτε κάποια φυσική συνέχεια. Έχουμε ένα άλμπουμ που εστιάζει περισσότερο σε κάποια χαρακτηριστικά της μπαντας και λιγότερο σε άλλα. Αν προσωπικά υποτιμούσα τη λυρικότητα δε θα το εξέφραζα καν. Συνεχίζουν να κάνουν αυτό που κάνουν ποιοτικότατα και είναι λογικό και επόμενο αυτό και μόνο το στοιχείο να αρκεί σε πολλούς.

β. Οι Riverside έχουν μια πολυ ομαλή - σχεδόν φυσική - εξέλιξη για μια μπάντα με προοδευτική αντίληψη. Τα τελευταία 10 χρόνια - στον χώρο τουλάχιστον - δεν θυμάμαι άλλη τόσο σταθερή δισκογραφικά μπάντα. Το να μην αρέσουν οι δουλειές τους, όσο κάποιες παλιότερες σε έναν οπαδό, το καταλαβαίνω. Το να μην του αρέσουν καθόλου, μου προκαλεί εντύπωση.

γ. Οι POS έκαναν ριζικές αλλαγές. Έχασαν πολλούς και κέρδισαν αρκετούς. Δεν ξέρω πως βγαίνει το ισοζύγιο, πάντως από προσωπικές κουβέντες που έχω κάνει, μπορεί να έχασαν π.χ. στην Ελλάδα, αλλά κερδισαν σε άλλα μέρη. (ανάλογα και με τους Anathema). Προσωπικά, με κερδισαν 100% με τα “Road Salt”, αλλά συνεχιζω να μην τα συγκρίνω με τα άλμπουμ μέχρι και το “ΒΕ”. Αν δεν αρέσουν σε κάποιον θα το καταλάβω.

Σόρρυ για το σχεδόν off topic.

Ο Ray την παλεύει ή τραγουδάνε τα 27 πακέτα τσιγάρα τη μέρα? :stuck_out_tongue: (όχι πως περιμένω τσιρίδες τώρα στα πίσω-πίσω)