Fates Warning

Μπα…εγώ δεν περιμένω τίποτα από δαύτους…τους πωςτουςειπατε…:p:p:p

Άσος, απλά τη λέξη “σολίδια” και πήγε το μυαλό μου συνειρμικά.

Χθες είδα κάποιον ξένο στο facebook να λέει ότι είναι ο καλύτερός τους δίσκος εδώ και χρόνια. Ένας πάλι από κάτω ανέφερε ότι είναι ο καλύτερός τους μετά το “Parallels”. Αυτόν και προφανώς δεν τον υπολογίζω. Δεν λες τέτοια κουβέντα.

Επιπλέον, είναι το “Disconnected” που δεν το κυκλοφόρησε κανείς άλλος και ούτε θα τολμούσε. Υπάρχει όμως και το “FWX”, το οποίο είναι δισκάρα και κλείνει με το “Wish”. Δηλαδή, με το “Wish”! Πως να πεις μετά ότι είναι ο καλύτερός τους; Που διαμάντι θα είναι και αυτό…

Τραγικό teaser, πολύ φτηνή τέτοια προσέγγιση για τους Fates.
Η φωνάρα όμως η μαμημένη…ανατριχίλα ακόμα.

Πολλα τύμπανα βρε παιδί μου.
Κατα τα άλλα, ΔΚΣΩΞΝΩΚΕΒΗΞΩΞΜΣΧ ΨΝΩΕΨΣΨΞΕΦΩΕΝΒΩΧΜΨΑΣΟΨςΙΞΦΝΙΕΨΒΩΕΧ

Καπως προχειρα φτιαγμενο το teaser και δεν ειναι καταλληλο για Fates Warning. Κατα τα αλλα συμφωνω για τα πολλα τυμπανα, δεν με χαλαει ομως. Απο εκει και περα καποια σημεια μου εφεραν στο μυαλο τον ηχο του Disconnected, καποια αλλα τον ηχο του Darkness In A Different Light, ειναι και τα ντραμς που συνηγορουν σε αυτο και ειδικα ενα σημειο θυμιζει το Firefly. Ειχαμε πραγματα που ειναι 100% Fates Warning ενω οσο αφορα την φωνη, θα μας ανατριχιασει παλι ο Ray, δεν το γλυτωνουμε…

1o lyric video…

Θα ξετρελαθεί ο NamelessDead :!:

Πολύ όμορφο

Αρχιζω κα την φοβάμαι την δουλειά με τα τύμπανα…

Κι όμως, το κομμάτι έχει πολύ αυθεντικό Fates συναίσθημα. Τα τύμπανα ακόμα με ξενίζουν (κι όχι μόνο εμένα πλέον) αλλά νομίζω ότι μπορώ να ελπίσω.

Και να ανατριχιάσω, Ray.

Επειδή νομίζω ότι έχω καταλάβει τι σε χάλασε (και χάλασε κι εμένα) στο προηγούμενο να ελπίζεις. Πολύ.

Μην είστε γκρινιάρηδες purists ρε, ενταξει ο Zonder είναι μοναδικός, αλλά ο Bobby είναι φοβερή παιχτούρα και δίνει έναν πιο μοντέρνο χαρακτήρα στα κομμάτια.

Δεν μπορώ να το εξηγήσω καλά, αλλά δεν είχε μια διάχυτη χεβυμεταλ καγκουριά το Darkness; Μια ανέμπνευστη χαμηλοκουρδισιά που απλά γίνεται “και γαμω ρε μαν” επειδή έχει χτύπημα;

Εδώ τα τύμπανα είναι πάλι Iced Earth αλλά έχει μελωδιάρες και φωνητικές γραμμές και και και…

Ρε πούστη, λες;

Μοντέρνο χαρακτήρα να δώσει στη σαλοτραπεζαρία του ο μπαμπουίνος, εμας μας νοιάζει με τρία χτυπήματα στο πιατίνι (Eleventh Hour) να κλαίμε μια ζωή.

Για τον Zonder μην λεμε τα αυτονόητα, αλλά ας μην είμαστε κ κλειστόμυαλοι επειδή η μπάντα δοκιμάζει κάτι διαφορετικό. Για τα σολίδια δεν είδα να πεις τίποτα :stuck_out_tongue:

Εκπαίδευση, βολές, μάλιστα κύριε λοχαγέ και στο τέλος της ημέρας μόνο νέοι Fates. Τα σπάει το τραγούδι, τα καρασπάει και πέφτει λιώσιμο χωρίς όριο. Και ο Ray δίνει ρεσιτάλ! Απλά!

Πάρα πολύ καλό το κομμάτι και ο Ray ακούγεται σημαντικά βελτιωμένος σε σχέση με το τελευταίο Redemption.

Έλα, μην γίνεσαι υπερβολικός. Το νέο άλμπουμ αποδεικνύει ότι το πρόβλημα του “Darkness” ήταν κυρίως σε επίπεδο έμπνευσης και ερμηνειών του - πολύ πεσμένου - Alder.

Πριν λίγο καιρό είχα την ευκαιρία να μιλήσω με τον Μαθιό και νομίζω ότι λέει κάποια ενδιαφέρονται πράγματα για την προσέγγιση του ήχου. Soon…

Απο την πρωτη ακροαση μου φανηκε κομματαρα και ενω αποφευγω να ακουσω ενα τραγουδι πολλες φορες αν δεν κυκλοφορησει ολοκληρος ο δισκος κανονικα, δεν μπορω να αντισταθω… Το χωσιμο στα ντραμς δεν ειναι απαραιτητο αλλα δεν χαλαει το κομματι, στο οποιο οι κιθαρες ειναι εκπληκτικες και ο Ray ακουμπαει την ψυχη σου για ακομα μια φορα με την ερμηνεια του. Παμε για μεγαλα πραγματα.

@Outshined, να σου κανω μια ερωτηση, αν καποιος δηλωνε οτι ο νεος δισκος εχει στοιχεια απο 2 δισκους του συγκροτηματος ποιους θα επελεγες? Δηλαδη σε ποιους 2 δισκους φερνει περισσοτερο ηχητικα?

awaken the guardian