Fates Warning

Ο Ray ντεμπούταρε χθες και ο δίσκος είναι πραγματικά ωραίος.

Τι Savatage - riff είναι αυτό που εισάγει το “Wait” και τι ρεφρενάρα.

3 Likes

Ξεκινώ ακρόαση. Cheers! :smile:

1 Like

Θα δακρύσεις σε κάποια τραγούδια. Να το θυμάσαι… Όλοι τους έκαναν δουλειά πέρα από κάθε προσδοκία που θα μπορούσε να έχει κάποιος από αυτό το δίσκο. Μπράβο τους.

2 Likes

Είναι πανέμορφο!

1 Like

πρώτη εντύπωση καλή.

Λέει ότι δεν θέλει να ακούγεται σαν FW αλλά ο ήχος είναι αρκετά κοντά στα πιο “εμπορικά” των Fates. Έπαιξε μόνο περισσότερο με τα πολλαπλά layers των φωνητικών.

Λογικό να επηρεαστεί, τόσα χρόνια είναι στη μπάντα.

Μετά από καιρό θα τολμήσω να πω ότι το “Winter Ethereal” γίνεται ένας πολύ αγαπημένος δίσκος. Μ’ αρέσει όλο και περισσότερο, θα τολμήσω μάλιστα να τον υποστηρίξω περισσότερο και από το “Theories of Flight” (για να είμαι και ειλικρινής, με κλειστά τα μάτια επιλέγω “Darkness…”). Έχει απίστευτη παραγωγή, γεμάτες συνθέσεις και νιώθω τόσο μα τόσο οικεία με τη φωνή του Arch πάνω στα σημερινά μουσικά ανοίγματα του Jim. Ξεσαλώνει συνθετικά μαζί με τον Arch και νομίζω ότι με αυτόν το δίσκο πλησίασε στην απόλυτη επιτομή της μουσικής φόρμας του “Perfect Symmetry”.

4 Likes

Ο μικρός των Fates ετοιμάζεται να κυκλοφορήσει νέο προσωπικό δίσκο κι εδώ μας δίνει μία γεύση αυτού. Μ’ αρέσει πολύ ο τρόπος με τον οποίο ξεδιπλώνεται πάνω στην κιθάρα. Απλοϊκός και όχι επιδεικτικός. Απαλός και ουσιαστικά μελωδικός.

2 Likes

O Τζόϋ, ο Βέρα, έγραψε μόλις στο ίνσταγκραμ ότι τελείωσαν το δίσκο των Armored Saint, που πάει για την τελική μίξη και συνεχίζει για να ηχογραφήσει τα μέρη του μπάσου για το νέο δίσκο των Θεών.

12 Likes

Αυτο ειναι ενα πραγματικα ευχαριστο νεο μεσα σε αυτη την δυσκολη περιοδο… Παμε ρε μπανταρα, στειλε μας παλι.

4 Likes

Ποσταρε και ο Abdow, σχετικά με τις ηχογραφήσεις. Χωρίς καμία άλλη πληροφορία για την ώρα.

4 Likes

Δήλωση του Bobby:

"This is a celebration day for me. Today I recorded the last piece of the upcoming Fates Warning record. This was a 6 month process of me learning the songs from the original rough demos, contributing to a couple new songs, working out my drum parts, demoing each song, recording everything at my home studio, and editing all my drumming files. And today, I am done!!! I’m pretty happy about it all.
Sometime later I’ll post some of the drumming clips that I recorded when I was tracking the songs, but for now, I don’t want to look at a drumkit for a few weeks."

14 Likes

Μόλις δήλωσε και ο Ray της καρδιάς μας ότι είναι έτοιμα και τα φωνητικά. 13 κομμάτια σε 12 μέρες.
Άντε να ζεσταίνουμε τις τουρμπίνες…

ΠΑΜΕ ΜΩΡΗ ΑΡΡΩΣΤΙΑ!!!

8 Likes

το προηγουμενο ηταν απο τα καλυτερα τους…ειμαι περιεργος πως θα τα πανε αυτη την φορα…

1 Like

Τι κομματαρα το The Light and Shade of Things :open_mouth:

12 Likes

Drive in θα τους δούμε, κάτι μου λέει. Και head banging στον ουρανο του αμαξιού. Βρε συ, έχεις αμαξι;

3 Likes

Έχω. Αλλά δεν έχει ουρανό…:yum:

1 Like

Ο καιρός γαρ εγγύς. Από τον Jim.

8 Likes

And what have YOU been doing during quarantine? Hope everyone is staying safe and healthy.

Το YOU που είναι κεφαλαίο μήπως είναι κανένα hint;

2 Likes

Και στους στίχους του “Eye to Eye” το έκανε αυτό, θέλοντας να δώσει σημασία στην ύπαρξη των φίλων της μπάντας.

3 Likes

Σε όλο το Parallels ισχύει αυτό. Μάλιστα και το “I” είναι κεφαλαίο αλλά δεν είναι εμφανές για ευνόητους λόγους :wink:

4 Likes