Fates Warning

Οι Fates Warning εχουν να βγαλουν πραγματικα καλο δισκο 18 χρονια

Ναι ακριβως δικε μου, εγω ειμαι ο μυρωδιας.

Αν αποθεωνεις χρυσες μετριοτητες, ναι εισαι.

Δεν νομιζω να αποθεωσα καποιον δισκο βρε κακομοιρη. Ξεχασες και τα ελληνικα εκει στην ξενιτια;

Εδω θιχτηκες που το αλλο το παλικαρι βρηκε καλυτερο τον δισκο των Matheos/Arch απο τα τελευταια αλμπουμς των Fates Warning, τα δικα μου ελληνικα σε πειραξαν?

κακομοιρε ουτε θιχτηκα ουτε αποθεωσα κατι. να διαβαζεισ καλυτερα τα mail. αν δεν τα καταλαβαινεισ google translator. αυτα ειναι στο μυαλουδακι σου. Απλα ρωτησα κατι πολυ συγκεκριμενο γιατι εχουν μαζευτει πολυ εξυπνακηδεσ σαν και του λογου σου.

Το Theories ειναι δισκάρα, ότι και αν λέτε…

2 Likes

αυτο ακριβως,μεγαλη δισκαρα κ λαιβαρα(η 2η)

1 Like

Αφού επιζήσαμε από την 1η…

2 Likes

Το Arch / Mateos δεν το εχω ακουσει οσα τα τελευταια Fates Warning ουτε κατα διανοια αλλα δεν με ειχε εντυπωσιασει και τοσο… Τα 2 τελευταια Fates τα θεωρω με ανεση ανωτερα, ειδικα το καταπληκτικο Theories Of Flight. Ισως εχει να κανει και με τους τραγουδιστες, ο Ray μου αρεσει απειρως περισσοτερο απο τον Arch, βασικα ο Ray ειναι μεσα στους αγαπημενους μου τραγουδιστες ενω ο Arch σε πολλες φασεις με κουραζει.

Αυτό ισχύει γενικά. Αν αποκλείσουμε τους μύθους που συνηθίζουμε να χτίζουμε για δίσκους και μείνουμε ουσιαστικά σε αυτό που δεχόμαστε, τότε απλά παραδεχόμαστε αν μας αρέσει η φωνή ή όχι.

Προσωπικά μ’ αρέσει ο Arch και ειδικά το “Sympathetic Resonance”, το οποίο και συνεχίζω να θεωρώ ως τον καλύτερο prog metal δίσκο που έχω ακούσει εδώ και πολλά χρόνια. Άρτιος, άριστος, εμπνευσμένος. Και από τη στιγμή που τραγουδάει ο συγκεκριμένος είναι άλλη φάση. Ούτως ή άλλως, ο Jim το έχει πει σε συνέντευξη, ότι μετά από αυτόν το δίσκο προσπάθησε να προσαρμόσει το υλικό με τέτοιο τρόπο, ώστε να νιώθει άνετα και ο Ray (αυτό κι αν είναι περιχώρηση).

Και για να μην κρύβομαι, κι εγώ έχω σκεφτεί πως θα ήταν ο δίσκος με τον Ray στα φωνητικά. Αν ο Ray ένιωθε άνετα τότε και έβγαινε μ’ εκείνον θα ήταν ένας αξεπέραστος Fates δίσκος. Αλλά με τα αν δε χτίζεται η ιστορία και τα πράγματα μια χαρά έχουν αυτήν τη στιγμή.

2 Likes

Και εμένα μου αρέσει ο Ray Alder αλλά το Sympathetic έχει πιο εμπνευσμένο ήχο.

Ευτυχώς ο Matheos προσάρμοσε τον ήχο του από μια στιγμή και έπειτα πάνω στον Alder και κυκλοφόρησαν κλασικά άλμπουμ με διαφορετικό ήχο όπως το Perfect Symmetry, Parallels κλπ.

Για μένα το no exit έχει μια σημαντική αδυναμία. Ο Alder προσπαθεί (και αποτυγχάνει) να τραγουδίσει σαν τον Arch. Το ίδιο θα συνέβαινε αν προσπαθούσε να τραγουδήσει στο Sympathetic Resonance.

Οπως και δεν θα μπορούσε να τραγουδίσει άνετα ο Arch στο Perfect Symmetry.

3 Likes

Πολυ σωστη η παρατηρηση σου, αναλογα τον τραγουδιστη προσαρμοζει και την μουσικη των Fates Warning ο Matheos. Οποτε απο εκει και περα ειναι θεμα γουστου του καθε ακροατη-οπαδου τους, εγω προσωπικα ειμαι full με Alder μεχρι να σβησει ο ηλιος. Και σαν φωνη και σαν δισκους που κυκλοφορησαν μαζι του. Βασικα εντελως αλλη μπαντα με Arch, αλλη με Ray οι Fates με τον No Exit σαν γεφυρα των 2 περιοδων…

2 Likes

Τα παλικάρια μας επέστρεψαν στη Metal Blade και αναμένεται να κυκλοφορήσουν νέο δίσκο μέσα στο 2020.

Σε άλλα σχετικά, περιμένουμε την έλευση του νέου Arch/Matheos.

1 Like

Για το Arch/Matheos ξερουμε ποτε ακριβως???

Όχι ακόμα, αλλά μάλλον μέσα στους επόμενους δύο με τρεις μήνες θα έχουμε σχετικές ανακοινώσεις.

Στις 18 Οκτωβρίου ο Ray κυκλοφορεί τον πρώτο του προσωπικό δίσκο ονόματι “What the Water Wants” σε συνεργασία με τον Mike Abdow (Fates),τον Tony Hernando (Lords of Black) και τον Craig Anderson (Ignite).
Ιδού και το πρώτο single. Παρεμπιπτόντως, το εξώφυλλο με θύμισε Rush.

Καλό τραγουδάκι πάντως.

3 Likes

Παρ’ όλο που οι Rush απέφευγαν τα αφηρημένα θέματα, αυτό όντως τους θυμίζει αρκετά και συγκεκριμένα το Grace Under Pressure στην γενική εντύπωση και τα Signals/ A Show of Hands στο… λευκό πλαίσιο!

Βλέπω πάντως ότι πάλι άρχισαν τις εξωσχολικές δραστηριότητες, οπότε ένα νέο Fates Warning album απομακρύνεται σαν ενδεχόμενο - μόνο χρονικά ελπίζω!

1 Like

Να σε πω την αλήθεια, δεν ανησυχώ καθόλου για το πότε θα έρθει το νέο Fates. Σκέψου επίσης ότι εδώ κι ένα διάστημα δε βρίσκονται σε σκηνές για εμφανίσεις, συν τοις άλλοις έχουν υπογράψει με τη Metal Blade για κυκλοφορία στις αρχές του 2020. Οπότε, υποθέτω ότι το αργότερο μέχρι το Νοέμβριο θα έχουμε σχετικά νέα με το νέο τους δίσκο.

2 Likes

Πολύ ωραίο. Μ’ αρέσει περισσότερο από το πρώτο του single.

2 Likes