Favorite Blind Guardian album

3 σελίδες θέμα για τους guardian και μου ξέφυγε?!?!?!?!!?!?!?!?!?:-k :-k :-k :-k :-k υποπτο:?

τεσπά αγαπημένω μου είναι το Nightfall in Middle-Earth …
αρχικά μηλά για τ ο σιλμαριλιον (νταχ τα 2/ 3 του) μην φανει παράξενω σε κανέναν να βγάλουν κανα Nightfall in Middle-Earth 2 η ιστορία δεν έχει τελοιώσει … …8)
επειτα ο συνδιασμός φολκ και μεταλ ειναι μαγευτικός για μένα
μελοδίεσ πολλά φωνιτικα επικό συναίσθημα τι να πω …

εμ το Nightfall in Middle-Earth βγίκε το 1998 και θαρώ πως λόγω αυτού ακούστικε το όνομα τυους για το soundtrack του lord of the rings όταν ήταν να βγει η ταινία

Από το Follow The Blind μέχρι το Α Night είναι όλα δισκάρες. Λίγο καλύτερο θεωρώ το Imaginations. Τη δεκαετία του 90 οι Guardian ήταν από τις πιο ποιοτικές μπάντες. Ακόμα και το Forgotten Tales σκίζει…

Δεν έχω ασχοληθεί με Guardian, αλλά έχουν διασκευάσει Κ-Α-Τ-Α-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Α το “Dont talk to strangers” των Dio

Nightfall in Middle Earth. Το πρώτο που άκουσα από Guardian.

Dyskolaki… Eimai anamesa se Imaginations kai Tales…:-k

Imaginations… σχετικά άνετα

Imaginations με μικρη διαφορα απο το Tales

Κανένα

ειμαι ο μονος που εβαλα A Night At The Opera αλλα αυτο εγινε γιατι ειναι το πρωτο αλμπουμ που πηρα απο αυτους με το που βγηκε!!! Εχω συνδεθει αμεσα μαζι του!!! Ειναι εκπληκτικο αλμπουμ!!!8)

Δεν έχω ακούσει πολύ, αλλά μου είχε αρέσει πάρα πολύ το Nightfall in Middle-Earth! Καλή έμπνευση…

:roll: :roll:

:stuck_out_tongue:

Imaginations με μικρη διαφορα. Mετα ακολουθουν τα Tales και Somewhere.

Βασικα απορώ που τοσοι πολλοι ψηφισαν το Nightfall. Μη με φατε, αλλα πιστευω δε φτανει με τιποτα τα τρια προαναφερθεντα.

Τωρα το ειδα αυτο:

Παλι καλα που δε με γνωριζες 5-6 χρονια πριν. Εθαβα το ANATO οσο κανενα αλλο δισκο. Νταξ, τελικα τρωγεται, αλλα και παλι ουτε για πλακα δε φτανει τα παλια επη.

Δε παραξενευομαι ομως που σου αρεσει τοσο επειδη εισαι progμεταλλας. Λογικο.

εδιτ: Μιλαω παντα για δεδομενα Guardian ε.

Imaginations from the other side ! 8)

Αν και δεν θυμαμαι τι εχω ψηφισει, θα ελεγα το Somewhere far Beyond με διαφορα μισης τριχας απο το Tales from the Twilight World…εχω δεθει συναισθηματικα με το Tales λογω ενος απο τα καλυτερα τραγουδια ever που εχουν γραψει και δεν ειναι αλλο απο το Last Candle…o ορισμος του διθυραμβικου παιανικου speed/power metal με θεματολογια του φανταστικου αλα Tolkien…απο την αλλη το Somewhere εχει πιο καλη παραγωγη και πιο ωριμες και καλοδουλεμενες συνθεσεις ,πιο καλες ενορχηστρωσεις και ακομα πιο διαχυτο το επικολυρικο συναισθημα…ηταν και η πρωτη μου επαφη με Guardian τον Mαρτιο του 1994,την εποχη που εψαχνα γρηγορο και μελωδικο power ,με εξυψωτικες μελωδιες και θεματολογια ηρωικης φαντασιας…ηρθαν και στρογγυλοκαθισαν διπλα απο τους μεντορες τους Helloween στις προτιμησεις μου στο speed/power απο την Γερμανια…
Το Ιmaginations ηταν πολυ καλο αλλα οχι στο επιπεδο των 2 προγουμενων,ενω ανεβηκαν λιγο με το Nightfal σε σχεση με το Imaginations,χωρις ομως να φτασουν στα επιπεδα του Τευτονικου speed/power του Somewhere…το Night at the Opera ηταν ενα ανισο αλμπουμ…με 3-4 κομματαρες και καποια απλως καλα κομματια…το τελευταιο τους αλμπουμ εδειξε θα ελεγα μια κριση ταυτοτητας…ουτε οι ιδιοι ξεραν τι ηθελαν να παιξουν και το αποτελεσμα απογοητευσε την παλια φρουρα των οπαδων τους…
Θα ελεγα οτι μετα το Night at the Opera συνεχεια των αλμπουμ των Guardian ειναι το Dreamland Manor των Savage Circus με frontman εναν καλο wannabe Hansi Kursch και drummer τον Thomas <<the Omen Stauch>>,πρωην των Guardian ,με πολλα στοιχεια απο τα Imaginations και Nightfall αλλα και Iron Savior λογω Piet Sielk στις κιθαρες…Δαγκωστε το!!!

Νικος Summoning

Tales From The Twilight World

Ο πρωτος μου δισκος των φρουρων :oops:

Θα συμφωνουσα με αυτο που λες αν ολα τα κομματια ηταν του επιπεδου evil eyes . Δεν λεω οτι οτι δεν ειναι καλο αλμπουμ η οτι δεν εχει καλα κοματια απλος εαν ηταν τα κομματια οπως το προαναφερθεν τοτε θα μιλαγαμε για αλμπουμ που θα συναγονιζοταν ακομα και τα 5 πρωτα τους .

1)Έθαβες το ΑΝΑΤΟ, ένα δίσκο που ήθελα πολλά κιλά @@ οι guardian για να γράψουν, έχοντας τόσους σκληροπυρηνικούς fans (ειδικά στη Γερμανία) που γούσταραν καθαρόαιμο power. Παρόλα αυτά πειραματίστικαν κι έφτιαξαν έναν εξαιρετικά πολυεπίπεδο δίσκο.

2)Δε γουστάρεις τρελά το Nightfall, τον δίσκο που έχει με διαφορά την καλύτερη και πιο σκοτεινή ατμόσφαιρα, κατ’ εμέ το καλλιτεχνικό ζενίθ τους. Αλλά Angmar δεν είσαι. Που να καταλάβεις. Οι ιστορίες που περιγράφει είναι πολύ πριν αρχίσεις να υπάρχεις. :stuck_out_tongue:

3)Δε βρίσκω τρίτο, γαμώτο… Τέσπα ουυυυυυυ!!! :lol:

Απο τα πολύαγαπημένα μου nightfall in the middle earth…
Κάτι πουΉταν ο πρωτος που άκουσα απο blind, κάτι που κάθε κομμάτι ολοκλήρωνε δε στορυ,κάτι που ήταν το Sismarillion μελοποιημένο:) ,κάτι που ηταν epic είναι για μένα αξεπέραστος…:stuck_out_tongue: :slight_smile:

Το Nightfall είναι μεγάλη δισκάρα, και ίσως υπήρξε και ο δίσκος μέσω του οποίου οι Guardian υπερσκέλισαν τον “παραδοσιακό” ευρωπαικό power/speed ήχο και έκαναν κάτι περισσότερο ξεχωριστό. (και πριν το είχαν κάνει αυτό, αλλά σ’ αυτό το άλμπουμ ξεπέρασαν κάθε όριο). Ο λόγος που πολλοί (και γω ανάμεσα τους) τον προτιμούν πιστεύω είναι και λόγω της ποικιλομορφίας που παρουσιάζει. Κατά τη γνώμη μου, ο πιο ώριμος και πολυσύνθετος δίσκος τους, και δε νομίζω πως θα τον ξεπεράσουν. Βάλ’τε και το εξαιρετικό concept…

Δίσκοι όπως το Tales είναι πολύ καλοί μεν, αλλά μόνο με αυτούς οι Guardian θα έμεναν άλλο ένα euro/power τευτονικό συγκρότημα.

Δεύτερος αγαπημένος (όπως έγραψα και στην αρχή του τόπικ) το Somewhere Far Beyond, γιατί πολύ απλά έχει τραγουδάρες!!! (και ήταν και το πρώτο metal cd ever που αγόρασα…)