Favorite Character From Silmarillion

let the burning begin…

εννοείται φυσικά οτί δε παίζει πολλ εδώ! δε φτάνουν ούτε 20, όχι απλά 10 επιλογές!

Edit:
καθώς λοιπόν θα αρχίσουμε να αναλύουμε και να διαφωνούμε θα ξεκινήσω λέγοντας έναν εκ των κορυφαίων (πουρ μουα) χουριν και τα μυαλά στα κάγκελα ρεεεεε!!
αυτό το last stand (aure entuluva) ειλικρινά από τότε που το διάβασα για πρώτη φορά (κάπου 12 χρόνια πίσω) το θεωρώ την απόλυτη πράξη ηρωισμού που έχω διαβάσει σε βιβλίο.

θεος!και σκεφτομουν να το ανοιξω.λοιπον οπως ειπα και πριν earendil.ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ιστορια με το να γινεται ταξιδευτης στον ουρανο με το πλοιο του.συν οτι ειναι το τελευταιο κεφαλαιο του σιλμαριλιον(οχι του βιβλιου βεβαια).μετα μπερεν και λουθιεν.βασικα παιζει και να γραψω ολο το βιβλιο.θα επανελθω:!:

εμένα αγαπημένος μου είναι ο φίνροντ ο λαξευτής των σπηλαίων.κατά κόσμος Φέλαγκουντ.μετά φινγκόλφιν γιατί είχε τα @@ και πήγε και προκάλεσε τον μόργκοθ να μονομαχήσουν έξω από την άνγκμπαντ.

και από ανθρώπους Beren ο μονόχειρας και Turin Turambar.:slight_smile:

έντιτ:πάντως πιστεύω ο πιο τραγικός στο σιλμαρίλλιον είναι ο Φέανορ.γαμάτη περιγραφή στο βιβλίο εκεί που πεθαίνει και όταν το πνεύμα του φεύγει για τα δώματα του Μάντος το σώμα του καίγεται.

το ξέρω ,είναι αρρώστια το γαμημένο.
όταν ήμουν σχολείο και είχαμε μια ψευτομπάντα που έγραφα στίχους και καλά και τους ανάγκαζα να τραγουδάω επειδή ήμουν φίλος τους ( :lol::lol:) είχα το nick beren :stuck_out_tongue:

Πωωωωωω ποιον να πρωτοπείς;;;;;

Ίσως ο Feanor. Πρέπει να είναι μακράν ο πιο ενδιαφέρων χαρακτήρας όλων των βιβλίων του καθηγητή!!!

φέανορ ε???
είναι περίεργη περίπτωση γιατί ενώ προφανώς δεν είναι ΄"κακός" ,έχει την αλλαζονεία που τον οδηγεί σε επαίσχυντες πράξεις .(αμαυρώνοντας κατά πολύ το όνομα του)

εντάξει για τον φέανορ τί να πεις.καταρχάς και στο βιβλίο γράφει αν θυμάμαι καλά οτι είναι ο πιο δυνατός απο τους νόλντορ.

Το Σιλμαρίλλιον το έχω διαβάσει μόνο μία φορά(το δανείστηκα), οπότε δεν τα θυμάμαι όλα πολύ καλά… Απ’ όσο θυμάμαι πάντως, αγαπημένοι μου ήταν ο Fingolfin για τον ίδιο ακριβώς λόγο που είπε κι ένας αποπάνως, ο Beren γιατί όπως και να το κάνουμε ήταν μαγκιά που κατάφερε και πήρε το Silmaril από ολόκληρο Morgoth, και ο Hurin κυρίως λόγω της τραγικής ιστορίας του. Δεν ξέρω αν πιάνεται, αλλά γαμάτος και badass ήταν κι ο Glaurung! 8)

μπορούμε να ανοίξουμε και θρέντ για τα αγαπημένα σπαθιά από σιλμαρίλλιον.κάτι όρκριστ,γκλάμντρινγκ κλπ να ούμ…:p:p

πολύ κάψιμο!!!:lol::lol:

Ααααααχ μου θυμίζεις κάτι παλιές καλές εποχές που ήμουν σε 6-7 Tolkien forums! Εκει να δεις κάψιμο!!!

να βάλουμε και favorite γκόμενα από silmarillio?? :lol::lol:

Συμφωνώ σε επικό Fingolfin, αλλά γενικά μου αρέσαν πολύ οι άνθρωποι. Τurin, Hurin κ σια :slight_smile:

και τώρα μία ερώτηση κρίσεως…ο τούριν έκανε τον έλρικ ή ο έλρικ τον τούριν?

Από Valar ψηφίζω τον [B]Ulmo[/B].
Από άλλους χαρακτήρες αγαπημένος μου ήταν ο [B]Fingolfin[/B].

Έι, Valar δεν πρέπει να πιάνονται, μη κλέβεις, μη κλέβεις!

[SPOILER]Σε ξεχωριστό θρεντ κάτι γίνεται.[/SPOILER]

Πιάνεται πιάνεται!! Χαρακτήρας του βιβλίου είναι κι αυτός. Και ο Ulmo ήταν τόσο γαμάτος αχχχχ!

Φάιν δεν. Από ό,τι θυμάμαι από Valar γουστάρω περισσότερο Ulmo, τον άλλονα τον καβαλάρη(έδιτ, τον Orome εννοώ) και, ναι ρε πούστη, [SIZE=“5”]MELKOR![/SIZE]

Τον γάμησα *2 τον κυριούλη τον Melkor!!! μουαχαχαχαχα

morgoth, gia na min mperdeveste…

Αστάλδο σατ δε φακ απ ρε.

Paradise, [B]Melkor[/B], πολύ πιο γαμάτο σαν όνομα.