Favorite Lord of the Rings Character

Φακ! Μας έχει σοδομίσει τόσο πολύ η ταινία που τον ξεχνάω τον θεό τον Τομ. Μπράβο ρε ντεθστερ. Μορφάρα ο Τομ. Ο μόνος που δεν μασάει μία από δαχτυλίδια και μαλακίες. Ούτε καν προσπαθεί να του αντισταθεί.

ο πιο τρου black metal ειναι ο ιδιος ο σαουρον

Καλα εχε χαρη που δεν εκανε καμια cameo εμφανιση ο Morgoth με το σφυρι του.
Σαουρον και κλαην μαην.

Είναι κάτι σαν τον Travolta στο Αγαπάμε#2
Τους πάει όλους πίπα κώλο, χωρίς καν να προσπαθεί :p:p

Εγω προςσωπικα δεν ξερω αλλα παντοτε μ’αρεσουν οι χαρακτηρες οι οποιοι ειναι ταγμενοι το the dark side!!!Για αυτο και αμα υοηρχει θα ψηφιζα τον Witch King!!Και μονο η οψη του πανω σε ενα δρακο…και εκεινη η περικεφαλαια(που χρησιμοποιησαν στην ταινια ειναι απιστευτη!!!)

Βεβαια επειδη δεν ηθελα να ψηφισω την επιλογη αλλο ψηφισα ον Legolas γτ ηταν απλα κορυφαιος.Καθως και το δυδιμο λεγκολασ-γκιμλι ειναι πολυ γαματο ειδικα στις μαχες που μετρανε ποσους εχει φαει ο καθενας και ο λεγκολας σκοτωνει τον ελεφαντα και του απανταει ο gimli “Τhis still counts for one” :lol: :lol: :lol:

gandalf…

Βασικά πιστεύω μπορούσε άνετα να εκμηδενίσει τον φλωράκο τον Sauron και όλο το συνάφι του με μια χλέπα. Αλλά εντάξει, ήταν πολύ λαρτζ και στα φρύδια του και αποστασιοποιημένος για να το κάνει. Σαν τον ημίτρελο γερο-σοφό, που σε βλέπει να πελαγώνεις, αλλά το μόνο που κάνει είναι να πετάει μια-δυο χαλαρές συμβουλές αράζοντας και χαμογελώντας σατανικά. Σε φάση, “είσαι μικρός ακόμα, σώσε τον κόσμο από την καταστροφή και θα μάθεις”.

δεν εχω διαβασει προηγουμενες σελιδες…οποιος τον καταλαβε,ΓΝΩΡΙΖΕΙ8)

Διάβασε. Κάποιος μαλάκας τον παρομοίασε με τον Τραβόλτα… 8)

τωρα ειδα και συμφωνω με τη μαλακια παρομοιωση που εκανε8):stuck_out_tongue:

Οποιος παρ’ολα αυτα εχει διαβασει τα βιβλια και δεν εχει λατρεψει απο πανω μορφη,να περασει εξω παρακαλω και να γραψει 100 φορες τo στιχακι

‘‘Tom’s country ends here: he will not pass the borders.
Tom has his house to mind, and Goldberry is waiting!’’

για να μαθει…8)

πάντως είναι το μεγαλύτερο σε ηλικία πλάσμα στη μέση γη και μακράν το σοφότερο.επίσης είναι ο μόνος απ’ότι θυμάμαι που δεν τον επηρεάζει το δαχτυλίδι.τα κεφάλαια που τα χόμπιτ έμειναν στο σπίτι του μέχρι να φύγουν είναι από τα αγαπημένα μου του βιβλίου.
αυτό που ακόμη δεν έχω καταλάβει είναι γιατί δεν μπήκε αυτός ο χαρακτήρας στην ταινία.:-k
πάντως στο πολλ έχουμε ντέρμπι στην κορυφή…:stuck_out_tongue:

Στις συνεντεύξεις στα έξτρα του dvd, εξηγούσαν ότι δεν τον έβαλαν επειδή δεν επηρεάζει άμεσα την ιστορία (και ο ίδιος δεν επηρεάζετε από το δαχτυλίδι που είναι και ο κεντρικός ήρωας). Βέβαια λόγω του κοψίματος του Τομ έπρεπε να κοπούν και τα The old forest και Fog on the barrow-downs στα οποία την επηρεάζει. Οπότε τα χόμπιτ δεν παίρνουν και τα όπλα που βρίσκουν εκεί, τα οποία επηρεάζουν την συνέχεια. Γενικά έπεσε χοντρό ψαλίδι.
Παρόλα αυτά, πιστεύω πως η πρώτη έχει την καλύτερη ατμόσφαιρα από τις τρεις ταινίες.

βασικά κρίμα.κόπηκαν σημαντικά πράγματα που πιστεύω πως θα τους ταίριαζε κιόλας να απεικονιστούν στον κινηματογράφο.
πάντως από τις ταινίες περισσότερο μου αρέσει η δεύτερη κυρίως λόγω της μάχης στο brocas helm και της προετοιμασίας για αυτή.μετά έρχεται η πρώτη και πιστεύω πως όλοι συμφωνούμε πως η τρίτη είναι ο αδύναμος κρίκος της τριλογίας.

+1000

Πάντως και οι τρεις κάτι έχουν και γενικά μου αρέσουν. Εντάξει δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με τα βιβλία, προς θεού. (θυμάμαι όταν είχε βγει η πρώτη, τις ατέλειωτες συζητήσεις για το τι κόπηκε, πως έπρεπε να είναι κτλ.) Απλά μου φαίνονται και υπερβολές οι μηδενισμοί από τον κάθε “εγώ διάβαζα Tolkien από τα χειρόγραφα ρε”

εγώ όταν είδα τις ταινίες (τις είδα όλες στον κινηματογράφο) είχα διαβάσει μόνο το πρώτο βιβλίο.τα άλλα δύο τα διάβασα ένα καλοκαίρι και αφού είχα δει και την τρίτη ταινία.πάντως γενικά είναι αγαπημένη τριλογία και μάλιστα στο thread με τις 10 αγαπημένες ταινίες ever βρίσκεται στο νο.8 της δικής μου λίστας.8)
στα + της ταινίας και το εξαιρετικό soundtrack που επιτείνει το μυστήριο στην ατμόσφαιρα.

Ψήφισα Μπόρομιρ. Απλός άνθρωπος με τις αδυναμίες του αλλά παράλληλα γαμεί και δέρνει κιόλας.

Για αυτα που λεει ο Ντεκ,και μενα μου αρεσουν και μαλιστα πολυ…ειδικα την εποχη που εβγαιναν,ειχα γινει ψιλοαρρωστο φανμποη,ζουσα για να ερθει η επομενη στο σινεμα…τα βιβλια τα ειχα λιωσει απο παλια,πολλα χρονια πριν…

Εκοψαν,αλλαξαν,προσθεσαν,αμερικανοποιησαν,κλαιν μαιν, overall ηταν παρα πολυ καλη μεταφορα που αμα το δει κανεις με ψυχραιμια τωρα-οπως και γω- ,θα τις αναγνωρισει πολλα λαθη αλλα σιγουρα μια πολυ καλη τελικη προσπαθεια…ειδικα οσοι εχουν δει τα Director’s Cut,θα νιωσουν περισσοτερο αφου εκει βρισκονται πολλα σημαντικα πραματα τα οποια ανεβαζουν πολυ την ταινια,ενωνοντας αρκετα νεκρα σημεια,απαντωντας μερικα ερωτηματα και γενικοτερα την συμπληρωνουν οπως πρεπει…

Προσωπικα,τις περιμενα και τις τρεις απειρως χειροτερες,οταν ειχα ακουσει πως θα γινοταν μεταφορα στο σινεμα της τριλογιας…
(εμενα στην εισαγωγη και μονο της πρωτης,με ειχαν κερδισει και οι τρεις)…

Ειχαν ψυχη ολες τους βασικα,αγαπη και τιμιοτητα απεναντι σε καθε χαρακτηρα και καθε γεγονος,αλλα κυριως απεναντι στο ιδιο το οραμα του Τολκιν…πολλες σκηνες και σκηνικα ηταν οπως ακριβως τα φανταζομουν μικρος που διαβαζα τα βιβλια αλλα και παλι και να μην τα ειχες διαβασει,διεκρινες την ουσιωδη διαφορα της ταινιας απο παρομοιες πιπες που βγαινουν τα τελευταια χρονια με ρυθμους πολυβολου…αγαπη δηλαδη στη πρωτη υλη,τα βιβλια…

Τωρα απο αρνητικα,μπορω να αραδιαζω ωρες…και αρνητικα σε σχεση με τα βιβλια και σαν ταινιες μεμονωμενες…αλλα το overall ξανα που θα καταληξω,ειναι ικανοποιητικοτατο…

Αν και ειμαι (hardcore:p)φαν της ΣΩΣΤΗΣ τριλογιας με την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ‘‘επιστροφη’’:stuck_out_tongue: και γενικοτερα γουσταρω πιο καλτ επικες ταινιες,οσο και να μαρεσει να το κραζω για να πικαρω τους πολυαριθμους φαν του,ειμαι εν τελη και γω ενας απο αυτους,εστω λιγο πιο συγκρατημενος αλλα στη τελικη απολυτα ικανοποιημενος…

Το ωραιο με τον Bombadil ειναι οτι και μεχρι σημερα αποτελει το μεγαλο αινιγμα αυτης της εποποιιας.Υπαρχουν μερικες θεωριες-οπως οτι ειναι ο Aule η απλα ενα πνευμα της φυσης-αλλα πλεον λιγο δυσκολο να παρουμε απαντηση:p Και καλυτερα ετσι,it adds to the legend8)

στο ποιο?:stuck_out_tongue:

off topic, αλλά πρέπει :stuck_out_tongue:

η καλύτερη σκηνή της ταινίας ξεκινά με το Let this be the hour when we draw swords together, απίστευτη ανατριχίλα.

ΑΗΑΗΑΗΑΗΑ BROCAS HELM