Favorite Lord of the Rings Character

Από τις ψαρωτικότερες εισαγωγές έβερ. \m/

ρισπεκτ σε Kate Blanchet

edit:
Brocas Helm!!?!? :stuck_out_tongue:
http://www.youtube.com/watch?v=_DEkRE7Sgoo

χαχ…ντάξει να ούμ.μπερδεύτηκα.:stuck_out_tongue:
ούτως η άλλως από που νομίζετε πως πήραν το όνομά τους αυτοί?

The name Brocas Helm comes from a piece of armor placed in the Tower of London

Την εχουν τιμησει οι Doomsword κι οι Attacker τη μαχη btw:p

Γαμαει (και) το TTT,το music theme του Rohan ειναι beyond godlike…To κακο με τις lotr συζητησεις ειναι οτι σου δημιουργειται η επιθυμια να πας να ξαναδεις ΤΩΡΑ τις ταινιες/ξαναδιαβασεις τα βιβλια:p

Έχω φάει άπειρες ώρες με κολλητό μου συζητώντας για το ποιός είναι τελικά ο Τομ. Όπως επίσης και για το τι είναι οι μάγοι (πριν κυκλοφορήσουν οι “Ατελείωτες ιστορίες” και δώσουν την απάντηση). Εντάξει, εγώ πιστεύω ότι το ποιό πιθανό είναι να είναι κάποιος Βάλα ή Μάγια στην χειρότερη. Πάντως είναι όντως πολύ όμορφο το μυστήριο που τον περιβάλλει.
Λίγο οφφ-τόπικ, αλλά πάντα με γοήτευε και ένας δευτερεύων χαρακτήρας, επίσης πολύ μυστήριος, από το Χόμπιτ: ο Άρκος (ελληνική απόδοση, δεν μου έρχεται τώρα το όνομά του στο πρωτότυπο, Beor ίσως ή κάτι τέτοιο).

Frodo:):!:

Αragorn πολύ εύκολα…

Το πρωτο που ισως ερχεται στο μυαλο ειναι ο Illuvatar αλλα ο Tolkien εχει ξεκαθαρισει οτι δεν εμφανιζεται πουθενα μεσα στα εργα του με οποιαδηποτε υποσταση.Και γω τα περι Βαλα τεινω να πιστεψω.Διαβασε και τουτο δω(αν δε το χεις κανει) http://www.cas.unt.edu/~hargrove/bombadil.html που καταληγει στον Aule και το εξεταζει απο πολλες πλευρες,προσπαθωντας να αναφερει και καθετι που δε θα εστεκε αν οντως ισχυει αυτο.

εγώ ψήφισα τον χέβι μέταλ Eomer.γαμάει το παλληκάρι ειδικά στο τέλος του 2ου που κάνει το charge με το ιππικό στα όρκ είναι όλα τα λεφτά!!!

SPOILER- theoden king stands alone…
(eomer)- not alone…ROHIRRIM!!! to the king!!![/SPOILER]

ψηφίζω Gandalf γιατί απλά είναι ο πιο γαμάτος και τους βάζει όλους κάτω :stuck_out_tongue:

πω, εκεί που πόσταρε ο οριτζιναλ, πάντα δακρύζω από την εποσύνη. χμ, παίζει κ να το γραψα πιο πίσω πάλι :stuck_out_tongue:

μιας κ δεν έχουμε άλλο θρεντ, ας ρωτήσω εδώ. έχει πάρει το μάτι κανενός τα extended dvds πουθενά σε νορμαλ τιμή? σκέτα εννοώ ε (ή και τα τρία πακέτο), όχι με αυτά τα μαραφέτια που κυκλοφορούν στο μετροπολις.

faramir…

Μιλαμε για την αγαπημενη μου ταινια (τα πιανω ολα σαν μια, αλλιως τις 3 αγαπημενες μου ταινιες) [SIZE=“2”]EVER[/SIZE]… Εννοειται οτι εχω διαβασει και τα βιβλια που ειναι ανυπερβλητα… Οπως και η ταινια, [SIZE=“5”]ΕΠΟΣ[/SIZE], το μεγαλυτερο που ειδαν ποτε ανθρωπινα ματια… Απλα και ξεκαθαρα… Γουσταρω τρελα τους περισσοτερους χαρακτηρες, ολοι εχουν τα προτερηματα και τις αδυναμιες τους και ολοι παιζουν σημαντικο ρολο στην ιστορια… Αλλα αν ψηφισω εναν αυτος ειναι ο Aragorn… Απο τους αγαπημενους μου χαρακτηρες σε ταινιες και βιβλια… Εχω και φιγουρα διπλα στο κρεβατι μου, οπως και το δαχτυλιδι στο χερι μου…

[SIZE=“5”]LORD OF THE RINGS ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ ΕΠΟΣ, ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ RESPECT…[/SIZE]:respect::bow2::bow::bow2::bow:

Λοιπόν, εμένα ο αγαπημένος μου χαρακτήρας πάντα ήταν ο Ντένεθορ ο ΙΙ. Nα τονίσω βέβαια ότι δεν έχει καμία σχέση με τον αντιπαθητικό χαρακτήρα που τον παρουσιάζουν στην ταινία.

Είναι άνθρωπος, έχει άπειρα πάθη, έχει άπειρες δυσκολίες, έχει αντικρύσει την σκοτεινή πλευρά όσο ελάχιστοι άλλοι -και όμως παραμένει σχεδόν υπεράνθρωπα δυνατός. Αυτό φαίνεται στη στιγμή που ο ίδιος Γκάνταλφ μπαίνει στην Γκόντορ και αντικρύζει και πολεμάει με τη ματιά του Ντένεθορ και καταλαβαίνει ότι δεν πρόκειται για έναν απλό άνθρωπο… Επίσης φαίνεται και στον φοβερό τρόπο με τον οποίο αποφάσισε να πεθάνει.

Γενικά, είναι αυτό που λέμε chaotic good.

Από ότι κατάλαβα αναφερόμαστε στις ταινίες εφόσον το θρέντιον ανήκει στον Κινηματογράφο-ΤV. Ψηφίζω Άραγκορν, λόγω της καλής παρουσίασης του χαρακτήρα και της ερμηνείας του Mortensen (ειδικά στα extended cut έχει τις στιγμές του). Από κοντά και ο Μπόρομιρ, λόγω της καλής ερμηνείας του Bean, αν και δεν τον χρησιμοποίησαν όσο άξιζε ο χαρακτήρας. Αξειοσημείωτος από κακούς είναι ο Lurtz, ο Uruk που σκότωσε τον Μπόρομιρ, λίγο έλειψε να σκοτώσει και τον Άραγκορν, αλλά ο τελευταίος τον αποκεφάλισε. ΟΚ, δεν υπήρχε στο βιβλίο, αλλά ήταν α νάις αντίσιον, ιφ γιου ασκ μι. Ρισπέκτ.

Για τα βιβλία δεν θα μιλήσω, γιατί τα αγαπώ πάρα πολύ και έχω πάρα πολλά να πω, δεν θα τελείωνα ούτε αύριο.

παίδες, αν πάρει κανενός το μάτι την extended edition του fellowship με ελληνικούς υπότιτλους, please ενημερώστε :frowning:

ειχα παρει ολη την κασετινα στα 100 ευρω απο μετροπολις, αλλα αυτο εδω και χρονια. 12 dvd ειναι στο συνολο. τωρα ποσο εχουν φτασει δεν ξερω αλλα δε νομιζω να εχει 100 ακομα.

αξιζει παντως… :smiley:

το κάθε ένα έχει 20 ευρώ μαζί με κάτι έξτρας και μια μινιατούρα… πήρα το 3ο σήμερα, θα πάρω σύντομα κ το 2ο, αλλά δε βρίσκω το πρώτο γμτ. ακόμα κ σκέτο να είναι (αλλα extended), βολεύομαι!

extended δεν το συζητω!! στο συνολο ειναι γυρω στις 2 ωρες περιπου παραπανω.

Εγω θα κανω υπομονη να δω αν τη μπλου ρει των extended θα τη βγαλουν οντως τελη 2010 οπως φημολογειται.Αν δεν αργησει πολυ,θα τα σκασω εκει κατευθειαν.