Favourite pink floyd era

Έλεγα αρχικά να βάλω ένα poll με αγαπημένους δίσκους των Floyd, αλλά επειδή 2-3 θα έπαιρναν όλες τις ψήφους και επειδή 10 επιλογές δεν αρκούν για τα άλμπουμ τους, είπα να κάνω τελικά ένα poll με θέμα την αγαπημένη περίοδο τους… Αν ας πούμε δίνατε σε κάποιον εξωγήινο που θέλει να μάθει για την ανθρώπινη μουσική να ακούσει Floyd, και οι επιλογές σας ήταν οι ακόλουθες, ποια περίοδο τους θα επιλέγατε?

Οι επιλογές είναι:

  1. Syd Barrett era. Οι πρώτοι δύο δίσκοι τους. Και γενικότερα, μιλάμε για τον Syd εδώ!
  2. Post-Syd, προ-Dark Side era. Η πιο πειραματική τους περίοδος. Εδώ ανήκουν τα Ummagumma, More, Atom Heart Mother, Obscurred by Clouds, Meddle.
  3. Dark Side of the Moon era. Σκέτη.
  4. Wish you Were Here. Επίσης σκέτο. Αν το έβαζα μαζί με το Dark Side θα ήταν άδικο για τα άλλα.
  5. Animals, The Wall, Final Cut. Αυτά πιστεύω ταιριάζουν περισσότερο μεταξύ τους.
  6. Μετά Waters εποχή.

Ξέρω, είναι δύσκολο, ίσως αδύνατο, ξέρω, σε κάποια έβαλα πολλά άλμπουμ μαζί και σε κάποια άλλα μόνο ένα, αλλά το έκανα για να υπάρξει ανταγωνισμός!
Και δεν μιλάμε για «καλύτερη περίοδο» των Floyd! Απλά αγαπημένη! :stuck_out_tongue:

ΥΓ - Την επιλογή “όλα” δε την έβαλα για εύλογους λόγους :slight_smile:

Το Dark side of the moon και το Wish you were here είναι τα αγαπημένα από Floyd αν και όλες οι περιόδοι τους χαρακτηρίζονται απο συνθετική ευφυία και πρωτοπορία που πιστεύω επηρρέασε ένα μεγάλο μέρος της μουσικής σκηνής…Οπότε για συναισθηματικούς λόγους και μόνο θα επιλέξω το Dark side of the moon…

ψυφισα wish you were here era γιατι εκεινη την περιοδο δημιουργηθηκαν τα πολυ αγαπημενα μου shine on you crazy diamond . αλλα νταξυ σαν καθαρα album τα καλυτερα των floyd για μενα ειναι τα wall + animals . τελος δεν νομιζω (χωρις να ειμαι και φανατικος των floyd ) οτι χωρις waters υπαρχουν floyd .:wink:

δυσκολο να επιλεξεις :?
ψηφισα wish you were here αλλα ακομα δεν ειμαι σιγουρη.ας το παρουμε μια era απο 3 μεχρι 5 :stuck_out_tongue:
παντως μετα waters, αν και μουσικα συνεχισαν να βγαζουν ωραια αλμπυμ , πχ το monumentary lapse, στιχουργικα ο waters αφησε ακαλυπτο κενο …

Δεν ξερω ρε γαμωτο, ολες οι εποχες τους μου αρεσουν πολυ… :-k

Βασικά αν σου αρέσουν οι Floyd σου αρέσουν όλα κατά κάποιο τρόπο.

Θα έλεγα ότι κλίνω περισσότερο προς πειραματική, μετα-Syd era (απο το ummagumma στο meddle) και Wish You Were Here era, αν και όταν θέλω να τους ακούσω απλά επιλέγω στην τύχη κάθε φορά. :wink:

ολες μαρεσουν, ψηφισα το τελευταιο για υποστηριξη, αφου μαλλον ολες οι ψηφοι θα πανε στις πρωτες εποχες και αφου το division bell ειναι δισκαρα τεραστια

ψηφησα syd era ενοιτε!
το animals μου αρεσει πολυ αλλα τα αλλα ειναι για κλαματα…
γενικα η πρωτη περιοδο ηταν κ οι πιο σημαντικη μουσικα. για μενα τουλαχιστον!:wink:

[SIZE=“6”][FONT=“Arial Black”]DIVISION BELL[/FONT][/SIZE]

Η τωρινη τους περιοδος.

γουατ;;;

Μια απ’ τα ίδια με led και για μένα.

Γεια σας παιδια καινουριο μελος απο σημερα του φορουμ… εγω ψηφιζω the wall era συγκεκριμενα το the wall και μονο που ειναι το αγαπημενο μου αλμπουμ :rockon:

καλως ηρθες :wink:
καλα εκανες, ειναι αλμπουμαρα, δεν αξιζει 0 ψηφους!

Λοιπον ο πιο αγαπημενος δισκος ειναι σιγουρα το The Wall. Αλλα πιο αγαπημενη περιοδος μαλλον, η δευτερη. Εχμ, επισης η Syd-era ειναι τα singles και το Piper At The Gates Of Dawn. To Saucerful… εχει μικρη συμμετοχη απο τον Syd (3 τραγουδια μονο). Οποτε δεν ξερω αν πρεπει να το καταταξουμε στην πρωτη περιοδο…

Αστο, ο Μπλουζληκ εχει φετιχ να κανει πλακα με τους Floyd. Στην πραγματικοτητα του αρεσουν… :stuck_out_tongue:

Δεν μπόρεσα να διαλέξω ανάμεσα σε Dark Side Of The Moon και Wish You Where Here. Κάτι από αυτά στην τύχη έριξα, αλλά δεν θυμάμαι τι.:stuck_out_tongue:

Βασικά έχεις δίκιο, το δεύτερο άλμπουμ των Floyd ανήκει περισσότερο στη δεύτερη περίοδο τους… ωστόσο στο Saucerful of Secrets δεν παύει να έχει συμμετοχή, έστω και πιο μικρή, ο Syd, ενώ είναι διαποτισμένο αρκετά απο τη φιλοσοφία του θα έλεγα… Πέραν τούτου στη δεύτερη era των Floyd ανήκουν ήδη τόσα άλμπουμ. Γι’ αυτό και το Saucerful το έβαλα να είναι στην πρώτη… κυρίως επειδή συμμετέχει ακόμα ο Syd. Aν και στην ουσία είναι περισσότερο μεταβατικός δίσκος θα λεγα, σαν μια γέφυρα…

Εμένα πάντως σε αυτή τη δεύτερη περίοδο πήγε η ψήφος μου! Εκεί ανήκουν ύμνοι όπως Careful With That Axe Eugene, Atom Heart Mother, One of These Days, Cymbaline, Childhood’s End, και φυσικά το απόλυτο έπος Echoes… Και γενικότερα μου έλειψαν κάποια απο αυτά τα τραγούδια απο μεταγενέστερα live τους.

δηλαδη το division bell ειναι η καλυτερη εποχη των floyd για σενα??:-k
πολυ καλο αλμπουμ με κομματια οπως το High Hopes . Marooned , Coming Back To Life κτλ . αλλα οχι και η καλυτερη των floyd .

Syd Barret Era στο χαλαρο . Ολες οι περιοδοι ειχαν καλες στιγμες βεβαια αλλα αυτη πιστευω ειναι η κορυφαια

δεν είπα ότι θεωρώ αυτήν την καλύτερη εποχή τους. απλά ανέφερα τον δίσκο -που από την αρχή μέχρι το τέλος είναι δισκάρα- ως απάντηση στο “οι φλούντ δεν υπάρχουν χωρίς τον γουώτερς”. εγώ νομίζω ότι υππάρχουν και βγάζουν και δισκάρες (όπως το ντιβίζιον μπελ καλή ώρα)