Favourite pink floyd era

ναι το wall για μενα ειναι κατι αστειο για να μην πω χειροτερα λογια…

σοβαρα μου αρεσουν σε γενικες γραμμες αλλα δεν μπορω να ακουω ολες αυτες τις μπουρδες που λενε για αυτους.

Ειμαι καπου αναμεσα στην δευτερη και Darkside!

να σου πω κατι αλλο να μην σου αρεσει κατι και αλλο να το χαρακτηριζεις . δεν ειμαι καθολου φανατικος των floyd αλλα νταξυ το the wall δεν νομιζω οτι ειναι ουτε αστειο ουτε τιποτα τετοιο . αμα θες να μιλησουμε και απο μουσικης πλευρας το συγκεκριμενο αλμπουμ ειναι απλα αρτιο .

Animals-The Wall-Final Cut.Ένα τρίπτυχο που σκοτώνει.Το Animals είναι ο αγαπημένος μου δίσκος Floyd, το Wall είναι το Wall και το Final Cut είναι πάρα πού καλός δίσκος αλλά δυστυχώς αδικημένος από πολλούς.

Wish You Were Here & Division Bell είναι τα μοναδικά albums από Pink Floyd πού μου αρέσουν ολόκληρα. Απ’όλα τα άλλα albums συγκεκριμένα κομμάτια μόνο.

κοιταξε για μενα οπως παντα λεω οτι ειναι αστειο(κ λιγα λεω) το μουσικα αρτιο δεν μου λεει εμενα τπτ. μπορω να σου πω 100 “αρτια” μουσικα αλμπουμ. τωρα εσενα αν σου αρεσει μαγκια σου! επισης εαν δεν συμφωνεις με την αποψη μου παλι μαγκια σου!:wink:

μα αυτο σου λεει. κοιτα, ξερω κι αλλους που δε τους λεει τιποτα το the wall, και ενταξει, το γουστο ειναι υποκειμενικο, δεν μπορεις να πεις τιποτα. απλα σε τετοιου μεγενθους αλμπουμ (καλλιτεχτες κλπ…), που το συγκεκριμενο εμεινε 36 εβδομαδες στο No1 των charts και το ρεκορ δεν εχει καταριφθει ποτε, καλο ειναι να μη δινει χαρακτηρισμους οπως “αστειο” :wink:

σπαμαρουμε!
οτι κ να πω δεν με ποιανεις! δεν εχει καλο σημα το κινητο! μπορω να σου αρκετα αλμπομ που να ηταν νουμερο 1 για πολλες βδομαδες!
η μουσικη παλουκαρι δεν κρινετε απο τα charts αλλα απο εμας τους απλους ακροατες! αν ολοι λενε ειναι καλο κ το ενα κ το αλλο εγω το γραφω στο δεξι μου σημασια εχει τι λενε τα δικα μου αυτια.

ον τοπκικ!

ξεχασα να αναφερω την μεγαλη μου αγαπη για το δισκο meddle! echoes!

oχι ρε νταξυ δεν μπορω να σου πω τπτ ουτε για το γουστο σου γτ ειναι καθαρα υποκειμενικο . αυτο που με ξενησε λιγο ειναι που λες οτι ειναι αστιο αυτο μονο . νταξυ ειναι κατι διαφορετικο αμα σκεφτης και την εποχη . εχει μεσα καλα κομματια και για πολλους το κοφυφαιο σολο ολων των εποχων . αυτα ολα μετρανε κατα τη γνωμη μου .

Το The Wall βασικα ειναι για οσους γουσταριυν να “εισαχθουν” concept του. Για οσους εχουν (η ειχαν) χτισει τειχη γυρω τους. Δεν λεω φυσικα οτι ειναι αλμπουμ για τους ψαγμενους. Αλλωστε μουσικα ειναι μαλλον περιεργος δισκος, πολλα μικρα μικρα σε διαρκεια κομματια και λιγα κλασικα ροκ ακουσματα (Hey You, Mother, Comfortably Numb, Run Like Hell, Young Lust) οποτε λογικο ειναι σε πολλους να μην αρεσει. Βασικα, για μενα, το The Wall ειναι η ελεγεια του ανθρωπου που εχει χασει την επαφη με τους γυρω του…

Και φυσικά μην ξεχνάμε την ταινία “The Wall”… αυτή ήταν που με έβαλε στο αστροσκάφος των Floyd, και απο τότε δεν έχω προσγειωθεί ποτέ ξανά…

Εγώ σαν αγαπημένη εποχή ,θα λεγα γενικά τα 70s από το meddle ως το animals,π ανταποκρίνονται και σ αυτό π ψάχνω εγώ συγκεκριμμένα(έχς ακούσει και άλλα αλμπουμ τους)…Άλλωστε από κομμάτια αυτής της εποχής τους πρωτοέμαθα κιόλας…Γενικά τους προτιμώ σε space rock ακούσματα…

Greeklish !!! :wacko: :wacko: :wacko: :wacko:

Αχ. Έβαλα Wish You Were Here αλλά… δύσκολη η ζωή(!)

[QUOTE=bluezlick;186876]ναι το wall για μενα ειναι κατι αστειο για να μην πω χειροτερα λογια…

Σεβαστη η γνωμη σου… για μενα προσωπικα ειναι ο αγαπημενος μου δισκος οχι μονο απο floyd αλλα γενικα… λογω των νοημάτων που περνάει. Το γεγονος οτι σε εναν που θα τον ακουσει μπορει να μην συγκινηθει μουσικα…(αν και κομματια οπως το comfortably numb, το hey you, το run like hell, το αnother brick in the wall (3 parts) δεν αρέσουν σε λιγους), δεν μπορει να κανει κανεναν να αμφισβητισει την συνεχεια των κομματιων ,το μεγαλειο στο νοημα του αλμπουμ καθως και στη διαχρονικοτητα του. Ολοι μας χτιζουμε στη ζωη σε αρκετες φασεις ισως και καθ’ ολη τη διαρκεια της, καποιο “τοιχο”, κανουμε στο τελος μια δικη με τον εαυτο μας και τον γκρεμιζουμε… αλλα αν προχωρισω τωρα σε αναλυσεις ξεφευγω απ το νοημα του thread. Παντως εαν σε καποιον δεν αρεσει ο δισκος το σεβομαι αλλα εαν το θεωρεί αστειο η γελοιο τον κρινει πολυ επιφανειακα και μαλλον κατανταει ο ιδιος αστειος. 8)

Γενικα, το The Wall δεν θα το χαρακτηριζα κλασσικο ροκ δισκο που απλα περιεχει 8-10-12 κομματια. Ειναι μουσικο εργο. Αποσκοπει στο να σε εισαγει στην ιστορια και την ατμοσφαιρα του. Πολλα samples, Πολλοι διαλογοι, πολλα μικρα κομματια, οχι ξεκαθαρες δομες, οχι σολο κτλ…

Γι αυτο και δεν το συγκρινω προσωπικα με κανεναν αλλο δισκο, ειναι το αγαπημενο μου μουσικο εργο γιατι ακριβως με εβαλε 100% στο concept του…

Ακριβως οπως το χαρακτηρισες μουσικο εργο δηλαδη όχι μονο μουσικη οχι απλα τραγουδια… κομματια που αποσκοπουν στο να περασουν μεσα απ το στιχο κ τη μουσικη το νοημα του αλμπουμ… για το λογο αυτο ειναι κ το αγαπημενο μου επειδη το αλμπουμ πετυχαινει το σκοπο για το οποιο το εγραψε ο waters (με τη βοηθεια βεβαια και του gilmour καθως και των υπολοιπων μελων στα live)

πωπω τι ειπε τωρα το ατομο ???:bow2: :bow2: :bow2:

ε ουτε εσυ με πιανεις, τα επειχιρηματα μου δεν ηταν τα charts…αλλα ενταξει με καλυψαν οι προλαλησαντες:wink:

#-o #-o