Favourite pink floyd era

[SIZE=“5”]ΟΛΕΣ!!![/SIZE] :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

+1

Δεν μπορω να διαλεξω με τιποτα,αναμεσα σε δισκους που αλλαξαν τον τροπο που αντιλαμβανομαι τη μουσικη.

οταν αρχιζετε να λετε κατι τετοια με πιανουν τα γελια για αυτο το θεωρω αστειο!
τεσπα την συζητηση αυτν την εχω κανει απειρες φορες. κ βαριεμε πλεον .

Καλυτερα γιατι υστερα θα αποδειχτει ποιος ειναι ο αστειος… φιλικα παντα :slight_smile: :slight_smile:

τι σου φαινεται αστειο; το οτι το συγκεκριμενο ανθρωπο τον εκαναν οι pink floyd να δει με αλλο τροπο τη μουσικη; δηλαδη θα πρεπε να ειμαστε ολοι ιδιοι; ελεος ρε ανθρωπε…

Μουσικα το θεωρω καπως περιορισμενο το Wall αλλα γενικα οι Floyd για μενα ειναι παντα πρωτα Στιχοςι, τα θεματα που θιγουν και ο τροπος που τα θιγουν και μετα μουσικη . Μουσικα δεν μπορουν με τπτ να σιγκριθουν με αλλα progresive kai psychendelic συγκροτηματα . Αν παρεισ ομοσ ολο το πακετο για μενα πανε πιο πανω και μπαινουν ανετα μεσα στα μεαλυτερα συγκροτηματα . σε καμια περιπτωση δεν θεωρω το Γουολ αστειο . Να μου πεισ οι scorpions :stuck_out_tongue:

νταξει το καταλαβαμε δε σαρεσουν, εισαι μαγκας και οτι σαρεσει ειναι καλο και οτι δε σαρεσει ειναι χαλια. :wink:

Lady, αστο δε χρειαζεται να συνεχιζει η αντιπαραθεση. Οσοι γουσταρουμε γουσταρουμε! Οι αλλοι χανουν… :wink:

Μαλλον Dark Side Of The Moon

Wish you were here ψηφίζω

Είχαν πιάσει την κορυφή, ένιωθαν δημιουργικοί, αλλά έβγαλαν ένα δίσκο
α) φόρο τιμής στον Syd και κατ΄επέκτασιν σε όλα τα άτομα με πολύ μεγάλο ταλέντο που δε τα κατάφεραν και το κατέστρεψαν μόνοι τους

και

β) που τα έχωνε στις δισκογραφικές και στην πίεση που ασκούσαν στους καλλιτέχνες.

Το συγκρότημα βρισκόταν σε μία φάση που δεν ένιωθε έτοιμο για δίσκο, δέχτηκε πίεση από τις δισκογραφικές και αναγκάστηκε να βγάλει ότι να ΄ναι. Αποτέλεσμα ήταν αυτό το αριστούργημα!

ΥΓ. Μου πήρε πολύ ώρα να καταλήξω τι θα ψηφίσω… Διόλου απίθανο αύριο να έχω αλλάξει άποψη!:stuck_out_tongue:

δεν ειναι δυνατον να υπαρχει τετοιο forum…:lol:

Απ οτι βλεπω ολες οι ψηφοι πανε στην κλασσικη τετραδα των 70’ς. Κριμα ομως να υποβιβαζεται η πρωτη τους περιοδος…

όχι μόνο υπάρχει, αλλά το site τους είναι και πολύ καλό!!!

αν και θεωρω την πειραματικη τους εποχη την καλυτερη, απο την αλλη καλυτερο αλμπουμ το dark side of the moon τελικα ψηφισα για αρκετα συναισθηματικους λογους wish you were here. με αυτο το αλμπουμ αρχισα τους pink flοyd και το welcome to the machine παραμενει το αγαπημενο μου κομματι. μελλοτρονια και συνθεσαιζερ και ξερο ψωμι.

καμμία ψήφος στο atom heart??? απαράδεκτο. πάω να κάνω 20 διαφορετικές εγγραφές να το βγάλω πρώτο!:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Όντως, αν και pink floyd fanclub, οι ψήφοι πάνε λίγο πολύ στα αναμενόμενα άλμπουμ, με κάποια παλιότερα άλμπουμ-διαμάντια να παραγκωνίζονται… αλλά πιστεύω το ίδιο θα συνέβαινε και εδώ αν είχαμε poll με θέμα καλύτερο floyd album. Γι’ αυτό και έβαλα αντί αυτού καλύτερη περίοδος των pink floyd, και ναι, μπορώ να πω πως εδώ έχουμε μια ποικιλία στις ψήφους! :smiley:

Σε κάτι τέτοια poll, για να ψηφίσει κάποιος δεν πρέπει να τα έχει ακούσει όλα, ή τουλάχιστον το 90% της δισκογραφίας? :-k

θα ηθελα να δοκιμασω τον εξης διαχωρισμο, 3ων εποχων.
era 1 : πειραματικη περιοδος, σκληρος ηχος, δυσκολος για τα συνιθισμενα ακουσματα. ι περιοδος τελειωνει με το DSOTM
era 2: πιο soft περιοδος. οι floyed εχουν βρει τον ηχο τους και εχουν γινει και αρκετα γνωστοι ταυτοχρονα. η περιοδος τελειωνει με το WALL
era 3: easy listening περιοδος. σχεδον περιλαμβανοντας το WALL οι floyed παιζουν μουσικη για ολα τα αυτια, η να το πω λιγο σκληρα “μουσικη του supermarket”

απλα πιστευω οτι ενω οι 2 πρωτες περιοδοι ειναι πολυ αξιολογες, για μενα η 3 οπως και το wall, θεωροντας το ως το πιο mainstream album τους, ειναι πολυ κατωτερες, ειδικα οταν συγκρινονται με το παρελθον τους.

αν και το θέτεις λίγο περίεργα… εγώ πάντως αν άκουγα σε σούπερ μάρκετ το high hopes, θα πήγαινα κάθε μέρα σε αυτό.